Постанова № 11246345, 23.02.2010, Севастопольський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
23.02.2010
Номер справи
2-1/4751-2009
Номер документу
11246345
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Постанова

Іменем України

22 лютого 2010 року Справа № 2-1/4751-2009                     Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді                                                  Гонтаря В.І.,

суддів                                                                      Голика В.С.,

                                                                                          Лисенко В.А.,

за участю представників сторін:

не з'явились

розглянувши апеляційні скарги виконавчого комітету Алуштинської міської ради та Алуштинської міської ради на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Ковтун Л.О.) від 27 жовтня 2009 року у справі №2-1/4751-2009

за позовом           контрольно-рятувальної служби Криму (вул. З. Жильцової, 24,Сімферополь,95017)

до Кримського Республіканського підприємства "Сімферопольське міжміське бюро реєстрації і технічної інвентаризації" (вул. Некрасова, 11,Сімферополь,95000)

виконавчого комітету Алуштинської міської ради (пл. Радянська, 1,Алушта,98500)

3-тя особа Алуштинська міська рада (пл. Радянська, 1,Алушта,98500) про визнання права власності,                                                             ВСТАНОВИВ:

          Позивач, Контрольно-рятувальна служба Криму, звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до відповідача, Кримського Республіканського підприємства "Сімферопольське міжміське бюро реєстрації і технічної інвентаризації", та виконавчого комітету Алуштинської міської ради про визнання права власності на нежитлові приміщення загальною площею 145,8 кв.м., які розташовані в літері "А" по вул. Леніна, 8а в місті Алушті. Також, позивач просить зобов'язати бюро реєстрації провести державну реєстрацію відповідного права власності на зазначений об'єкт (а.с.4).

                    Позовні вимоги мотивовані тим, що оскільки спірний об'єкт нерухомості введений в експлуатацію то в силу вимог діючого законодавства, це є підставою для визнання відповідного права власності на такий об'єкт.

                    Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 27 жовтня 2009 року у справі № 2-1/44751-2009 (суддя Ковтун Л.О.) позов Контрольно-рятувальної служби Криму задоволений (73-75).

За позивачем визнано право власності на нежитлові приміщення літ. "А", загальною площею 145.8 кв.м., які розташовані за адресою: місто. Алушта, вул. Леніна, 8а.

Кримське Республіканське підприємство "Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації" зобов’язано зареєструвати за Контрольно-рятувальною службою Криму право власності на вищевказані нежитлові приміщення.

                    Не погодившись з рішенням суду, виконавчий комітет Алуштинської міської ради та Алуштинська міська рада звернулися до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просять рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.           

Доводи апеляційної скарги обґрунтовані порушенням місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, неповним з’ясуванням обставин, що мають значення у справі, та невідповідністю висновків суду обставинам справи.

                    Так, виконавчий комітет Алуштинської міської ради та Алуштинська міська рада у своїй апеляційній скарзі зазначає, що господарським судом першої інстанції не було залучено до участі у справі Алуштинську міську раду.

                    Крім цього, виконавчий комітет Алуштинської міської ради та Алуштинська міська рада зазначають, що спірний об'єкт знаходиться на земельній ділянці, не виділеній позивачеві у власність або користування. У позивача відсутні документи, що встановлюють право, на дану земельну ділянку.

                    До того ж, заявники апеляційних скарг вказують, що провадження по справі слід припинити у зв'язку з відсутністю предмету спору.

                    Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 30 листопада 2009 року у справі № 2-1/4751 залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Алуштинську міську Раду.

                    Розпорядженням першого заступника голови суду від 14 грудня 2009 року суддю Гоголя Ю.М. у зв’язку з зайнятістю в іншому судовому процесі замінено на суддю Гонтаря В.І.

                    Розпорядженням першого заступника голови суду від 25 січня 2010 року суддю Сотула В.В. замінено на суддю Лисенко В.А.. Головуючим суддею у справі призначено суддю Гонтаря В.І.

                    25 січня 2010 року від виконавчого комітету Алуштинської міської ради та Алуштинської міської ради надійшло клопотання про повернення апеляційної скарги. Однак, судова колегія в порядку статті 22 Господарського кодексу України відмовляє в задоволенні клопотання.

                    Розгляд справи неодноразово відкладався.

