ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"30" серпня 2010 р.Справа № 18/17-313(17/82-1203(1/32-1367) Господарський суд Тернопільської області
у складі
Розглянув справу:
за позовом: Тернопільської районної ради, майдан Перемоги, 1, м. Тернопіль
до відповідача –1: Фонду комунального майна у Тернопільському районі, майдан Перемоги, 1, м. Тернопіль
до відповідача –2: Товариства з обмеженою відповідальністю "Видавничо –інформаційний дім "Діана –Плюс", вул. С.Бандери, 96/264, м. Тернопіль
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Мишковицька сільська рада, с. Мишковичі, Тернопільський район, Тернопільська область
про: визнання аукціону по продажу об’єкта незавершеного будівництва нежитлового будинку за адресою: вул. Надрічна, 24, с. Мишковичі Тернопільського району Тернопільської області, який відбувся 21.08.2004 р. таким, що не відбувся; визнання договору купівлі-продажу об’єкта незавершеного будівництва нежитлового будинку за адресою: вул. Надрічна, 24, с. Мишковичі Тернопільського району Тернопільської області від 27.08.2004 р. недійсним з моменту укладення.
За участю представників:
позивача: Михайлюк Ю.Є. –начальник юридичного відділу, доручення № 01-04/8 від 20.01.2010 р.
відповідача 1: Рудакевич Р.І. –начальник, рішення Тернопільської районної ради № 300 від 14.04.2005 р.
відповідача 2: не з'явився.
третьої особи : Сцібайло А.І. –сільський голова с. Мишковичі, посвідчення №1.
В судовому засіданні представникам сторін та третьої особи роз’яснено процесуальні права та обов’язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 ГПК України. Технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи: Тернопільська районна рада звернулася до господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до відповідачів Фонду комунального майна у Тернопільському районі та товариства з обмеженою відповідальністю "Видавничо –інформаційний дім "Діана –Плюс", за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача –Мишковицької сільської ради, про визнання аукціону по продажу об’єкта незавершеного будівництва нежитлового будинку за адресою: вул. Надрічна, 24, с. Мишковичі Тернопільського району Тернопільської області, який відбувся 21.08.2004 р. таким, що не відбувся; визнання договору купівлі-продажу об’єкта незавершеного будівництва нежитлового будинку за адресою: вул. Надрічна, 24, с. Мишковичі Тернопільського району Тернопільської області від 27.08.2004 р. недійсним з моменту укладення (із врахуванням заяви позивача №01-29/8 від 12.04.2010 р.).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що всупереч того, що Мишковицька дільнича лікарня є цілісним майновим комплексом, а нежитловий будинок, який знаходиться за адресою с. Мишковичі вул. Надрічна, 24 (об'єкт незавершеного будівництва), будівництво якого проводилося згідно дозволу на добудову Мишковицької дільничої лікарні, наданого згідно пункту 8 рішення № 165 від 22.08.1989 р. виконавчого комітету Тернопільської районної ради народних депутатів Тернопільської області, є частиною Мишковицької дільничої лікарні, а отже даний об'єкт незавершеного будівництва знаходиться в комунальній власності Тернопільського району, 05.11.2002 р. на четвертій сесії четвертого скликання Мишковицькою сільською радою Тернопільського району прийнято рішення № 50 "Про облік та реєстрацію приміщення незакінченого будівництва новозбудованої лікарні в с. Мишковичі по вул. Надрічна, 24", згідно п. 1 якого Мишковицька сільська рада Тернопільського району приміщення адмінбудинку (незакінченого будівництва новозбудованої лікарні) визнала безгосподарним і відповідно вирішила для обліку та реєстрації даної будівлі створити комісію, дане приміщення поставити на баланс сільської ради і облікувати на основні засоби, згідно акту приймання складеного комісією. Даними діями Мишковицька сільська рада порушила норми діючих на той час ЦК УРСР та Інструкції про порядок виявлення та обліку безхазяйного майна № 112 від 17.12.1987 р. та перевищила свої повноваження.
