Єдиний державний реєстр судових рішень донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
07.09.2010 р. справа №31/74пд
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:Алєєвої І.В.
суддів:Величко Н.Л. , Москальової І.В.
за участю представників сторін: від позивача:Антипова Т.В. - за дов. від 24.12.2009р. №01/13-666, Бренець Д.О. - за дов. від 11.03.2010р. №02-13/845,
від відповідача:
від 3 особи:не з'явились,
Бренець Д.О. - за дов. від 19.04.2010р. №747
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу:Донецької міської ради м.Донецьк
на рішення господарського суду: Донецької області
від:24.06.2010 року
по справі:№31/74пд (Ушенко Л.В.)
за позовом:Донецької міської ради м.Донецьк
до:
3 особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:Товариства з обмеженою відповідальністю „Ремкомунелектротранс” м.Макіївка
Управління земельних ресурсів Донецької міської ради м.Донецьк
про:внесення змін до договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 1410136900:00:026:0310) площею 7,3517га із земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення Донецької міської ради, для експлуатації існуючих будівель та споруд по вул. Економічній, 15 у Київському районі, від 25 жовтня 2006р., укладеного між виконавчим комітетом Донецької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю Завод „Ремкомунелектротранс”, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено запис 29 листопада 2006р. №040614600172, в частині викладення пунктів 4, 8 в наступній редакції: „4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер
1410136900:00:026:0310) становить 40417084 гривень 79 копійок”, „8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 1,5 відсотків від нормативної грошової оцінки і становить 606256 гривень 27 копійок на рік. Орендна плата вноситься на бюджетний рахунок місцевого бюджету Київського району номер рахунку 33217812700006 в ГУ ДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34687001, МФО 834016, код бюджетної класифікації 13050200 рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця” В С Т А Н О В И В:
Позивач, Донецька міська рада м.Донецьк, звернувся до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю „Ремкомунелектротранс” м.Макіївка, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління земельних ресурсів Донецької міської ради м.Донецьк про внесення змін до договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 1410136900:00:026:0310) площею 7,3517га із земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення Донецької міської ради, для експлуатації існуючих будівель та споруд по вул. Економічній, 15 у Київському районі, від 25 жовтня 2006р., укладеного між виконавчим комітетом Донецької міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю Завод „Ремкомунелектротранс”, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено запис 29 листопада 2006р. №040614600172, в частині викладення пунктів 4, 8 в наступній редакції: „4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 1410136900:00:026:0310) становить 40417084 гривень 79 копійок”, „8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 1,5 відсотків від нормативної грошової оцінки і становить 606256 гривень 27 копійок на рік. Орендна плата вноситься на бюджетний рахунок місцевого бюджету Київського району номер рахунку 33217812700006 в ГУ ДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34687001, МФО 834016, код бюджетної класифікації 13050200 рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця” (в редакції заяви в порядку ст.22 ГПК України про зміни предмету позову від 03.06.2010р.).
Рішенням від 24.06.2010р. у справі №31/74пд господарський суд Донецької області (суддя: Ушенко Л.В.) у задоволенні позовних вимог відмовив.
Рішення місцевого господарського суду мотивоване положеннями ст.13, ст.18 Закону України “Про оцінку земель” від 11.12.2003р. №1378-ІV (зі змінами та доповненнями), ст.201 Земельного кодексу України, ст.188 ГК України, тим, що законодавством визначений порядок укладання господарських договорів або їх зміни на основі вільного волевиявлення сторін; тим, що в матеріалах справи відсутні докази того, що позивачем на адресу відповідача був направлений проект додаткової угоди, в якому пропонувалось внести зміни до договору оренди від 25.10.2009р. згідно останніх уточнень; тим, що питання щодо внесення змін до договору оренди від 25 жовтня 2006р. в частині визнання орендної плати у розмірі 3% від нормативної оцінки землі було предметом розгляду справи в господарському суді Донецької області; тим, що позивачем до матеріалів справи не надано доказів скасування рішення №20/16 Донецької міської ради від 24 червня 2005р., яким Виконавчому комітету Донецької міської ради були делеговані повноваження на укладення з відповідачем договору оренди від 25.10.2006р. та внесення відповідних змін до договору в частині заміни орендодавця як сторони договору на Донецьку міську раду.
Позивач, Донецька міська рада м.Донецьк, з прийнятим рішенням господарського суду Донецької області від 24.06.2010р. у справі №31/74пд не погодився та подав апеляційну скаргу з клопотанням про відновлення пропущеного процесуального строку на її подання.
