Рішення № 11160089, 13.08.2010, Мангушський районний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Першотравневий районний суд Донецької області)

Дата ухвалення
13.08.2010
Номер справи
2-2217-10
Номер документу
11160089
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№ 2-2217-10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2010 року Першотравневий районний суд Донецької області

У складі: головуючого -судді- Топузової Н.М.

при секретарі - Орчелота І.С.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні у с.м.т. Мангуш справу за позовом

Мангушського комунального підприємства «Комунальник» до ОСОБА_2 про зобов*язання укласти договір та стягнення заборгованості по сплаті послуг по утриманню житлового фонду та прибудинкової території,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з даним позовом із наступних підстав:

Відповідач проживає та є власником і основним квартиронаймачем житлового приміщення за адресою: с.м.т..Мангуш ,АДРЕСА_1.

Позивач є балансоутримувач вказаного багатоквартирного будинку і фактично надає послуги з технічного обслуговування будинку і санітарного обслуговування прибудинкової території.

Відповідно до рішення виконавського комітету від 01.03.2007г. №28 « Про внесення змін до рішення виконкому від 11.10.2006 №101 « Про затвердження тарифів на послуги з обслуговування житлового фонду і прибудинкових територій» МКП «Комунальник» проводить наступні види робіт за змістом житлового фонду і прибудинкових територій : прибирання прибудинкових територій, поточний ремонт під'їздів, кровель, столярних виробів, несучих конструкцій, обслуговування димовентканалів, підготовка житлового фонду до зими, обслуговування машин і механізмів, дератизація, видача розрахункових книжок, довідок населенню, обслуговування внутрішньобудинкових мереж.

За період з 2007г. по 2010г. підприємство виплачувало заробітну плату двірникам, слюсарям, купувало необхідні для їх роботи матеріали і інвентар на загальну суму 270567грн.

Відповідно до ст.10 Закону України « Про приватизацію державного житлового фонду» власники квартир багатоквартирних будинків є власниками допоміжних приміщень будинку, технічного устаткування, елементів зовнішнього впорядкування і зобов'язані брати участь в загальних витратах, пов'язаних із змістом будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки в майні будинку. Відповідно до ст. 32 Закони України « Про житлово-комунальні послуги» , розмір плати за утримання будинків і прибудинкових територій встановлюється залежно від капітальності, рівня облаштування і впорядкування, розмір плати розраховується виходячи з розміру затверджених тарифів, і нараховується щомісячно. Відповідно до тарифів, затверджених рішенням виконавчого комітету Мангушської селищної ради від 01.03.07г. № 28 , відповідач зобов'язаний оплачувати загальні витрати, пов'язані з утримання будинку і прибудинкової території в сумі 25,18грн. у місяць, проте з 01.10.2006г. послуги відповідачем не оплачувалися

Відповідно до статті 162 Житлового Кодексу України, ст. 20 Закону України « Про житловий - комунальних послугах», Правилами користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковою територією від 17.05.2005г. № 76, зареєстровані в Міністерстві Юстиції України від 25.08.2005г. № 927/11207, Правилами користування приміщеннями житлових будинків, затвердженими Ухвалою Кабінету Міністрів України от24.01.№45 відповідач зобов'язаний укласти договір на надання послуг по утриманню будинку і прибудинковій території і, своєчасно вносити оплату за послуги з обслуговування житлового фонду і прибудинкової території.

У ст.208 ЦК України, ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» вказано:

1.Відносини між учасниками у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних принципах

2. Учасники відносин у сфері житлово-комунальних послуг є : власник, споживач, виконавець, виробник;

3. виробник послуг може бути їх виконавцем;

4. Особливими учасниками відносин у сфері жиліщно- комунальних послуг є балансоутримувач і управитель, які залежно від цивільно-правових договорів можуть бути споживачем, виконавцем або виробником, згідно цьому, договір на надання послуг повинен бути укладений у письмовій формі.

Відповідно до ст.7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених Постановою КМУ від 24.01.06г. №45, ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ,закріплений обов'язок власника квартири укласти договір на надання послуг і оплату наданих послуг.

Відповідач відмовляється від укладення з позивачем договору на надання послуг про надання послуг по утриманню житлового фонду і прибудинкової території письмово, але не відмовляється від послуг, що надаються йому, з вивозу сміття, дератизації, підготовки житла до експлуатації в осінньо-зимовий період.

Відповідач порушує дані норми закону і не проводить оплату за обслуговування житлового фонду і прибудинкової території, внаслідок чого за період з 01.10.06г. по 01.05.10г. утворилася заборгованість у розмірі 1084грн.48 коп. Відповідно до ст.ст. 256,257 ЦК України, враховуючи термін позовної давності 3 року, сума боргу складає 906,18 грн.

Оскільки відповідач добровільно не погашає заборгованість, що утворилася, за надані послуги. Позивач вимушений звернутися до суду,та просить суд:

1.Зобов'язати позивача, укласти договір п найму житлового приміщення з МКП «Комунальник»

2.Стягнути з позивача на користь МКП «Комунальник» заборгованість по наданню послуг по утриманню житлового фонду і прибудинкової території у розмірі 906,18грив. і судові витрати.

