Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2010 р.Справа № 2-а-45434/09/1670 Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді Шевцової Н.В.,
суддів - Мінаєвої О.М. , Макаренко Я.М.
за участю секретаря судового засідання Карнаух А.М.
представника позивача Марчак О.Ю.
представників відповідача Мілевської Т.С., Цілуйко І.А., Тур Н.І.
прокурора Червенко А.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду в м. Харкові адміністративну справу за апеляційними скаргами Прокуратури Полтавської області та Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції в Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 14.10.2009р. по справі№2-а-45434/09/1670
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Дитяче та спеціальне харчування"
до Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції в Полтавській області, Головного управління Державного казначейства України в Полтавській області
про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Дитяче та спеціальне харчування»(далі за текстом позивач) звернувся до Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції у Полтавській області ( далі за текстом перший відповідач, Хорольська МДПІ), Головного управління Державного казначейства України в Полтавській області (надалі за текстом другий відповідач, ГУДКУ в Полтавській області), в якому просив:
-скасувати податкові повідомлення - рішення №0000122301/0 від 25.02.2009 року та № 0000122301/1 від 22.04.2009 року,
-стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Дитяче та спеціальне харчування" кошти у сумі 248767,00 грн.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.10.2009р. позов задоволено. Скасовано податкові повідомлення - рішення Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції № 0000122301/0 від 25.02.2009 року та №0000122301/1 від 22.04.2009 року. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Дитяче та спеціальне харчування»бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2008 року в сумі 248 767 грн.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, прокуратура Полтавської області та Хорольська міжрайонна державна податкова інспекція в Полтавській області подали апеляційні скарги, в яких просять суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги прокуратура Полтавської області та перший відповідач посилаються на невідповідність висновків суду обставинам справи та на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме: п.п. 7.7.1, 7.7.2, 7.7.3, абз. «а»п.п. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», ст. ст. 86, 159 Кодексу адміністративного судочинства України, що призвело до неправильного вирішення справи.
Позивачем надано заперечення на апеляційну скаргу, в яких посилаючись на прийняття оскаржуваної постанови з дотриманням норм матеріального та процесуального права, просить апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що в період з 04.02.2009 року по 13.02.2009 року Хорольською міжрайонною державною податковою інспекцією в Полтавській області проведено позапланову виїзну документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий Дім «Дитяче та спеціальне харчування»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 248766,00 грн. за листопад 2008 року на рахунок платника у банку, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось за червень 2007 року.
Перевіркою встановлено, що заявлена позивачем сума бюджетного відшкодування за листопад 2008 року в сумі 248 767 грн. не підтверджується, у зв'язку з недотриманням п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97 - ВР від 03.04.1997 року (надалі за текстом Закон).
За результатами зазначеної перевірки Хорольською МДПІ було складено акт №53/23/34865327 від 19.02.2009 року та прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000122301/0 від 25.02.2009 року, яким зменшено ТОВ Торговий Дім «Дитяче та спеціальне харчування»суму бюджетного відшкодування з ПДВ на 248767,00 грн.
03.03.2009 року ТОВ Торговий Дім «Дитяче та спеціальне харчування»була подана до Хорольської МДПІ скарга на податкове повідомлення - рішення №0000122301/0 від 25.02.2009 року. За результатами розгляду зазначеної скарги Хорольською МДПІ було винесено рішення №563 від 22.04.2009 року, яким залишено без змін податкове повідомлення - рішення №0000122301/0 від 25.02.2009 року, а скаргу ТОВ «Торговий Дім «Дитяче та спеціальне харчування»- без задоволення. Також було складено податкове повідомлення - рішення №0000122301/1 від 22.04.2009 року, в якому відображено суму завищення бюджетного відшкодування в розмірі 248767,00 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що порушення позивачем п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97 - ВР від 03.04.1997 року, зазначене у висновку акту перевірки, відсутнє. Позивачем дотримано вимоги п.п. 7.7.1 та 7.7.2 зазначеного Закону, а тому сума бюджетного відшкодування 248 767 грн. за листопад 2008 року заявлена позивачем правомірно, а податкові повідомлення - рішення Хорольської МДПІ № 0000122301/0 від 25.02.2009 року та №0000122301/1 від 22.04.2009 року є такими, що прийняті з порушенням вимог Закону України «Про податок на додану вартість».
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з наступних підстав.
