Постанова № 11319229, 13.09.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2010
Номер справи
2а-20066/10/0570
Номер документу
11319229
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 вересня 2010 р. справа № 2а-20066/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12:30 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді <Довідник >

при секретаріМогілевському А.А.

Донецький окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Савченко С.В.,

при секретарі судового засідання Могілевському А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельна група «Трейд»

про стягнення суми дотації виплачених на працевлаштування у розмірі 24433,12 грн. та суми індексації у розмірі 1786,52 грн.

за участю представників:

від позивача: Бакурова Г.І. за дов. від 05.01.10 № 01-68/07

від відповідача: Павлова О.В. директор, Рутковська О.А. за дов. від 10.09.10

ВСТАНОВИВ

Позивач, Донецький міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельна група «Трейд» про стягнення суми дотації виплачених на працевлаштування у розмірі 24433,12 грн. та суми індексації у розмірі 1786,52 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що 24.10.2008 року між позивачем та товариством з обмеженою відповідальністю «Торговельна група «Трейд» (роботодавець за договором) укладений договір № 46-08 про працевлаштування безробітної ОСОБА_4 з наданням дотації. Як зазначає позивач, протягом дії вказаного договору роботодавець зобовязався працевлаштувати за трудовим договором на строк не менше ніж два роки за направленням центру зайнятості безробітну ОСОБА_4, а Центр зайнятості протягом 12 місяців щомісячно надавав дотацію на покриття фактичних витрат на заробітну плату наведеної безробітної фізичної особи. Проте, як вказує позивач, 25 травня 2010 року № 69 (вх. № 02-31/3453 від 25.05.2010р) відповідачем на адресу позивача направлено листа з повідомленням про невиплату заробітної плати ОСОБА_4 за період з листопада 2009 року по січень 2010 року, у звязку з чим ним на адресу відповідача позивачем направлено лист про повернення суми дотації та суми індексації, які останнім, у порушення норм Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, не сплачені, а тому заявник просить стягнути наведені суми у судовому порядку.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що ОСОБА_4 була звільнена з займаної посади за власним бажанням згідно наказу від 29.01.2010 року № 17/2, у звязку з чим відповідач не порушував умови договору від 24.10.2008 року № 46-08, визначені п. 5.3. та п. 5.4 зазначеного договору.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгівельна група «Трейд» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради; ідентифікаційний код юридичної особи 35560104. Місце знаходження за даними ЄДР (довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 09.09.10): пр. Миру, б.54 м. Донецьк 83052.

Відповідно до ст. 8 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.

За приписами ст. 1 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття;

Згідно ст. 7 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” одним із видів соціальних послуг за цим Законом та Законом України “Про зайнятість населення” визначений пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних; фінансування організації оплачуваних громадських робіт для безробітних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

24.10.2008 року між позивачем та товариством з обмеженою відповідальністю «Торговельна група «Трейд» (роботодавець за договором) укладений договір № 46-08 про працевлаштування безробітного з наданням дотації. Предметом даного договору є обовязок роботодавця працевлаштувати на постійну роботу за направленням Центру зайнятості безробітну ОСОБА_4, у звязку з чим Центр зайнятості зобовязаний надати дотацію роботодавцю на створення додаткового робочого місця для працевлаштування безробітного у розмірі витрат на заробітну плату прийнятої за направленням державної служби зайнятості особи (п.п. 1.1 п. 1).

Відповідно до п. 2.1 договору Центр зайнятості зобовязується, зокрема, направити Роботодавцю для працевлаштування за професією менеджера з реклами безробітну ОСОБА_4; надавати роботодавцю дотацію у порядку та розмірах, передбачених цим Договором та Порядком. Пунктом 2.2.1 договору, Центр зайнятості має право один раз на півроку перевіряти податні роботодавцем дані та використання ним сум отриманих дотацій.

На підставі до п. 2.3 Роботодавець зобовязується, зокрема, працевлаштувати на постійну роботу за направленням Центру зайнятості безробітну ОСОБА_4 за професією менеджер з реклами; забезпечити цільове використання дотації.

У п. 3.1 договору сторонами зазначено, що за умовами цього Договору особі, яка працевлаштована з наданням дотації ОСОБА_4 роботодавцем гарантується працевлаштування на строк не менше ніж два роки.

Пунктом 3.3 договору сторонами закріплено, що робоче місце, умови праці та оплата праці особи, працевлаштованої з наданням роботодавцю дотації мають відповідати чинному законодавству.

