Ухвала суду № 11300588, 14.09.2010, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2010
Номер справи
2-а-5047/09/2670
Номер документу
11300588
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 6/351/12/26/36/27/32/43-6/214/27а/37а/28а/33а/44а (в 4-х томах) Головуючий у 1-й інстанції: <Текст >

Суддя-доповідач: Романчук О.М

У Х В А Л А

Іменем України

"14" вересня 2010 р. м. Київ

Справа № 2-а-5047/09/2670

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: Романчук О.М.,

Суддів: Собківа Я.М.,

Усенка В.Г.,

при секретарі: Шевчук К.В.,

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Украгроресурси»на постанову Господарського суду Чернiгiвської областi від 27 квітня 2010 р. у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Чернігові до Товариства з обмеженою відповідальністю «Украгроресурси»про стягнення 14415,00 гривень та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Украгроресурси»до Державної податкової інспекції у м. Чернігові про стягнення коштів та визнання недійсними податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В :

ДПІ у м. Чернігові (далі - ДПІ) звернулися до суду з адміністративним позовом до ТОВ «Украгроресурси» (далі Товариство) про стягнення податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 13275 грн. В свою чергу Відповідач звернувся до суду з зустрічним позовом до Позивача про визнання недійсною податкого повідомлення-рішення № 0000120326/0 від 12.06.2003 року.

Постановою Господарського суду Чернiгiвської областi від 27 квітня 2010 року первісний позов було задоволено частково. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Украгроресурси»до Державного бюджету 1140 грн. штрафних санкцій. Зустрічний позов задоволено частково. Визнано протиправними податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Чернігові від 12.06.2003 року № 0000120326/0, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Украгроресурси»визначено суму податкового зобов`язання з податку на прибуток підприємств в сумі 13275 грн., у тому чмслі 8850 грн. основного платежу та 4425 грн. штрафних (фінансових) санкцій. Визнано повністю протиправним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Чернігові від 10.06.2003 року № 0031161500/0, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Украгроресурси»застосовано 3714 грн. штрафу з податку на додану вартість.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Відповідач за первісним позовом подали апеляційну скаргу та просили суд скасувати постанову суду та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні первісного позову та задовольнити зустрічний позов.

У відповідності до ч.1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У зв`язку з неявкою у судове засідання учасників процесу, фіксація судового засідання не здійснювалась.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

11.04.2003 року ДПІ було прийнято рішення «Про доцільність проведення перевірки за непрямим методом», вирішено застосувати непрямий метод визначення сум податкових зобов'язань до ТОВ «Украгроресурси». Це рішення було прийнято за результатами розгляду висновку старшого держподатревізора - інспектора відділу перевірок фінансових установ управління податкового аудиту та валютного контролю ДПІ у м. Чернігові від 10.04.2003р. про ' доцільність застосування непрямого методу до ТОВ «Украгроресурси».

На підставі вказаного рішення службовими особами ДПІ була проведена планова документальна перевірка дотримання вимог податкового законодавства Відповідачем за непрямими методами, за результатами якої складено акт від 21.05.2003 р. № 9/23-408/30449613.

Згідно висновків вказаного акта Товариством було порушено п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4, п.п. 5.3.8 п. 5.3 ст.5, п.п.8.2.1 п.8.2 ст.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», внаслідок чого було занижено податок на прибуток на суму 8850 грн. у ІV кв. 2000 р. та III кв. 2001 р.

За наслідками висновків викладених в акті перевірки ДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення від 12.06.2003р. №0000120326/0, яким Товариству було визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств у сумі 8850 грн. та 4425 грн. штрафних санкцій.

Як вірно було встановлено судом першої інстанції, постановою господарського суду Чернігівської області від 20.06.2006 р. по справі №17/136а, яке набрало законної сили, було визнано нечинним повністю Рішення Державної податкової інспекції у м. Чернігові від 11.04.2003 року «Про доцільність проведення перевірки за непрямим методом», яким вирішено застосувати непрямий метод визначення сум податкових зобов'язань до ТОВ «Украгроресурси».

У відповідності до п.п. 4.3.1 п.4.3 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-III (далі Закон № 2181, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), якщо контролюючий орган не може самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків згідно з підпунктом "а" підпункту 4.2.2 статті 4 цього Закону у зв'язку з невстановленням фактичного місцезнаходження підприємства чи його відокремлених підрозділів, місцезнаходження фізичної особи або ухиленням платника податків чи його посадових осіб від надання відомостей, передбачених законодавством, а також якщо неможливо визначити суму податкових зобов'язань у зв'язку з неведенням платником податків податкового обліку або відсутністю визначених законодавством первинних документів, сума податкових зобов'язань платника податків може бути визначена за непрямим методом. Цей метод може застосовуватися також у випадках, коли декларацію було подано, але під час документальної перевірки, що проводиться контролюючим органом, платник податків не підтверджує розрахунки, наведені у декларації, наявними документами обліку у порядку, передбаченому законодавством.