Також позивач із посиланням на ст. ст. 8, 13, 20 Закону "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" вказує, що відповідачем 1 порушено двох місячний строк для підготовки об'єкта до приватизації, оскільки на виконання рішення сесії Тернопільської районної ради № 170 від 03.03.2004 р. Фонд комунального майна у Тернопільському районі своїм наказом за № 1/27 20.07.2004 р. розпочав процес приватизації незавершеного будівництва не житлового будинку, що знаходиться за адресою: с. Мишковичі, вул. Надрічна, 24 Тернопільського району. При цьому, відповідачем 1 не виконано вимог щодо змісту інформації про об'єкт, що підлягає продажу на аукціоні, зокрема порушено термін її опублікування, оскільки опублікована 23.07.2004 р. інформація містила помилку, а тому 06.08.2004 р у тій же газеті "Подільське слово" Фондом комунального майна у Тернопільському районі було опубліковане її спростування в частині початкової вартості об'єкта та уточнено, що початкова вартість об'єкта складає 56 798 грн.
Відповідач 1 –Фонд комунального майна у Тернопільському районі, згідно усних пояснень присутнього у судовому засіданні представника та поданого відзиву на позов, позовні вимоги визнає в повному обсязі.
Відповідач 2 –товариство з обмеженою відповідальністю "Видавничо –інформаційний дім "Діана –Плюс" проти позовних заперечив в повному обсязі, зокрема і з мотивів, вказаних у відзиві на позов. Стверджує, що укладення спірного договору жодним чином не порушує права позивача, оскільки позивачем не подано доказів, які б підтверджували право власності районної ради на об'єкт незавершеного будівництва –приміщення лікарні в с. Мишковичі, а Районна рада не є учасником аукціону чи органом приватизації чи стороною за спірною угодою, а тому не може заявляти позовних вимог щодо визнання угоди недійсною. Відносно порушення процедури проведення аукціону зазначає, що заяв учасників аукціону або органу приватизації з приводу такого порушення, які є підставою для визнання судом угод недійсними згідно ч. 2 ст. 30 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств" подано не було в місячний строк з дня проведення аукціону. Вважає, що уточнення стосовно вартості об'єкту продажу, котрі подано Фондом комунального майна в газету "Подільське слово" 06.08.2004 р. не порушило прав юридичних, фізичних осіб, учасників аукціону на достовірну та вчасну інформацію, оскільки по своїй суті не було опублікуванням інформації про проведення аукціону. Також відповідач 2 зазначає, що позивачем не надано документів які б вказували, що незавершений будівництвом –нежитловий будинок, загальною площею 3285 кв. м., який розташований за адресою: с. Мишковичі, вул. Надрічна, 24, Тернопільського району, у встановленому законом порядку на момент відчуження майна та проведення аукціону, був зареєстрований за позивачем, а рішення виконавчого комітету Тернопільської районної ради народних депутатів від 22.08.1989 р. № 165 не є документом, що засвідчує право власності позивача на цей об'єкт.
Відносно права позивача звертатися з даним позовом товариство з обмеженою відповідальністю "Видавничо –інформаційний дім "Діана –Плюс" зазначає, що враховуючи ст. 20 Закону України "Про малу приватизацію", право звернення до суду з позовом про визнання недійсними угод, укладених на аукціоні з підстав порушення процедури його проведення, надано лише учасникам аукціону або органу приватизації.
Крім того, відповідач 2 просить застосувати позовну давність до позовної вимоги про визнання аукціону по продажу об’єкта незавершеного будівництва нежитлового будинку за адресою: вул. Надрічна, 24, с. Мишковичі Тернопільського району Тернопільської області, який відбувся 21.08.2004 р. таким, що не відбувся, оскільки з огляду на ч. 1 ст. 20 Закону України Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" позивачем пропущено строк позовної давності, який становить один місяць з дня проведення аукціону, і який закінчився 21.09.2004 р., а клопотання про відновлення пропущеного без поважних причин строку позовної давності від позивача не надходило.
Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Мишковицькою сільською радою витребуваних судом доказів не подано. Представник третьої особи в судовому засіданні просить суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, з’ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позивача, оцінивши наявні в матеріалах справи та додатково подані учасниками судового процесу докази, які мають значення для об’єктивного розгляду справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з огляду на наступне.
Згідно ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом свої порушених або оспорюваних і охоронюваних законом інтересів.
Господарським судам підвідомчі справи про визнання фактів, що мають для суб'єктів господарювання юридичне значення. У господарських судах мають вирішуватися усі спори, що виникають з господарських договорів між суб'єктами господарювання і органами державної влади і місцевого самоврядування, включаючи угоди, які укладаються шляхом проведення конкурсу, біржових торгів, аукціонів тощо. До таких договорів відносяться, зокрема, угоди: про відчуження об'єктів приватизації (крім приватизації державного житлового фонду); передачу державного або комунального майна в оренду; закупівлю товарів (робіт, послуг) для державних потреб. Господарським судам підвідомчі на загальних підставах справи зі спорів між суб'єктами господарювання і органами державної влади і місцевого самоврядування, пов'язані з визнанням недійсними угод, укладених шляхом проведення прилюдних торгів (аукціону), у тому числі угод щодо купівлі –продажу і оренди землі, а так само актів про проведення відповідних торгів (аукціону) (Рекомендація, Вищий господарський суд, від 27.06.2007 р., № 04-5/120 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам").
Виконавчим комітетом Тернопільської районної ради народних депутатів Тернопільської області 22.08.1989 р. прийнято рішення №165 "Про дозвіл будівництва індивідуальних житлових будинків по типових та індивідуальних проектах для жителів сіл району, про дозвіл будівництва для жителів м. Тернополя, попереднє погодження будівництва індивідуальних житлових будинків в селах району, про дозвіл на будівництво боксових гаражів в кооперативі "Колос", про дозвіл на реконструкцію та добудову Настасівської дільничої лікарні та добудову Мишковицької дільничої лікарні". Згідно пункту 8 даного рішення виконавчим комітетом Тернопільської районної ради народних депутатів Тернопільської області надано дозвіл на добудову Мишковицької дільничої лікарні на 100 ліжок.
Перелік державного майна, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності), і згідно якого до власності областей передається із закладів охорони здоров’я багатопрофільні та спеціалізовані лікарні для дорослих і дітей, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 р. №311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно –територіальних одиниць(комунальною) власністю".
Тернопільською обласною радою народних депутатів на десятій сесії двадцять першого скликання 16.07.1992 р. прийнято рішення "Про комунальну власність області". Згідно пункту 1 даного рішення Тернопільська обласна рада народних депутатів вирішила затвердити перелік об’єктів комунальної власності області і передати її в управління обласної державної адміністрації. Відповідно до засвідченого витягу із Переліку до об’єктів комунальної власності області, що передається в управління обласної державної адміністрації, відноситься із закладів охорони здоров’я по Тернопільському району Мишковицька дільнича лікарня с. Мишковичі Тернопільського району.
28.07.1992 р. на дев’ятій сесії двадцять першого скликання Тернопільською районною радою народних депутатів прийнято рішення "Про комунальну власність району". Згідно пункту 1 рішення від 28.07.1992 р Тернопільська районна рада народних депутатів вирішила затвердити перелік об’єктів майна комунальної власності району та передати майно комунальної власності району в управління районної державної адміністрації. До рішення доданий Перелік державного майна, що передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності) Тернопільського району. В даний Перелік включена Мишковицька дільнича лікарня с. Мишковичі Тернопільського району. Пунктом 2 рішення від 28.07.1992 року встановлено, що комунальна власність району не може відчужуватись, передаватись в оренду, змінювати суб’єкта власності, використовуватись не за призначенням, перепрофільовуватись без згоди на те районної Ради народних депутатів.