Центр зайнятості щомісячно після подання роботодавцем довідки про нараховану та виплачену заробітну плату особі, працевлаштованій за направленням Центру зайнятості, відповідно до чинного законодавства протягом 30 календарних днів з дня отримання інформації про середній рівень заробітної плати за всіма видами економічної діяльності по області за місяць, за який нараховано заробітну плату, перераховує суму дотації (п. 4.1 договору).

Відповідно до п. 5.3 договору роботодавець несе відповідальність за забезпечення гарантій зайнятості особи, прийнятої на роботу з наданням дотації, достовірності даних, що є підставою для визначення розміру дотації, та використання дотації.

Пунктом п. 5.4 договору передбачено, що роботодавець зобовязаний повернути Центру зайнятості в повному обсязі суму наданої дотації з урахуванням індексу зростання цін на споживчі товари за період від місяця початку отримання дотації до місяця, що передує місяцю її повернення у разі розірвання трудового договору з працівником до закінчення двох років з дня працевлаштування: у звязку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі реорганізації або перепрофілювання, за скороченням чисельності або штату працівників; за угодою сторін (п. 1 ст. 35 КЗпП України); розірвання трудового договору працівником у звязку із невиконанням роботодавцем законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору (ч. 3 ст. 38 КЗпП України) та використання дотації з порушенням законодавства.

У відповідності до пп. 6.1, 6.2 договору цей договір набирає чинності з дня прийняття на роботу безробітного за направленням Центру зайнятості та діє протягом двох років. Дія договору припиняється у випадку звільнення працівника, працевлаштованого за направленням Центру зайнятості.

Відповідно до матеріалів справи, 25 травня 2010 року № 69 (вх. № 02-31/3453 від 25.05.2010р) відповідачем на адресу позивача направлено листа з повідомленням про невиплату заробітної плати ОСОБА_4 за період з листопада 2009 року по січень 2010 року. Факт невиплати заробітної плати визнається відповідачем під час судового розгляду справи. Окрім цього, згідно пояснень відповідача, заробітна плата ОСОБА_4 не виплачена на час розгляду справи судом.

Невиплата заробітної плати працівнику є порушенням законодавства України про працю, невиконанням умов договору з боку відповідача щодо порушення гарантій зайнятості особи, встановлених п. 3.3 щодо оплати праці особи, працевлаштованої з наданням роботодавцю дотації та відповідності такої оплати чинному законодавству.

Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Відповідно до статті 115 Кодексу Законів про працю України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів. У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.

У звязку з невиплатою заробітної плати відповідачем порушено законодавство України по працю (ст. 43 Конституції України, ст. 115 КЗпП України), та, як наслідок, п. 5.4 Договору від 24.10.2008 року № 46-08.

У звязку з наведеним, 25.06.2010 року позивачем прийнятий наказ № 176 про повернення коштів, виплачених для створення додаткового робочого місця для працевлаштування безробітного, та вжиття необхідних заходів для повернення наданих сум дотацій.

03.06.2010 року на адресу відповідача направлено лист із вимогою повернення наданих грошових коштів, що залишена відповідачем без належного реагування.

Приймаючи до уваги факт неповернення відповідачем суми дотації, відповідачем дана сума проіндексована, у звязку з чим сума боргу складає 26219,64 грн., з яких: 24433,12 грн. сума дотації + 1786,52 грн. сума індексації.

Умови, механізм надання роботодавцям дотацій на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних (далі дотація) та відповідальність за порушення умов порядку їх надання та використання затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України “Про затвердження Порядку надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних” від 10.01.2001 р. № 1 (далі Порядок № 1).

Відповідно до п. 3 Порядку № 1 дотація - це кошти Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд), надані роботодавцю, що створює додаткові робочі місця для працевлаштування безробітних за направленням державної служби зайнятості, на покриття витрат на заробітну плату прийнятих на них осіб.

Додаткове робоче місце - це робоче місце, на яке прийнята на постійну роботу особа за направленням державної служби зайнятості з числа зареєстрованих безробітних за умови відсутності у роботодавця скорочення чисельності працюючих за професією (спеціальністю), за якою працевлаштовується безробітний (для фізичних осіб - підприємців - за умови використання ним найманої праці), протягом останніх 3 місяців.

У п. 7 Порядку № 1 зазначено, що дотація надається щомісячно протягом року в розмірі фактичних витрат на заробітну плату прийнятих за направленням державної служби зайнятості осіб, але не вище за середній рівень заробітної плати за всіма видами економічної діяльності у відповідній області за місяць, за який нараховано заробітну плату, або обчисленої з неї відповідної суми в разі, якщо особа працювала неповний місяць.

