ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2010 року (10 год. 18 хв.)м. Запоріжжя Справа № 2а-3901/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Артоуз О.О.
при секретарі судового засідання Гнідой А.В.
за участю представників позивача: Соляник А.В., Жукової Л.П.
представників відповідача: Стоянова Ю.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Міжнародної благодійної організації інвалідів «Фонд світло
Милосердя»
до: Державної податкової інспекції у Шевченківському районі
м. Запоріжжя
про: визнання нечинним податкового повідомлення - рішення
ВСТАНОВИВ:
25 червня 2010 року Міжнародна благодійна організація інвалідів «Фонд світло Милосердя» звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання нечиннм податкового повідомлення - рішення № 0000532302/0 від 31.05.2010.
Ухвалою суду від 29.06.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-3901/10/0870, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 08.07.2010. У звязку із неявкою відповідача розгляд справи відкладався до 27.08.2010.
В позовній заяві вказано, що ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя на підставі матеріалів позапланової перевірки Міжнародної благодійної організації інвалідів «Фонд світло Милосердя» (далі МБОІ «Фонд світло Милосердя») з питань цільового використання гуманітарної допомоги, отриманої протягом 2008- 2009 років було винесено податкове повідомлення рішення від 31.05.2010 № 0000532302/0 про визначення суми податкового зобовязання в сумі 63525 грн., з яких 42350 грн. за основним платежем та 21175 грн. штрафні санкції.
Перевіркою встановлено порушення позивачем п.п 7.11.1, 7.11.3 п. 7.11 ст. 7, п.п. 7.11.9, п.п. 4.1.6, п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 № 334, ст. ст. 1, 6, 11 Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 22.01.1999, п.2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996 в частині порушення ведення бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги, а саме вантажного автомобілю «FORD» F-35 PK» марки «FORD» модель «F-35» б/у 2002 року випуску та причепу автомобільного загального FEC- використання б/у WALTNLP типу трейлер марки WALT модель «LP», 2005 року випуску, яка на думку безпідставно переведена до складу основних засобів, що підтверджує факт використання її не за цільовим призначенням, що призвело до заниження податку на прибуток за 2009 рік на суму 42350 грн.
Податкове повідомлення рішення є незаконним. МБОІ «Фонд світло Милосердя» не є платником податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. Отримана гуманітарна допомога не може бути обєктом оподаткування податком на прибуток, так як у випадку використання на власні потреби благодійним фондом інвалідів являється благодійною допомогою МБОІ «Фонд світло Милосердя».
МБОІ «Фонд світло Милосердя» має офіційний статус неприбуткової організації, основною метою діяльності якої не є одержання прибутку та включений в реєстр неприбуткових організацій і установ відповідно до положення про реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом ДПА України від 11.07.1997 за № 323.
Крім того зазначено, ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя не мало право на проведення позапланової перевірки МБОІ «Фонд світло Милосердя», оскільки Закон України «Про державну податкову службу України» передбачає, що позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту. Позивач не отримував від податкового органу письмового запиту щодо надання пояснень з питань цільового використання гуманітарної допомоги, отриманої протягом 2008- 2009 років.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив щодо позовних вимог, з підстав викладених в акті перевірки від 12.05.2010 №66/232/33795778. Пояснив що перевірка МБОІ «Фонд світло Милосердя» проводилась на підставі п. 5 ст. 11-1 Закону України «про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 № 509 та вимог прокуратури.
Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного висновку.
МБОІ «Фонд світло Милосердя» (ідентифікаційний код 33795778) зареєстрована відділом реєстрації та єдиного реєстру Шевченківської районної адміністрації Запорізької міської ради м. Запоріжжя. Свідоцтво про державну реєстрацію від 30.09.2005 №11031020000008326.
Позивач взятий на податковий облік 10.10.2005 ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя за № 502/10/29-140.
Згідно заяви від 21.10.2005 МБОІ «Фонд світло Милосердя» має статус неприбуткової організації (код 5 благодійна організація) та включена в реєстр неприбуткових організацій і установ відповідно до положення про реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого наказом ДПА України від 11.07.1997 за № 323.
Посадовими особами ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя на підставі направлення від 26.04.2010 № 300317 була проведена виїзна позапланова перевірка фінансово-господарської діяльності з питань дотримання МБОІ «Фонд світло Милосердя» цільового використання гуманітарної допомоги, отриманої протягом 2008-2009 років.