Згідно з рішенням Тернопільської районної ради Тернопільської області №95 від 06.03.1998 р. утворено Фонд комунального майна у Тернопільському районі, а рішенням №70 від 11.06.1999 р. затверджено Положення про Фонд комунального майна у Тернопільському районі, в якому визначено його завдання та повноваження, у тому числі щодо організації та проведення приватизації майна, яке перебуває у комунальній власності; здійснення повноважень власника щодо майна, яке приватизується, відповідно до прийнятих радою рішень; публікація в місцевій пресі переліків об’єктів, що підлягають приватизації шляхом продажу на аукціоні. Фонд у своїй діяльності керується чинним законодавством України, здійснює управління майном спільної власності територіальних громад району в межах своїх повноважень, делегованих районною радою.
05.11.2002 р. на четвертій сесії четвертого скликання Мишковицькою сільською радою Тернопільського району Тернопільської області прийнято рішення № 50 "Про облік та реєстрацію приміщення незакінченого будівництва новозбудованої лікарні в с. Мишковичі по вул. Надрічна №24". Згідно пункту 1 рішення від 05.11.2002 р. Мишковицька сільська рада Тернопільського району Тернопільської області приміщення адмінбудинку (незакінченого будівництва новозбудованої лікарні), що знаходиться в с. Мишковичі по вул. Надрічна №24 визнала безгосподарним. Також згідно пунктів 2 та 3 зазначеного рішення Мишковицька сільська рада відповідно вирішила для обліку та реєстрації даної будівлі створити комісію в кількості 7 чоловік (згідно додатку №1) та дане приміщення поставити на баланс сільської ради і облікувати на основні засоби згідно акта-прийомки складеного комісією.
Рішенням господарського суду Тернопільської області від 04.08.2005 р. у справі за позовом Тернопільської районної ради до відповідача –Мишковицької сільської ради про визнання незаконним рішення № 50 від 05.11.2002 р. "Про облік та реєстрацію приміщення незакінченого будівництва новозбудованої лікарні в с. Мишковичі" позов задоволено та визнано недійсним рішення № 50 від 05.11.2002 р. "Про облік та реєстрацію приміщення незакінченого будівництва новозбудованої лікарні в с. Мишковичі" з моменту його прийняття.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 12.11.2005 р. у справі № 16/112-1550 рішення господарського суду Тернопільської області від 04.08.2005 р. у справі № 16/112-1550 залишено без змін.
Рішенням Мишковицької сільської ради № 114 від 29.02.2004 р. "Про включення в перелік об’єктів, які підлягають приватизації незавершеного будівництвом нежитлового будинку, розміщеного за адресою с. Мишковичі, вул. Надрічна, 24", включено в перелік об’єктів, які підлягають приватизації об’єкт незавершеного будівництва, що знаходиться в с. Мишковичі, вул. Надрічна, 24 та здійснення приватизації даного об’єкту доручено Фонду комунального майна у Тернопільському районі (п. п. 1, 3 рішення).
Рішенням Тернопільської районної ради №170 від 03.03.2004 р. "Питання спільної власності територіальних громад Тернопільського району", прийнятим за результатами розгляду клопотання Фонду комунального майна у Тернопільському районі, рішення Мишковицької сільської ради, включено в перелік об’єктів, які перебувають у комунальній власності територіальних громад Тернопільського району та підлягають приватизації на 2004 рік об’єкт незавершеного будівництва –нежитловий будинок за адресою: с. Мишковичі, вул. Надрічна, 24 (п. 4 рішення).
Законність рішень №170 від 03.03.2004 р. і №114 від 29.02.2004 р. та правомірність укладення договору купівлі-продажу від 27.08.2004 р. були предметом судового розгляду в справі №12/62-794, в якій позовні вимоги прокурора Тернопільського району, що звернувся з позовом в інтересах Державної податкової адміністрації України в особі Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції, залишено без розгляду на підставі п. 1 ч. 1 ст. 81 ГПК України.
21.08.2004 р. проведено аукціон з продажу об’єкту незавершеного будівництва нежитлового будинку, що знаходиться за адресою: Тернопільський район, с. Мишковичі, вул. Надрічна, 24, про що свідчить протокол проведення аукціону від 21.08.2004р., котрий підписано ліцитатором, учасниками аукціону та головним економістом Фонду –Вітровою Н.Б. В аукціоні взяли участь два учасники, а саме: Спільне українсько-польське підприємство "МІФ"ЛТД та товариством з обмеженою відповідальністю "Видавничо –інформаційний дім "Діана –плюс". Останнє стало переможцем аукціону, запропонувавши найвищу ціну –62 477,80 грн.
Щодо підписання протоколу проведення аукціону головним економістом Фонду –Вітровою Н.Б. то згідно письмових пояснень наданих останньою вона даний протокол не підписувала так як перебувала в черговій щорічній відпустці, що підтверджується наказом №24 від 30.07.2004 р.
27.08.2004 р. між Фондом комунального майна у Тернопільському районі як продавцем та товариством з обмеженою відповідальністю "Видавничо-інформаційний дім "Діана-плюс" як покупцем укладено та нотаріально посвідчено договір купівлі-продажу об'єкта комунальної власності, незавершеного будівництвом нежитлового будинку, яке підлягає продажу шляхом продажу на аукціоні, який і є предметом судового розгляду. Даний договір зареєстровано в Державному реєстрі правочинів 27.08.2004р. за №60535, про що свідчить наданий Тернопільською районною державною нотаріальною конторою витяг №64724 від 27.08.2004 р.
Відповідно до п.1.1 оскаржуваного договору, Фонд комунального майна у Тернопільському районі (надалі Продавець), здійснював відчуження незавершеного будівництвом нежитлового будинку, що належить Мишковицькій сільській раді Тернопільського району Тернопільської області на підставі рішення Мишковицької сільської ради від 05.11.2002 р. та довідки Тернопільського районного бюро технічної інвентаризації №1024 від 27.08.2004р.
Згідно п. 4 ст. 3 Закону України "Про приватизацію державного майна" відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування.
Статтею 142 Конституції України визначено коло суб'єктів права комунальної власності. Так, до кола цих суб'єктів віднесено територіальні громади сіл, селищ, міст.
Територіальні громади села, селища, міста управляють майном, що є в комунальній власності безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування (ст.143 Конституції України).
Приватизація об'єктів малої приватизації здійснюється шляхом викупу, продажу на аукціоні, за конкурсом (ст. 3 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" від 06.03.1992 р., № 2171-XII, надалі –Закон № 2171-XII).
Стаття 5 Закону № 1953-III передбачає, що для включення об'єкта незавершеного будівництва державної форми власності до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, органи, які здійснюють управління відповідними об'єктами незавершеного будівництва, обов'язково подають органам приватизації такі документи: лист-пропозицію щодо приватизації відповідного об'єкта незавершеного будівництва; погодження органу, уповноваженого управляти відповідним державним майном, або витяг з плану приватизації (розміщення акцій) підприємства (відкритого акціонерного товариства), до статутного фонду якого не був включений відповідний об'єкт незавершеного будівництва; довідку про наявність та перелік проектно –кошторисної та технічної документації щодо об'єкта незавершеного будівництва, у разі потреби –разом з проектно-кошторисною та технічною документацією; документи про відведення земельної ділянки під об'єкт незавершеного будівництва, а у разі відсутності документа про відведення –пояснення про причини.
