Постанова № 11081842, 30.08.2010, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2010
Номер справи
2а-6955/10/1370
Номер документу
11081842
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 серпня 2010 р. № 2а-6955/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Хоми О.П.,

при секретарі Янчак П.О.,

з участю представників: позивача Яремко В.П., Пилипюка А.М.,відповідача Гапеєва С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області до Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про скасування постанови та зобовязання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

Державна податкова інспекція у Сокальському районі Львівської області звернулася до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, в якому просить скасувати постанову відповідача ВП №18929099 від 09.07.2010 року про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2а-329/2010, виданого 01.04.2010 року Львівським окружним адміністративним судом про стягнення з Державного підприємства «Львіввугілля»до Державного бюджету України 20705375 грн. 15 коп. та зобовязати відповідача вжити заходів щодо його примусового виконання у відповідності до норм чинного законодавства. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що на примусовому виконанні у відповідача знаходиться вказаний виконавчий лист. Виконавче провадження ВП №18929099 зупинено на підставі п.15 ст.34 , ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження»до закінчення терміну дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»від 23.06.2005 року № 2711-ІV. Зазначає, що Закон № 2711-ІV поширюється на заборгованість підприємств ПЕК щодо заборгованості, яка виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії станом на 01.01.2005 року. Заборгованість ДП «Львіввугілля»в сумі 20705375,15 грн. виникла після 01.01.2005 року по сплаті самостійно визначених податкових зобовязань, тому на неї не поширюється Закон № 2711-ІV, у звязку з чим спірна постанова про зупинення виконавчого провадження підлягає скасуванню, а відповідач зобовязаний всіх вжити передбачених Законом України «Про виконавче провадження»заходів по примусовому виконанню виконавчого листа № 2а-329/2010.

Представник позивача Яремко В.П. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з мотивів, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити.

Представник відповідача Гапеєв С.О. в судовому засіданні позову не визнав та пояснив, що виконавче провадження ВП № 18929099 з примусового виконання виконавчого листа № 2а-329/2010, виданого 01.04.2010 року Львівським окружним адміністративним судом про стягнення з Державного підприємства «Львіввугілля»до Державного бюджету України 20705375 грн. 15 коп., зупинено постановою від 09 липня 2010 року відповідно до вимог п.15 ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження». Оскільки ДП «Львіввугілля»внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть учать у процесі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 року № 2711-ІV, виконавче провадження та заходи примусового виконання рішень підлягає зупиненню до закінчення терміну дії процедури погашення заборгованості підприємствами ПЕК. Просив у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, зясувавши обставини, на які сторони посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, приходить до висновку про те, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі їх невиконання в добровільному порядку визначаються Законом України «Про виконавче провадження»та покладаються на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.

Частина 2 статті 19 Конституції України закріпила обовязок органів державної влади та їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

На примусовому виконанні Відділу примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України знаходиться виконавчий лист № 2а-329/2010, виданий 01.04.2010 року Львівським окружним адміністративним судом про стягнення з Державного підприємства «Львіввугілля»до Державного бюджету України 20705375 грн. 15 коп., виконавче провадження ВП №18929099 з виконання якого відкрито постановою державного виконавця від 23.04.2010 року.

Судом встановлено, що виконавче провадження ВП №18929099 не перебуває в зведеному виконавчому провадженні, боржником якого є ДП «Львіввугілля»

Постановою державного виконавця від 09.07.2010 року виконавче провадження ВП №18929099 зупинено згідно п.15 ч.1 ст.34, ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження» до закінчення терміну дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Як вбачається з постанови, підставою зупинення є включення Державного підприємства «Львіввугілля»(код ЄДРПОУ 32323256) наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.05 № 568 до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть учать у процедурі погашення заборгованості на строк дії процедури погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»від 23.06.2005 року № 2711-ІV.

Суд вважає безпідставним посилання відповідача на те, що у звязку із внесенням ДП «Львіввугілля»до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть учать у процесі погашення заборгованості, підлягають зупиненню всі виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень відповідно до вимог пп. «б»п.3.7 ст. 3 Закону № 2711-ІV, виходячи з наступного.

Преамбулою Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»від 23.06.2005 року № 2711-ІV визначено, що метою цього Закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання субєктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із субєктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.

Частиною 2 статті 2 Закону № 2711-ІV передбачено, що дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Пунктом 1.3 статі 1 вказаного Закону до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, субєктів господарської діяльності, розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди. Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступників ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядників цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.

