ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-2629/10/1770
07 вересня 2010 року 16год. 15хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Юрчука М.І. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
прокурор: <Текст >
позивача: представник Оксимчук А.О.
відповідача: представник Чорномаз Ю.П. третьої особи позивача: представник <Текст >третьої особи відповідача: представник <Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Дубенський держспецлісгосп" <Список ><в особі >третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача< 3-тя особа >
доДубенської об'єднаної державної податкової інспекції третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача <3-тя особа >
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення , -
ВСТАНОВИВ :
Позивач - державне підприємство "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Дубенський держспецлісгосп" (надалі по тексту постанови також: ДП СЛАП "Дубенський держспецлісгосп") - звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду, залучивши відповідачем у справі Дубенську об'єднану державну податкову інспекцію з позовом про визнання протиправним і скасування акту Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції №1/16 від 12.03.2010р. про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування; зобов'язання Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції відновити з 01 квітня 2009 року дію спеціального свідоцтва про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість № 100207796 на бланку ф. №2-РС, серія НБ № 070474, виданого державному підприємству "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство «Дубенський Держспецлісгосп»; зобов'язання Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції поновити державне підприємство "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство «Дубенський Держспецлісгосп» (код ЄДРПОУ 33096014, Рівненська область, м. Дубно, вул. Шумського, буд. індекс: 35600, спеціальне свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість 100207796, індивідуальний податковий номер 330960117178) в реєстрі суб'єктів спеціального режиму оподаткування з 01 квітня 2009 року; зобов'язання Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції повернути державному підприємству "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство «Дубенський Держспецлісгосп» спеціальне свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість № 100207796 на бланку ф. №2-РС, серія НБ№ 070474.
До початку розгляду справи по суті збільшив позовні вимоги - просить також визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення Дубенської об'єднаної держаної податкової інспекції №000082340/0 від 16.02.2010 року, яким ДП СЛАП «Дубенський Держспецлісгосп» визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 70494,00 грн., в тому числі основного платежу в сумі 46996,00 грн. та штрафних санкцій у сумі 23498,00 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, зазначає, що позивач відповідно до пунктів 8-1.1 та 8-1.6 статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" провадить підприємницьку діяльність у сфері лісового господарства і його діяльність відповідає критеріям, встановленим у пункті 8-1.6 цієї статті, тому є всі підстави для обрання Позивачем спеціального режиму оподаткування. Неправильним є твердження Відповідача, що норма пункту 8-1.7 статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" поширюється виключно на сільськогосподарські товари, зазначені у групах 1-24 УКТ ЗЕД згідно із Законом №2371 з таких міркувань. В пункті 8-1.7 статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість": "Сільськогосподарськими вважаються також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником". Перероблення - це технологічний процес, здійснення якого змінює форму, властивості або склад сировини, напівфабрикатів або, в окремих випадках, готової продукції з метою отримання нової продукції (Національний класифікатор України ДК 009:2005 "Класифікація видів економічної діяльності", затверджений наказом Держспоживстандарту України 26.12.2005 р. № 375)
На думку позивача товари групи 44 "деревина і вироби з дерева" є продуктом переробки товару групи 06 код 0602 90 41 00 назва "дерева лісові", а отже є сільськогосподарськими товарами відповідно до вимог пункту 8-1.7 статті 81 Закону України "Про податок на додану вартість", оскільки, як це передбачено згаданою нормою, товар "дерева лісові", вирощені безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування та ним же перероблені, в результаті чого створено новий продукт групи 44 УКТ ЗЕД - "деревина і вироби з дерева". Крім цього, продуктом переробки товару групи 06 код 0602 90 41 00 назва "дерева лісові" є товари, які не можливо віднести до інших товарних груп окрім 44.
Закон України "Про податок на додану вартість" прямо не вказує, що сільськогосподарськими є продукти групи 44 УКТ ЗЕД - "деревина і вироби з дерева", але називає їх, за умови поставки таких продуктів, саме виробником - лісокористувачем. Крім того, жодною нормою Закону України "Про податок на додану вартість" прямо не передбачено, що група 44 УКТ ЗЕД - "деревина і вироби з дерева" не може відноситись до сільськогосподарських товарів (у розумінні цього закону), а стаття 19 Конституції України визначає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
До того ж, нормативне визначення "сільськогосподарських товарів" наведено в пункті 2.15 статті 2 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України": "Сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари)" - товари, зазначені у групах 1-24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України", якщо при цьому такі товари (продукція) вирощуються, відгодовуються, виловлюються, збираються, виготовляються, виробляються, переробляються безпосередньо виробником цих товарів (продукції), а також продукти обробки та переробки цих товарів (продукції), якщо вони були придбані або вироблені на власних або орендованих потужностях (площах)". Тому, група 44 УКТ ЗЕД, в розумінні Закону України "Про податок на додану вартість", належить до сільськогосподарських товарів у разі поставки її саме виробником - лісокористувачем, що має місце по суті справи.
Перевіркою не встановлено придбання таких товарів у інших осіб.
Отже, як вбачається з наведеного вище, у діях позивача відсутні порушення висвітлені в акті перевірки та реалізовані у спірному податковому повідомленні-рішенні
Позов просить задовольнити у повному обсязі.
Відповідач подав заперечення на адміністративний позов, позовні вимоги заперечує з підстав, викладених у письмовому запереченні.
В заперечення позовних вимог зазначає, що позивач не здійснював діяльність по вирощуванню, відгодовуванню, виловлюванню або збирав (заготовляв) безпосередньо як суб'єкт спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб) сільськогосподарських товарів, а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником. Сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1 - 24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України". У даному випадку товари, переробку яких здійснював позивач, відносяться до групи 40 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України".