За результатами перевірки відповідачем було складено акт від 12.05.2010 №66/232/33795778 та прийняте податкове повідомлення - рішення № 0000532302/0 від 31.05.2010, яким було визначено суму податкового зобовязання в розмірі 63525 грн., з яких за основним платежем 42350 грн., за штрафними санкціями 21175 грн.
Перевіркою встановлено, що на протязі 2008-2009 років МБОІ «Фонд світло Милосердя» було отримано гуманітарну допомогу, а саме вантажний автомобіль «FORD» F-35 PK» марки «FORD» модель «F-35» б/у 2002 року випуску, ідентифікаційний номер кузова/шасі FTSW31F82EC31956, тип кузова ПІКАП, 4-х дверний, колір сірий, номер двигуна б/н, балансова вартість якого складає 84700грн. обєм двигуна 3500 см3 - ВМД №112000004/9/000288 від 12.03.2009 та причеп автомобільний загального використання б/у WALTNLP типу трейлер марки WALT модель «LP», 2005 року випуску, ідентифікаційний номер кузова шасі 1J9ES24225L326142, 2-х дверний, колір сірий, балансова вартість якого складає 84700 грн. - ВМД № 112000004/9/000289 від 12.03.2009.
Згідно витягів із протоколів № 26/ГД-11172 від 20.11.2008 № 26/ГД-11137 від 06.08.2008 засідань комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України вантажний автомобіль «FORD» F-35 PK» марки «FORD» модель «F-35» б/у 2002 року випуску та причеп автомобільного загального використання б/у WALTNLP типу трейлер марки WALT модель «LP», 2005 року випуску визнані гуманітарною допомогою, а МБОІ «Фонд світло Милосердя» отримувачем вказаного вантажу.
В бухгалтерському обліку оприбуткування (введення в експлуатацію) основних засобів відображено кореспонденцією рахунків ДТ152 «Придбання основних засобів» КТ 480 «Цільове фінансування і цільове надходження» - 169400 грн., ДТ 105 «Транспортні засоби КТ «придбання основних засобів» - 169400 грн. що підтверджується журналом ордером по рах. 480, журналом 0 ордером по рах. 152, картками складського обліку, головними книгами, відомостями по рах. 480, прибуткові накладні від 12.03.2009 № 5 № 6 на суму 169400 грн.
Акт ведення в експлуатацію основних засобів: вантажного автомобілю «FORD» F-35 PK» марки «FORD» модель «F-35» б/у 2002 року випуску та причепу автомобільного загального використання б/у WALTNLP типу трейлер марки WALT модель «LP», 2005 року випуску у підприємства відсутній, у звязку з тим, що підприємство не водило в експлуатацію ні автомобіль, ні причеп.
МБОІ «Фонд світло Милосердя» мала намір здійснити реєстрацію вказаних транспортних засобів в період з березня 2009 по січень 2010 року вони були переведені до складу основних засобів. В бухгалтерському обліку дана операція відображена кореспонденцією рахунків ДТ 152 «Придбання основних засобів» КТ 281 «Товари на складі» КТ 152 «Придбання основних засобів ДТ 105 «Транспортні засоби», але у звязку із відсутністю коштів для реєстрації автомобілю та причепу реєстрація не була проведена.
У звязку із відсутністю реєстрації вказаних транспортних засобів, позивачем до податкових органів не подавались розрахунки податку з власників транспортних засобів та самохідних машин та механізмів на 2009 рік.
Закон України «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 № 1192 визначає, що отримувачі гуманітарної допомоги - такі юридичні особи, яких зареєстровано в установленому Кабінетом Міністрів України порядку в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги, підприємства громадських організацій інвалідів, ветеранів війни та праці, а також підприємства, установи та організації, що утримуються за рахунок бюджетів, та уповноважені ними державні установи;
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» комісія з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України може визнати гуманітарною допомогою, із звільненням від оподаткування та обов'язкових платежів до бюджету, такі підакцизні товари. Якщо кошти або товари (роботи, послуги), звільнені від оподаткування як гуманітарна допомога, було використано не за цільовим призначенням, вони вважаються доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України.
