Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
18 серпня 2010 р. № 2-а- 9518/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бартош Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Лозівського міського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальних збитків,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Лозівського міського районного центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Лозівського міського районного центру зайнятості матеріальні збитки в розмірі 2490,23 грн., обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
ОСОБА_1 29.05.2008 р. звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Лозівського районного центру зайнятості, де була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки, а 05.06.2008 р. подала заяву про надання статусу безробітного, в якій зазначила, що не є найманим працівником, не укладала договір цивільно-правового характеру. Згідно поданої заяви, наказом від 05.06.2008 р. № НТ080605 ОСОБА_1 розпочато виплату допомоги по безробіттю. 09.12.2008 р. наказом №НТ081209 виплату допомоги по безробіттю припинено у звязку з закінченням строку виплати та знято з обліку. Також, фондом встановлено, що ОСОБА_1 з 05 вересня 2000 року по 21 грудня 2009 року була зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності та відносилася до категорії зайнятого населення. У звязку з чим 25 червня 2010 року видано наказ №56 про повернення коштів та складено лист-претензію про необхідність повернення допомоги у розмірі 2490,23 грн.
Представник позивача в судове засідання не зявилася, про дату, час і місце судового засідання повідомлена належним чином, надала письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не зявилася, про дату, час і місце судового засідання повідомлена належним чином, надала письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги визнала.
Судом розглянуто справу у письмовому провадженні за наявними у ній матеріалами у відповідності до ч. 4 ст. 122 КАС України, оскільки клопотання про розгляд справи за відсутності заявили всі особи, які беруть участь у справі.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 41 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 29.05.2008 р. звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Лозівського районного центру зайнятості, де була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки НОМЕР_2 та 05.06.2008 р. подала заяву про надання статусу безробітного.
Відповідно до положень ст. 22 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. № 1533-ІІІ, застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.
Згідно зі ст. 23 зазначеного закону допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.
Згідно поданої заяви, відповідачу наказом від 05.06.2008 р. № НТ 080605 з 05.06.2008 р. було надано статус безробітного як застрахованим особам з урахування страхового стажу відповідно до п.п.1,3,4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» п.п. 2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» та призначена допомога по безробіттю з 05.06.2008 р. по 30.05.2009 р.
Наказом від 09.12.2008 р. №НТ 081209 ОСОБА_1 припинено виплату допомоги по безробіттю з 08.12.2008 р. та знято з обліку у звязку з працевлаштуванням відповідно до абз. 2 п.п.1 п. 20 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності.
З Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вбачається, що ОСОБА_1 дійсно 05.09.2000 р. зареєстрована виконавчим комітетом Лозівської міської ради Харківської області як субєкт підприємницької діяльності фізична особа підприємець. Державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності якої проведено лише 21.12.2009 р.
Заступником директора Лозівського міського районного центру зайнятості 25.06.2010 р. прийнято наказ про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 за №56, який був направлений відповідачу з листом-претензією №41 від 25.06.2010 р.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ від 02.03.2000 р. функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на органи державної служби зайнятості, які мають право діяти від імені Фонду. Статтею 16 вищевказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом. Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 р. № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Пунктом 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 357 від 20.03.2006 р. (далі Порядок), у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів відшкодовуються роботодавцем. Виплата коштів, недоотриманих особою внаслідок заниження суми страхових виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Відповідно до п. 7 Порядку Рішення про повернення коштів особою та відшкодування коштів роботодавцем приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення про відшкодування коштів роботодавцем центр зайнятості надсилає роботодавцю повідомлення про необхідність відшкодування незаконно виплачених особі коштів протягом 10 календарних днів після отримання повідомлення. Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до п.п. «б» п. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України «Про особисте селянське господарство».
На підставі викладеного, судом встановлено, що відповідач незаконно отримувала допомогу по безробіттю, оскільки була зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, тобто здійснювала підприємницьку діяльність, а тому відносилася до категорії зайнятого населення.
Відповідно ч. 1, 3 ст. 136 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та з ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Лозівського міського районного центру зайнятості незаконно отримана допомога по безробіттю в сумі 2490,23 грн.
Відповідно із вимогами ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного ст. ст. 8-14, 41, 71, 94, 112, 122, 136, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Лозівського міського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальних збитків задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Лозівського міського районного центру зайнятості (64602, Харківська область, м. Лозова, Севастопольський бульвар,14-а, р/р 37175304900349, МФО 851011, код одержувача 22683376 у ГУДКУ в Харківській області) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2490.23 (дві тисячі чотириста девяносто) гривень 23 копійки.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяБартош Н.С.