Постанова № 11257239, 11.08.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2010
Номер справи
8473/10/2070
Номер документу
11257239
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м.Харків, вул. Мар'їнська,18-Б-3

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

11.08.2010 р. №2а- 8473/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Зоркіна Ю.В.

при секретарі судового засідання Смоляр Є.А.

за участю:

представника прокуратури Путненко Н.В., Овчаренко Д.М.

представника позивача Литвинової Н.С.

відповідача не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом прокурора Червонозаводського району міста Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"доШевченківської селищної радипро стягнення штрафу, -

встановив:

Прокурор Червонозаводського району міста Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом доШевченківської селищної ради, в якому просить суд стягнути з Шевченківської селищної ради в доход держбюджету штраф у сумі 1020 (одна тисяча двадцять) грн.

Відповідач у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судовими повістками з поштовими повідомленнями, які направлялися за офіційним місцем знаходження та були ним отримані. Відповідно до ст.35 КАС України відповідач є належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання.

Заслухавши думку представника позивача, представника прокуратури про можливість подальшого розгляду справи, розглянувши відомості про належне повідомлення відповідача про час, дату та місце розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача за наявними в ній матеріалами.

Представники прокуратури та позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі, та просили їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання надав заперечення на адміністративний позов у якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити з тих підстав, що відповідач по справ не є суб'єктом господарювання та на нього відповідно не поширюються вимоги Закону України " Про електроенергетику"

Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про електроенергетику»однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст.9 зазначеного закону та п.1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою КМУ від 07.08.1996р. №929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.

Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади»від 15.12.1999р. №1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України №422 від 3 листопада 2006 р. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (НЕК "Укренерго"). Особа в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).

ДП «НЕК «Укренерго»у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення) підтверджуючи наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду.

Таким чином, позивач є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є суб'єктом владних повноважень.

Судом встановлено, що у ході перевірки 27 липня 2009 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з питань технічного стану організації експлуатації електроустановок Шевченківської селищної ради, про що було складено акт обстеження №07/12-0428.

За результатами обстеження відповідачу було видано обов'язковий до виконання припис №07/12-0428 від 27.07.09 року про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки №07/12-0060 від 13.11.2009 року. Було винесено припис №07/12-0635 від 13.11.2009 року.

Також, 09.03.2010 року інспекцією Держенергонагляду у Харківській області було проведено перевірку виконання припису № 07/12-0635 від 13.11.2009 року, і встановлено, що припис відповідачем не виконано, що підтверджується актом перевірки №07/12-11.

Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Харківській області за порушення законодавства про електроенергетику, та за невиконання припису, згідно ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", та "Положення про порядок накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання" накладено штраф у розмірі 1020,00 грн., про що було винесено постанову №07/10-0030 від 16.03.2010 року.

Відповідно до ст. ст. 9, 26, 27 Закону України «Про електроенергетику»державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення. Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики, порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.

В запереченнях на адміністративний позов відповідач посилається на те, що він не є суб'єктом господарювання, таким чином на нього не поширюється дія Закону України "Про електроенергетику". З цього приводу суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Стаття 1 Закону України "Про електроенергетику" до споживачів електричною енергією відносить суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю. Суб'єктами електроенергетики є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від їх відомчої належності та форм власності, що займаються виробництвом, передачею, постачанням електричної енергії та теплової енергії при централізованому теплопостачанні.

Відповідно до пункту 3 статті 27 Закону України "Про електроенергетику" невиконання припису Державної інспекції за режимами споживання електричної та теплової енергії є підставою для накладення штрафу на суб'єктів господарської діяльності. Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Судовим розглядом встановлено, що між позивачем та відповідачем по справі укладено договір про постачання електричної енергії, таким чином, при винесенні постанови 07/10-0030 від 16.03.2010 року про накладення штрафу позивач мав право керуватися статтею 27 Закону України "Про електроенергетику", оскільки ця стаття передбачає накладення штрафу тільки на суб'єктів господарської діяльності, тобто споживачів електричної енергії, яким в силу укладеного договору є відповідач.

Крім того суд звертає увагу на те, що із досліджених в судовому засіданні копій актів перевірок та приписів, встановлено, що вони підписані відповідачем без жодних зауважень та не оскаржені в судовому порядку

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 1020,00 грн., суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

Відповідно ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.8-14,71,160-163,167,186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов прокурора Червонозаводського району міста Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особіВідокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"доШевченківської селищної радипро стягнення штрафу -задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Шевченківської селищної ради (63601, Харківська область, Шевченківський район, смт.Шевченкове, вул.Леніна, 9, р/р 3145000700481 банк ГУДК в Харківській області, МФО 851011, код 04400156) в доход держбюджету (одержувач: р\р 31115106700480 відкритий на відділення УДК у Шевченківському районі, Харківської області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134484, код платежу до бюджету 21081100) штраф у сумі 1020.00 (одна тисяча двадцять) грн.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Повний текст постанови виготовлено 16 серпня 2010 року.

Суддя Ю.В.Зоркіна