№ 2-2215-10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2010 року Першотравневий районний суд Донецької області
У складі: головуючого -судді- Топузової Н.М.
при секретарі - Орчелота І.С.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні у с.м.т. Мангуш справу за позовом
Мангушського комунального підприємства «Комунальник» до ОСОБА_2 про зобов*язання укласти договір та стягнення заборгованості по сплаті послуг по утриманню житлового фонду та прибудинкової території,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з даним позовом із наступних підстав:
Відповідач проживає та є власником і основним квартиронаймачем житлового приміщення за адресою: с.м.т..Мангуш ,АДРЕСА_1.
Позивач є балансоутримувач вказаного багатоквартирного будинку і фактично надає послуги з технічного обслуговування будинку і санітарного обслуговування прибудинкової території.
Відповідно до рішення виконавського комітету від 01.03.2007г. №28 « Про внесення змін до рішення виконкому від 11.10.2006 №101 « Про затвердження тарифів на послуги з обслуговування житлового фонду і прибудинкових територій» МКП «Комунальник» проводить наступні види робіт за змістом житлового фонду і прибудинкових територій : прибирання прибудинкових територій, поточний ремонт під'їздів, кровель, столярних виробів, несучих конструкцій, обслуговування димовентканалів, підготовка житлового фонду до зими, обслуговування машин і механізмів, дератизація, видача розрахункових книжок, довідок населенню, обслуговування внутрішньобудинкових мереж.
За період з 2007г. по 2010г. підприємство виплачувало заробітну плату двірникам, слюсарям, купувало необхідні для їх роботи матеріали і інвентар на загальну суму 270567грн.
Відповідно до ст.10 Закону України « Про приватизацію державного житлового фонду» власники квартир багатоквартирних будинків є власниками допоміжних приміщень будинку, технічного устаткування, елементів зовнішнього впорядкування і зобов'язані брати участь в загальних витратах, пов'язаних із змістом будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки в майні будинку. Відповідно до ст. 32 Закони України « Про житлово-комунальні послуги» , розмір плати за утримання будинків і прибудинкових територій встановлюється залежно від капітальності, рівня облаштування і впорядкування, розмір плати розраховується виходячи з розміру затверджених тарифів, і нараховується щомісячно. Відповідно до тарифів, затверджених рішенням виконавчого комітету Мангушської селищної ради від 01.03.07г. № 28 , відповідач зобов'язаний оплачувати загальні витрати, пов'язані з утримання будинку і прибудинкової території в сумі 36,65грн. у місяць, проте з 01.10.2006г. послуги відповідачем не оплачувалися
Відповідно до статті 162 Житлового Кодексу України, ст. 20 Закону України « Про житловий - комунальних послугах», Правилами користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковою територією від 17.05.2005г. № 76, зареєстровані в Міністерстві Юстиції України від 25.08.2005г. № 927/11207, Правилами користування приміщеннями житлових будинків, затвердженими Ухвалою Кабінету Міністрів України от24.01.№45 відповідач зобов'язаний укласти договір на надання послуг по утриманню будинку і прибудинковій території і, своєчасно вносити оплату за послуги з обслуговування житлового фонду і прибудинкової території.
У ст.208 ЦК України, ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» вказано:
1.Відносини між учасниками у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних принципах
2. Учасники відносин у сфері житлово-комунальних послуг є : власник, споживач, виконавець, виробник;
3. виробник послуг може бути їх виконавцем;
4. Особливими учасниками відносин у сфері жилищно - комунальних послуг є балансоутримувач і управитель, які залежно від цивільно-правових договорів можуть бути споживачем, виконавцем або виробником, згідно цьому, договір на надання послуг повинен бути укладений у письмовій формі.
Відповідно до ст.7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених Постановою КМУ від 24.01.06г. №45, ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ,закріплений обов'язок власника квартири укласти договір на надання послуг і оплату наданих послуг.
Відповідач відмовляється від укладення з позивачем договору на надання послуг про надання послуг по утриманню житлового фонду і прибудинкової території письмово, але не відмовляється від послуг, що надаються йому, з вивозу сміття, дератизації, підготовки житла до експлуатації в осінньо-зимовий період.
Відповідач порушує дані норми закону і не проводить оплату за обслуговування житлового фонду і прибудинкової території, внаслідок чого за період з 01.01.2006 року по 01.06.10г. утворилася заборгованість у розмірі 1694грив.91 коп.. Відповідно до ст.ст. 256,257 ЦК України, враховуючи термін позовної давності 3 року, сума боргу складає 1201 грив.07 коп..