Ухвалою від 29.07.2010р. у справі №37/74пд Донецьким апеляційним господарським судом задоволено клопотання позивача про відновлення пропущеного процесуального строку на подання апеляційної скарги на рішення господарського суду Донецької області від 24.06.2010р. у справі №31/74пд.
Заявник апеляційної скарги в обгрунтування вимог про скасування посилається на те, що листом від 09.03.2010р. №01/3-815 на адресу відповідача направлено проект договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 15.09.2008р. за №040814600030, але до теперішнього часу відповідь на пропозицію від відповідача не надходила; на те, що предметом позову є збільшення грошової оцінки землі, у відповідності до рішення Донецької міської ради від 23.07.2009р. №35/37 “Про нормативну грошову оцінку земель м.Донецька”, де саме збільшується не ставка орендної плати за землю, а нормативна оцінка грошова оцінка землі.
Судове засідання апеляційної інстанції фіксувалось за допомогою технічних засобів фіксації відповідно до положень ст.4 4, ст.811, ст.99, ст.101 ГПК України.
Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи та заперечення учасників процесу, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду встановила:
За матеріалами справи, 25.10.2006р. між Виконавчим комітетом Донецької міської ради (“Орендодавець”) та Товариством з обмеженою відповідальністю Завод „Ремкомунелектротранс” (“Орендар”) укладено договір оренди земельної ділянки, згідно якого Виконавчий комітет Донецької міської ради (“Орендодавець”) надав, а Товариство з обмеженою відповідальністю Завод „Ремкомунелектротранс” (“Орендар”) прийняв в строкове платне володіння та користування земельну ділянку (кадастровий номер №1410136900:00:026:0310) загальною площею 7,3517га, із земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення Донецької міської ради, для експлуатації існуючих будівель та споруд по вул. Економічній, 15 у Київському районі м. Донецька, за актом приймання-передачі земельної ділянки.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 23937453,18грн. (п.4.1 договору).
Згідно п.8 договору оренди від 25.10.2006р. на момент укладання договору загальна річна орендна плата складала 1,5 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і становить у грошовому виразі 359061,80грн. на рік.
Орендна плата вноситься Орендарем на бюджетний рахунок місцевого бюджету Київського району м. Донецька –номер рахунку 33210812600006, банк отримувач –УДК у Донецькій області, МФО 834016, ідентифікаційний код 24165255, код бюджетної класифікації 13050200.
Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених цим договором; зміни розмірів земельного податку, орендної плати, підвищення цін, тарифів у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавством України (п.11 договору).
Рішенням Донецької міської ради від 23.07.2009р. №35/37 затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Донецька, у тому числі: середня базова вартість 1 кв.м. земель в м. Донецьку визначена у розмірі 248,80грн. та зобов’язано державні податкові інспекції у районах міста та спеціалізовану податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку забезпечити прийом розрахунків плати за землю у відповідності до затвердженої нормативної грошової оцінки земель м. Донецька, починаючи з 01.01.2010р.
З матеріалів справи вбачається, що 09.02.2010р. Донецькою міською радою м.Донецьк на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю „Ремкомунелектротранс” м.Макіївка був надісланий проект договору про внесення змін та доповнень до договору оренди земельної ділянки від 25.10.2006р., згідно якого пропонувалось:
- п.4 викласти в наступній редакції: „п.4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 1410136900:00:026:0310) з 01.01.2010р. становить 40417084 гривень 79 копійок”;
- пункт 8 викласти у наступній редакції: „8. Орендна плата вноситься орендарем з 01.01.2010р. у грошовій формі у розмірі 3,0 відсотків від нормативної грошової оцінки і становить 1212512 гривень 56 копійок на рік. Орендна плата вноситься на бюджетний рахунок місцевого бюджету Київського району номер рахунку 33217812700006 в ГУ ДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34687001, МФО 834016, код бюджетної класифікації 13050200 рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця”
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України “Про оцінку земель” від 11.12.2003р. №1378-ІV (зі змінами та доповненнями) нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності; визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом; визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва; розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно ст.18 Закону України “Про оцінку земель” від 11.12.2003р. №1378-ІV (зі змінами та доповненнями) нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:
- розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років;
- розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Заявою від 03.06.2010р. позивачем заявлено про внесення внесено змін до п.8 договору оренди земельної ділянки від 25.10.2006р., а саме: „8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 1,5 відсотків від нормативної грошової оцінки і становить 606256,27грн. на рік. Орендна плата вноситься на бюджетний рахунок місцевого бюджету Київського району номер рахунку 33217812700006 в ГУ ДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34687001, МФО 834016, код бюджетної класифікації 13050200 рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця”.
