Постанова № 11164853, 17.05.2010, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2010
Номер справи
3992/09/2170
Номер документу
11164853
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" травня 2010 р. Справа № 2-а-3992/09/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка К.В.,

при секретарі Михайленко О.А.,

за участю:

прокурора Палагнюка О.В.,

представника позивача Мохненко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні адміністративну справу за позовом Прокурора Комсомольського району м. Херсона в інтересах держави в особі Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства «Южний альянс»про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

встановив:

В лютому 2009 р. прокурор Комсомольського району м. Херсона в інтересах держави в особі Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Южний альянс» (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача суму адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 6399,67 грн.

Також в лютому 2009 р. прокурор Комсомольського району м. Херсона в інтересах держави в особі Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Южний альянс» (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача суму адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 6251,29 грн.

Ухвалою від 31.03.2010 р. вказані адміністративні позови обєднані в одне провадження для спільного розгляду під загальним номером справи 2а-3992/09/2170.

Вказані позови обґрунтовані тим, що відповідачем не забезпечено норматив працевлаштування інвалідів, що є порушенням ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". При цьому вказує на те, що саме на відповідача покладено обовязок по працевлаштуванню інвалідів.

Представники прокуратури та позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили задовольнити з підстав викладених в адміністративних позовах.

Відповідач явку свого представника в судові засідання, проведені по даній справі, не забезпечив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав заяву про розгляд справи без участі представника, а також заперечення на адміністративні позови, посилаючись на пропуск строку звернення до суду.

Заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Згідно ч.1 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" визначено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.

Враховуючи, що середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу в 2006 р. складає 17 осіб, а в 2007 р. 23 особи, на підприємстві відповідача норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 робоче місце.

Як вбачається з матеріалів справи, звіт про працевлаштування інвалідів за 2006-2007 р. (форма № 10-ПІ) до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відповідачем не надавався.

Відповідно до акту виїзної планової перевірки щодо дотримання вимог ст.ст.19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 28.11.2008 р. в 2006-2007 р. у відповідача не працювало жодної особи, якій відповідно до законодавства України встановлена інвалідність.

Відповідно до ч.3 ст.18 вказаного Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.3 ст.19 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 Закону.

Згідно з ч.1 ст.18 Закону забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Тобто цією нормою визначено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування здійснюється двома шляхами: безпосереднє звернення інваліда до підприємства або звернення інваліда до державної служби зайнятості (з подальшим його направленням на підприємство, на якому є відповідні вакансії).

При цьому, ч.3 ст.18 Закону чітко визначені обов'язки підприємства, що використовує найману працю: виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів; надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів; звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

З повідомлення Херсонського міського центру зайнятості вбачається, що відповідачем в 2007 р. звіти 3-ПН «Звіт про наявність вакансій», на які можуть бути працевлаштовані особи з обмеженими фізичними можливостями до центру зайнятості не надавалися.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Оскільки вищезазначені вимоги Закону відповідачем не виконані до Приватного підприємства «Южний альянс» застосовані адміністративно-господарські санкції за 2006 р. в сумі 5047,06 грн. та за 2007 р. 5560,87 грн.

Згідно зі ст.. 20 цього ж Кодексу порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

На підставі викладеного та в звязку з тим, відповідачем не сплачені адміністративно-господарські санкції, позивачем нарахована пеня на залишок боргу, яка станом на 20.02.2009 р. складає 1352,61 грн. за 2006 р. та 690,42 грн. за 2007 р.

Таким чином загальний борг відповідача за 2006р. складає 6399,67 грн., за 2007 р. 6251,29 грн., а загальна сума боргу складає 12650,96 грн.

Статтею 99 КАС України, встановлено річний строк для звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення прав, свобод чи інтересів. З матеріалів справи вбачається, що планова перевірка відповідача щодо дотримання вимог ст.. 19,20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» за 2006-2007 рр. була проведена позивачем 28.11.2008 р. і саме під час проведення даної перевірки були виявлені вищезазначені порушення, допущені ПП «Южний альянс», про що був складений акт від 28.11.2008 р. Таким чином, перебіг строків звернення до адміністративного суду слід обчислювати з 28.11.2008 року. Враховуючи, що адміністративні позови подані 20 лютого 2009 р., посилання відповідача на пропущення строків на звернення до суду є помилковими.

Оскільки відповідач не надав доказів вжиття передбачених законом заходів щодо працевлаштування інвалідів у звітному періоді, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства «Южний альянс» (м. Херсон, вул.. Домобудівельна, 6, МФО 352015, р/р 260012481 банк: Херсонська філія Акціонерно- комерційного банку соціального розвитку «Укрсоцбанк», код ЄДРПОУ 30893146) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м. Херсон, пр.. 40-річчя Жовтня, 5а, отримувач УДК у м. Херсоні, банк отримувача: ГУДКУ по Херсонській області, рахунок: 31219230700002, МФО 852010, ЕДРПОУ 24104230) адміністративно-господарські санкції та пеню в сумі 12650,96 грн. (дванадцять тисяч шістсот пятдесят грн. 96 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19 травня 2010 р..

Суддя Кравченко К.В.

кат. 6.11