№ 2-2348-10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2010 року Першотравневий районний суд Донецької області
У складі: головуючого -судді- Топузової Н.М.
при секретарі - Орчелота І.С.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні у с.м.т. Мангуш справу за позовом
Мангушського комунального підприємства «Комунальник» до ОСОБА_3 про зобов*язання укласти договір та стягнення заборгованості по сплаті послуг по утриманню житлового фонду та прибудинкової території,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з даним позовом із наступних підстав:
Відповідач проживає та є власником і основним квартиронаймачем житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1
Позивач є балансоутримувачем вказаного багатоквартирного будинку і фактично надає послуги з технічного обслуговування будинку і санітарного обслуговування прибудинкової території.
Відповідно до рішення виконавчого комітету від 01.03.2007г. №28 " Про внесення змін до рішення виконкому від 11.10.2006 №101 " Про затвердження тарифів на послуги з обслуговування житлового фонду і прибудинкових територій" МКП "Комунальник" проводить наступні види робіт за змістом житлового фонду і прибудинкових територій ; прибирання прибудинкових територій, поточний ремонт під'їздів, кровель, столярних виробів, несучих конструкцій, обслуговування димовентканалів, підготовка житлового фонду до зими, обслуговування машин і механізмів, дератизація, видача розрахункових книжок, довідок населенню, обслуговування внутрішньобудинкових мереж.
МКП "Комунальник" виконало робіт на суму - 16314грн.
Дератизація на суму - 936грн.
За період з 2007р. по 2010р. підприємство виплачувало заробітну плату двірникам, слюсарям, купувало необхідні для їх роботи матеріали і інвентар на загальну суму - 270567грн.
Відповідно до ст.10 Закону України " Про приватизацію державного житлового фонду", власники квартир багатоквартирних будинків є власниками допоміжних приміщень будинку, технічного устаткування, елементів зовнішнього впорядкування і зобов'язані брати участь в загальних витратах, пов'язаних із змістом будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки в майні будинку. Відповідно до ст. 32 Закони України " Про житлово-комунальні послуги" , размір плати по утриманню будинків і прибудинкових територій встановлюється залежно від капітальності, рівня облаштування і впорядкування, розмір плати розраховується виходячи з розміру затверджених тарифів, і налічується щомісячно. Відповідно до тарифів, затверджених рішенням виконавчим комітетом Мангушської селищної ради від 01.03.07г. № 28, відповідач зобов'язаний оплачувати загальні витрати, пов'язані із утриманням будинку і прибудинкової території в розмірі, - 45,11грн. щомісячно, проте з 11.10.2006г.№101 послуги були збільшені але відповідач оплачує по старих цінах -15грн39коп.
Відповідно до статті 162 Житлового Кодексу України, ст. 20 Закону України " Про житлово - комунальні послугах", Правилами користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковою територією від 17.05.2005г. № 76, які зареєстровані в Міністерстві Юстиції України від 25.08.2005г. № 927/11207, Правилами користування приміщеннями житлових будинків, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України от24.01.№45, відповідач зобов'язаний укласти договір на надання послуг по утриманню будинку та прибудинковій території і своєчасно вносити оплату за послуги з обслуговування житлового фонду і прибудинкової території.
У ст.208 ЦК України, ст.19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" вказано:
1.Відносини між учасниками у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних принципах
2. Учасники відносин у сфері житлово-комунальних послуг є : власник, споживач, виконавець, виробник;
3. виробник послуг може бути їх виконавцем;
4. Особливими учасниками відносин у сфері жилищно- комунальних послуг є балансоутримувач і керуючий, які залежно від цивільно-правових договорів можуть бути споживачем, виконавцем або виробником, згідно цьому, договір на надання послуг повинен бути укладений у письмовій формі.
Відповідно до ст.7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених Постановою КМУ від 24.01.06г. №45, ст.20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" закріплений обов'язок власника квартири укласти договір на надання послуг і оплату наданих послуг.
Відповідач відмовляється від укладення з позивачем договору на надання послуг по утриманню житлового фонду і прибудинкової території письмово, але не відмовляється від послуг, що надаються йому, з вивозу сміття, дератизації, підготовки житла до експлуатації в осінньо-зимовий період.
Відповідач порушує дані норми закону і не проводить оплату за обслуговування житлового фонду і прибудинкової території, внаслідок чого за період з 11.10.06р. по 01.06.10р. утворилася заборгованість у розмірі 1207,грн.63 коп. Відповідно до ст.ст. 256,257 ЦК України, враховуючи термін позовної давності 3 року, сума боргу складає 1504,89 грн.