                    У судових засіданнях призначених на 14 грудня 2009 року та 25 січня 2010 року, представник позивача проти вимог скарги заперечував та просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, інші представники сторін не з'являлись, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

                    У судові засідання призначені на 12 січня 2010 року та 22 лютого 2010 року представники сторін не з'явились, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

          Оскільки явка в судове засідання згідно статті 22 Господарського процесуального кодексу України –це право, а не обов’язок сторін, справа може розглядатися без їх участі, якщо нез’явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи те, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, колегія вважає за можливе переглянути рішення суду першої інстанції за відсутності представників сторін.

22 лютого 2010 року від представника позивача надійшло пояснення по справі, згідно якого він просив апеляційну скаргу задовольнити частково, а рішення змінити.

Розглянувши матеріали справи повторно, в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України судова колегія встановила наступне.

          Як вбачається з матеріалів справи, 13 березня 1992 року рішенням виконавчого комітету Алуштинської міської ради народних депутатів №190 "Про введення в експлуатацію адміністративного корпусу, будівлі контрольно-рятувального загону міста Алушта по вул. Ленна, 8а" затверджений акт державної комісії про прийом в експлуатації Адміністративного корпусу, будівлі контрольно-рятувального загону міста Алушта по вул. Ленна, 8а загальною площею 490 м2 (а.с.8).

Відповідно до пункту 2 даного рішення дозволено прийнятий об'єкт нерухомості ввести в експлуатацію.

24 березня 1994 року наказом №18 контрольно-рятувальної служби Криму, у зв'язку із ліквідацією контрольно-рятувального загону міста Алушта вирішено передати позивачу залишок основних та оборотних засобів на баланс Кримській рятувальній службі Криму по акту (а.с.20).

В подальшому, 18 травня 1994 року актом прийому-передачі бухгалтерського обліку контрольній - рятувальній службі міста Алушта у контрольну - рятувальну службу Криму позивачу передані основні та оборотні засоби (а.с.21).

19 лютого 2008 року контрольно-рятувальна служба Криму звернулась до Кримського Республіканського підприємства "Сімферопольське міжміське бюро реєстрації і технічної інвентаризації" з заявою про оформлення права власності на нежитлові приміщення загальною площею 145,8 м2 , які розташовані в літері "А" по вул. Леніна, 8а в місті Алушті.

Однак, відповідачем у реєстрації права власності на зазначені об'єкти відмовлено, з посиланням на відсутність у заявника правовстановлюючих документів на земельну ділянку, що і стало підставою для звернення контрольно-рятувальної служби Криму до господарського суду з даним позовом.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія дійшла висновку про відсутність підстав для скасування рішення суду виходячи з наступного.

          Спірні правовідносини виникли з приводу визнання права власності, у зв'язку з чим підлягають регулюванню главою 23, 24 Цивільного кодексу України та законодавством України.          

          Відповідно до статті 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

          Так, з матеріалів справи вбачається, що спірний об'єкт нерухомості введений в експлуатацію рішенням виконавчого комітету Алуштинської міської ради народних депутатів №190 від 13 березня 1992 року "Про введення в експлуатацію адміністративного корпусу, будівлі контрольно-рятувального загону міста Алушта по вул. Ленна, 8а".

          Відповідно статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Статтею 331 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі.

          Так, право власності на нерухоме майно (житлові будинки, споруди та інше) набувається або з моменту закінчення будівництва, або з моменту вводу нерухомого майна в експлуатацію, якщо договором або законом передбачений ввід нерухомого майна в експлуатацію.          

          Таким чином судова колегія погоджується з висновком господарського суду про визнання права власності за контрольно-рятувальною службою Криму на нежитлові приміщення, однак з наданими до апеляційної інстанції доказами зазначає, що відповідно технічному паспорту об'єкта нерухомого майна, розташованого за адресою: місто Алушта, вул. Леніна, 8а, в літері "А", зробленого відповідачем - Кримським Республіканським підприємством "Сімферопольське міжміське бюро реєстрації і технічної інвентаризації" на підставі проведеної інвентаризації – нежитлові приміщення, що знаходяться в користуванні позивача складаються з приміщень загальною площею 155,4 м2.          

          Також, судова колегія погоджується з висновком господарського суду першої інстанції, щодо зобов'язання Кримського Республіканського підприємства "Сімферопольське міжміське бюро реєстрації і технічної інвентаризації" про проведення державної реєстрації за контрольно-рятувальною службою Криму, однак не нежитлові приміщення загальною площею 154,4м2 , які розташовані в літері "А" по вул. Леніна, 8а, в місті Алушта, виходячи з наступного.

          Відповідно статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

До того ж, судова колегія також погоджується з висновком суду першої інстанції, що відсутність реєстрації прав власності на зазначене майно тягне порушення прав позивача відносно володіння, розпорядження, користування майном.

          Державна реєстрація права власності здійснюється на підставі Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01 липня 2004 року, а також Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно № 7/5 від 28 січня 2003 року, відповідно до вказаного Положення, реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації. До переліку правовстанолючих документів, на підставі яких здійснюється реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна, відносяться і рішення судів, третейських судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна або про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна.

          Крім цього, заявники апеляційної скарги, також вказують, що господарським судом першої інстанції було порушено їх процесуальне право, а саме не залучення до справи Алуштинської міської Ради.

          Судова колегія погодилася з даним висновком заявника апеляційної скарги, та ухвалою від 30 листопада 2009 року залучила її у якості третьої особи на стороні відповідача, оскільки спірні правовідносини можуть зачіпати права та інтереси Алуштинської міської Ради.

          Таким чином, враховуючи вищевикладене судова колегія прийшла до висновку, що рішення місцевого господарського суду підлягає зміні, а апеляційна скарга частковому задоволенню.           

Крім цього, з матеріалів справи, вбачається, що заявниками апеляційної скарги не було сплачено державне мито за подачу апеляційної скарги, отже судова колегія зазначає наступне.

Відповідно до пункту „г” частини 2 статті 3 Декрету КМУ "Про державне мито" № 7-93 від 21.01.1993 із заяв, що подаються до господарських судів, зокрема, із апеляційних та касаційних скарг на рішення та постанови, а також заяв про перегляд їх за нововиявленими обставинами, ставки державного мита встановлені у розмірі 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті у разі подання заяви, для розгляду спору в першій інстанції, а із спорів майнового характеру –50 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми.

          Як вбачається з матеріалів справи, державне мито за подачу позову складає 4368,08, у зв’язку з цим, відповідач повинен сплатити 2184,04грн. державного мита за подачу апеляційної скарги.

          На підставі висловленого, керуючись статтями 101, 103 (пункт 4), 104 (частина 1 пункт 4), 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

                    1. Апеляційні скарги виконавчого комітету Алуштинської міської ради та Алуштинської міської ради задовольнити частково.

                    2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 27 жовтня 2009 року у справі №2-1/4751-2009 змінити.

                    Резолютивну частину рішення викласти в наступній редакції:

                    "Визнати за Контрольно-рятувальною службою Криму (95017, Автономна Республіка Крим, місто Сімферополь, вул. З. Жильцової, 24, індетифікаційний код у ЄДРПОУ України 23445839) право власності на нежитлові приміщення літ. "А", загальною площею 155,4 м2, які розташовані за адресою: місто Алушта, вул. Леніна, 8а.

                    Зобов'язати Кримське Республіканське підприємство "Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації" (95000, Автономна Республіка Крим, місто Сімферополь, вул. Некрасова, 11, ідентифікаційний код у ЄДРПОУ України 03347537) провести за Контрольно-рятувальною службою Криму державну реєстрацію права власності на нежитлові приміщення літ. "А", загальною площею 155,4 м2, які розташовані за адресою: місто Алушта, вул. Леніна, 8а".

                    3. Стягнути з виконавчого комітету Алуштинської міської ради та Алуштинської міської ради (9816, місто Алушта, пл. Радянська, 1 ) у дохід Державного бюджету Ленінського району міста Севастополя (р/р 31116095600007 у ГУ ДК України у м. Севастополі УДК Ленінського району, МФО 824509, ОКПО 24035598) суму державного мита за подачу апеляційної скарги у розмірі 2184,04грн..          

                    4. Господарському суду Автономної Республіки Крим видати наказ.

Головуючий суддя                                                  В.І. Гонтар

Судді                                                                                В.С. Голик

                                                                                В.А. Лисенко