Відповідно до п.п.4.3.3 п.4.3 ст.4 Закону № 2181, методика визначення суми податкових зобов'язань за непрямими методами затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального податкового органу, погодженим з державним органом, уповноваженим провадити державну регуляторну політику, і є загальною для всіх платників податків. Порядок застосування непрямих методів визначення суми доходів фізичної особи визначається з урахуванням норм закону з питань оподаткування доходів фізичних осіб.

У відповідності до ч.1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Враховуючи визнання рішення Державної податкової інспекції у м. Чернігові від 11.04.2003 року нечинним постановою господарського суду Чернігівської області від 20.06.2006 р., колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для проведення перевірки за непрямим методом. Таким чином, висновки та рішення, які були прийняті на основі вказаної перевірки також не мають правових підстав.

Тому, судом першої інстанції було вірно зроблено висновок, що позовні вимоги щодо стягнення коштів податкового боргу у розмірі 13275 грн., який виник на підставі податкого повідомлення-рішення № 0000120326/0 від 12.06.2003 року необхідно залишити без задоволення, а зустрічний позов у частині скасування податкого повідомлення-рішення № 0000120326/0 від 12.06.2003 року задовольнити.

З приводу інших висновків суду першої інстанції, то колегія суддів вважає їх вірними через наступне.

Товариством також оскаржується податкове повідомлення-рішення № 0031161500/0 від 10.06.2004 р., яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 3714 грн, яке винесено на підставі акта перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання платником податків ТОВ «Украгроресурси»від 10.06.2004 р. №1626/15-126. Згідно вказаного Акта

Як вбачається з акту перевірки від 10.06.2004 р., Відповідачем було порушено п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону № 2181, що проявилось у простроченні погашенні податкового боргу за податковим зобов'язання з податку на додану вартість, яке нараховане згідно податкового повідомлення-рішення № 0000112326/0 від 12.06.2003 р..

У відповідності до абз.3 п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону № 2181, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Як вірно було встановлено судом першої інстанції, податкове повідомлення рішення № 0000112326/0 від 12.06.2003 р., яким була визначена сума податкового зобо`язання, прострочка сплати якого стала підставою для застосування штрафних санкцій, було визнано нечинним постановою господарського суду Чернігівської області від 20.06.2006 р.

Згідно з абз.2 п.п.5.2.4 п.5.2 ст.5 Закону № 2181, при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

Оскільки, податкове повідомлення-рішення було скасовано 0000112326/0 від 12.06.2003 р., то і податкове повідомлення-рішення № 0031161500/0 від 10.06.2004 р. , яким було визначено штрафні санкції за несплату податкового зобов`язання, що визначено першим, є неправомірним та підлягає скасуванню.

Тому судом першої інстанції було зроблено вірний висновок про необхідність задоволення зустрічного позову у цій частині.

З приводу стягнення сум штрафних санкцій у розмірі 1140 грн. за порушення норм з регулювання обігу готівки та зустрічних позовних вимог щодо визнання нечинними податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у місті Чернігові від 14.05.2004р. №0003132323/0, від 20.09.2004р. №0006932323/0, від 24.09.2004р. №0006642323/0, якими застосовано штрафні санкції на загальну суму 1140 грн., то колегія суддів вважає вірними висновки суду першої інстанції у цій частині. Так, суд першої інстанції правомірно задовольнив первісний позов та відмовив у задоволенні зустрічного через нижченаведене.

Службовими особами ДПІ була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, а саме магазину по вул. О.Кошового, 27 в м. Чернігові, який належить Товариству, за результатами якої складено акт № 25260268/2323 від 06.05.2004 р. Як вбачається з вказаного Акта, Товариством було порушено п.9 та 13 ст.3 та Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі Закон № 265/95), а саме: невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО урозмірі 0,18 грн.; незабезпечення щоденного друку фіскального звітного чеку.

На підставі висновків викладених в акті перевірки ДПІ було прийнято рішення № 0003132323/0 від 14.05.2004р., яким до Товариства було застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 340, 90 грн.

У відповідності до п.9 та 13 ст. 3 Закону № 265/95, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

У відповідності до ст. 22 Закону № 265/95, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Щодо нероздрукування фіскального чеку, то як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, в КОРО були підклеєні 2-звіти № 0005 від 19.04.2004 р. о 20-49 год. та № 0006 від 21.04.2004р. о 8-42 год. В розділі №4 КОРО жодного запису не зазначено. Контрольна стрічка підтверджує роботу РРО 20.04.2004 р.

