Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 вересня 2010 р. справа № 2а-18596/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Шинкарьової І.В.
при секретаріГорюновій Л.С.
за участю
представника позивачаКовтуна О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства «Аварійно диспетчерської служби» Комунального підприємства «Красноармійський центр єдиного замовника» до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсним податкове повідомлення рішення від 26.02.2007 року №0000252340/0,
встановив:
Позивач, Дочірнє підприємство «Аварійно диспетчерської служби» Комунального підприємства «Красноармійський центр єдиного замовника», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсним податкове повідомлення рішення від 26.02.2007 року №0000252340/0.
Постановою Господарського суду Донецької області від 16 квітня 2007 року, залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2007 року, позов Дочірнього підприємства «Аварійно диспетчерської служби» Комунального підприємства «Красноармійський центр єдиного замовника» до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсним податкове повідомлення рішення від 26.02.2007 року №0000252340/0 задоволено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.06.2010 року Касаційну скаргу Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області задоволено частково, постанову Господарського суду Донецької області від 16.04.2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.06.2007 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що податковим органом за результатами перевірки складений відповідний акт, на підставі якого винесено податкове повідомлення рішення від 26.02.2007 року №0000192340/0. Вважає безпідставним висновок податкового органу про порушення підприємством вимог ст. 3 Указу Президента «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва», оскільки суми фінансової підтримки, отримані з місцевого бюджету на відшкодування витрат по заробітній платі і відрахувань із заробітної не є виручкою від реалізації товарів (робіт, послуг), тому не є обєктом оподаткування єдиним податком.
Просить суд визнати недійним податкове повідомлення рішення Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції від 26.02.2007 року №0000192340/0.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні зазначеним у позовній заяві.
Під час розгляду справи позивач змінив позовні вимоги та просив суд визнати недійсним податкове повідомлення рішення від 28.02.2007 року №0000252340/0.
Відповідач надав судові заперечення на адміністративний позов в яких посилається на те, що спірне податкове повідомлення рішення відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема статті 1, 3 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва», п.2 та п. 5 Порядку ведення Книги обліку доходів та витрат субєкта малого підприємництва юридичної особи, яка застосовує спрощену систему оподаткування обліку та звітності. Податковий орган наполягає на тому, що грошові кошти, отримані підприємством з місцевого бюджету, є безповоротними, тому їх надходження повинно відображатися у складі позареалізаційних доходів, тобто вони також є обєктом оподаткування єдиним податком.
У звязку з викладеним просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Відповідач у судове засідання не зявився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Дочірнє підприємство «Аварійно диспетчерська служба» Комунального підприємства «Красноармійський центр єдиного замовника», є юридичною особою, яка перебуває на податковому обліку в Красноармійській обєднаній державній податковій інспекції. Згідно свідоцтва №17 від 19 грудня 2005 року підприємство є платником єдиного податку у 2006 році.
На підставі направлення від 12.02.2007 року №1211, виданого Красноармійською ОДПІ проведена позапланова виїзна документальна перевірка фінансово господарської діяльності з питань дотримання Дочірнім підприємством «Аварійно диспетчерська служба» Комунального підприємства «Красноармійський центр єдиного замовника» вимог податкового, іншого законодавства за період з 21.04.2004 року по 12.02.2007 року та валютного законодавства за період з 21.04.2004 року по 12.02.2007 року відповідно до затвердженого плану перевірки.
За результатами перевірки складений відповідний акт від 22.02.2007 року №48-23-2/32897308 про результати виїзної позапланової перевірки, яким встановлено заниження єдиного податку за період з 21.04.2004 року по 31.12.2006 року у сумі 3500,00 грн., у тому числі за І, ІІ, ІІІ квартали 2006 року у загальній сумі 3150,00 грн., за ІV квартал 2006 року у сумі 350,00 грн.
28 лютого 2007 року заступником начальника Красноармійської ОДПІ винесено податкове повідомлення рішення №0000252340/0, яким на підставі акту перевірки за виявлені порушення Дочірньому підприємству «Аварійно диспетчерська служба» Комунального підприємства «Красноармійський центр єдиного замовника» визначено суму податкового зобовязання з єдиного податку у розмірі 4480,00 грн., у тому числі за основним платежем 3500,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 980,00 грн.
Предметом спірного податкового повідомлення рішення є визначена позивачу сума податкового зобовязання з єдиного податку у розмірі 4480,00 грн., у тому числі за основним платежем 3500,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 980,00 грн. за порушення ст. 1, ст. 3 Указу Президента від 03.07.1998 року №727/98 «Про спрощену систему оподаткування обліку та звітності субєктів малого підприємництва», п. 2, п. 5 «Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат субєкта малого підприємництва юридичної особи, яка застосовує спрощену систему оподаткування, обліку і звітності», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 12.10.1999 року №554 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 19.10.1999 року №713/4006.
Правовою підставою прийняття податкового повідомлення рішення є норми абз. «б» пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до абз. «б» пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
Відповідно до пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Згідно акту перевірки (сторінка акту 18, аркуш справи 84) під час проведення перевірки податковий орган встановив, що Дочірнє підприємство «Аварійно диспетчерська служба» Комунального підприємства «Красноармійський центр єдиного замовника», отримуючи підтримку з місцевого бюджету на відшкодування витрат по заробітній платі та відрахувань з заробітної плати в 2006 році на загальну суму 3500,00 грн., код бюджетної класифікації 1310 (субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)) на порушення Указу Президента «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» не включали суму фінансової підтримки до доходу платника єдиного податку. На думку податкового органу платникам єдиного податку юридичним особам для визначення бази оподаткування єдиним податком необхідно включати всі надходження, отримані на розрахунковий рахунок та в касу від продажу продукції (робіт, послуг), позареалізаційні доходи та виручку від іншої реалізації.
