Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2010 р. справа № 2а-17594/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Зеленова А. С.
при секретаріБеспалько Г.Г.
за участю представника позивача Мезенцева В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Київського району м. Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Прокурор Київського району м. Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій.
В обґрунтування позову посилається на те, що податковим органом проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу кіоску, який належить відповідачу, за результатами якої складений відповідний акт та винесені рішення про застосування фінансових санкцій від 13.10.2005 року №00027111/10/23-213, №0001822343/0-27110/10/23-213, №0001822343/0-27109/10/23-213. зазначеними рішеннями до відповідача застосовані штрафні санкції на загальну суму 5168,58 грн. Відповідач в добровільному порядку суму нарахованих штрафних санкцій не сплатив.
Просить суд стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до державного бюджету на рахунок №31111106600006 в УДК у Донецькій області, одержувач ВДК у Київському районі м. Донецька, ЄДРПОУ 24165255, код платежу 23030100 суму штрафних санкцій у розмірі 5100,00 грн.; стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до державного бюджету на рахунок №31113096600006 в УДК у Донецькій області, одержувач ВДК у Київському районі м. Донецька, ЄДРПОУ 24165255, код платежу 23030300 суму штрафних санкцій у розмірі 68,58 грн.
В судовому засіданні представник Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві.
Прокурор у судове засідання не зявився, про час, дату і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідач надав судові заперечення в яких заперечував проти задоволення адміністративного позову, оскільки вважає перевірку неправомірною.
Відповідач в судове засідання не зявився, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило.
Заслухавши пояснення представника податкового органу, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Постановою господарського суду Донецької області від 13 жовтня 2006 року, залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 11.01.2007 року, позов фізичної особи підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька про скасування податкових рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.10.2005 року №0001822343/0-27110/10/23-213, №0001822343/0-27109/10/23-213, №0001832343/0-27111/10/23-213 задоволено, спірні рішення скасовані.
У звязку із цим постановою Господарського суду Донецької області від 23 жовтня 2007 року, залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 січня 2008 року, у позові Прокурора Київського району м. Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій за рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.10.2005 року №0001822343/0-27110/10/23-213, №0001822343/0-27109/10/23-213, №0001832343/0-27111/10/23-213 відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16 жовтня 2008 року касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька по справі за позовом фізичної особи підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька про скасування податкових рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.10.2005 року №0001822343/0-27110/10/23-213, №0001822343/0-27109/10/23-213, №0001832343/0-27111/10/23-213 задоволено частково, постанову господарського суду Донецької області від 31 жовтня 2006 року та ухвалу Донецького апеляційного господарського суду від 11 січня 2007 року скасовано, справу направлено на новий розгляд.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2009 року, залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 серпня 2009 року, у задоволені позову фізичної особи підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька про скасування податкових рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.10.2005 року №0001822343/0-27110/10/23-213, №0001822343/0-27109/10/23-213, №0001832343/0-27111/10/23-213 відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22 червня 2010 року касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька по справі за позовом Прокурора Київського району м. Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій за рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.10.2005 року №0001822343/0-27110/10/23-213, №0001822343/0-27109/10/23-213, №0001832343/0-27111/10/23-213 задоволено частково, постанову господарського суду Донецької області від 23 жовтня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 січня 2008 року скасовано, справу направлено на новий розгляд.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований виконавчим комітетом Київської районної у м. Донецьку ради як фізична особа підприємець 20 жовтня 2003 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, перебуває на податковому обліку в ДПІ у Київському районі м. Донецька.
28 вересня 2005 року податковим органом проведена перевірка господарської одиниці кіоск, яка належить відповідачу, за результатами якої складений акт від 29 вересня 2005 року №0560568/2343, яким встановлено:
- не проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій на суму 9,45 грн. та невидача розрахункового документу, внаслідок чого відповідачем порушено вимоги п. 1, п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;
- здійснення підприємницької діяльності без придбання відповідного патенту, внаслідок чого порушено вимоги ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»;
- здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності відповідних ліцензій, внаслідок чого порушено вимоги ст. 15 Закону України «Про держану регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»;
- роздрібна торгівля тютюновими виробами поштучно, внаслідок чого порушено вимоги ст. 153 Закону України «Про держану регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Також 13 жовтня 2005 року податковим органом винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001822343/0-27109/10/23-213, яким на підставі акту перевірки за порушення ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» до відповідача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 21,33 грн.