У відповідності до п.4 ст. 17 Закону № 265/95, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.

Таким чином, вказане рішення є правомірним та законним.

Службовими особами ДПІ була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, а саме магазину «Хронос»по вул. Любецькій, 179 в м. Чернігові, який належить Відповідачу, за результатами якої складено акт №25260510/2323 від 13.09.2004 р.

. Як вбачається з вказаного Акта, Товариством було порушено: п. 6 та 11 ст.3 Закону № 265/95, що проявилось в порушенні порядку кодування товарів, а саме при купівлі однієї пляшки коньяку «Десна»0,5л. через РРО був пробитий фіскальний чек №6799 від 13.09.2004р. о 16-13 год. на загальну суму 13,2 грн. По даному фіскальному чеку замість незакодованого коньяку було пробито 13 пачок чіпсів «Бекон»та 2 стакани по 0,2л.,; та незабезпечення зберігання книги обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років, а саме: на момент перевірки на господарській одиниці відсутні КОРО і розрахункові книжки.

На підставі висновків, зазначених в акті перевірки ДПІ було прийнято рішення №0006932323/0 від 20.09.2004р., яким до Товариства застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 425 грн.

У відповідності до п. 6 та 11 ст. 3 Закону № 265/95, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення; проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

Здійснення вищенаведених порушень підтверджувались письмовими поясненнями працівників Товариства на місці проведення перевірки.

Відповідно до п.3 та 6 ст. 17 Закону № 265/95, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну; п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

Таким чином, штрафні санкції у цій частині були накладені правомірно, а тому і рішення №0006932323/0 від 20.09.2004 р. також є правомірним.

Службовими особами ДПІ була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, а саме магазину «Продукти»по вул. О. Кошового, 27 в м. Чернігові, який належить Відповідачу, за результатами якої складено акт № 25260523/2323 від 20.09.2004 р.

Згідно вказаного Акта перевіряючими було встановлено порушення п.1, 8, 9, 13 ст. 3 Закону № 265/95, а саме : непроведення розрахункових операцій через РРО при покупці жувальної гумки «Орбіт»вартістю 1,35 грн.; невстановлення цінників на товар, що продається, а саме на воду «Зелене яблуко»; незабезпечення щоденного друку фіскального звітного чеку, а саме: невиконання Z звіту за 28.08.2004р. - попередній Z - звіт №2168 від 27.08.2004р., наступний - №2169 за 29.08.2004 р. 10-09 год. (про реалізацію свідчать контрольні стрічки - чек №3518 о 19-51 год. За 28.08.2004р. на суму 0,79 грн. та запис в розділі 2. Запис про ремонт в 4 розділі КОРО №2526006748 „р", яка зареєстрована 22.04.2004р. відсутні; невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО у розмірі 2,07 грн.

На підставі акта перевірки Відповідачем було прийнято рішення №0006642323/0 від 24.09.2004р., яким до Відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 374,10 грн.

У відповідності до п. 1 та 8 ст.3 Закону № 265/95, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; реалізовувати товари (надавати послуги) за умови наявності цінника на товар (меню, прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України.

Вказані штрафні санкції були прийняті на основі п.1, 4 ст. 17, ст. 22 та 23 Закону № 265/95.

Порушення вказаних положень Закону № 265/95 підтверджуються свідченнями та письмовими поясненнями працівників Товариства.

У відповідності до п.1 ст. 17 Закону № 265/95, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;

Згідно зі ст. 23 Закону № 265/95, до суб'єктів підприємницької діяльності, які не виставили цінники на товар, що продається (меню, прейскуранти або тарифи на послуги, що надаються), використовують цінники та прейскуранти, що містять ціни і тарифи в іноземній валюті або в інших одиницях, які не є гривнею, застосовується фінансова санкція у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожний невиставлений цінник на товар (меню, прейскурант або тариф на послугу) або виставлений цінник на товар (меню, прейскурант або тариф на послугу) в іноземній валюті чи в інших одиницях. Зазначені цінники та прейскуранти мають бути розміщені у спосіб, який не дозволятиме покупцям (у тому числі контролюючим особам) вилучати такі цінники та прейскуранти поза контролем осіб, уповноважених таким продавцем здійснювати нагляд за дотриманням норм цього Закону. За умисне вилучення працівником контролюючого органу цінника (прейскуранта) з метою неправомірного накладення на продавця адміністративного або іншого стягнення такий працівник притягається до відповідальності згідно з законом.

Враховуючи вищенаведені обставини, колегія суддів вважає вірним висновки суду першої інстанції в цій частині.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому вона не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому, у відповідності до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 41, 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Украгроресурси»залишити без задоволення, а постанову Господарського суду Чернiгiвської областi від 27 квітня 2010 року без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді: