Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.09.10 Справа № 17/170
За позовом Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ
до Відкритого акціонерного товариства “Лисичанськвугілля”, м. Лисичанськ Луганської області
про стягнення 354861 грн. 23 коп.
Суддя Фонова О.С.
Представники:
від позивача: представник не прибув;
від відповідача: представник не прибув.
Суть спору: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача збитків у сумі 354861,23 грн. заподіяних порушенням природоохоронного законодавства.
Відповідач відзивом на позовну заяву № 118 від 07.09.2010 позовні вимоги визнав в повному обсязі та просив суд розглянути справу без участі його представника.
Дослідивши обставини справи, витребувані судом та надані сторонами докази на підтвердження своїх доводів, суд
в с т а н о в и в:
Державною екологічною інспекцією в Луганській області 22.02.2007 та 13.06.2007 було проведено перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Відкритим акціонерним товариством “Лисичанськвугілля” (відповідач у справі).
При проведенні перевірок було встановлено, що відповідачем в період з 22.02.2007 по 21.03.2007 здійснювались викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу, що є порушенням ст. 10, 11 Закону України «Про атмосферне повітря». Даний факт підтверджується актами перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 22.02.2007 та 13.06.2007.
Розмір збитків, нанесених державі відповідачем внаслідок порушення природоохоронного законодавства складає 354861,23 грн.
Позивачем була надіслана відповідачу претензія від 26.04.2010 № 02-1186, відповіді на яку відповідачем надано не було.
У зв’язку з наступною несплатою відповідачем завданих збитків у сумі 354861,23 грн. позивач звернувся до суду з вимогою про їх стягнення.
Відповідач позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Встановивши фактичні обставини справи, оцінивши доводи позивача та надані ним докази, суд дійшов висновку про наступне.
Згідно статті 1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»охорона атмосферного повітря - система заходів, пов'язаних із збереженням, поліпшенням та відновленням стану атмосферного повітря, запобіганням та зниженням рівня його забруднення та впливу на нього хімічних сполук, фізичних та біологічних факторів.
Як встановлено у статті 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:
здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;
вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;
забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;
здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;
заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;
забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;
забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;
використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;
здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;
своєчасно і в повному обсязі сплачувати збори за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів відповідно до закону.
Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об’єктів.
Відповідно до частини 5 статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров’я.
За приписами статті 28 вказаного закону державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими на це органами виконавчої влади.
Відповідно до статті 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»та статті 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни повинні відшкодовувати збитки заподіяні ними внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря.
Судом встановлено факт завдання відповідачем збитків державі в наслідок порушення вимог водного законодавства в сумі 354861,23 грн., а саме здійснення викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу в період з 22.02.2007 по 21.03.2007.
Розмір збитків, нанесених державі відповідачем внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря, обчислений позивачем вірно згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 № 38, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 29.05.1995 № 157/693, складає 354861,23 грн.
Відповідачем в порядку статті 78 ГПК України, було надано заяву про визнання позову в повному обсязі.
Відповідно до статті 22, 78 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) позивач має право визнати позов повністю або частково. Відповідачем позов визнано в повному обсязі.
Суд приймає визнання позову, оскільки таке визнання не суперечить законодавству, не порушує прав та охоронюваних законом інтересів інших осіб.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги про стягнення збитків у сумі 354861,23 грн. є обґрунтованими, такими, що підтверджуються належними доказами та підлягають задоволенню з віднесенням судових витрат на відповідача згідно статті 49 ГПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 44, 49, 78, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Лисичанськ-вугілля”, м. Лисичанськ Луганської області, вул. Маліновського, буд. 1, ідентифікаційний код 32359108, збитки в сумі 354861,23 грн., заподіяні порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря на користь держави: балансовий рахунок №31516921700051 спеціального фонду місцевого бюджету м.Лисичанськ Луганської області, код за ЄДРПОУ 24180679 ВДК м. Лисичанськ Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач –УДК у Луганській області, МФО 804013, видати наказ.
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Лисичанськ-вугілля”, м. Лисичанськ Луганської області, вул. Маліновського, буд. 1, ідентифікаційний код 32359108, на користь Державного бюджету України:
- на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ЄДРПОУ 24046582, одержувач –УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк –ГУ ДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200, держмито у розмірі 3548,61 грн.
- на поточний рахунок 31217264700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач –УДК у м. Луганську, банк –ГУ ДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку: 264, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн., видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його прийняття.
Суддя О.С. Фонова