Закон України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», визначає порядок патентування торговельної діяльності за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток, діяльності у сфері торгівлі іноземною валютою, діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, що провадиться субєктами підприємницької діяльності.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 3 зазначеного Закону, патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється субєктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів. Під торговельною діяльністю у цьому Законі слід розуміти роздрібну та оптову торгівлю, діяльність у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток
Відповідно до ч. 3 ст. 3 цього Закону, під пунктами продажу товарів у цьому Законі слід розуміти, зокрема, кіоски, палатки та інші малі архітектурні форми, які займають окремі приміщення, але не мають вбудованого торговельного залу для покупців.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про патентування деяких видів діяльності», субєкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть таку відповідальність, зокрема, за здійснення операцій з реалізації товарів, визначених частинами шостою, сьомою, восьмою та девятою статті 3 цього Закону, без одержання пільгового торгового патенту або з порушенням порядку одержання та використання пільгового торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у пятикратному розмірі вартості пільгового торгового патенту.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 зазначеного Закону, контроль за дотриманням вимог цього Закону здійснюється державними податковими органами та органами Міністерства внутрішніх справ України.
Суми штрафів, що стягуються державним податковим органом, підлягають перерахуванню до бюджету місцевого самоврядування (місцевого бюджету) за місцем плати за торговий патент.
Також 13 жовтня 2005 року податковим органом винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001822343/0-27110/10/23-213, яким на підставі акту перевірки за порушення п. 1, 2, ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 47,25 грн.
Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Відповідно до п. 1, п. 2, ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
Відповідно до п. 1, ч. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за порушення вимог цього Закону до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у пятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ст. 25 зазначеного Закону, суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню субєктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
13 жовтня 2005 року податковим органом було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001832343/0-27111, яким на підставі акту перевірки за порушення ч. 10 ст. 15, ч. 1 ст. 153 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»до відповідача застосовані санкції у вигляді штрафу в розмірі 5100,00 грн.
Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоровя громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Відповідно до ч. 10 ст. 15 зазначеного Закону, роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися субєктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідно до ч. 1 ст. 15-3 цього Закону, забороняється продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів, зокрема поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар).
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
02 червня 2003 року постановою Кабінету Міністрів України №790 затверджений Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Пунктом 5 зазначеного порядку перебачено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, акт перевірки додержання субєктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обовязкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.
Відповідно до абз 5 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», до субєктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій, 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Відповідно до абз. 8 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», до субєктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону 6800 гривень.
Відповідно до ч. 3 ст 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
Відповідно до ч. 5 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», у разі невиконання субєктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Відповідно до п. 10 Порядок застосування фінансових санкцій, у разі невиконання субєктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Відповідно до ч. 6 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», дії органів, які мають право контролю за реалізацією норм цього Закону, можуть бути оскаржені в місячний термін у судовому порядку.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Судом встановлено, що на час розгляду справи відповідачем суму заборгованості зі штрафних санкцій за порушення Законів України «Закон України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у загальному 5168,58 грн. не сплачено, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у судовому порядку оскаржені, але постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19 травня 2009 року, залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 серпня 2009 року, у задоволені позовних вимог фізичної особи підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька про скасування податкових рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.10.2005 року №0001822343/0-27110/10/23-213, №0001822343/0-27109/10/23-213, №0001832343/0-27111/10/23-213 відмовлено.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Прокурора Київського району м. Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до державного бюджету на рахунок №31111106600006 в УДК у Донецькій області, одержувач ВДК у Київському районі м. Донецька, ЄДРПОУ 24165255, код платежу 23030100 суму штрафних санкцій у розмірі 5100,00 грн.
Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до державного бюджету на рахунок №31113096600006 в УДК у Донецькій області, одержувач ВДК у Київському районі м. Донецька, ЄДРПОУ 24165255, код платежу 23030300 суму штрафних санкцій у розмірі 68,58 грн.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 11 серпня 2010 року в присутності представника позивача.
Постанова у повному обсязі складена 16 серпня 2010 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Зеленов А. С.