< Список >
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
20 серпня 2010 року Справа № 2а-2871/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Могилан С.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом: Маловисківського районного центру зайнятості
до відповідача: Відділу освіти Маловисківської районної державної адміністрації
про стягнення економічних санкцій,
Маловисківський районний центр зайнятості звернувся з позовом до Відділу освіти Маловисківської районної державної адміністрації про стягнення економічних санкцій в розмірі 1700,00 грн., застосованих рішеннями №1105-14/02144074 від 20.05.2010 р. та №1105-20/02144074 від 09.06.2010 р., вказавши, що Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості проведено перевірку додержання законодавства про зайнятість населення у Кіровоградській дитячій міській лікарні, за наслідками якої складено акт контрольного заходу від 19.05.2010 р. №116. Перевіркою встановлено, що відповідачем працевлаштовано громадянку Молдови ОСОБА_2 та громадянку Росії ОСОБА_4, без одержання дозволу державної служби зайнятості, чим порушено ч. 2 ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення»та п. 2 Порядку оформлення іноземцями та особами без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні. На підставі акту контрольного заходу винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення №1105-14/02144074 від 20.05.2010 р. та №1105-20/02144074 від 09.06.2010 р.
16.08.2010 р. до суду надійшло заперечення відповідача проти адміністративного позову (а.с.22-23) у відповідності до якого позов ним не визнається у повному обсязі, оскільки позивач прийняв рішення про застосування економічних санкцій за межами строку притягнення до адміністративної відповідальності, а справа про притягнення до адміністративної відповідальності розглянута без виклику Відділу освіти Маловисківської районної державної адміністрації.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 183? КАС України справа розглянута в порядку скороченого провадження.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
Відділ освіти Маловисківської районної державної адміністрації 25.10.2000 р. зареєстрований як юридична особа Маловисківською районною державною адміністрацією Кіровоградської області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.12) та зареєстрований у Маловисківському районному центрі зайнятості як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
У відповідності до п.1 Положення про державну службу зайнятості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24.06.1991 р. №47 державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Мінпраці, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення, центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Згідно п. 1 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24.06.1991 р. №47 інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі інспекція) входить до складу державної служби зайнятості. Інспекція здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями.
19.05.2010 р. Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості проведено планову перевірку додержання законодавства про зайнятість населення у Кіровоградській дитячій міській лікарні, за наслідками якої складено акт контрольного заходу від 19.05.2010 р. №116 (а.с.8-9).
Перевіркою встановлено, що у трудових відносинах з Відділом освіти Маловисківської районної державної адміністрації перебувала ОСОБА_4, яка на підставі наказу №17 від 10.09.1999 р. прийнята на роботу вчителем музики з 01.09.1999 р. (а.с.10, зі зворотнього боку).
У відповідності до тимчасової посвідки на постійне проживання (а.с.11) ОСОБА_4 є громадянкою Росії і має дозвіл на постійне проживання в Україні.
На підставі акту контрольного заходу винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення №1105-14/02144074 від 20.05.2010 р. (а.с.6), яким відносно Відділу освіти Маловисківської районної державної адміністрації застосовано економічні санкції в розмірі 850,00 грн.
Перевіркою встановлено, що у трудових відносинах з Відділом освіти Маловисківської районної державної адміністрації перебувала ОСОБА_2, яка на підставі наказу №16 від 30.08.1999 р. прийнята на роботу вчителем математики з 01.09.1999 р. (а.с.10).
У відповідності до довідки Відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України в Кіровоградській області від 07.06.2010 р. №8/2404 ОСОБА_2 є громадянкою Молдови і з 16.09.2003 р. отримала дозвіл на імміграцію в Україну (а.с.11, зі зворотного боку).
На підставі акту контрольного заходу винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення №1105-20?/02144074 від 09.06.2010 р. (а.с.7), яким відносно Відділу освіти Маловисківської районної державної адміністрації застосовано економічні санкції в розмірі 850,00 грн.
У відповідності до вимог ст. 8 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»від 04.02.1994 р. №3929-ХІІ іноземці та особи без громадянства мають рівні з громадянами України права та обовязки в трудових відносинах, якщо інше не передбачено законодавством України та міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також яким надано статус біженця в Україні, мають право працювати на підприємствах, в установах і організаціях або займатися іншою трудовою діяльністю на підставах і в порядку, встановлених для громадян України. Іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений термін, можуть займатися трудовою діяльністю відповідно до одержаного у встановленому порядку дозволу на працевлаштування.