Перевіряючи законність та обґрунтованість податкового повідомлення рішення 28.02.2007 року №0000252340/0 судом встановлено наступне.
28.02.2007 року Красноармійською міською радою винесено рішення №5/11-337 про внесення змін та доповнень в рішення міської ради від 29.12.2005 року №4/27-10 «Про місцевий бюджет на 2006 рік» (а.с. 64 - 65).
Згідно положення №3 до рішення від 28.02.2007 року №5/11-337, з місцевого бюджету передбачені витрати на житлово експлуатаційне господарство головному розпоряднику бюджетних коштів Дочірньому підприємству «Аварійно диспетчерська служба» Комунального підприємства «Красноармійський центр єдиного замовника» на загальну суму 3500,00 грн. (а.с. 69).
Листом від 15.02.2007 року №14-02/32, що адресоване заступнику начальника Красноармійської ОДПІ Кулинич О.Д., Міське фінансове управління Красноармійської міської ради підтверджує виділення бюджетних коштів на фінансову підтримку Дочірньому підприємству «Аварійно диспетчерська служба» Комунального підприємства «Красноармійський центр єдиного замовника» у сумі 3500,00 грн.
Відповідно до пп. 3 п. 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).
Відповідно до пп. 1 п. 3 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа, який перейшов на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, самостійно обирає одну з наступних ставок єдиного податку:
- 6 відсотків суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) без урахування акцизного збору у разі сплати податку на додану вартість згідно із Законом України "Про податок на додану вартість";
- 10 відсотків суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), за винятком акцизного збору, у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Відповідно до пп. 8 п. 4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», форма книги обліку доходів та витрат, що підлягають оподаткуванню відповідно до цього Указу, і порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.
Відповідно до пп. 10 п. 4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», суб'єкт малого підприємництва - юридична особа зобов'язана вести книгу обліку доходів та витрат і касову книгу.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 12 жовтня 1999 року N 554 затверджений Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат суб'єкта малого підприємництва - юридичної особи, яка застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.
Відповідно до п. 2 зазначеного Порядку, у графі 6 "Загальна сума виручки та позареалізаційних доходів" відображаються всі надходження, отримані на розрахунковий (поточний) рахунок та в касу суб'єктом малого підприємництва від продажу продукції (товарів, робіт, послуг), майна, включаючи основні фонди, які належать суб'єкту малого підприємництва й реалізовані у звітному (податковому) періоді, позареалізаційні доходи та виручка від іншої реалізації.
Відповідно до п. 5 Порядку, у графі 5 "Позареалізаційні доходи та виручка від іншої реалізації" відображаються суми, фактично отримані суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий (поточний) рахунок та в касу від інших операцій (фінансовий результат від продажу цінних паперів, малоцінних швидкозношуваних предметів, матеріалів, палива, орендна плата, проценти, грошові кошти, отримані у вигляді безповоротної фінансової допомоги, кредиторська заборгованість, щодо якої минув строк позовної давності, а також дивіденди, якщо вони не були оподатковані у джерела виплати відповідно до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»).
Відповідно до пп. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», валовий дохід включає доходи з інших джерел, у тому числі, але не виключно, у вигляді сум дотацій і субсидій з фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або бюджетів, отриманих платником податку.
Відповідно до п. 8 Правил застосування Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», затверджених Постановою Верховної Ради України від 27 червня 1995 року N247/95-ВР, позареалізаційна операція - це діяльність підприємства, що безпосередньо не пов'язана з реалізацією продукції (робіт, послуг) та іншого майна, включаючи основні фонди, нематеріальні активи, продукцію допоміжного і обслуговуючого виробництва.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що підприємство повинно відображати в книзі обліку доходів і витрат суб'єкта малого підприємництва - юридичної особи, яка застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності всі надходження, отримані на розрахунковий (поточний) рахунок та в касу субєкта малого підприємства від усіх операцій.
З книги обліку доходів і витрат субєкта малого підприємництва юридичної особи, яка застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності на 2006 рік №84/2 та на 2004 2006 рік вбачається, що підприємством не включалось до бази оподаткування єдиним податком отримана на розрахунковий рахунок фінансова підтримка з місцевого бюджету відповідно до положення №3 до рішення від 28.02.2007 року №5/11-337.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд вважає, що податкове повідомлення рішення від 26.02.2007 року №0000252340/0 винесено Красноармійською обєднаною державною податковою інспекцією Донецької області на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому позовні вимоги позивача про визнання його недійсним не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив :
У задоволені позову Дочірнього підприємства «Аварійно диспетчерської служби» Комунального підприємства «Красноармійський центр єдиного замовника» до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсним податкове повідомлення рішення від 26.02.2007 року №0000252340/0 - відмовити.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 03 вересня 2010 року в присутності представника позивача.
Постанову у повному обсязі складено 08 вересня 2010 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шинкарьова І.В.