У судовому засіданні позовні вимоги були змінені,та позивач просить суд : стягнути з позивача на користь МКП «Комунальник» заборгованість по наданню послуг по утриманню житлового фонду і прибудинкової території у розмірі 906,18грив. і судові витрати.

У судовому засіданні представник позивача,за дорученням .Паша Г.Д. підтримала змінені позовні вимоги ,та просить суд : стягнути з позивача на користь МКП «Комунальник» заборгованість по наданню послуг по утриманню житлового фонду і прибудинкової території у розмірі 906,18грив. і судові витрати.В обґрунтування позовних вимог представник позивача підтримав обставини,які вказані в позовній заяві.

Відповідачка ОСОБА_2 та її представник, за усною заявою, ОСОБА_4 у судовому засіданні позовні вимоги визнали частково,а саме з 01.10.2008року по 31.12.2008 року, за мінусом тієї оплати,яку вони проводили,пояснивши суду,що : ОСОБА_5.який був власником вищезазначеної квартири,помер 16 вересня 2008 року. після його смерті, його дружина - ОСОБА_2 стала власником квартири та звернулася до позивача та уклала з ним договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 01.10.2008 року ,та з цього часу стала сплачувати комунальні послуги по старому тарифу . З 01.01.2009 року по теперішній час вона все своєчасно сплачує по пільгам, та ніякої заборгованості не має. Що стосується позовних вимог до 01.10.2008 року,то позивачем пропущено строк на звернення з вимогами до спадкоємця ,який встановлений ст.. 1281 ЦК України ,терміном 1 рік,тому позивач позбавлений права вимог до спадкоємцев. Крім того за період з 01.10.2008 року по 31.12.2008 року вимоги визнає частково, так як у 2008 році позивач не робив: ремонт під*їздів, ремонт столярних виробів, ремонт несущих конструкцій, дератизацію, обслуговування внутрибудинкових мереж, що разом,за три місяця,складає 77 грив.94 копійки.

У судовому засіданні було досліджено :

Квитанція про сплату судових витрат/а.с. 1/, особистий рахунок/а.с. 4/, довідка про заборгованість/а.с. 5,8/,щомісячний розрахунок/а.с. 6-7/, рішення про внесення змін про затвердження тарифів/а.с. 9/,перелік послуг та тарифи /а.с. 10-11/, довідка про балансоутримувача/а.с. 12/,рішення про звільнення про сплату держмита/а.с. 14/, свідоцтво про держреєстрацію/а.с. 15-18/, статут/а.с. 19-24/,товарні чеки/а.с. 34-35,38,59,/,квитанції про сплату послуг/а.с.36,39,60-64/,свідоцтво про смерть/а.с. 40/,типовой договір /а.с.41-42/, акти про виконані роботи/а.с.50-51/,розрахунок вартості заборгованості/а.с.52-53/,розвернутий особистий рахунок/а.с.70-71/.

Відповідно до ст.. 1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»: житлово-комунальні послуги- це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил; балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом;

виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору;

виробник - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги;

власник приміщення, будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - власник) - фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпоряджання приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, зареєстроване у встановленому законом порядку,утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.

Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», предметом регулювання цього Закону є правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг.

Суб'єктами цього Закону є органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, власники, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ст.4 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції України ( 254к/96-ВР ) і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ст. 12 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги поділяються за: 1) функціональним призначенням; 2) порядком затвердження цін/тарифів.

Відповідно до ст. 15 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», 1. Мінімальні норми житлово-комунальних послуг встановлюються з метою забезпечення санітарно-гігієнічних вимог проживання людей та їх перебування в приміщеннях, забезпечення технічних вимог до експлуатації будинку (споруди), підтримання несучої спроможності конструкцій та експлуатаційних характеристик внутрішньобудинкових мереж і систем.

2. Мінімальні норми житлово-комунальних послуг, які визначають мінімальний перелік, мінімальні вимоги до кількості та якості житлово-комунальних послуг, затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 16 ЗУ»Про житлово-комунальні послуги», 1. Порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.

2. Перелік житлово-комунальних послуг, що надаються споживачу, залежить від рівня благоустрою відповідного будинку (споруди).

Відповідно до ст. 19 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги «,1. Відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. 2. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. 3. Виробник послуг може бути їх виконавцем.

4. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.