Постанова Кабінету України від 17.08.1998 № 1295 про затвердження Порядку розподілу товарів, отриманих у якості благодійної допомоги і контролю за цільовим розподілом благодійної допомоги у вигляді наданих послуг або виконаних робіт передбачає, що благодійна допомога може надаватися у вигляді товарів, робіт, послуг, призначених для використання юридичними особами її набувачами з метою провадження діяльності у напрямах, передбачених ст. 4 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації».
Згідно ст. 4 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації» основними напрямами благодійництва та благодійної діяльності є поліпшення матеріального становища набувачів благодійної допомоги, сприяння соціальній реабілітації малозабезпечених, безробітних, інвалідів, інших осіб, які потребують піклування, а також подання допомоги особам, які через свої фізичні або інші вади обмежені в реалізації своїх прав і законних інтересів.
Закон України «Про гуманітарну допомогу» ст. 8 визначає, що митне оформлення вантажів (товарів) без сплати митних зборів здійснюється митними органами України за наявності рішення відповідних комісій з питань гуманітарної допомоги про визнання таких вантажів (товарів) гуманітарною допомогою.
Товари (предмети), що ввозяться (пересилаються) як гуманітарна допомога, підлягають першочерговому безкоштовному спрощеному декларуванню митним органам України відповідними установами та організаціями незалежно від форми власності, з обов'язковим проставленням у товаросупровідних документах, вантажних митних деклараціях клейма "Гуманітарна допомога. Продаж заборонено", завіреного печаткою митника. Установи та організації незалежно від форми власності, що здійснюють декларування митним органам України, у разі відмови декларування вантажів гуманітарної допомоги позбавляються права на декларування митних вантажів. Інструкція про першочергове безкоштовне спрощене декларування гуманітарної допомоги затверджується Державною митною службою України.
Як вже зазначалось рішенням з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України вказані транспортні засоби визнанні «гуманітарною допомогою». Крім того, на товаросупровідних документах, вантажних митних деклараціях митним органом були проставлені клейма «Гуманітарна допомога. Продаж заборонено»
Пункт 8 Порядку передбачає, що юридичні особи - набувачі благодійної допомоги ведуть бухгалтерський та оперативний облік надходження, зберігання, розподілу та використання благодійної допомоги у вигляді товарів, робіт, послуг, а також звітність за встановленими Держкомстатом формами, яку надсилають відповідній комісії з питань гуманітарної допомоги та органам державної податкової служби. Для бухгалтерського обліку операцій, пов'язаних з благодійною допомогою, юридичні особи - набувачі благодійної допомоги користуються планом рахунків та інструкцією про його використання, що діють в Україні.
Юридичні особи - набувачі благодійної допомоги самостійно визначають порядок аналітичного обліку операцій, пов'язаних з благодійною допомогою, запроваджують відповідні рахунки.
Юридичні особи - набувачі благодійної допомоги у своїй річній фінансовій звітності відображають: у бухгалтерському балансі - окремо кошти (товари, роботи, послуги), отримані як благодійна допомога; у звіті про прибутки та збитки - окремо вартісну величину отриманої благодійної допомоги.
Згідно інструкції «Про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобовязань і господарських операцій підприємств і організацій» затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.199 № 291, на рахунку 48 "Цільове фінансування і цільові надходження" ведеться облік та узагальнення інформації про наявність та рух коштів фінансування заходів цільового призначення (в тому числі отримана гуманітарна допомога).
Кошти цільового фінансування і цільових надходжень можуть надходити як субсидії, асигнування з бюджету та позабюджетних фондів, цільові внески фізичних та юридичних осіб тощо.
За кредитом рахунку 48 "Цільове фінансування і цільові надходження" відображаються кошти цільового призначення для фінансування певних заходів, за дебетом - використані суми за певними напрямками, визнання їх доходом, а також повернення невикористаних сум.
Аналітичний облік коштів цільового фінансування і цільових надходжень та їх витрачання провадиться за їх призначенням та джерелами надходжень.