Законом України від 03.04.1997 року №168/97-ВР «Про податок на додану вартість», а саме п.п.7.7.1 п.п.7.7 визначено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Підпунктом 7.7.2 п.п.7.7. передбачено, якщо у наступному податковому періоді сума розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а)бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б)залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового кредиту. Як вбачається з матеріалів справи, залишок від'ємного значення з податку на додану вартість ТОВ «Торговий Дім «Дитяче та спеціальне харчування»в листопаді місяці 2008 року склало 2887617 грн. (рядок 24 декларації з податку на додану вартість за листопад 2008 року), зазначена сума виникла за рахунок діяльності позивача в минулих періодах, та до відшкодування з бюджету не заявлялась. Згідно п.п. 7.7.11. п.п 7.11 ст. 7 Закону України «Про ПДВ»особи, які були зареєстровані як платник цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування, крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів за рішенням Кабінету Міністрів України) не мають права на отримання бюджетного відшкодування.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ ТД «Дитяче та спеціальне харчування»зареєстроване платником податку на додану вартість 2.04.2007 р.
Отже, право на бюджетне відшкодування від'ємного значення з податку на додану вартість, яке виникло у червні 2007 року, позивач отримав у травні 2008 року. Позивач не скористався своїм правом і переносив цю суму у наступні податкові періоді (з рядка 26 декларації поточного звітного періода до рядка 23.2 декларації наступного звітного періоду).
Як вбачається з матеріалів справи, залишок від'ємного значення з податку на додану вартість ТОВ «Торговий Дім «Дитяче та спеціальне харчування»в листопаді місяці 2008 року склало 2887617 грн. (рядок 24 декларації з податку на додану вартість за листопад 2008 року), зазначена сума виникла за рахунок діяльності позивача в минулих періодах, та до відшкодування з бюджету не заявлялась.
В грудні 2008 року TOB «ТД «Дитяче та спеціальне харчування»прийняло рішення про відшкодування податку на додану вартість за листопад 2008 року в сумі 248767,00 грн. (рядок 25 декларації з податку на додану вартість за листопад 2008 року). Вказана сума ПДВ не перевищувала суми від'ємного значення з ПДВ, як різницю між податковим кредитом та податковим зобов'язанням. Решта суми від'ємного значення з ПДВ була перенесена до складу податкового кредиту наступного періоду (рядок 26 декларації з податку на додану вартість).
Колегія суддів відхиляє доводи апеляційних скарг, що оскільки позивач не скористався правом на бюджетне відшкодування ПДВ в сумі 248767 грн. у травні 2008 року, вважається що ТОВ "Торговий Дім "Дитяче та спеціальне харчування" добровільно відмовилось від отримання такої суми бюджетного відшкодування, виходячи з наступного.
Відповідно до п.п.7.7.3., п. 7.7, ст.. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
Згідно абз. «а», п.п.7.7.7., п. 7.7, ст..7. у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної), надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів.
Таким чином, Законом України «Про податок на додану вартість»передбачено два випадки, коли платник податку добровільно відмовляється від відшкодування ПДВ з бюджету та належна такому платнику податку до бюджетного відшкодування сума ПДВ підлягає зарахуванню у зменшення податкових зобов'язань, а саме: коли платник податку самостійно прийняв рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів та у разі виявлення податковим органом під час проведення перевірок заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування.
Крім того, згідно Розділу III Методики розрахунку показників Додатка 2 до податкової декларації з ПДВ "Довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду", затвердженої листом ДПА України № 15844/7/16 - 1117 від 06.08.2008 року (далі - Методика) якщо за наслідками перевірки податковим органом виявлено заниження заявленої платником у попередніх періодах суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом у наслідок такої перевірки, вважається, що платник податку добровільно відмовився від отримання такої суми заниження бюджетного відшкодування. Така сума не може в подальшому бути заявленою платником до відшкодування на розрахунковий рахунок чи в рахунок майбутніх платежів (тобто не може бути відображена ні в рядку 25.1, ні в рядку 25.2 декларації) та перераховуватися на розрахунковий рахунок платника.
Проте, TOB «ТД «Дитяче та спеціальне харчування»самостійно не приймав рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів (рядок 25.2 декларацій з податку на додану вартість), а проведеною податковим органом перевіркою заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування не встановлено.
Крім того, підпунктом 153.1. п. 153 ст. 15 Закону України від 21 грудня 2000 року N 2181-Ш «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», встановлено, що заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що позивачем не порушено вимог п.п. 7.7.1, п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»та правомірно заявлено суму бюджетного відшкодування 248 767 грн. за листопад 2008 року.
Таким чином, колегія суддів, підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційних скарг, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.160, 196, п.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційні скарги Прокуратури Полтавської області та Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції в Полтавській області залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 14.10.2009р. по справі№2-а-45434/09/1670 залишити без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя<підпис >Шевцова Н.В.
Судді<підпис >
<підпис >Макаренко Я.М. Мінаєва О.М. <Список ><Текст > Повний текст ухвали виготовлений 30.04.2010 р.