Єдиний державний реєстр судових рішень
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2010 р.Справа № 22-а-14056/08 Категорія:2.11.13Головуючий в 1 інстанції: Ребриста С.В. 06 липня 2010 року Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого Милосердного М.М.,
суддів Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,
при секретарі Харченко К.В.,
за участю: представників позивача Якуби Олексія Гавриловича, Скибюка Анатолія Степановича, Калиновської Валентини Петрівни,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Нововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області на постанову господарського суду Херсонської області від 22 травня 2008 року по справі за позовом сільськогосподарського виробничого кооперативу "Новокам'янський" до Нововоронцовської міжрайонної Державної податкової інспекції Херсонської області про скасування рішення,
В С Т А Н О В И Л А :
У березні 2008 року до суду звернувся сільськогосподарський виробничий кооператив (далі СВК) "Новокам'янський" з позовною заявою до Нововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції (далі Нововоронцовська МДПІ) Херсонської області про скасування податкових повідомлень-рішень: №0002021510/0 від 27 грудня 2007 року про застосування штрафної санкції в сумі 12096,15 грн.; №0002021510/0 від 27 грудня 2007 року. про застосування штрафної санкції в сумі 1120,11 грн.; №0002011510/0 від 27 грудня 2007 року про застосування штрафної санкції в сумі 80384,49 грн., як таких, що прийняті за неправомочним актом перевірки №0002011510 від 27 грудня 2007 року. Доповнивши позовні вимоги позивач також просив скасувати акт перевірки №0002011510 від 27 грудня 2007 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що відповідачем, при здійсненні перевірки за оскарженими податковими повідомленнями-рішеннями, допущено порушення Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
Постановою господарського суду Херсонської області від 22 травня 2008 року позовні вимоги задоволено.
Визнано неправомочним та скасовано акт Нововоронцовської МДПІ Херсонської області від 27 грудня 2007 року №0002011510 про результати перевірки з питань своєчасної сплати узгоджених сум податкових зобов'язань СВК "Новокам'янський" за період з 04 травня 2003 року по 17 грудня 2007 року.
Скасовано податкові повідомлення-рішення Нововоронцовської МДПІ Херсонської області: №0002021510/0 від 27 грудня 2007 року щодо зобов'язання зобов'язань позивача сплатити штраф у сумі 1120,11 грн. з фіксованого сільськогосподарського податку; №0002021510/0 від 27 грудня 2007 року щодо зобов'язання зобов'язань позивача сплатити штраф у сумі 12096,15 грн. з фіксованого сільськогосподарського податку; №0002011510/0 від 27 грудня 2007 року щодо зобов'язання зобов'язань позивача сплатити штраф у сумі 80384,49 грн. з фіксованого сільськогосподарського податку.
Не погоджуючись з постановою суду, Нововоронцовською МДПІ Херсонської області подана апеляційна скарга, в якій зазначено, що висновки суду не відповідають обставинам справи, а вказана постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Нововоронцовської МДПІ Херсонської області підлягає частковому задоволенню, з таких підстав.
Судом першої інстанції, встановлено, що СВК "Новокам'янський" зареєстрований 17 березня 2000 року Великоолександрівською районною державною адміністрацією Херсонської області та перебуває на обліку у Нововоронцовській МДПІ Херсонської області.
Відповідачем, на підставі п.2 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04 грудня 1990 року №509-ХІІ, було проведено 27 грудня 2007 року позапланову тематичну перевірку з питань своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов'язань СВК "Новокам'янський" з питань своєчасної сплати узгоджених сум податкових зобов'язань за період з 04 травня 2003 року по 17 грудня 2007 року.
За результатами перевірки складено акт № 000201510 від 27 грудня 2007 року в якому зафіксовано порушення граничних строків сплати узгоджених сум податкових зобов'язань.
За фактом виявлених порушень податкового законодавства, на підставі вищезазначеного акту перевірки було прийнято податкові повідомлення-рішення: -№0002021510/0, яким позивача, на підставі п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" зобов'язано сплатити штраф за платежем фіксований сільськогосподарський податок у сумі 1120,11 грн.;
-№0002021510/0, яким позивача, на підставі п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" зобов'язано сплатити штраф за платежем фіксований сільськогосподарський податок у сумі 12096,15 грн.;
- №0002011510/0, яким позивача, на підставі п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" зобов'язано сплатити штраф за платежем фіксований сільськогосподарський податок у сумі 80384,49 грн.
