копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 вересня 2010 р. Справа № 2а-6270/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
за участю секретаря судового засідання-Чикалової М.С.,
представника позивача - Богатиренко С.І.,
представників відповідача - Храпатого В.Ф., Кашенка В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Геопроект" про стягнення економічних санкцій в сумі 15 489 грн. ,-
В С Т А Н О В И В:
Державна інспекція з контролю за цінами в Сумській області звернулася до суду з позовом до ТОВ "Геопроект" про стягнення економічних санкцій в сумі 15 489 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що перевіркою державної дисципліни цін при застосуванні тарифів на послуги з виготовлення документа, який посвідчує право власності на земельну ділянку, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадян України відповідно до ст. 121 Земельного кодексу України виявлено порушення ч.2 ст.1 Закону України “Про захист конституційних прав громадян на землю” за рахунок перевищення граничного рівня встановленої вартості зазначених робіт з землеустрою в період з 22 червня 2009 року по 31 травня 2010 року. Відповідно до ст. 14 Закону України “Про ціни i ціноутворення”, Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області відносно ТОВ "Геопроект" було винесено рішення № 55 від 22 червня 2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 15 489 грн., в тому числі штраф 10326 грн. Рішення Державна інспекція з контролю за цінами в Сумській області в добровільному порядку відповідачем до цього часу не виконано, сума економічних санкцій до бюджету не перерахована.
Від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов у якому він зазначав, що ст. 1 Закону України “Про захист конституційних прав громадян на землю” передбачено граничну вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документів, які посвідчують право власності на земельні ділянки, при виділенні в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), що не може перевищувати п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 грн.), а вартість poбіт із землеустрою щодо виготовлення документа, який посвідчує право власності на земельну ділянку при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України відповідно до ст. 121 Земельного кодексу України, крім випадків, визначених частиною першою цієї статті, не може перевищувати дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (153 грн.). Та разом з тим, передбачені piвні вартості вищезгаданих послуг не є остаточними, оскільки згідно з вимогами пункту 1.16 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації i зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку i право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему України від 04 травня 1999 року №43 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 червня 1999 року за №354/3647, технічна документація зi складання державного акта на право власності на земельну ділянку серед переліку необхідних матеріалів не містить відомість обробки теодолітного ходу та вирахування координат поворотних точок меж земельної ділянки. Тому, при оформленні державного акту на право власності на землю необхідно проведення комплексу топографо-геодезичних poбiт з прив'язкою меж ділянки до єдиної геодезичної межі, які необхідні для його державної реєстрації та внесення до автоматизованої бази даних. Це, в свою чергу, потребує додаткових витрат. Виконання вказаних робіт, зрозуміло i логічно, виконується за рахунок замовників на підставі укладених договорів, умовами яких передбачені i перелік poбiт, i термін їх виконання, i їхня вартість. Сума оплати геодезичних poбiт не визначена на законодавчому pівні i залежить від розміру, місця розташування ділянки та обсягу робіт. Таким чином, відповідач вказує, що визначені суми вартості законодавством, а саме статтею 1 Закону України “Про захист конституційних прав громадян на землю”, не оцінюють вартість повного комплексу послуг з підготовки державного акту.
В судовому засіданні представник позивача вищевказані позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували та зазначали, що передбачений законодавством та обмежений у вартості комплекс робіт із землеустрою не включає в себе повний перелік робіт та послуг, які необхідні для виготовлення документації з посвідчення права власності па земельну ділянку та унеможливлює виготовлення державного акту на право власності на земельну ділянку. Тому внутрішнім локальним документом, а саме наказом по підприємству, директор ТОВ "Геопроект", з врахуванням вимог земельного законодавства та Законом України “Про захист конституційних прав громадян на землю” і економічної доцільності діяльності підприємства, встановив розміри вартості робіт із землеустрою. До встановленої на підприємстві вартості надаваних послуг включені граничні ціни передбачені законодавством та вартість тих послуг, які не передбачені законодавством, та в свою чергу не виконання заходів не передбачених законодавством України не дають можливості виготовити державний акт на право власності на землю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що з 09 червня 2010 року по 15 червня 2010 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області була проведена планова перевірка з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів (плати) на роботи із землеустрою та земельно-кадастрові роботи, роботи та послуги, повязані з оформленням документів, в тому числі, які посвідчують право власності на земельні ділянки при передачі їх безпосередньо у власність громадян України за період з 01 січня 2009 року по 31 травня 2010 року в ТОВ "Геопроект" розташованого за адресою: 42006, м. Ромни, вул. Кірова, 37, яке здійснює господарську діяльність з землевпорядкування.
За результатами вказаної перевірки було складено акт № 129 від 15 червня 2010 року (а.с.5-10).
З висновку вказаного акту вбачається, що перевіркою ТОВ "Геопроект" встановлено порушення при застосуванні товариством плати за проведення проектно-вишукувальних робіт по виготовленню технічної документації із землеустрою по складанню державного акта на право власності на земельну ділянку, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадян України понад встановлений чинним законодавством граничний рівень, відповідно до статті 121 Земельного кодексу України, що призвело до порушення ч.2 ст.1 Закону України “Про захист конституційних прав громадян на землю” та одержання в період з 01 січня 2009 р. по 31 січня 2010 р. необґрунтованої виручки в сумі 11519 грн., в тому числі з урахуванням статті 250 Господарського Кодексу за період з 22 червня 2009 року по 31 травня 2010 року в сумі 5163 грн., яка розрахована відповідно до спільного наказу Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03 грудня 2001 року № 298/519 “Про затвердження Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами”.
