Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 серпня 2010 р. справа № 2а-10075/09/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Шальєвої В.А.
при секретарі< Призвище секретаря >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого- судді Шальєвої В.А.
при секретарі Мичак О.С.
за участю представника позивача Еллі В.В.
представника відповідача Плотнікова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Донецького комунального підприємства «Фармацея» про стягнення економічних санкцій,
В С Т А Н О В И В:
Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулась до суду з позовом до Донецького комунального підприємства «Фармацея» про примусове стягнення суми економічної санкції у розмірі 8520,60 грн. за порушення державної дисципліни цін, мотивуючи свої вимоги тим, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області проведена перевірка відокремленого підрозділу відповідача з питання дотримання субєктом господарювання державної дисципліни з цін при формуванні та застосуванні тарифів на лікарські засоби та вироби медичного призначення.
За матеріалами проведеної перевірки прийнято рішення від 26 червня 2008 року № 78, яке направлено відповідачу рекомендованим листом для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми безпідставно отриманої суми виручки в результаті порушення державної дисципліни з цін у розмірі 2840,20 грн. та штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої виручки 5680,40 грн. загальна сума економічної санкції складає 8520,60 грн.
Відповідно до вимог чинного законодавства разом з рішенням відповідачу направлена претензія від 26 червня 2008 року № 05-04/78-78.
Інформації щодо виконання зазначеного рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на цей час відповідачем не надано, рішення не скасовано. Просить стягнути з відповідача зазначену суми економічних санкцій.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та надав пояснення аналогічні викладеним в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснив, що ціни на медичні засоби встановлений договорами. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Таким урядовим органом контролю є Державна інспекція з контролю за цінами, яка діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому (п.п. 1, 2 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819).
У відповідності до п. 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення. Керівники територіальних органів призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром економіки.
Таким чином, позивач Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області є субєктом владних повноважень, який у даних правовідносинах здійснює повноваження з контролю за цінами, наданими їй вищенаведеними нормативно-правовими актами.
Відповідач, Донецьке комунальне підприємство «Фармацея» зареєстровано в якості юридичної особи на підставі рішення виконавчого комітету Донецької міської ради, має свої відокремлені підрозділи.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 48 КАС України, здатність мати процесуальні права та обовязки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Таким чином, відповідачем по справі є саме донецьке комунальне підприємство «Фармацея», яке є юридичною особою.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області проведена перевірка відокремленого підрозділу Донецького комунального підприємства «Фармацея» аптека № 2 м. Докучаєвську, про що складено акт № 223 від 6 червня 2008 року. Відповідно до акту, Донецьким комунальним підприємством «Фармацея» допущено порушення порядку формування та застосування регульованих цінна лікарські засоби і вироби медичного призначення, а саме: у період з січня 2007 року по 31 грудня 2007 року завищення цін за рахунок перевищення граничного рівня торгівельних надбавок (до 100 відсотків замість 10 відсотків) при реалізації лікарських засобів і виробів медичного призначення, які відпускаються за бюджетні кошти.
На підставі акту перевірки прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 26 червня 2008 року № 78 про вилучення з відповідача безпідставно отриманої суми виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 2840,20 грн. та штрафу у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 5680,40 грн. (а.с. 4), яке направлено відповідачу рекомендованим листом для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми застосованих економічних санкцій та отримано відповідачем (а.с. 6).
Позивачем направлена претензія № 05-04/78-78 від 26 червня 2008 року (а.с. 5).
На підставі п. 4.1. Інструкції «Про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами» скарги на рішення про застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій, прийняті органами державного контролю за цінами, можуть направлятись керівникам цих органів або Державній інспекції з контролю за цінами.
У разі незгоди з прийнятим рішенням спір про визнання його недійсним вирішується судом.
Відповідачем було оскаржено вказане рішення. Так, відповідно до постанови Донецького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2009 року позовні вимоги Донецького комунального підприємства «Фармацея» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення задоволені, рішення № 78 від 26.06.2008 року про стягнення з відповідача економічних санкцій в сумі 8520,60 грн. скасовано.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2010 року вищевказану постанову скасовано, в задоволені позову Донецького комунального підприємства «Фармацея» відмовлено.
Постанова Донецького апеляційного адміністративного суду вступила в закону силу, тому факт застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 8520,60 грн. не підлягає доказуванню
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно п. 3.6. Інструкції «Про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами» у разі невиконання рішення, повного або часткового відхилення претензії чи залишення її без відповіді орган державного контролю за цінами в 30-денний термін подає позов до суду про примусове стягнення суми економічних санкцій.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Таким чином, позивач правомірно звернувся до суду з позовом щодо стягнення в примусовому порядку з Донецького комунального підприємства «Фармацея» суми економічних санкцій.
Згідно ст. 94 КАС України з Державного бюджету України судові витрати стягненню не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254, п.2-1 розділу 7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Донецького комунального підприємства «Фармацея» про стягнення економічних санкцій задовольнити.
Стягнути з Донецького комунального підприємства «Фармацея» в доход бюджету на д/р № 31118106700039 в УДК у м. Докучаєвську, отримувач -УДК м. Докучаєвська, код ЄДРПОУ 34687242, банк отримувача - ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 934016, суму застосований економічних санкцій в розмірі 8520 (вісім тисяч пятсот двадцять) грн. 60 коп.
Повний текст постанови виготовлений 6 вересня 2010 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя Шальєва В.А.