Ухвала суду № 11153645, 13.07.2010, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2010
Номер справи
2а-11865/09/8/0170
Номер документу
11153645
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-11865/09/8/0170

13.07.10 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіЩепанської О.А.,

суддів Дугаренко О.В. , Курапової З.І. секретар судового засіданняЗелінська С.В.

за участю сторін:

представник позивача, Сільського комунального підприємства "Побєдне"- Мосейко Тарас Володимирович, посвідчення від 15.04.2009 року, розпорядження № 7-р від 30.01.2004 року,

представник відповідача, Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим- не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

розглянувши апеляційну скаргу Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кушнова А.О.) від 16.02.2010 у справі № 2а-11865/09/08/0170

за позовом Сільського комунального підприємства "Побєдне" (вул. Леніна, 46, с.Побєдне, Джанкойський район, Автономна Республіка Крим, 96167)

до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим (вул. Дзержинського, 30, м.Джанкой, Автономна Республіка Крим, 96100)

про скасування податкових повідомлень - рішень,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.02.2010 позовні вимоги Сільського комунального підприємства "Побєдне" до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкові повідомлення - рішення Джанкойської обєднаної державної податкової інспекції №0005551501/0 від 25.05.2009, №0005551501/1 від 19.06.2009, №0005551501/2 від 22.07.2009, №0005551501/3 від 30.09.2009 про донарахування Сільському комунальному підприємству “Побєдне” податкових зобовязань з податку на прибуток підприємств та застосування штрафних (фінансових) санкцій, кожне на суму 23379 грн., з яких 22266 грн. донарахований податок на прибуток та 1113 грн. штрафні санкції.

Також, судом вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, представник відповідача подав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.02.2010, задовольнити апеляційну скаргу Джанкойської обєднаної державної податкової інспекції, в задоволенні позовних вимог Сільського комунального підприємства "Побєдне" відмовити повністю.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 09.04.2010 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим.

Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Відповідач в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду сповіщений належним чином та своєчасно, в направив суду клопотання про розгляд справи у відсутність представника.

Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.

Крім того, згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

При викладених обставинах, враховуючи те, що відповідач викликався в судове засідання, але в суд не зявився, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності неявившогося відповідача.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів встановила наступне.

Позивач СКП "Побєдне" звернулося до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із адміністративним позовом до Джанкойської ОДПІ в АР Крим, з урахування уточнених позовних вимог просив скасувати податкові повідомлення-рішення Джанкойської ОДПІ №0005551501/0 від 25.05.2009, №0005551501/1 від 19.06.2009, №0005551501/2 від 22.07.2009, №0005551501/3 від 30.09.2009.

Позов мотивовано тим, що відповідачем не правомірно були винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення та безпідставно визначено податкові зобовязання з податку на прибуток підприємств та застосовані штрафні санкції, у звязку із тим, що рішенням № 5/20-9 від 18.01.2008 Побєдненська сільська рада встановила для СКП “Побєдне” ставку прибутку за підсумками фінансово господарської діяльності в 2008 р., що підлягає зарахуванню у місцевий бюджет Побєдненської сільської ради. Ставка податку на прибуток встановлена Побєдненською сільською радою відповідно до чинного законодавства - 0%, а отже Побєдненська сільська рада фактично звільнила СКП “Побєдне” від сплати податку на прибуток у 2008 р. Рішення Побєдненської сільської ради № 5/20-9 від 18.01.2008 не було оскаржено або скасовано у законному порядку, а отже підлягає виконанню.

Суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив.

Рішення суду мотивовано тим, що приймаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення, відповідач діяв необгрунтовано, без дослідження всіх обставин проведеної перевірки, не прийняв до уваги рішення Побєдненської сільської ради № 5/20-9 від 18.01.2008, хоча воно було надано в ході перевірки позивачем для дослідження та було досліджено відповідачем.

Судова колегія, вислухавши пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 05.06.2009 Джанкойською ОДПІ була проведена невиїзна документальна (камеральна) перевірка податкової звітності з податку на прибуток Сільського комунального підприємства “Побєдне”, а саме декларації з податку на прибуток підприємств за 2008 р., результати якої були відображені в акті перевірки № 748/1501/32608038 від 15.05.2009.

В акті перевірки зазначено, що відповідачем встановлені порушення позивачем п.5.2.1.ст.5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, а саме заниження позивачем податкового зобовязання з податку на прибуток за 2008 рік на загальну суму 22266 грн.

На підставі вказаного акту Джанкойською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.05.2009 № 0005551501/0, яким позивачу донарахований податок на прибуток підприємств у розмірі 22266 грн., а також застосовано штрафні санкції у розмірі 1113 грн. Розмір штрафних санкцій розрахований на підставі п.п.17.1.4 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Позивач, не погодившись із винесеним податковим повідомленням-рішенням звернувся до Джанкойською ОДПІ зі скаргою, та просив скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.05.2009 № 0005551501/0.

Заступником начальника Джанкойською ОДПІ було розглянуто скаргу позивача та залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 25.05.09 р. № 0005551501/0, а скаргу позивача без задоволення, та 19.06.09 р. Джанкойською ОДПІ було винесено нове податкове повідомлення-рішення № 0005551501/1 (а.с. 59-62).

21.06.2009 позивач звернувся із вищенаведеною скаргою до ДПА в АРК, яка за результатом розгляду скарги також залишила без змін податкове повідомлення-рішення від 25.05.2009 № 0005551501/0, а скаргу позивача без задоволення, та 22.07.2009 Джанкойською ОДПІ було винесено нове податкове повідомлення-рішення № 0005551501/2.