Закон України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11.12.1991 № 1963 встановлює, що платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Відповідно до матеріалів справи МБОІ «Фонд світло Милосердя» мала намір здійснити реєстрацію транспортних засобів тому сплатила за реєстрацію у ДАІ частину передбачених коштів і транспортний податок у сумі 1095 грн., але цих коштів не вистачило для реєстрації автомобілю і причепу, тому реєстрацію проведено не було. Сплатити належну для реєстрації суму позивач можливості не мав, в звязку з відсутністю коштів, необхідних для реєстрації. Таким чином, тільки після здійснення першої реєстрації в Україні транспортного засобу, а саме вантажного автомобілю «FORD» F-35 PK» марки «FORD» модель «F-35» б/у 2002 року випуску та причепу автомобільного загального використання б/у WALTNLP типу трейлер марки WALT модель «LP», 2005 року, його власник МБОІ «Фонд світло Милосердя» буде мати статус платника податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Таким чином, позивач не є платником податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, оскільки не має зареєстрованих в Україні власних транспортних засобів та не здійснило в повному обсязі першу реєстрацію в Україні транспортного засобу, що може бути обєктом оподаткування цим податком.
Згідно п.2.1. Положення про реєстр неприбуткових організацій та установ, яке затверджене наказом ДПА України 06.08.1997 № 232 до реєстру неприбуткових організацій заносяться неприбуткові організації та установи, які згідно з п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 № 334звільняются від сплати податку на прибуток.
Пункт 7.11.1. Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» до неприбуткових, установ та організацій відносить благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадськими організаціями, створеними з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно з Законом України "Про об'єднання громадян", науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III - IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, заповідниками, музеями-заповідниками.
Відповідно п.п. 7.11.3 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "б" підпункту 7.11.1, отримані у вигляді: коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; пасивних доходів; коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям, від проведення їх основної діяльності, з урахуванням положень підпункту 7.11.11 цієї статті; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
Підпункт 7.11.9 п.7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» передбачає, що у разі коли доходи неприбуткових організацій, отримані протягом звітного (податкового) року з джерел, визначених підпунктом 7.11.5, на кінець першого кварталу наступного за звітним року перевищують 25 відсотків від загальних валових доходів, отриманих протягом такого звітного (податкового) року, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок з нерозподіленої суми прибутку за ставкою, встановленою пунктом 10.1 статті 10 цього Закону, до суми такого перевищення. Внесення до бюджету зазначеного податку здійснюється за результатами першого кварталу наступного за звітним року у строки, встановлені для інших платників податку.
Отже вантажний автомобіль «FORD» F-35 PK» марки «FORD» модель «F-35» б/у 2002 року випуску та причеп автомобільного загального використання б/у WALTNLP типу трейлер марки WALT модель «LP», 2005 року є гуманітарною допомогою, яка не може бути обєктом оподаткування податком на прибуток, оскільки її отрумувачем є неприбуткова організація основної метою якої не є одержання прибутку. Також, порушень в частині використання гуманітарної допомоги у вигляді вантажного автомобіль «FORD» F-35 PK» та причепу WALTNLP не за цільовим призначенням не вбачається.
Згідно висновку судово-економічного дослідження Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, яке була проведено на прохання МБОІ «Фонд світло Милосердя» від 21.06.2010 № 4709/4710/10-19: за операцією отримання в якості гуманітарної допомоги у вигляді вантажного автомобіля «FORD» F-35 PK» марки «FORD» модель «F-35» б/у 2002 року випуску та причепу автомобільного загального використання б/у WALTNLP типу трейлер марки WALT модель «LP», 2005 року з врахуванням рішення комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті міністрів України, щодо визнання вказаного вантажу гуманітарною допомогою обєкт оподаткування податком на прибуток та відповідне податкове зобовязання у позивача не виникає; МБОІ «Фонд світло Милосердя» не має статусу платника податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів; Незаконне отримання пільг і обґрунтоване нарахування митних платежів на суму 40836 грн. 20 коп. не підтверджується.
Відповідно до ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність субєкта владних повноважень покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що податкове повідомлення рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя про визначення МБОІ «Фонд світло Милосердя» суми податкового зобовязання в розмірі 63525грн. винесене з порушення вимог чинного законодавства та підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 161, 162, 163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Міжнародної благодійної організації інвалідів «Фонд світло Милосердя» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання нечинним податкового повідомлення рішення № 0000532302/0 від 31.05.2010 задовольнити в повному обсязі.
Скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя № 0000532302/0 від 31.05.2010.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова у повному обсязі складена 01 вересня 2010 року
Суддя /підпис/О.О. Артоуз