В ході судового розгляду справи було встановлено, що податковий орган не інформував позивача про проведення перевірки 27 грудня 2007 року.
Крім того, в акті перевірки від 27 грудня 2007 року №002011510 зазначено, що перевірку проведено з відома директора Скибюка А.С. та в присутності головного бухгалтера Кібиш М.Й., однак акт було складено посадовою особою без присутності даних осіб.
До того, відповідачем відносно позивача прийнято під одним і тим же реєстраційним номером від 27 грудня 2007 року два податкових повідомлення-рішення №0002021510/0 про застосування штрафу на суму 1120,11 грн. та 12096,15 грн. за платежем фіксований сільськогосподарський податок, що є порушенням Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПА України від 21 червня 2001 року за №253.
Вирішуючи спірне питання та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з протиправності дій відповідача щодо прийняття податкових повідомлень-рішень.
Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Виключні обставини проведення позапланової документальної перевірки, якою вважається перевірка, що не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби, передбачені в пп. 1 - 9 ч. 6 та ч. 7 ст. 11-1 зазначеного Закону.
Обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені законом, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться після порушення кримінальної справи проти платника податків (посадових осіб платника податків), що перевіряється, відповідно до кримінально-процесуального законодавства; працівникам податкової міліції забороняється брати участь у проведенні планових та позапланових виїзних перевірок платників податків, що проводяться органами державної податкової служби, якщо такі перевірки не пов'язані з веденням оперативно-розшукових справ або розслідуванням кримінальних справ, порушених стосовно таких платників податків (посадових осіб платників податків), що знаходяться в їх провадженні (ч. ч. 13, 14 ст. 11-1 вказаного Закону).
Частиною 8 цього Закону закріплено, що позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доказів про наявність будь-яких підстав для проведення позапланової перевірки, а також видачі працівникам податкової міліції наказу на її проведення без ведення оперативно-розшукових справ або розслідування кримінальних справ, порушених стосовно таких платників податків, що знаходяться в їх провадженні, до суду апеляційної інстанції не надано.
Таким чином, на думку колегії суддів, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку порушення відповідачем під час проведення позапланової тематичної перевірки СВК "Новок?ямянський" норм чинного законодавства, а за таких підстав прийняті за результатом такої перевірки оскаржувальні повідомлення рішення підлягають скасуванню.
Разом з тим, колегія суддів апеляційного суду не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо скасування акту Нововоронцовської МДПІ Херсонської області від 27 грудня 2007 року №0002011510 про результати перевірки з питань своєчасної сплати узгоджених сум податкових зобов'язань СВК "Новокам'янський", виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 17 КАС компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Акти перевірки не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, не спричиняють виникнення будь-яких прав і обов'язків осіб чи суб'єктів владних повноважень, а отже, не породжують правовідносин, що можуть бути предметом спору.
Відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Отже, суди розглядають виключно спори, які виникають між учасниками певних правовідносин. Виходячи з наведеного, відсутність правовідносин виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.
Відтак, суд першої інстанції не повинен розглядати справу в тому разі, якщо пред'явлені позивачем вимоги не випливають із певних правовідносин, а отже, не підпадають під судову юрисдикцію.
Таким чином, суд першої інстанції повинен був відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі в доповненнях до позовної заяви про скасування акта перевірки суб'єкта владних повноважень на підставі пункту 1 частини першої статті 109 КАС України.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 203, 205, 206, 254 КАС України, судова колегія,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Нововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області задовольнити частково.
Постанову господарського суду Херсонської області від 22 травня 2008 року скасувати; в частині визнання неправомочним та скасування акта Нововоронцовської міжрайонної державної податкової інспекції від 27 грудня 2007 року №0002011510 про результати перевірки з питань своєчасної сплати узгоджених сум податкових зобов'язань Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Новокам'янський" (74100, Херсонська область, Великоолександрівський район, с. Нова Кам'янка, вул. 3елена,1 код ЄДРПОУ 03785237) за період з 04 травня 2003 року по 17 грудня 2007 року - провадження у справі в цій частині позовних вимог закрити.
В іншій частині постанову господарського суду Херсонської області від 22 травня 2008 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: