ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
02.04.10Справа №2а-8618/09/10/0170 13:04 м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання - Дєрюшковій І.А.
за участю представників:
від позивача Горбунов О.І., представник по довіреності №298/г/10-0 від 13.08.2009 р.,
від відповідача не зявився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Первомайської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим
до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Андріївський"
про стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ:
Первомайська міжрайонна державна податкова інспекція АР Крим - позивач - звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Андріївський" - відповідач - заборгованості по податку на прибуток в сумі 31179грн.23коп., податку на додану вартість в сумі 41613грн.49коп., податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 43967грн.20коп., податку з доходів фізичних осіб в сумі 22946грн.18коп., а також фінансових санкцій за порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій в сумі 230463грн.70коп., в взагалі на суму 370169грн.80коп., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем не сплачені у строк, встановлений діючим законодавством, суми податкових зобов'язань по податку на додану вартість, а також не сплачені суми податку на прибуток, податку на додану вартість, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, податку з доходів фізичних осіб та фінансові санкції за порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій, що були нараховані за результатами проведеної планової перевірки відповідача. Позивач зазначає, що податкові повідомлення-рішення та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій отримані відповідачем, у встановленому порядку не оскаржені, за несвоєчасну сплату заборгованості нарахована пеня, однак нараховані суми до бюджету не сплачені, у звязку з чим позивач просить стягнути заборгованість в судовому порядку.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив адміністративний позов задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про день, час та місце його проведення був повідомлений належним чином рекомендованою кореспонденцією (поштове повідомлення а.с.112), заперечення на позов до суду не надав. Відповідачем до суду було надіслано клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, в якому відсутні відомості про визнання або невизнання відповідачем позовних вимог (а.с.113).
Суд, приймаючі до уваги клопотання представника позивача та відповідача про розгляд справи за їх відсутності, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, керуючись ч.3 ст.122, ч.3 ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності позивача та відповідача.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Сільськогосподарський виробничий кооператив "Андріївський" (код ЄДРПОУ 23666575, юридична адреса: 96234, АР Крим, Роздольненський район, село Вогні, вул. Комарова, буд.13-а) 01.03.2000 року зареєстровано Роздольненською районною державною адміністрацією АР Крим як юридична особа (а.с.14-36). Згідно з довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач станом на 19.02.2010 р. перебуває на обліку, відомості про зміну юридичної адреси відсутні (а.с.9-11).
Відповідач є платником податків та зборів, передбачених Законом України “Про систему оподаткування”, взятий на облік в Первомайській МДПІ АР Крим (Родольненське відділення) 03.03.2000 року за №1, що підтверджено довідкою позивача від 09.07.2009 року №29-1-52/162 (а.с.12).
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (надалі - Закон №2181) встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації. Пунктом 1.11 статті 1 даного Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Пунктом 3 частини першої статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 р. №1251-XII встановлено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону №2181 встановлені базові податкові (звітні) періоди. Згідно пункту "б" пп.4.1.4 п.4.1 даної статті податкові декларації за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу (у тому числі при сплаті квартальних авансових внесків), подаються протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Згідно з підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до абзацу 1 підпункту 7.8.1 пункту 7.8 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” податковим періодом є один календарний місяць. Згідно з підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті7 зазначеного Закону сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
Первомайською міжрайонною державною податковою інспекцією АР Крим 02.02.2009 р. проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання своєчасності сплати узгоджених сум податкового зобовязання по податку на додану вартість, в ході якої виявлені порушення пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181 та пп.7.7.1 п.7.1 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість”, а саме: несвоєчасна сплата узгодженої суми податкових зобовязань по податку на додану вартість по податковому повідомленню-рішенню №0000412301 від 20.11.2008 року.
Результати перевірки знайшли відображення в акті №13/15-02-28/23666575 від 02.02.2009 року (а.с.56, 58).
Пунктом 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.
Згідно з пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181 відносно відповідача прийняте податкове повідомлення-рішення №0000031502/0 від 09.02.2009 року (а.с.37) про застосування штрафних санкцій по податку на додану вартість в сумі 3грн.90коп. (у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу).