У липні 2009 року позивач звернувся із вищенаведеною скаргою до ДПА України, яка за результатом розгляду скарги також залишила без змін податкове повідомлення-рішення від 25.05.2009 № 0005551501/0, а скаргу позивача без задоволення, та 30.09.2009 Джанкойською ОДПІ було винесено нове податкове повідомлення-рішення № 0005551501/3.

Як вбачається з матеріалів справи, Сільське комунальне підприємство “Побєдне”, створено відповідно до рішення Побєдненської сільської ради від 10.10.2002 № 24/3-3 про передачу у комунальну власність обєктів соціальної сфери сільським радам у відповідності із Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, а отже, СКП “Побєдне” є підзвітним та підконтрольним Побєдненській сільській раді.

Відповідно до п.2.1. Статуту СКП “Побєдне” створено для організації та розвитку житлово-комунального господарства у сфері водо- і теплопостачання, водовідведення, транспорту, експлуатації та ремонту житла, дорожнього та зеленого господарства, впорядкування, надання ритуальних, готельних та інших послуг, виконання робіт для населення соціально-побутових та виробничих споживачів, незалежно від форм власності.

Статтею 7 Закону України “Про систему оподаткування” № 1251-ХІІ від 25.06.1991 встановлено, що ставки податків і зборів (обов'язкових платежів) встановлюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до законів України про оподаткування і не змінюються протягом бюджетного року, за винятком випадків, пов'язаних із застосуванням антидемпінгових, компенсаційних і спеціальних заходів відповідно до законів України.

Відповідно до ст. 10 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, прибуток платників податку, включаючи підприємства, засновані на власності окремої фізичної особи, оподатковується за ставкою 25 відсотків до об'єкта оподаткування.

Однак, Побєдненська сільська рада прийняла рішення № 5/20-9 від 18.01.2008 р. “Про встановлення для СКП “Побєдне” ставки податку на прибуток та ставки податку на частину чистого прибутку за підсумками фінансово господарської діяльності в 2008 р., що підлягає зарахуванню до місцевого бюджету Побєдненської сільської ради”, яким встановила для позивача розмір ставки податку на прибуток за підсумками фінансово - господарської діяльності в 2008 р., котра підлягає зарахуванню до місцевого бюджету Побєдненської сільської ради у розмірі нуль відсотків, тим самим звільнила позивача від сплати податку на прибуток підприємств у 2008 році. Це рішення не було визнано нечинним у встановленому законом порядку.

Крім того, в Рішенні Конституційного Суду України №5-рп/2010 від 16.02.2010 зазначено, що в аспекті конституційного звернення положення частини другої статті 1 Закону України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 року N 1251-XII та статті 15 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28 грудня 1994 року N 334/94-ВР у системному зв'язку з положеннями статей 5, 7, 8, 67, 92, 140, 142, 143 Конституції України, статей 7, 9, 69, 96, 97, 103, 108 Бюджетного кодексу України, статей 16, 61, 62, 63, 66 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" треба розуміти так, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим, сільські, селищні, міські ради мають право безпосередньо на підставі частини другої статті 1 Закону України "Про систему оподаткування" встановлювати пільги щодо загальнодержавного податку на прибуток підприємств комунальної власності, якщо він згідно із законами України справляється до бюджету Автономної Республіки Крим, сільських, селищних, міських бюджетів, у межах сум, які підлягають зарахуванню до цих бюджетів.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що у Джанкойської ОДПІ були відсутні підстави для нарахування позивачу податку на прибуток за 2008 р., у звязку з тим, що позивач звільнений від сплати відповідного податку у 2008 р., а отже податкове повідомлення рішення № 0005551501/0 від 25.05.2009 про донарахування податку на прибуток та застосування штрафних санкцій прийнято безпідставно, без урахування всіх обставин справи, а тому підлягає скасуванню.

Також, суд першої інстанції правильно розглянув вимоги позивача про скасування податкових повідомлень рішень №0005551501/1 від 19.06.2009, №0005551501/2 від 22.07.2009, №0005551501/3 від 30.09.2009 з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, всі скарги позивача були розглянуті податковими органами та за результатом розгляду були винесені рішення про залишення скарги без задоволення, а податкове повідомлення-рішення № 0005551501/0 від 25.05.2009 без змін.

Як встановив суд першої інстанції, податковим органам було відомо про рішення Побєдненської сільської ради № 5/20-9 від 18.01.2008, яким позивача було звільнено від сплати податку на прибуток підприємств у 2008 році, що є підставою для прийняття податковими органами рішення на користь платника податку.

Таким чином, і податкові повідомлення-рішення, винесені за результатами розгляду скарг позивача: №0005551501/1 від 19.06.2009, №0005551501/2 від 22.07.2009, №0005551501/3 від 30.09.2009 а також, нарахування штрафних санкцій є неправомірним є необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню, з тих самих підстав.

Також, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правомірно вийшов за межі позовних вимог та визнав протиправними податкові повідомлення рішення та скасував їх, оскільки це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія Севастопольського апеляційного адміністративного суду вважає, що суд першої інстанції повно зясував обставини, що мають значення для справи, викладені в судовому рішенні висновки відповідають обставинам справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а отже, підстави для його скасування та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтею 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим залишити без задоволення.

2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кушнова А.О.) від 16.02.2010 у справі № 2а-11865/09/08/0170 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною пятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 19 липня 2010 р.

Головуючий суддяпідписО.А.Щепанська

Судді підпис О.В.Дугаренко підпис З.І.Курапова З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.А.Щепанська