Оскільки відповідач добровільно не погашає заборгованість, що утворилася, за надані послуги то позивач вимушений звернутися до суду за захистом своїх прав і інтересів, та просить суд :
1.Зобов'язати ОСОБА_3, укласти договір на надання послуг по утриманню будинку і прибудинковій території з МКП "Комунальник"
2.Стягнути з ОСОБА_3 на користь МКП "Комунальник" заборгованість по наданню послуг за змістом житлового фонду і прибудинкової території у розмірі 1054 грн. 89 коп і судові витрати.
У судовому засіданні представник позивача,за дорученням .Паша Г.Д.,змінила позовні вимоги, та просить суд :стягнути з ОСОБА_3 на користь МКП "Комунальник" заборгованість по наданню послуг за змістом житлового фонду і прибудинкової території у розмірі 1054 грн. 89 коп і судові витрати. В обґрунтування позовних вимог , представник позивача підтримав обставини,на які він посилається в позовній заяві.
Позовні вимоги, в частині зобов*язання класти договір по утриманню будинку та прибудинкової території, залишено без розгляду.
Представник відповідачки ОСОБА_3,за дорученням, ОСОБА_5. позовні вимоги не визнає повністю.та просить суд в позові відмовити, давши пояснення,що відповідачка дійсно є власником квартири,та на підставі договору ,укладеного 19 червня 1992 року по 2005 рік з Першотравневим комбінатом комунальних підприємств, вона сплачує щомісячно комунальні послуги у позмірі 15 грив. 39 копійок. Умови договору не виконувалися.Відсутність договірних відносин з позивачем позбовляє позивача на даний позов. Новий договір по обслуговуванню будинку та прибудинкової території не бажає укладати,тому ,що ніяких робіт по будинку не проводиться, позивач нічого не робить,а також , якщо буде укладено новий договір,то треба буде сплачувати комунальні послуги по новому тарифу.
Позовні вимоги позивача підтверджуються: платіжним дорученням про сплату судових витрат/а.с. 1/,особистим рахунком/а.с. 4-6/, довідкою про заборгованість/а.с.7-8/,рішенням Мангушської селищної ради про затвердження тарифів на комунальні послуги/а.с.14/,переліком послуг та розрахунком послуг/а.с. 8-9/,довідкою комунального підприємства про балансоутримування даного будинку/а.с.91/, рішенням Мангушської селищної ради про звільнення позивача від сплати держмита/а.с. 13/,свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи/а.с. 16/,довідкою про взяття на облік платника податків/а.с. 11/,свідоцтвом про реєстрацію платника податків/а.с. 15/,довідкою з єдиного державного реєстру/а.с. 12/, довідкою про заборгованість /а.с. 18/, статутом /а.с. 18-25/, актами прийому виконаних робіт /а.с. 33-34/, розшифровкою вартості по видам послуг/а.с.37,43/,розрахунком вартості слуг/а.с. 17,42/,копією типового договору /а.с. 38-39/.копіями квітанцій про сплату комунальних послуг відповідчкою/а.с. 44-54/,развернутою оборотно-сальвовою по особистому рахунку ОСОБА_3./а.с. 58/
Відповідно до ст.. 1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»: житлово-комунальні послуги- це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил;
балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом;
виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору;
виробник - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги;
власник приміщення, будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - власник) - фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпоряджання приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, зареєстроване у встановленому законом порядку,утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», предметом регулювання цього Закону є правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг.
Суб'єктами цього Закону є органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, власники, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст.4 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції України ( 254к/96-ВР ) і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст. 12 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги поділяються за: 1) функціональним призначенням; 2) порядком затвердження цін/тарифів.
Відповідно до ст. 15 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», 1. Мінімальні норми житлово-комунальних послуг встановлюються з метою забезпечення санітарно-гігієнічних вимог проживання людей та їх перебування в приміщеннях, забезпечення технічних вимог до експлуатації будинку (споруди), підтримання несучої спроможності конструкцій та експлуатаційних характеристик внутрішньобудинкових мереж і систем.
2. Мінімальні норми житлово-комунальних послуг, які визначають мінімальний перелік, мінімальні вимоги до кількості та якості житлово-комунальних послуг, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 16 ЗУ»Про житлово-комунальні послуги», 1. Порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.
2. Перелік житлово-комунальних послуг, що надаються споживачу, залежить від рівня благоустрою відповідного будинку (споруди).
Відповідно до ст. 19 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги «,1. Відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. 2. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. 3. Виробник послуг може бути їх виконавцем.
4. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Відповідно до ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», 1. Споживач має право:
1) одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг;
2) одержувати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання, порядок надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо;
3) на відшкодування збитків, завданих його майну та/або приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров'ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг;
4) на усунення протягом строку, встановленого договором або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг;
5) на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством;
6) на несплату вартості житлово-комунальних послуг за період тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї при відповідному документальному оформленні, а також за період фактичної відсутності житлово-комунальних послуг, визначених договором у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
7) отримувати від виконавця компенсацію в розмірі, визначеному договором, рішенням суду або законодавством, за перевищення нормативних термінів на проведення аварійно-відновлювальних робіт;
8) на перевірку кількості та якості житлово-комунальних послуг у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.20 ЗУ»Про житлово-комунальні послуги», 3. Споживач зобов'язаний:
1) укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору;
2) своєчасно вживати заходів щодо усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з власної вини;
3) забезпечувати цілісність засобів обліку комунальних послуг та не втручатися в їх роботу;
4) за власний рахунок ремонтувати та міняти санітарно-технічні прилади і пристрої, обладнання, що вийшли з ладу з його вини;
5) оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом;
6) дотримуватися правил пожежної і газової безпеки, санітарних норм;
7) допускати у приміщення, будинки і споруди представників виконавця/виробника в порядку, визначеному законом і договором, для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення
технічних і профілактичних оглядів та перевірки показників засобів обліку;
8) дотримуватися вимог житлового та містобудівного законодавства щодо здійснення ремонту чи реконструкції приміщень або їх частин, не допускати порушення законних прав та інтересів інших учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг;
9) своєчасно проводити підготовку жилого будинку, помешкання (в якому він проживає або яке належить йому на праві власності) та його технічного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період;
10) у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги сплачувати пеню у встановлених законом чи договором розмірах.
Відповідно до ст. 29 ЗУ»Про житлово-комунальні послуги», 1. Договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою. 2. У разі якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг з іншим виконавцем.
3. Процедура погодження умов договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін.
Відповідно до ст. 31 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Відповідно до ст. 10 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду «, утримання приватизованих квартир (будинків), кімнат у гуртожитках здійснюється за рахунок коштів їх власників згідно з Правилами користування приміщеннями жилих будинків та прибудинкових територій, які затверджуються Кабінетом Міністрів України, незалежно від форм власності на них. 2. Власники квартир багатоквартирних будинків та жилої площі в гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках. Допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т. ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають.
Таким чином ,у судовому засіданні було достовірно встановлено, що ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_1, що даний будинок є багатоквартирний,та відповідачка ,відповідно до ст. 10 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду», також є співвласником допоміжних приміщень будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою.Позивачем надаються послуги по утриманню даного будинку та прибудинкової території, про що сама відповідачка не заперечує,по що свідчать щомісячні сплати за комунальні послуги,але тільки по старому тарифу у розмірі 15грив. 39 копійок.Таким чином відповідачка, щомісячно сплачуючи комунальні послуги, визнає, що вони надаються. Тільки сплата проводиться по старому тарифу.
Під час судових дебатів, представник позивача, змінив позовні вимоги ,та просить суд стягнути з відповідача на користь позивача 1237 гривень 35 копійок за період з 01.07.2007 року по 01.07.2010 року у розмірі 1237 гривень 35 копійок,але , відповідно до ч. 8 ст. 193 ЦПК України, під час судових дебатів не можна збільшувати.або зменьшувати розмір позовних вимог. Тому,суд не приймає до уваги зміну позовних вимог, а розглядає справу у межах позовних вимог , заявлених до дебатів.
Суд, вислухавши пояснення сторін, з урахуванням доказів,які були дослідженні у судовому засіданні, приходить до висновку,що позовні вимоги треба задовольнити частково,так як позивач просить суд задовольнити позовні вимоги з 01травня 2007 року, тоді коли до суду звернувся 05 липня 2010 року .Строк позовної давності складає три роки.Позовіні вимоги треба задовольнити з 05 липня 2007 року. Так з відповідачки треба стягнути на користь позивача заборгованість у розмірі 1069,92 грив.. / щомісячна недоплата складає 45,11-15,39= 29,72грив.; 36х29,72=1069,92 грив/. Крім того з відповідачки треба стягнути судовий збір,так як позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. 10,60,212-215ЦПК України,ЗУ «Про житлово-комунальні послуги «/із змінами», Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затверджених Наказом Держжитлокомунгоспу України 17.05.2005 N 76,зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за N 927/11207 , ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду «/із змінами/, ст.526 ЦК України, ст. 162 ЖК України,суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Мангушського комунального підприємства «Комунальник» / р/с2600230014638 в СБУ Маріуполя отд.№8013 в г.Маріуполя МФО 394200 код 32796420 / заборгованість по наданню послуг по утриманню житлового фонду і прибудинкової території у розмірі 1069/одна тисяча шістдесят дев*ять /гривень 92 копійки. за період з 05 липня 2007 року по 05 липня 2010 року, та судові витрати на інформаційне-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 30/тридцять/гривень.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збор у розмірі 51/п*ятьдесят однієї/ гривні .
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення.Особи,які брали участь у справі,але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення .можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Апеляційна скарга подається Апеляційному суду Донецької області у м.Маріуполі через Першотравневий районний суд.
Суддя Топузова Н.М.
Надруковано в нарадчій кімнаті