Відповідно до положень ч.2 ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991р. №803-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) іноземці та особи без громадянства, крім найнятих відповідно до угоди про розподіл продукції, які прибули в Україну на визначений термін, одержують право на трудову діяльність лише за наявності в них дозволу на працевлаштування, виданого державною службою зайнятості України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Працевлаштування в Україні іноземців, найнятих інвестором у межах і за посадами (спеціальністю), визначеними угодою про розподіл продукції, здійснюється без отримання дозволу на працевлаштування.
На час працевлаштування ОСОБА_4 та ОСОБА_2, оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні здійснювалося відповідно до Тимчасового положення про умови і порядок оформлення іноземним громадянам дозволів на працевлаштування в Україні, затвердженого наказом Міністерства праці України від 05.05.1993 р. №27 (далі Тимчасове положення).
У відповідності до п. 1 Тимчасового положення дозвіл на працевлаштування (згідно з додатком) оформлюється іноземному громадянину та особі без громадянства (надалі іноземний громадянин), який має намір займатися в Україні трудовою діяльністю за умов, якщо в країні (регіоні) відсутні працівники, які спроможні виконувати цей вид роботи, або є достатні обґрунтування доцільності використання праці іноземних фахівців, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України
Згідно п. 2 Тимчасового положення дозвіл на працевлаштування оформляється і видається Державним центром зайнятості Міністерства праці України або з його дозволу центрами зайнятості Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя для роботи на зазначеному підприємстві, установі, організації на певній посаді (за фахом).
Таким чином, відповідачем при прийомі на роботу громадянки Молдови ОСОБА_2 та громадянки Росії ОСОБА_4 не дотримано вимог Тимчасового положення про умови і порядок оформлення іноземним громадянам дозволів на працевлаштування в Україні.
В судовому засіданні встановлено, що на момент прийняття рішень про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення №1105-14/02144074 від 20.05.2010 р. та №1105-20/02144074 від 09.06.2010 р. трудова діяльність ОСОБА_2 з відповідачем не припинялася, відповідних дій, спрямованих на отримання відповідних дозволів на працевлаштування громадянки Молдови ОСОБА_2 та громадянки Росії ОСОБА_4 відповідачем не здійснено, а тому суд вважає наявними докази використання їх праці без відповідного дозволу, що свідчить про тривалість самого порушення. Доказів скасування рішень №1105-14/02144074 від 20.05.2010 р. та №1105-20/02144074 від 09.06.2010 р. або органом, який їх прийняв, або в судовому порядку відповідачем не надано.
У відповідності до п. п. «г»п.8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, інспекції надається право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України «Про зайнятість населення»і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закон.
Згідно ч. 3 ст.8 Закону України «Про зайнятість населення»(в редакції діючій на час вчинення відповідачем порушення законодавства про зайнятість населення) у разі використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості України з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку особу у пятдесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Таким чином, Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості вірно визначено відповідачу економічні санкції в розмірі по 850,00 грн. за кожне порушення, а всього 1700,00 грн.
Суд вважає заперечення відповідача безпідставними, оскільки він не притягувався до адміністративної відповідальності, до нього були застосовані економічні санкції за порушення законодавства про зайнятість населення, визначені Законом України «Про зайнятість населення», після виявлення 19.05.2010 року у встановленому порядку порушення, що вбачається зі змісту рішень про застосування економічних санкцій.
Відповідно до абз.2 ч.4 ст.8 Закону України «Про зайнятість населення»у разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Маловисківського районного центру зайнятості про стягнення з відповідача економічних санкцій в розмірі 1700,00 грн., застосованих рішеннями №1105-14/02144074 від 20.05.2010 р. та №1105-20/02144074 від 09.06.2010р. підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Відділу освіти Маловисківської районної державної адміністрації, код ЄДРПОУ 02144074 (26200, м.Мала Виска, Кіровоградської області, вул. Жовтнева, 49/2) на користь Маловисківського районного центру зайнятості економічні санкції за порушення законодавства про зайнятість населення в розмірі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот грн. 00 коп.), застосованих рішеннями №1105-14/02144074 від 20.05.2010 р. та №1105-20/02144074 від 09.06.2010 р.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10- денний строк з моменту отримання копії постанови.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного судуС.В. Могилан