В позові просить відмовити.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін дослідивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позивачу у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Суд виходив з такого.
Як вбачається із матеріалів справи позивач - державне підприємство "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство «Дубенський Держспецлісгосп» (код ЄДРПОУ 33096014, Рівненська область, м. Дубно, вул. Шумського, буд. індекс: 35600) зареєстрований виконавчим комітетом Дубенської міської ради Рівненської області 04.11.2004р. (а.с.11, т.1).
Зазначене державне підприємство віднесено до сфери управління Мінагрополітики України відповідно до наказу Міністерства аграрної політики України (Мінагрополітики) № 345 від 02.06.2008р.
Як основними та визначальними видами діяльності для ДП СЛАП «Дубенський Держспецлісгосп» визначено лісівництво та лісозаготівлі; надання послуг у лісовому господарстві; роздрібна торгівля іншими непродовольчими товарами; оптова торгівля деревиною; виробництво дерев'яних будівельних конструкцій та столярних виробів; мисливство, що стверджується довідкою АБ №162261 управління статистики у Дубенському районі про включення підприємства позивача до ЄДРПОУ (а.с.10, т.1).
01.04.09р. ДП СЛАП «Дубенський Держспецлісгосп» відповідачем - Дубенською ОДПІ було зареєстровано як сільськогосподарське підприємство із статусом спеціального режиму оподаткування податку на додану вартість та в цей же день видано свідоцтво №100207796 серія НБ №070474 (а.с.12, т1).
Комісією, яка створена наказом Дубенської ОДПІ від 26.11.08р. №695 було розглянуто службову записку начальника ВПКЮО Дубенської ОДПІ Демчук О.В. про те, що ДП СЛАП «Дубенський Держспецлісгосп» не відповідає критеріям, визначених пунктом 8-1.6 статті 8 Закону України "Про податок на додану вартість". Відповідно до цієї норми сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.
Плановою виїзною перевіркою встановлено, що питома вага вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно становить 100%. (а.с.14-24, т.1).
За результатами такої перевірки було прийнято рішення про виключення підприємства позивача з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування, яке оформлено актом №1/16 від 12.03.10р. (а.с.13, т1)
Таким чином у підприємства позивача сільськогосподарські товари власного виробництва, вирощування, відгодівлі або продукти їх переробки для реалізації, поставки були відсутні.
Відповідно до пункту 8-1.7 статті 8 Закону України "Про податок на додану вартість" сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1 - 24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України", якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.
В силу Закону України "Про Митний тариф України" групи 01 - 05 віднесені до розділу I. Живі тварини; продукти тваринного походження; групи 06 - 14 - до розділу II. Продукти рослинного походження; група 15 - до розділу III. Жири та олії тваринного або рослинного походження; продукти їх розщеплення; готові харчові жири; воски тваринного або рослинного походження; групи 16 - 24 - до розділу IV. Готові харчові продукти; алкогольні та безалкогольні напої і оцет; тютюн та його замінники.
Матеріалами справи (а.с.25-250, т.1; а.с.1-87, т.2) підтверджується, що фактично позивачем здійснювалася лісогосподарська діяльність: заготівля хмизу, дров, жердин, стовпів, пиловника, тощо та їх подальша переробка.
Деревина і вироби з деревини; деревне вугілля; пробка та вироби з неї; вироби із соломи, альфи та інших матеріалів для плетення; кошикові та інші плетені вироби віднесені Законом України "Про Митний тариф України" до розділу IX (групи 44 - 46).
За змістом пункту 8-1.11 статті 8 Закону України "Про податок на додану вартість" якщо суб'єкт спеціального режиму оподаткування поставляє протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари (послуги), питома вага яких перевищує 25 відсотків від вартості всіх поставлених товарів (послуг), то:
а) на таке підприємство не поширюється спеціальний режим оподаткування, встановлений цією статтею. Таке підприємство зобов'язане визначити податкове зобов'язання з цього податку за наслідками звітного періоду, в якому було допущено таке перевищення, і сплатити податок до бюджету в загальному порядку;
б) податковий орган виключає таке підприємство з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування та може повторно включити його до такого реєстру після спливу наступних дванадцяти послідовних звітних податкових періодів за наявності підстав, визначених цією статтею;
в) таке підприємство вважається платником цього податку на загальних підставах з першого числа місяця, в якому було допущено таке перевищення.
Помилковим є твердження позивача, що товари групи 44 "деревина і вироби з дерева" є продуктом переробки товару групи 06 код 0602 90 41 00 назва "дерева лісові", а отже є сільськогосподарськими товарами відповідно до вимог пункту 8-1.7 статті 81 Закону України "Про податок на додану вартість", оскільки, як це передбачено згаданою нормою, товар "дерева лісові", вирощені безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування та ним же перероблені, в результаті чого створено новий продукт групи 44 УКТ ЗЕД - "деревина і вироби з дерева". Крім цього, продуктом переробки товару групи 06 код 0602 90 41 00 назва "дерева лісові" є товари, які не можливо віднести до інших товарних груп окрім 44.
Воно спростоване дослідженими письмовими доказами та обставинами у справі.
Податковим органом правомірно прийнято рішення про виключення підприємства позивача з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування та як наслідок правомірно прийнято рішення про визначення податкового зобов'язання по податку на додану вартість відповідно до частини 2 статті 71 КАС України.
Витрати по сплаті судового збору відносяться на позивача відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
<Текст >
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позивачу - Державному підприємству "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Дубенський держспецлісгосп" - в задоволенні позову відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя <Підпис >Юрчук М.І.
Постанова складена в повному обсязі 07.09.10р.