Зазначене податкове повідомлення-рішення вручено відповідачу 09 лютого 2009 року, що підтверджено відміткою та підписом на корінці податкового повідомлення-рішення посадової особи відповідача.
Також Первомайською ОДПІ АР Крим з 06.10.2008 року по 24.10.2008 року проведено планову виїзну перевірку СВК «Андріївський» з питань дотримання вимог податкового, валютного і іншого законодавства за період з 01.07.2005 року по 30.06.2008 року, за результатами якої складено акт №720/23-1/23666575 від 31.10.2008 року (а.с.40-53).
Згідно з висновками даного акту перевірки позивач під час її проведення дійшов висновку про порушення відповідачем наступних вимог податкового законодавства:
- п.4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року №334/94-ВР, що призвело до заниження податкових зобовязань з податку на прибуток в сумі 22848грн.50коп.;
- п.4.1 ст.4, пп.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України «Про порядок на додану вартість» від 03.04.1997 року №168/97-ВР, що призвело до заниження податкових зобовязань з податку на додану на суму 27753грн.00коп.;
- пп.9.10.1, пп.9.10.3 п.9.10 ст.9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року №889-ІV, в результаті чого донараховано податок з доходів фізичних осіб в сумі 11473грн.09коп.;
- ст.6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11.12.1991 року №1963-ХІІ, в результаті чого донараховано податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 29528грн.60коп.;
- п.1, 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року №265/95-ВР, а саме: здійснення продажу товарів не власного виробництва за готівкові кошти на суму 46092грн.74коп. без застосування реєстратора розрахункових операцій.
Вказаний акт перевірки було вручено відповідачу 08.11.2008 року, що підтверджено поштовим повідомленням (а.с.69, зворотній бік).
На підставі зазначеного акту перевірки Первомайською МДПІ АР Крим відносно відповідача були прийняті податкові повідомлення-рішення:
- №0000422301/0 від 20.11.2008 року про нарахування податку на прибуток в сумі 22848грн.50коп. та застосування штрафних санкцій в сумі 8458грн.90коп., а взагалі на суму 31307грн.40коп. (а.с.60);
- №0000412301/0 від 20.11.2008 року про нарахування податку на додану вартість в сумі 27753грн.00коп. та застосування штрафних санкцій в сумі 13876грн.50коп., а взагалі на суму 41629грн.50коп. (а.с.54);
- №0000131701/0 від 20.11.2008 року про нарахування податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 29528грн.00коп. та застосування штрафних санкцій в сумі 14764грн.00коп., а взагалі на суму 44292грн.00коп. (а.с.62);
- №0001291701/0 від 20.11.2008 року про нарахування податку з доходів фізичних осіб в сумі 11473грн.09коп. та застосування штрафних санкцій в сумі 11473грн.09коп., а взагалі на суму 22946грн.18коп. (а.с.64);
- рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001232330/0 від 20.11.2008 року про застосування фінансових санкцій за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в сумі 230463грн.70коп. (а.с.66).
Вказані податкові повідомлення-рішення були направлені відповідачу поштою та отримані ним 25.11.2008 року (що підтверджено листом позивача від 20.11.2008 року №1831/10/23-02 та поштовим повідомленням а.с.70).
Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону №2181 передбачено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, зокрема, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з пп.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Податкові вимоги надсилаються: а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (пп.6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону №2181).
На адресу відповідача позивачем були направлені перша податкова вимога №1/92 від 05.10.2001 р., яка згідно підпису уповноваженої особи відповідача отримана 15.10.2001 року (а.с.37), та друга податкова вимога №2/123 від 31.12.2001 р., яка згідно підпису уповноваженої особи відповідача отримана 20.02.2002 року (а.с.38).
Згідно із пп.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону №2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пунктом 16.4 статті 16 цього Закону встановлено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.
На суму податкового боргу відповідача по податку на додану вартість нараховано пеню у загальній сумі 0грн.23коп., що підтверджено копією особового рахунку відповідача за 2009 рік (а.с.92).