Відповідно до п. 8 Порядку № 1 у разі розірвання трудового договору з працівником, працевлаштованим за направленням державної служби зайнятості, до закінчення двох років з дня працевлаштування у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі реорганізації або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату, за угодою сторін (пункт 1 статті 36 Кодексу законів про працю України), через невиконання роботодавцем законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору (частина третя статті 38 Кодексу законів про працю України), а також у разі встановлення недостовірності поданих роботодавцем даних, використання дотації з порушенням законодавства, центр зайнятості припиняє виплату дотації.

Взаємовідносини між Центром зайнятості та роботодавцем регламентуються договором про працевлаштування безробітного з наданням дотації, який повинен містити: зазначення сторін договору; прізвище, ім'я та по батькові, місце проживання безробітного, який буде прийнятий на роботу за направленням державної служби зайнятості; професія (спеціальність) та кваліфікація безробітного; професія (посада), за якою буде працевлаштований безробітний; гарантії зайнятості безробітного, який буде працевлаштований; строки подання довідки про нараховану та виплачену заробітну плату особі, працевлаштованій за направленням центру зайнятості, та сплату страхових внесків відповідно до законодавства. Форма довідки затверджується правлінням Фонду; умови та порядок перерахування дотації; строки набрання чинності договором (договір набирає чинності з дня прийняття на роботу безробітного за направленням центру зайнятості, оформленого наказом (розпорядженням) роботодавця) та підстави його припинення; підстави розірвання договору; взаємна відповідальність сторін за порушення умов договору та порядок розгляду спорів.

Згідно до п. 15 Порядку № 1 роботодавець несе відповідальність за забезпечення гарантії зайнятості осіб, прийнятих на роботу з наданням роботодавцю дотації, достовірність даних, що є підставою для визначення розміру дотації, та використання дотації.

Центр зайнятості не рідше ніж один раз на півроку відповідно до затвердженого плану або за письмовим зверненням фізичної чи юридичної особи про факти порушення роботодавцем умов надання дотації перевіряє достовірність поданих роботодавцем даних, які є підставою для надання дотації. У разі недостовірності поданих роботодавцем даних роботодавець повинен відшкодувати Фонду суму заподіяної шкоди з урахуванням індексації на рівень інфляції (обчислюється шляхом множення суми заподіяної шкоди на добуток індексу зростання цін на споживчі товари від місяця, в якому було заподіяно шкоду, до місяця, що передує місяцю її повернення, поділених на 100) (щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом).

У разі порушення гарантій зайнятості осіб (розірвання трудового договору з працівником, працевлаштованим за направленням державної служби зайнятості, до закінчення двох років з дня працевлаштування у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі реорганізації або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату, за угодою сторін (пункт 1 статті 36 Кодексу законів про працю України), через невиконання роботодавцем законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору (частина третя статті 38 Кодексу законів про працю України)) та використання дотації з порушенням законодавства роботодавець повертає суму одержаної дотації в повному обсязі з урахуванням індексації на рівень інфляції (обчислюється шляхом множення суми отриманої дотації на добуток індексу зростання цін на споживчі товари від місяця початку отримання дотації до місяця, що передує місяцю її повернення, поділених на 100) (щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом).

Рішення про відшкодування коштів роботодавцем приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення про відшкодування коштів роботодавцем центр зайнятості надсилає роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність повернути кошти протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення. У разі неповернення коштів у встановлений строк, стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства п. 17 Порядку № 1).

За нормами ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

У розумінні ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно приписів ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ст. 530).

З огляду на наведене, беручи до уваги, що сума дотації до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у розмірі 26219,64 грн. (24433,12 грн. сума дотації + 1786,52 грн. сума індексації) відповідач у встановлені законодавством строки не повернув; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується відповідними розрахунками; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельна група «Трейд» про стягнення суми дотації виплачених на працевлаштування у розмірі 24433,12 грн. та суми індексації у розмірі 1786,52 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельна група «Трейд» (пр. Миру, б.54 м. Донецьк 83052, код ЄДРПОУ 35560104, р/р 26007051802993 в ДРУ КБ «Приватбанк» м. Донецьк МФО 335496) на користь Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (вул. Ф. Зайцева, 46 «Д», м. Донецьк 83086, р/р 37176002002327 в ГУДКУ у Донецькій області; МФО 834016, ОКПО 25671511) суму дотації у розмірі 26 219 (двадцять шість тисяч двісті девятнадцять) гривень 64 коп.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 13 вересня 2010 року.

Повний текст постанови виготовлений 17 вересня 2010 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Суддя Савченко С. В.