З врахуванням положень ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування" та ст. 331 ЦК України та з огляду на пояснення третьої особи, яка стверджує, що будівництво лікарні здійснювалося за рахунок коштів Мишковицької сільської ради, а тому даний об’єкт належить громаді села Мишковичі, яка мала достатньо підстав зареєструвати його за собою (а. с. 123), з метою дослідження обставин набуття права власності на спірний об'єкт з урахуванням джерел фінансування будівництва за рахунок бюджету позивача або сільської ради, судом було зобов’язано третю особу подати проектно –кошторисну; технічну та виконавчу документацію на об’єкт незавершеного будівництва нежитловий будинок за адресою: вул. Надрічна, 24, с. Мишковичі, документи підтверджуючі джерела фінансування будівництва нежитлового будинку за адресою: вул. Надрічна, 24, с. Мишковичі за рахунок бюджету сільської ради. Проте витребуваних судом доказів подано не було.
Відносно наявного у матеріалах справи договору №П-1 від 28.09.1991 р. укладеного між малим підприємством "Опал" як виконавцем та Мишковицькою сільською радою як замовником, то його предметом було виконання робочого проекту на надбудову четвертого поверху спального корпусу на 96 ліжок Мишковицької лікарні. Вартість робіт по цьому договору становила 13 927 крб. Також, в матеріалах справи наявні довідки про вартість виконаних робіт за червень, липень, вересень, жовтень, грудень 1993 року, лютий 1994 року та акти приймання виконаних робіт за вересень, жовтень, грудень 1993 року. Доказів того, що оплата робіт за вищезазначеним договором (в т.ч. внесення авансового платежу) та по актах приймання виконаних робіт була здійснена Мишковицькою сільською радою суду не подано. На підставі вищезазначених довідок про вартість виконаних робіт та актів приймання виконаних робіт неможливо стверджувати про фінансування будівництва Мишковицькою сільською радою з 1991 р., оскільки, як зазначає остання, будівництво лікарні та надбудова 4 поверху здійснювалося протягом 1991 – 1997 років.
Крім того, судом було зобов’язано позивача подати проектно –кошторисну; технічну та виконавчу документацію на об’єкт незавершеного будівництва нежитловий будинок за адресою: вул. Надрічна, 24, с. Мишковичі; документи підтверджуючі джерела фінансування будівництва нежитлового будинку за адресою: вул. Надрічна, 24, с. Мишковичі за рахунок бюджету районної ради.
Проте позивачем було долучено лише архівні довідки та річний титульний список капітальних робіт на 1992 р. по окремих роботах.
Відтак Тернопільською районною радою та Мишковицькою сільською радою не подано суду доказів, що б підтверджували дотримання статті 5 Закону № 1953-III.
В свою чергу згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 12815492 від 08.12.2006 р. незавершений будівництвом нежитловий будинок за адресою Тернопільська область, Тернопільський район, с. Мишковичі, вул. Надрічна, 24 є власністю територіальної громади Тернопільського району в особі Тернопільської районної ради.
Згідно ухвали господарського суду від 04.12.2006 р. у справі № 16/145-1846, якою роз’яснено ухвалу від 28.07.2005 р. по справі № 16/145-1846 таким чином: Мишковицька дільнича лікарня є цілісним майновим комплексом; нежитловий будинок, який знаходиться за адресою с. Мишковичі вул. Надрічна, 24 (об’єкт незавершеного будівництва) будівництво якого проводилося згідно дозволу на добудову Мишковицької дільничої лікарні наданого згідно пункту 8 рішення № 165 від 22.08.1989 року виконавчого комітету Тернопільської районної ради народних депутатів Тернопільської області є частиною Мишковицької дільничої лікарні, а отже об’єкт незавершеного будівництва –не житловий будинок за адресою с. Мишковичі вул. Надрічна,24 знаходиться в комунальній власності Тернопільського району. Власником об’єкта незавершеного будівництва нежитлового будинку за адресою с. Мишковичі вул. Надрічна, 24 є територіальна громада Тернопільського району, тобто Тернопільська районна рада.
Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном (ст. 317 ЦК України).
При цьому, суд зазначає, що незавершений будівництвом –нежитловий будинок, який розташований за адресою: с. Мишковичі, вул. Надрічна, 24, Тернопільського району, у встановленому законом порядку на момент відчуження майна зареєстрований не був, а рішенням господарського суду Тернопільської області від 04.08.2005 р. визнано недійсним рішення № 50 від 05.11.2002 р. "Про облік та реєстрацію приміщення незакінченого будівництва новозбудованої лікарні в с. Мишковичі" з моменту його прийняття.
Оскільки Мишковицькою сільською радою не було подано суду кошторисну; технічну та виконавчу документацію на об’єкт незавершеного будівництва нежитловий будинок за адресою: вул. Надрічна, 24, с. Мишковичі, документи підтверджуючі джерела фінансування будівництва нежитлового будинку за адресою: вул. Надрічна, 24, с. Мишковичі за рахунок бюджету сільської ради, відсутньою є можливість встановлення існування у третьої особи права власності на спірне майно, яке виникло з підстав передбачених законодавством та не було зареєстроване.
Статтею 8 Закону № 2171-XII встановлено, що з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства здійснюється його підготовка до приватизації. Підготовка об'єкта малої приватизації до продажу здійснюється органами приватизації, які зокрема і визначають ціну продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу, або початкову ціну продажу об'єкта на аукціоні, за конкурсом; готують та публікують інформацію про об'єкти малої приватизації у відповідних інформаційних бюлетенях та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації.
Строк підготовки об'єкта малої приватизації до продажу не повинен перевищувати двох місяців з дня прийняття рішення про включення його до відповідного переліку об'єктів, що підлягають приватизації.
На виконання рішення сесії Тернопільської районної ради № 170 від 03.03.2004 р. Фонд комунального майна у Тернопільському районі своїм наказом за № 1/27 лише 20.07.2004 р. розпочав процес приватизації незавершеного будівництва не житлового будинку, що знаходиться за адресою: с. Мишковичі, вул. Надрічна, 24 Тернопільського району.
Таким чином, мало місце порушення визначеного чинним законодавством України двох місячного строку для підготовки об'єкта до приватизації.
Згідно ст. 15 Закону № 2171-XII інформація про об'єкти, що підлягають продажу на аукціоні, за конкурсом, повинна містити зокрема і такі відомості: початкову ціну продажу, умови продажу та експлуатації об'єкта; суму грошових коштів, що має вноситися покупцями, у розмірі 10 відсотків початкової ціни продажу об'єкта.
Зазначена інформація публікується не пізніш як за 30 календарних днів до дати проведення аукціону, конкурсу в інформаційних бюлетенях органів приватизації, місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації.
23.07.2004 р. ФКМ у Тернопільському районі в газеті "Подільське слово" було розміщено інформацію про продаж на аукціоні об'єкта малої приватизації –нежитлового будинку, місцезнаходження якого с. Мишковичі, вул. Надрічна, 24 Тернопільського району, із зазначенням початкової вартості об'єкта 567980 грн. В оголошенні також вказано, що аукціони відбудеться через 30 днів після опублікування інформації в пресі, за адресою м. Тернопіль, вул. Перемоги, 1, отже не раніше 23.08.2004 р.
Оскільки в інформації, опублікованій 23.07.2004 р. була допущена помилка 06.08.2004 р. у тій же газеті "Подільське слово" Фондом комунального майна у Тернопільському районі було опубліковане спростування інформації, наданої в пресі 23.07.2004 р. в частині початкової вартості об'єкта та уточнено дану інформацію, а саме зазначено, що початкова вартість об'єкта складає 56 798 грн.
Отже, органом приватизації не виконано вимог щодо змісту інформації, передбаченої статтею 15 цього Закону, та терміну її опублікування.