У звязку з завищенням ТОВ "Геопроект" вартості робіт із землеустрою щодо виготовлення документів, які посвідчують право власності на земельні ділянки, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України в період з 22 червня 2009 р. по 31 травня 2010 р. Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області було винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 55 від 22 червня 2010 року (а.с.13), відповідно до якого у ТОВ "Геопроект" належить вилучити у дохід Державного бюджету м. Ромни 5163 грн. та стягнути штраф у розмірі 10326 грн.
24 червня 2010 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області на адресу відповідача був надісланий претензійний лист на суму 15 489 грн. (а.с.14) у якому зазначено, що ТОВ "Геопроект" повинно перерахувати вказані в рішенні суми санкцій за належністю. Платіжні документи, які підтверджують проведення перерахунків, необхідно надіслати Державній інспекції з контролю за цінами в Сумській області (40011, м. Суми, проспект Шевченка, 15) в місячний термін з дня одержання даного листа. В разі неотримання в місячний термін відповіді про перерахування суми економічних санкцій, Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області буде направлена до суду позовна заява про стягнення цих коштів в примусовому порядку.
З пояснень представників сторін вбачається, що економічні санкції в сумі 15 489 грн. залишаються несплаченими відповідачем.
Статтею 9 Закону України "Про ціни і ціноутворення" визначено, що державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про захист конституційних прав громадян на землю» встановлено, що вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документів, які посвідчують право власності на земельні ділянки, при виділенні в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) не може перевищувати п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документа, який посвідчує право власності на земельну ділянку, при передачі безоплатно земельних ділянок у власність громадянам України відповідно до статті 121 Земельного кодексу України, крім випадків, визначених частиною першою цієї статті, не може перевищувати дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про землеустрій» визначено, що види робіт із землеустрою - це обстежувальні, вишукувальні, топографо-геодезичні, картографічні, проектні та проектно-вишукувальні роботи, що виконуються з метою складання документації із землеустрою.
Статтею 184 Земельного кодексу України визначено, що землеустрій передбачає складання проектів відведення земельних ділянок; встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок; підготовку документів, що посвідчують право власності або право користування землею; розроблення іншої землевпорядної документації, пов'язаної з використанням та охороною земель.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до договорів, укладених відповідачем з громадянами, він як виконавець зобов'язався виконати роботи по виготовленню технічної документації із землеустрою по складанню державного акта на право власності на земельну ділянку. За змістом п. 1 Договорів відповідач зобов'язувався виконати проектно-вишукувальні роботи по виготовленню технічної документації із землеустрою по складанню державного акта на право власності на земельну ділянку (договори - а.с. 42-45). Договори зазначенні в додатку до акту перевірки мали однакову форму та предмет договору, що підтвердив представник відповідача в судовому засіданні.
Таким чином вказані роботи відносяться до робіт із землеустрою, визначених ст. 1 Закону України «Про землеустрій» та ст. 184 Земельного кодексу України, тому їх вартість повинна визначатися з обмеженнями, встановленими Законом України «Про захист конституційних прав громадян на землю».
Зі змісту вказаних договорів вбачається, що відповідачем встановлювалась вартість проектно-вишукувальні роботи по виготовленню технічної документації із землеустрою по складанню державного акта на право власності на земельну ділянку від 300 грн. до 800 грн., що зафіксовано в акті перевірки № 129 від 15 червня 2010 року та додатку до нього.
Відповідно до п. 22.5 статті 22 «Прикінцеві положення» Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум, то для цілей їх застосування використовується сума у розмірі 17 гривень. Отже, встановлена Законом України «Про захист конституційних прав громадян на землю» вартість робіт із землеустрою щодо виготовлення документів, які посвідчують право власності на земельні ділянки, при виділенні в натурі (на місцевості), земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) не може перевищувати 153 грн.
Згідно статті 14 Закону України „Про ціни і ціноутворення", вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в дохід відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації разом із штрафом у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Доводи представників відповідача, що позивач протиправно здійснив перевірку, оскільки відповідно до постанови КМ України «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року» вiд 21 травня 2009 року № 502, є безпідставними, оскільки відповідно до п.1 вказаної постанови органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності тимчасово припинити проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.
Відповідно до постанови КМ України «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності і визначається періодичність проведення планових заходів, пов'язаних з державним наглядом (контролем) за додержанням порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів)» від 21 травня 2008 року №483, до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику можуть бути віднесені ті, що реалізують продукцію, товари і послуги в обсязі, що перевищує 500 тис. гривень на рік.
Як вбачається з відомостей наданих позивачу Головним управлінням статистики у Сумській області, відповідач в 2008 році та 2009 році мав обсяги доходу (виручки) від реалізації продукції, послуг більше 500000 грн. Дані обставини в судовому засіданні були визнанні представником відповідача, який окрім іншого вказав, що представники позивача для проведення перевірки були допущенні без будь-яких зауважень та обмежень щодо надання всіх потрібних на перевірку документів.
Таким чином суд приходить до висновку, що рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 55 від 22 червня 2010 року було винесене Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, а тому вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Геопроект" про стягнення економічних санкцій в сумі 15 489 грн. задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Геопроект" (і.к.30033145) на користь Державного бюджету м. Ромни (код класифікації доходів 21081100 на р/р 3111116700011 в ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013, код 23635184, символ звітності банку 106) 15 489 грн. економічних санкцій. <Сума стягнення (цифрами) ><Текст >
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено за відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Глазько
<Список ><Дата >
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Глазько
Повний текст постанови складений 06 вересня 2010 року