Місцевим господарським судом встановлено, що в матеріалах справи відсутні докази направлення позивачем на адресу відповідача проекту додаткової угоди щодо змін до договору оренди від 25.10.2009р. згідно останніх уточнень до позовної заяви стосовно внесення змін до п.8 договору.
Відповідно до ч. 2 ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Частиною 3 цієї ж статті передбачено, що сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У відповідності до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Статтею 11 ГПК України передбачено, що підприємство чи організація, які вважають за необхідне змінити чи розірвати договір, надсилають пропозиції про це другій стороні за договором. Підприємство, організація, які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. Якщо підприємства і організації не досягли згоди щодо зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання відповіді в установлений строк з урахуванням поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.
За загальним правилом, зміна або розірвання договору в односторонньому порядку не допускаються, що відповідає самій природі договору як двосторонньої (чи багатосторонньої) домовленості.
Згідно положень ст. 30 Закону України „Про оренду землі”, зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Як свідчать матеріали справи, рішенням господарського суду Донецької області від 15.06.2010р. у справі №10/132пд (набуло законної сили) відмовлено у задоволені позовних вимог прокурора Київського району м.Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради м.Донецьк, заявлених до Товариства з обмеженою відповідальністю завод „Ремкомунелектротранс” м.Макіївка, про зобов’язання укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 25.10.2006р. щодо збільшення ставки загальної річної орендної плати до 3 % від грошової оцінки земельної ділянки.
Місцевий господарський суд відповідно до положень ст.35 ГПК України правомірно прийняв до уваги обставини щодо спірних правовідносин, які встановлені рішенням господарського суду Донецької області від 15.06.2010р. у справі №10/132пд (набуло законної сили).
Як свідчать матеріали справи, договір оренди від 25.10.2006р.був укладений на підставі рішення №20/16 Донецької міської ради від 24.06.2005р. “Про делегування виконкому міської ради повноважень щодо зміни цільового призначення земель, погодження місця розташування об’єктів на земельних ділянках, передачі у власність, надання в постійне користування та оренду, продажу, викупу земельних ділянок, припинення права користування та власності на земельні ділянки, укладання угод про передачу права власності на земельні ділянки”
Як при розгляді даної справи в господарському суді першої інстанції, так і стадії апеляційного провадження Донецькою міською радою не надано доказів скасування рішення №20/16 від 24.06.2005р., яким Виконавчому комітету Донецької міської ради були делеговані повноваження на укладення з відповідачем договору оренди від 25.10.2006р. та внесення відповідних змін до договору в частині заміни орендодавця як сторони договору на Донецьку міську раду.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. В силу вказаної норми предметом доказування є обставини, які свідчать про дійсні права та обов'язки сторін у справі та складаються з фактів - підстав позову та фактів, якими відповідач обґрунтовує заперечення проти позову. Позовні вимоги повинні бути доведені і не можуть базуватись на припущеннях.
Згідно із ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Матеріали справи свідчать про те, що місцевий господарський суд в порядку ст.43 ГПК України всебічно, повно і об’єктивно дослідив матеріали справи в їх сукупності і прийняв рішення, яке відповідає обставинам справи та вимогам закону.
На підставі викладеного, судова колегія апеляційної інстанції дійшла висновку, що господарським судом першої інстанції справа розглянута відповідно встановленим обставинам, дослідженим доказам з правильним застосуванням норм процесуального та матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
Результати апеляційного провадження у справі №37/74пд оголошені в судовому засіданні.
Беручи до уваги викладене, керуючись ст.ст.50-51, ст.53, ст.811, ст.91, ст.92, ст.93, ст.99, ст.101, ст.102, ст.103, ст.105 ГПК України, Донецький апеляційний господарський суд
П О С Т А Н О В И В:
Рішення господарського суду Донецької області від 24.06.2010р. у справі №31/74пд - залишити без зміни.
Апеляційну скаргу Донецької міської ради м.Донецьк на рішення господарського суду Донецької області від 24.06.2010р. у справі №31/74пд - залишити без задоволення.
Головуючий: І.В. Алєєва
Судді: Н.Л. Величко
І.В. Москальова
Повний текст постанови складено 10.09.2010р.