Слід зазначити, що вартість об’єкта 56 798 грн. була визначена оцінювачем –Тернопільським обласним комунальним підприємством "Експерт" на замовлення Мишковицької сільської ради. В свою чергу підготовка об'єкта малої приватизації до продажу, що включає визначення початкової ціни продажу об'єкта на аукціоні, має здійснюється органами приватизації, в даному випадку Фондом комунального майна у Тернопільському районі. У визначених випадках
орган приватизації може прийняти рішення про визначення вартості об'єкта незавершеного будівництва із застосуванням незалежної оцінки. При цьому визначається його ринкова вартість (Постанова КМ, КМ України, від 10.12.2003 р., № 1891 "Про затвердження Методики оцінки майна").
Згідно ст. 20 Закону № 2171-XII аукціон, конкурс може бути припинено і об'єкт знімається з торгів, конкурсного відбору на вимогу будь-кого з його учасників або органу приватизації у випадках, коли: не виконано вимог щодо змісту інформації, передбаченої статтею 15 цього Закону, та терміну її опублікування; об'єкт включено до відповідного переліку об'єктів, що підлягають приватизації, з порушенням чинного законодавства; покупець не визнається як такий згідно з законодавством про приватизацію; істотно порушувались інші правила оголошення та проведення аукціону, конкурсу, передбачені цим Законом.
Зазначені порушення можуть бути підставою для визнання судом недійсними угод, укладених на аукціоні, конкурсі. Заява про визнання угод недійсними подається будь-ким з учасників аукціону, конкурсу або органом приватизації у місячний строк з дати проведення аукціону, завершення конкурсу.
За загальним правилом частини третьої статті 215 ЦК України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю (ч. 1 ст. 216 ЦК України").
Відносно заперечень відповідача 2 в частині того, що Районна рада не є учасником аукціону чи органом приватизації чи стороною за спірною угодою, а тому не може заявляти позовних вимог щодо визнання угоди недійсною, суд зазначає, що обмеження кола суб'єктів, які вправі звертатись з такими заявами, стосується лише випадків припинення аукціону, конкурсу і зняття об'єкта з торгів чи конкурсного відбору з підстав, перелічених у частині першій цієї ж статті. З усіх інших підстав із заявою про визнання недійсними угод, укладених на аукціоні, конкурсі, може звернутись як учасник аукціону (конкурсу), так і будь –яка особа, чиї права і охоронювані законом інтереси порушено.
Право звернення таких осіб із заявами про визнання укладених за результатами аукціону, конкурсу угод недійсними не обмежено будь-яким конкретним строком, крім строку позовної давності, який становить 3 роки, а відповідно позивачем не пропущений, враховуючи, що спірний договір укладено 27.08.2004 р. а позов поданий до суду 25.04.2005 р.
Згідно вимог ст. ст. 32, 33 ГПК України, доказами у справі є будь –які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 1, 2, 4, 12, 32-34, 43, 44, 49, 82-85, 115-117 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Визнати аукціон по продажу об’єкта незавершеного будівництва нежитлового будинку за адресою: вул. Надрічна, 24, с. Мишковичі Тернопільського району Тернопільської області, який відбувся 21.08.2004 р. таким, що не відбувся.
3. Визнати договір купівлі –продажу об’єкта незавершеного будівництва нежитлового будинку за адресою: вул. Надрічна, 24, с. Мишковичі Тернопільського району Тернопільської області від 27.08.2004 р. недійсним з моменту укладення.
4. Стягнути з Фонду комунального майна у Тернопільському районі (майдан Перемоги, 1, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 21165834) на користь Тернопільської районної ради (майдан Перемоги, 1, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 25347928):
- 85 (вісімдесят п’ять) грн. державного мита;
- 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу.
5. Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.
Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його підписання 03.09.2010 р., через місцевий господарський суд.
Суддя