Постанова № 11253002, 07.09.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2010
Номер справи
2а-19871/10/0570
Номер документу
11253002
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 вересня 2010 р. справа № 2а-19871/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Буряк І. В.

при секретаріЯровій Ю.Ю.

за участю представників сторін:

позивача:ОСОБА_1 (дов. від 09.08.2010р. №2886)

відповідача:Жердєвої Н.В. (дов. від 22.09.2008р. №29934/10/10)

розглянувши у відкритому судовому засіданні

позовну заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3

до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції

про визнання незаконними дій, визнання податкових повідомлень-рішень недійсними та їх скасування

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (надалі позивач, ФОП ОСОБА_3) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції (надалі - відповідач, Артемівська ОДПІ) про визнання незаконними дій Артемівської обєднаної державної податкової інспекції по проведенню невиїзних документальних перевірок Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 від 20.04.2010р. з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість по деклараціям за грудень 2007р. та лютий 2008р.; визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень: - №0000381742/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 60000,00 грн. по декларації за лютий 2008р., - №0000391742/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 82 298,00 грн. по декларації за грудень 2007р.

Позов мотивовано незаконністю проведення перевірок з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2007р. та за лютий 2008р., на підставі яких прийняті оскаржувані рішення, оскільки правомірність бюджетного відшкодування за грудень 2007р. та за лютий 2008р. підтверджене Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30.06.2009р. по справі № 2а-19871/10/0570, яка набула законної сили.

У судовому засіданні від 31.08.2010р. оголошувалась перерва до 07.09.2010р. на підставі ч.2 ст. 150 КАС України.

В судовому засіданні від 07.09.2010р. представник позивача позов підтримав та просив суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Відповідач надав письмові заперечення відповідно до яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог, вважаючи, що перевірки проведені правомірно та направлені на реалізацію положень Закону України «Про податок на додану вартість» та зазначив, що позивачу правомірно зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2007р. та за лютий 2008р.

Представник відповідача у судовому засіданні від 07.09.2010р. проти задоволення позовних вимог заперечував та просив у їх задоволенні відмовити в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.

Відповідно до Податкової декларації з податку на додану вартість за звітний (податковий) період грудень 2007р. (вх. №46650) та додатків до неї ФОП ОСОБА_3 заявлено до бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2007р. у розмірі 85900,00 грн.

Згідно Податкової декларації з податку на додану вартість за звітний (податковий) період лютий 2008р. (вх. №4745) та додатків до неї ФОП ОСОБА_3 заявлено до бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2008р. у розмірі 60 000,00 грн.

30 червня 2009 року Донецьким окружним адміністративним судом прийнята постанова у справі №2а-5378/09/0570, за позовом ФОП ОСОБА_3 до Артемівської ОДПІ про визнання бездіяльності неправомірною та зобовязання вчинити певні дії.

Згідно вказаної Постанови, з Державного бюджету України стягнуто на користь ФОП ОСОБА_3 суму бюджетної заборгованості з податку на додану вартість по декларації за грудень 2007 року у сумі 82298,00 грн., по декларації за лютий 2008 року у сумі 60000,00 грн., а разом 142298,00 грн.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.10.2009р. вказана постанова залишена без змін.

Таким чином, Постанова Донецького окружного адміністративного суду від 30 червня 2009 року по справі № 2а-5378/09/0570 набрала законної сили.

Згідно виписки з рахунку від 03.08.2010р., позивач отримав 142298,00 бюджетного відшкодування за грудень 2007р. та лютий 2008р.

20.04.2010р. Артемівською ОДПІ проведена документальна невиїзна перевірка ФОП ОСОБА_3 з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2007р., яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.11.2007р. по 31.12.2007р., за наслідками якої складений відповідний Акт № 792/1742/НОМЕР_1 від 20.04.2010р.

На підставі Акту № 792/1742/НОМЕР_1 від 20.04.2010р. відповідачем прийнято податкове-повідомлення-рішення від 20.04.2010р. № 0000391742/0, згідно якого позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2007р. на 82298,00 грн.

Також, 20.04.2010р. Артемівською ОДПІ проведена документальна невиїзна перевірка ФОП ОСОБА_3 з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2008р., яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.01.2008р. по 29.02.2008р., за наслідками якої складений відповідний Акт № 785/1742/НОМЕР_1 від 20.04.2010р.

На підставі Акту № 785/1742/НОМЕР_1 від 20.04.2010р. відповідачем прийнято податкове-повідомлення-рішення від 20.04.2010р. № 0000381742/0, згідно якого позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2008р. на 60 000,00 грн.

Копії зазначених документів наявні у матеріалах справи.