Оскільки відповідач добровільно не погашає заборгованість, що утворилася, за надані послуги. Позивач вимушений звернутися до суду,та просить суд:
1.Зобов'язати відповідача, укласти договір найму житлового приміщення з МКП «Комунальник»
2.Стягнути з позивача на користь МКП «Комунальник» заборгованість по наданню послуг по утриманню житлового фонду і прибудинкової території у розмірі 1201,07грив. і судові витрати.
У судовому засіданні позовні вимоги були змінені,та позивач просить суд :зобов*язати відповідача укласти договір по наданню послуг по утриманню будинку та прибудинкової території з МКП «Комунальник» та стягнути з позивача на користь МКП «Комунальник» заборгованість по наданню послуг по утриманню житлового фонду і прибудинкової території у розмірі 1201,07грив. і судові витрати.
Позовні вимоги про зобов*язання відповідача укласти договір по наданню послуг по утриманню будинку та прибудинкової території з МКП «Комунальник»-були залишені без розгляду.
У судовому засіданні позовні вимоги були змінені ,та позивач просив суд : зобов*язати ОСОБА_2 укласти договір по наданню послуг по утриманню будинку та прибудинкової території з позивачем; стягнути з позивача на користь МКП «Комунальник» заборгованість по наданню послуг по утриманню житлового фонду і прибудинкової території у розмірі 1201,07грив. і судові витрати.
Позовні вимоги ,в частині зобов*язати ОСОБА_2 укласти договір по наданню послуг по утриманню будинку та прибудинкової території з позивачем,залишено без розгляду.
У судовому засіданні представник позивача,за дорученням .Паша Г.Д. підтримала змінені позовні вимоги ,та просить суд : стягнути з позивача на користь МКП «Комунальник» заборгованість по наданню послуг по утриманню житлового фонду і прибудинкової території у розмірі 1201 грив. 07 коп. і судові витрати. В обґрунтування позовних вимог представник позивача підтримав обставини,які вказані в позовній заяві.
Відповідачка ОСОБА_2 позовні вимоги не визнала,та просить суд в позові відмовити на підставі того,що між нею та позивачем відсутні договірні відносини, тому вона не зобов*язана сплачувати комунальні платежі. Так ,як відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються тільки на договірних засадах.позивач стверджує,що вона користується комунальними послугами, тому договір вважається укладенимю Але надання послуг без укладеного у письмовому вигляді договору , вважається однобічною угодою.
У судовому засіданні було досліджено :
Квитанція про сплату судових витрат/а.с. 1/, особистий рахунок/а.с.5-7/, довідка про заборгованість/а.с. 4,8/ , рішення про внесення змін про затвердження тарифів/а.с. 9/,перелік послуг та тарифи /а.с. 10-11/, довідка про балансоутримувача/а.с. 12/,рішення про звільнення про сплату держмита/а.с. 14/, свідоцтво про держреєстрацію/а.с. 15-18/, статут/а.с. 19-25/, акти про виконані роботи/а.с.38-39/,розрахунок вартості заборгованості/а.с.41-42/,розвернутий особистий рахунок/а.с.66-67/,документи про зміну прізвища та ім.*я відповідачки/а.с. 44-46/.
Відповідно до ст.. 1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»: житлово-комунальні послуги- це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил;
балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом;
виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору;
виробник - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги;
власник приміщення, будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - власник) - фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпоряджання приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, зареєстроване у встановленому законом порядку,утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», предметом регулювання цього Закону є правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг.
Суб'єктами цього Закону є органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, власники, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст.4 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції України ( 254к/96-ВР ) і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст. 12 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги поділяються за: 1) функціональним призначенням; 2) порядком затвердження цін/тарифів.
Відповідно до ст. 15 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», 1. Мінімальні норми житлово-комунальних послуг встановлюються з метою забезпечення санітарно-гігієнічних вимог проживання людей та їх перебування в приміщеннях, забезпечення технічних вимог до експлуатації будинку (споруди), підтримання несучої спроможності конструкцій та експлуатаційних характеристик внутрішньобудинкових мереж і систем.
2. Мінімальні норми житлово-комунальних послуг, які визначають мінімальний перелік, мінімальні вимоги до кількості та якості житлово-комунальних послуг, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 16 ЗУ»Про житлово-комунальні послуги», 1. Порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.
2. Перелік житлово-комунальних послуг, що надаються споживачу, залежить від рівня благоустрою відповідного будинку (споруди).
Відповідно до ст. 19 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги «,1. Відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. 2. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. 3. Виробник послуг може бути їх виконавцем.
4. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Відповідно до ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», 1. Споживач має право:
1) одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг;
2) одержувати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання, порядок надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо;
3) на відшкодування збитків, завданих його майну та/або приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров'ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг;
4) на усунення протягом строку, встановленого договором або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг;
5) на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством;
6) на несплату вартості житлово-комунальних послуг за період тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї при відповідному документальному оформленні, а також за період фактичної відсутності житлово-комунальних послуг, визначених договором у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
7) отримувати від виконавця компенсацію в розмірі, визначеному договором, рішенням суду або законодавством, за перевищення нормативних термінів на проведення аварійно-відновлювальних робіт;
8) на перевірку кількості та якості житлово-комунальних послуг у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.20 ЗУ»Про житлово-комунальні послуги», 3. Споживач зобов'язаний:
1) укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору;
2) своєчасно вживати заходів щодо усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з власної вини;
3) забезпечувати цілісність засобів обліку комунальних послуг та не втручатися в їх роботу;
4) за власний рахунок ремонтувати та міняти санітарно-технічні прилади і пристрої, обладнання, що вийшли з ладу з його вини;
5) оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом;
6) дотримуватися правил пожежної і газової безпеки, санітарних норм;
7) допускати у приміщення, будинки і споруди представників виконавця/виробника в порядку, визначеному законом і договором, для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення
технічних і профілактичних оглядів та перевірки показників засобів обліку;
8) дотримуватися вимог житлового та містобудівного законодавства щодо здійснення ремонту чи реконструкції приміщень або їх частин, не допускати порушення законних прав та інтересів інших учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг;
9) своєчасно проводити підготовку жилого будинку, помешкання (в якому він проживає або яке належить йому на праві власності) та його технічного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період;
10) у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги сплачувати пеню у встановлених законом чи договором розмірах.
Відповідно до ст. 29 ЗУ»Про житлово-комунальні послуги», 1. Договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою. 2. У разі якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг з іншим виконавцем.
3. Процедура погодження умов договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін.
Відповідно до ст. 31 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Відповідно до ст. 10 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду «, утримання приватизованих квартир (будинків), кімнат у гуртожитках здійснюється за рахунок коштів їх власників згідно з Правилами користування приміщеннями жилих будинків та прибудинкових територій, які затверджуються Кабінетом Міністрів України, незалежно від форм власності на них. 2. Власники квартир багатоквартирних будинків та жилої площі в гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках. Допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т. ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають.
Таким чином ,у судовому засіданні було достовірно встановлено, що ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1, що даний будинок є багатоквартирний,та відповідачка ,відповідно до ст. 10 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду», також є співвласником допоміжних приміщень будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою. Позивачем надаються послуги по утриманню даного будинку та прибудинкової території, про що сама відповідачка не заперечує.
Суд, вислухавши пояснення сторін, з урахуванням доказів,які були дослідженні у судовому засіданні, приходить до висновку,що позовні вимоги треба задовольнити частково,так як позивач просить суд задовольнити позовні вимоги з 01травня 2007 року по 01 травня 2010 року, тоді коли до суду звернувся 21червня 2010 року . Строк позовної давності складає три роки. Позовні вимоги треба задовольнити з 21 червня 2007 року. Так з відповідачки треба стягнути на користь позивача заборгованість у розмірі 1150 гривень 53 копійки / щомісячна сплата складає з 01.05.07 по 01.08.2007 р.- 30,54 грив., з 01.08.2007 р.-36,65 грив., у жовтні 2008 р.було сплачено 100 грив. заборгованість з 01.05.2007р. по 21.06.2007 р. складає 30,54 + /30,54:30=1х20=20/=50,54; 1201,07-50,54=1150,53 грив./ . Крім того з відповідачки треба стягнути судовий збір, так як позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 10, 57-66,79-89, 131, 212-215 ЦПК України, ЗУ «Про житлово-комунальні послуги «/із змінами», Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затверджених Наказом Держжитлокомунгоспу України 17.05.2005 N 76,зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за N 927/11207 , ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду «/із змінами/, ст.526 ЦК України, ст. 162 ЖК України,суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Мангушського комунального підприємства «Комунальник» / р/с2600230014638 в СБУ Маріуполя отд.№8013 в г.Маріуполя МФО 394200 код 32796420 / заборгованість по наданню послуг по утриманню житлового фонду і прибудинкової території у розмірі 1150 /одна тисяча сто п*ятьдесят/гривень 53 копійки. за період з 21 червня 2007 року по 01 травня 2010 року, та судові витрати на інформаційне-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 30/тридцять/гривень.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збор у розмірі 51/п*ятьдесят однієї/ гривні .
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення.Особи,які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Апеляційна скарга подається Апеляційному суду Донецької області у м.Маріуполі через Першотравневий районний суд.
Суддя Топузова Н.М.