Єдиний державний реєстр судових рішень
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про закриття провадження в справі
02 вересня 2010 р. Справа № 2а-16669/10/0570
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул.50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Михайлик А.С.
при секретарі судового засідання – Токмаковій Є.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні
в приміщенні Донецького окружного адміністративну справу
за позовом Єнакіївського міського центру зайнятості
до Дочірнє підприємство «Єнакіївське спеціалізоване управління «Управління «Донбасдомнаремонт «Колективного спеціалізованого підприємства «Донбасдомнаремонт»
про зобов’язання допустити до проведення перевірки правильності нарахування, своєчасності та повноти перерахування страхових внесків на випадок безробіття
за участю:
представника позивача: не з’явився
відповідач: не з’явився
Єнакіївський міський центр зайнятості – робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Дочірнього підприємства «Єнакіївське спеціалізоване управління «Управління «Донбасдомнаремонт «Колективного спеціалізованого підприємства «Донбасдомнаремонт» про зобов’язання допустити до проведення перевірки правильності нарахування, своєчасності та повноти перерахування страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідач – Дочірнє підприємство «Єнакіївське спеціалізоване управління «Управління «Донбасдомнаремонт «Колективного спеціалізованого підприємства «Донбасдомнаремонт» зареєстрований у якості платника внесків до Фонду за № 51900039. З 2007 року по теперішній час спеціалісти центру зайнятості намагаються провести плановану перевірку підприємства, але до перевірки не допускаються через відсутність керівництва підприємства. Як зазначив позивач , про час проведення перевірки відповідач повідомляється належним чином, проте ігнорує ці повідомлення. З урахуванням наведеного позивач просить зобов’язати відповідача допустити представників Єнакіївського міського центру зайнятості до проведення перевірки правильності нарахування, своєчасності та повноти перерахування страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Представник позивача та представник відповідача до суду не прибули, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлялися судом належним чином, причини неявки суду не повідомили. За таких обставин відповідно до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд визнав можливим розглянути справу за відсутністю сторін, на підставі наявних в справі доказів.
Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, суд,
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство «Єнакіївське спеціалізоване управління «Управління «Донбасдомнаремонт «Колективного спеціалізованого підприємства «Донбасдомнаремонт» (відповідач) є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 30458848, зареєстрований у якості платника внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в Єнакіївському міському центру зайнятості за № 51900039.
Наказом Єнакіївського міського центру зайнятості від 15 березня 2010 року № 56 перевірку відповідача було включено до плану перевірок платників щодо правильності нарахування та своєчасності сплати страхових внесків до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на 2-й квартал 2010 року.
16 березня 2010 року позивач направив заказним листом повідомлення № 60 від 15 березня 2010 року про проведення планової перевірки відповідача з питань дотримання законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
22 квітня 2010 року представниками Єнакіївського міського центру зайнятості був складений Акт перевірки фактичного знаходження суб’єкта господарювання за адресою, відповідно до якого встановлено, що Дочірнє підприємство «Єнакіївське спеціалізоване управління «Управління «Донбасдомнаремонт «Колективного спеціалізованого підприємства «Донбасдомнаремонт» знаходиться за адресою: м. Єнакієве, вул. Сталеварів, 53.
Згідно із преамбулою Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877 від 05.04.2007 року цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Статтею 4 цього Закону передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Закону України "Про зайнятість населення" та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про зайнятість населення" державна служба зайнятості створена для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово непрацюючих громадян.
Крім того, згідно із статтею 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", на органи державної служби зайнятості покладено функції виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів. Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи здійснюють облік та ведуть реєстр платників страхових внесків, провадять збір страхових внесків, виплачують забезпечення та надають соціальні послуги, передбачені цим Законом, контролюють правильність, повноти нарахування та своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття тощо.
Статтею 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що державний нагляд у сфері страхування на випадок безробіття здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. Метою державного нагляду є контроль за дотриманням законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття.
Порядок обліку платників страхових внесків, обчислення і сплати роботодавцями та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та контролю за сплатою страхових внесків встановлений Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18 грудня 2000 року.
Згідно пункту 7.1. вищезазначеної Інструкції контроль за правильним нарахуванням, своєчасним, повним перерахуванням та надходженням внесків здійснюється центрами зайнятості шляхом проведення планових перевірок.
Проте, за приписами статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пунктів 1 та 7 частини першої статті 3 Кодексу справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовій спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень; суб’єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У відповідності до пункту 5 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Приписами частини 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; виконання зупиненої чи невчиненої дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Суд звертає увагу, що статус державного центру зайнятості , його функції та правові основи діяльності передбачені Законом України «"Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"», а також Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18 грудня 2000 року, що стосується повноважень контролюючого органу за додержанням суб’єктом підприємницької діяльності порядку обчислення та сплати страхових внесків на випадок безробіття.
Проте, ні вказаними Законом, ні іншими законами України не встановлено право органів державної податкової служби на пред'явлення адміністративних позовів до юридичних осіб, які не є суб'єктами владних повноважень про зобов'язання вчинити певні дії, зокрема допустити до перевірки.
Таким чином, суд приходить до висновку, що жодним законом не передбачено право звернення суб’єкта владних повноважень щодо зобов’язання допустити до проведення планової документальної перевірки.
Отже, у данному випадку нормами Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено звернення суб’єкта владних повноважень з адміністративним позовом про зобов’язання юридичної особи, яка не є суб'єктом владних повноважень, вчинити певні дії.
З наведеного вище вбачається, що спір, що виник між сторонами не містить ознак справи адміністративної юрисдикції та справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, а тому відповідно до пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ст. 51, ст.ст. 112, 157, 160, 165 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Закрити провадження в адміністративній справі № 2а-16669/10/0570 за позовом Єнакіївського міського центру зайнятості – робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття до Дочірнього підприємства «Єнакіївське спеціалізоване управління «Управління «Донбасдомнаремонт «Колективного спеціалізованого підприємства «Донбасдомнаремонт» про зобов’язання допустити до проведення перевірки.
Ухвала постановлена в нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 02 вересня 2010 року.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Михайлик А.С.