Згідно з пунктом 1.4 статті 1 Закону № 2711-ІV до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана субєктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансферами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.

Наведеною нормою встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону.

Відповідно до передбаченого статтею 3 Закону № 2711-ІV порядку участі підприємства ПЕК в процедурі погашення заборгованості, підприємство підлягає реєстрації шляхом внесення до Реєстру, для чого подає підтверджувальні документи, в тому числі звіт про фінансову діяльність і дебіторську та кредиторську заборгованість станом на розрахункову дату та за останній звітній період, а також складену ним в довільній формі довідку про обсяги та структуру дебіторської та кредиторської заборгованостей із зазначенням кредиторів, дебіторів, величини і видів заборгованості станом на розрахункову дату та за останній звітній період.

Згідно з пунктом 1.8 статті 1 Закону № 2711-ІV розрахункова дата - дата, на яку кожним з учасників розрахунків фіксується сума кредиторської та дебіторської заборгованостей для погашення шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом. Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2005 року.

Системний аналіз вказаних вище норм Закону № 2711-ІV свідчить про те, що цим Законом регулюється механізм погашення заборгованості за енергоносії, що виникла та зафіксована станом на 01.01.2005 року між підприємствами ПЕК, субєктами господарювання та іншими учасниками розрахунків заборгованості.

З урахуванням викладеного, обовязковому зупиненню на підставі пункту 15 частини 1 статті 34 Закону України «Про виконавче провадження»підлягають лише виконавчі провадження з примусового виконання визначеної Законом № 2711-ІV заборгованості, котра виникла на розрахункову дату 01.01.2005 року.

Судом встановлено, що борг ДП «Львіввугілля»в сумі 20705375 грн. 15 коп., який підлягає стягненню до Державного бюджету України за виконавчим листом № 2а-329/2010, є наслідком несплати самостійно визначених підприємством сум податкових зобовязань, не повязаних із розрахунками за енергоносії, та виник за період з 01 вересня 2009 року по 01 грудня 2009 року.

Таким чином, погашення цієї заборгованості не регулюється Законом № 2711-ІV, відтак відсутні підстави для зупинення виконавчого провадження ВП №18929099 щодо її примусового стягнення.

Суд не бере до уваги доводи відповідача про те, що орган виконавчої служби позбавлений права аналізувати характер заборгованості, на примусове стягнення якої проводяться виконавчі дії, оскільки в силу наданих Законом України «Про виконавче провадження» повноважень, державний виконавець міг дізнатися про це з судового рішення, на підставі якого видано виконавчий документ.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не представлено доказів правомірності прийняття спірної постанови про зупинення виконавчого провадження ВП № 18929099 від 09 липня 2010 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повно важення надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі ст. 162 КАС України суд вправі постановою визнати протиправним рішення субєкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення.

Перевіривши оскаржувану позивачем постанову ВП № 18929099 від 09 липня 2010 року про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2а-329/2010, виданого 01.04.2010 року Львівським окружним адміністративним судом про стягнення з Державного підприємства «Львіввугілля»до Державного бюджету України 20705375 грн. 15 коп., суд прийшов до висновку, що така прийнята з порушенням вимог Закону України «Про виконавче провадження»та передбачених ст. 2 КАС України принципів, тому підлягає визнанню протиправною.

У разі визнання протиправним індивідуального акту, яким є спірна постанова, він є таким, що не діє з моменту його прийняття, відтак скасування не потребує.

Що стосується вимоги позивача про зобовязання відповідача вжити заходів щодо примусового виконання виконавчого листа № 2а-329/2010, виданого 01.04.2010 року Львівським окружним адміністративним судом, то така до задоволення не підлягає, оскільки, виходячи з положень статей 105 та 162 КАС України, адміністративний суд не вправі переймати на себе повноваження та функції посадових осіб органу виконавчої влади, тобто державного виконавця та зобовязувати його вчинити певні дії.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати не підлягають стягненню зі сторін.

Керуючись ст.ст.7-14,69-71,86,87,94,159, 160-163, 167, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною постанову Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ВП № 18929099 від 09 липня 2010 року про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2а-329/2010, виданого 01.04.2010 року Львівським окружним адміністративним судом про стягнення з Державного підприємства «Львіввугілля»до Державного бюджету України 20705375 (двадцять мільйонів сімсот пять тисяч триста сімдесят пять) грн. 15 коп.

У задоволені решти позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений 03 вересня 2010 року.

Суддя Хома О.П.