Відповідно до Постанови Донецького окружного адміністративного суду від 30 червня 2009 року по справі № 2а-5378/09/0570, судом встановлено, що станом на момент розгляду справи позивач має право на бюджетне відшкодування, за грудень 2007 року у сумі 82298,00 грн. та за лютий 2008 року у сумі 60000,00 грн.

Частиною першою ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства встановлено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків передбачені пунктом 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Відповідно до абзацу 1 підпункту 7.7.5. пункту 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Згідно абзацу 2 вказаного підпункту, податковий орган зобовязаний у пятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно п. 1.3 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10 серпня 2005 р. № 327 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за №925/11205 встановлено, що за результатами проведення невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання оформляється акт, а в разі відсутності порушень податкового, валютного та іншого законодавства - довідка.

У матеріалах справи наявні:

- Акт «Про результати документальної (невиїзної) документальної перевірки податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2007 року фізичної особи-підприємця ОСОБА_3» від 09.02.2008р. №315/1740/НОМЕР_1;

- Акт від 20.03.2008р. №699/1742/НОМЕР_1 «Про результати виїзної позапланової перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, іпн. НОМЕР_1 з питань достовірного нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по податковій декларації з ПДВ за грудень 2007 року»;

- Акт «Про результати документальної (невиїзної) документальної перевірки податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2008 року фізичної особи-підприємця ОСОБА_3» від 10.04.2008р. №895/1740/НОМЕР_1;

- Акт від 12.05.2008р. №1090/1742/НОМЕР_1 «Про результати виїзної позапланової перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, іпн. НОМЕР_1 з питань достовірного нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по податковій декларації з ПДВ за лютий 2008 року».

Тобто вказані Акти, що складені відповідно до абзацу 1 підпункту 7.7.5. пункту 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», свідчать про проведення відповідачем заходів по перевірці правомірності заявлених ФОП ОСОБА_3 сум до бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2007р. та лютий 2008р.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30 червня 2009 року по справі № 2а-5378/09/0570 фактично підтверджено правомірність заявлених сум до бюджетного відшкодування податку на додану за грудень 2007 року у розмірі 82 298,00 грн. та за лютий 2008 року у розмірі 60 000,00 грн.

Суд не приймає посилання позивача на Наказ Державної податкової адміністрації України від 18.04.2008 № 266 «Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів» та на Наказ Державної податкової адміністрації України від 18.08.2005 № 350 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість» на підставі наступного.

Наказ Державної податкової адміністрації України від 18.08.2005 № 350 містить правові норми, що зачіпають права, свободи й законні інтереси платників ПДВ та, відповідно, підлягає державній реєстрації в установленому законодавством порядку.

Проте він не зареєстрований у Міністерстві юстиції України та не набрав чинності в установленому законодавством порядку, про що свідчить лист від 20.07.2009р. № 1286-09-24 Міністерства юстиції України, що є уповноваженим органом.

Наказ Державної податкової адміністрації України від 18.04.2008 № 266 спрямований на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, та, оскільки не зареєстрований у Міністерстві юстиції України, не може містити обовязкових до виконання правових норм, що зачіпають права, свободи й законні інтереси платників ПДВ.

На підставі наведеного суд приходить до висновку, що дії Артемівської обєднаної державної податкової інспекції по проведенню невиїзних документальних перевірок Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 від 20.04.2010р. з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість по деклараціям за грудень 2007р. та лютий 2008р. проведені без наявності законних підстав, а податкові повідомлення-рішення №0000381742/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 60000,00 грн. по декларації за лютий 2008р. та №0000391742/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 82 298,00 грн. по декларації за грудень 2007р. прийняти необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не добросовісно, не розсудливо, та поза межами розумного строку.

Таким чином, Суд вбачає наявність достатніх підстав для задоволення позовних вимог.

Частиною 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Артемівської обєднаної державної податкової інспекції задовольнити повністю.

Визнати незаконними дії Артемівської обєднаної державної податкової інспекції по проведенню невиїзних документальних перевірок Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 від 20 квітня 2010 року з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість по деклараціям за грудень 2007 року та лютий 2008 року;

Визнати недійсними та скасувати податкові повідомлення-рішення:

- №0000381742/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 60000 (шістдесят тисяч) гривень 00 копійок по декларації за лютий 2008 року,

- №0000391742/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 82298 (вісімдесят дві тисячі двісті девяносто вісім) гривень 00 копійок по декларації за грудень 2007 року.

2. Стягнути з Державного бюджету України (рахунок № 31112095700005 Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, банк Головне управління Державного Казначейства України у Донецькій області) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 3 (три) гривні 40 (сорок) копійок судового збору.

3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 07 вересня 2010 року, повний текст виготовлено 13 вересня 2010 року.

4. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України

5. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягомдесяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Буряк І. В.