Відповідно до ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», 1. Споживач має право:

1) одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг;

2) одержувати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання, порядок надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо;

3) на відшкодування збитків, завданих його майну та/або приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров'ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг;

4) на усунення протягом строку, встановленого договором або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг;

5) на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством;

6) на несплату вартості житлово-комунальних послуг за період тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї при відповідному документальному оформленні, а також за період фактичної відсутності житлово-комунальних послуг, визначених договором у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

7) отримувати від виконавця компенсацію в розмірі, визначеному договором, рішенням суду або законодавством, за перевищення нормативних термінів на проведення аварійно-відновлювальних робіт;

8) на перевірку кількості та якості житлово-комунальних послуг у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.20 ЗУ»Про житлово-комунальні послуги», 3. Споживач зобов'язаний:

1) укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору;

2) своєчасно вживати заходів щодо усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з власної вини;

3) забезпечувати цілісність засобів обліку комунальних послуг та не втручатися в їх роботу;

4) за власний рахунок ремонтувати та міняти санітарно-технічні прилади і пристрої, обладнання, що вийшли з ладу з його вини;

5) оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом;

6) дотримуватися правил пожежної і газової безпеки, санітарних норм;

7) допускати у приміщення, будинки і споруди представників виконавця/виробника в порядку, визначеному законом і договором, для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення

технічних і профілактичних оглядів та перевірки показників засобів обліку;

8) дотримуватися вимог житлового та містобудівного законодавства щодо здійснення ремонту чи реконструкції приміщень або їх частин, не допускати порушення законних прав та інтересів інших учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг;

9) своєчасно проводити підготовку жилого будинку, помешкання (в якому він проживає або яке належить йому на праві власності) та його технічного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період;

10) у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги сплачувати пеню у встановлених законом чи договором розмірах.

Відповідно до ст. 29 ЗУ»Про житлово-комунальні послуги», 1. Договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або

уповноваженою ним особою. 2. У разі якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг з іншим виконавцем.

3. Процедура погодження умов договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін.

Відповідно до ст. 31 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Відповідно до ст. 10 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду «, утримання приватизованих квартир (будинків), кімнат у гуртожитках здійснюється за рахунок коштів їх власників згідно з Правилами користування приміщеннями жилих будинків та прибудинкових територій, які затверджуються Кабінетом МіністрівУкраїни, незалежно від форм власності на них. 2. Власники квартир багатоквартирних будинків та жилої площі в гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках. Допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т. ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають.

Відповідно до ст. 1281 ЦК України : Спадкоємці зобов'язані повідомити кредитора спадкодавця

про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги. Кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли

спадщину, незалежно від настання строку вимоги. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги.

Кредитор спадкодавця, який не пред'явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у строки, встановлені частинами другою і третьою цієї статті, позбавляється права вимоги.

Таким чином у судовому засіданні було достовірно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року відповідачка звернулася до позивача з вимогами укласти договір про надання послуг у зв*язку з тим, що власник квартири, спадкоємцем якої вона стала,-ОСОБА_5 помер. ІНФОРМАЦІЯ_1 року з відповідачкою було укладено договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, після чого відповідачка регулярно,своєчасно оплачувала комунальні послуги по старим тарифам. З ІНФОРМАЦІЯ_1 року позивачу належало протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги,але позивач не скористувався своїм правом ,тому позбавляється права вимоги.

З ІНФОРМАЦІЯ_1 року позивач не пред*явив вимог до відповідачки про З 01.01.2009 року відповідачка користується пільгами ,та з цього часу претензій у позивача до неї не має. Також у судовому засіданні було встановлено, о у 2008 році позивач не робив: ремонт під*їздів, ремонт столярних виробів, ремонт несущих конструкцій, дератизацію, обслуговування внутрибудинкових мереж, що разом,за три місяця,складає 77 грив.94 копійки.

Суд, вислухавши пояснення сторін, з урахуванням доказів,які були дослідженні у судовому засіданні, приходить до висновку,що позовні вимоги треба задовольнити частково,а саме за період з ІНФОРМАЦІЯ_1 року по 31.12.2008 року ,зменшив позовні вимоги за цей період на 77,94 грив.. а саме треба за цей час стягнути з відповідача на користь позивача 58,29 грив/ 136,23-77.94/ Крім того з відповідачки треба стягнути судовий збір,так як позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. 10,60,212-215ЦПК України,ЗУ «Про житлово-комунальні послуги «/із змінами», Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затверджених Наказом Держжитлокомунгоспу України 17.05.2005 N 76,зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за N 927/11207 , ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду «/із змінами/, ст.526,1281 ЦК України, ст. 162 ЖК України,суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити частково .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Мангушського комунального підприємства «Комунальник» / р/с2600230014638 в СБУ Маріуполя отд.№8013 в г.Мариуполя МФО 394200 код 32796420 / заборгованість по наданню послуг по утриманню житлового фонду і прибудинкової території за період з 01 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року у розмірі 58 /п*ятьдесят вісім /гривень 29 копійок та судові витрати на інформаційне-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 30/тридцять/гривень.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збор у розмірі 51/п*ятьдесят однієї/ гривні .

В задоволенні іншої частини позовних вимог-відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення.Особи,які брали участь у справі,але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення .можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Апеляційна скарга подається Апеляційному суду Донецької області у м.Маріуполі через Першотравневий районний суд.

Суддя: Н.М.Топузова.

Надруковано в нарадчій кімнаті.