На суму податкового боргу по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів нараховано пеню в загальній сумі 13грн.20коп., що підтверджено копією особового рахунку відповідача за 2009 рік (а.с.94).
Суд вважає необхідним зазначити, що прийняті позивачем податкові повідомлення-рішення та податкові вимоги у судовому порядку відповідачем не оскаржувались, на час розгляду справи не визнані неправомірними та не скасовані, будь-які документи, що підтверджують необґрунтованість та неправомірність нарахування зазначених сум податків та застосування штрафних і фінансових санкцій відповідачем під час розгляду справи у суді не надано. У звязку з викладеним, суд зазначає, що на час розгляду справи в матеріалах справи відсутні будь-які відомості, що дають підстави вважати дії та прийняті позивачем податкові повідомлення-рішення і податкові вимоги неправомірними та необґрунтованими.
Згідно з даними особових рахунків відповідача по відповідним платежам за 2008-2009 роки (а.с.71-77, 92-96) нарахована сума заборгованості була частково погашена за рахунок переплати: по податку на прибуток в сумі 128грн.07коп., по податку на додану вартість в сумі 20грн.14коп., по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 112грн.50коп. Таким чином, залишок заборгованості, що була несплачена відповідачем, становить 370169грн.80коп., зокрема, по податку на прибуток в сумі 31179грн.33коп., податку на додану вартість в сумі 41613грн.49коп., по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 43967грн.20коп., по податку з доходів фізичних осіб в сумі 22946грн.18коп., по штрафним санкціям за порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій в сумі 230463грн.70коп.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідачем узгоджене податкове зобов'язання в загальній сумі 370169грн.80коп., зокрема, по податку на прибуток в сумі 31179грн.33коп., податку на додану вартість в сумі 41613грн.49коп., по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 43967грн.20коп., по податку з доходів фізичних осіб в сумі 22946грн.18коп., а також підлягає стягненню заборгованість по штрафним санкціям за порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій в сумі 230463грн.70коп.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати заборгованості у повному обсязі або оскарження зазначених податкових повідомлень-рішень; згідно довідки Первомайської МДПІ АР Крим про розрахунки відповідача з бюджетом від 09.02.2010 року без номеру (а.с.102) зазначена сума заборгованості відповідачем не сплачена.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
У судовому засіданні 02 квітня 2010 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07 квітня 2010 року.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Андріївський" (код ЄДРПОУ 23666575; 96234, АР Крим, Роздольненський район, село Вогні, вул. Комарова, буд.13-а) податкову заборгованість у загальній сумі 139706 (сто тридцять дев'ять тисяч сімсот шість) гривень 10 копійок:
- на користь Державного бюджету Роздольненського району АР Крим (р/р №31111009700230, код платежу 11021000, в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740557) заборгованість з податку на прибуток в сумі 31179 (тридцять одна тисяча сто сімдесят дев'ять) гривень 23 копійки;
- на користь Державного бюджету Роздольненського району АР Крим (р/р №31113029700230, код платежу 14010100, в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740557) заборгованість з податку на додану вартість у сумі 41613 (сорок одна тисяча шістсот тринадцять) гривень 49 копійок;
- на користь Місцевого бюджету Кукушкінської сільської ради Роздольненського району АР Крим (р/р №31113104700230, код платежу 21080900, в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740557) заборгованість з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 43967 (сорок три тисячі дев'ятсот шістдесят сім) гривень 20 копійок;
- на користь Місцевого бюджету Кукушкінської сільської ради Роздольненського району АР Крим (р/р №33214800700237, код платежу 11010100, в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740557) заборгованість з податку з доходів фізичних осіб у сумі 22946 (двадцять дві тисячі дев'ятсот сорок шість) гривень 18 копійок.
3. Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Андріївський" (код ЄДРПОУ 23666575; 96234, АР Крим, Роздольненський район, село Вогні, вул. Комарова, буд.13-а) на користь Роздольненського району АР Крим (р/р №31113104700230, код платежу 21080900, банк одержувача - Головне управління Державного казначейства України в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740557) фінансові санкції у сумі 230463 (двісті тридцять тисяч чотириста шістдесят три) гривні 70 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги). Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.