Постанова № 11081142, 19.08.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2010
Номер справи
2а-19237/10/0570
Номер документу
11081142
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 серпня 2010 р. справа № 2а-19237/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Буряк І. В.

при секретаріМогілевській І.Б.

за участю представників сторін:

позивача:Глуховського О.О. (дов. від 26.01.2010р. № 368/10/10-013)

відповідача:не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

позовну заяву Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції

доСубєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2

простягнення фінансових санкцій

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Шахтарська обєднана державна податкова інспекція (надалі позивач, Шахтарська ОДПІ) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 (надалі відповідач, ОСОБА_2.) про стягнення фінансових санкцій у розмірі 2 313,17 грн.

Позов мотивовано несплатою відповідачем штрафних санкцій, застосованих позивачем за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Представник позивача у судовому засіданні від 19.08.2010р. позовні вимоги підтримав надав суду відповідні пояснення та просив позов задовольнити повністю.

Відповідач письмових заперечень на позовну заяву не надав.

Відповідач в судове засідання від 19.08.2010р. не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений, не повідомив суд про причини неявки.

Суд, заслухавши пояснення сторін, що зявились, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи адміністративного позову,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 зареєстрований виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області в якості фізичної особи-підприємця з 02.04.2008р., місце проживання відповідача АДРЕСА_1 про що зазначено у відповідному свідоцтві Серія НОМЕР_1

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 19.07.2010р. до видів діяльності відповідача належить: роздрібна торгівля тютюновими виробами, роздрібна торгівля алкогольними та іншими виробами, роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах без переваги продовольчого асортименту.

29 квітня 2010 року Шахтарською ОДПІ проведено перевірку господарської одиниці відповідача виїзна торгівля, за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

Перевірка проведена в присутності ОСОБА_3 реалізатора.

За результатами перевірки був складений акт, зареєстрований в органі ДПС за місцем державної реєстрації субєкта господарювання за №0051/05/27/23/3013403532 (надалі акт перевірки від 29.04.2010р. №0051/05/27/23/3013403532).

Відповідно висновків вказаного акту перевірки від №29.04.2010р. №0051/05/27/23/3013403532 встановлено наступні:

- роздрібна торгівля тютюновими виробами без наявності ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами (на суму 5,50 грн);

- зберігання тютюнових виробів у місці зберігання, не внесеного до єдиного реєстру;

- проведення розрахункової операції на суму 5,50 грн. без застосування РРО;

- проведення протягом 29.04.2010р. розрахункових операцій на суму 115,00 грн. без застосування РРО;

- здійснення протягом 29.04.2010р. торгівельної діяльності без придбання торгового патенту.

На підставі зазначеного акту Єнакіївською ОДПІ прийнято:

- рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14.05.2010 р. № 0000462343/267, згідно якого до відповідача застосовано фінансові санкції у сумі 602,05 гривень за порушення п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;

- рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14.05.2010 р. № 0000452343/266, згідно якого до відповідача застосовано фінансові санкції у сумі 10,67 гривень за порушення ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»;

- рішення про застосування фінансових санкцій від 14.05.2010 р. №268 згідно якого до відповідача застосовано фінансові санкції у сумі 1700,00 гривень за порушення ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»

Зазначені рішення отримані відповідачем 15.05.2010р., про що зазначено у повідомленні про вручення поштового відправлення.

Копії зазначених документів наявні у матеріалах справи.

Також, у матеріалах справи наявні копії розрахунку до рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14.05.2010 р. № 0000462343/267 та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14.05.2010 р. № 0000452343/266.

Статтею 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

До окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій діяльність відповідача не належить.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані:

- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (п.1 ст.3 вказаного Закону).

Статтею 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки (п.1 ст.17 вказаного Закону).

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 зазначеного Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється субєктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів (ч.1 зазначеного Закону). Під торговельною діяльністю розуміється роздрібна та оптова торгівлю, діяльність у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток (ч.2 зазначеного Закону). Під пунктами продажу товарів розуміються в тому числі кіоски, палатки та інші малі архітектурні форми, які займають окремі приміщення, але не мають вбудованого торговельного залу для покупців (ч.3 зазначеного Закону).

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», субєкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, за здійснення зазначених операцій без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності субєктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням (ч. 1 Зазначеного Закону).

Штрафи, передбачені ст.8 азначеною статтею, підлягають сплаті порушником у пятиденний термін відповідно до законодавства (ч. 3 зазначеного Закону).

У відповідності до ч. 3 ст. 9 зазначеного Закону, контроль за дотриманням вимог цього Закону здійснюється державними податковими органами та органами Міністерства внутрішніх справ України.

Частиною 4 ст. 9 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» передбачено, що суми штрафів, що стягуються державним податковим органом, підлягають перерахуванню до бюджету місцевого самоврядування (місцевого бюджету) за місцем плати за торговий патент.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися субєктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій. Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами справляється щоквартально рівними частками і зараховується до державного бюджету згідно з чинним законодавством. Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі субєкта господарювання терміном на один рік і підлягають обовязковій реєстрації в органі державної податкової служби, а у сільській місцевості і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі субєкта господарювання. У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями субєктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», до субєктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій, 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень. Зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством.

У разі невиконання субєктом господарювання рішення уповноважених органів, сума штрафу стягується на підставі рішення суду. Дії органів, які мають право контролю за реалізацією норм зазначеного Закону, можуть бути оскаржені в місячний термін у судовому порядку.

Згідно ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Пунктом 4 статті 10 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні», встановлено, що Державні податкові інспекції здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію субєктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.

Згідно п. 11 ст. 11 ЗаконуУкраїни «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Пунктом 11. ст. 10 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» передбачено, що Державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до Додатку № 1 до акту перевірки від 29.04.2010р. №0051/05/27/23/3013403532 - Акту інвентаризації коштів 29.04.2010р. встановлено, що знаходяться у місці проведенні розрахунків у касі відповідача, встановлено фактичну наявність коштів у розмірі 115,00 грн.

Вказаний Акт підписаний матеріально-відповідальною особою.

Відповідно до Додатку № 2 до акту перевірки від 29.04.2010р. №0051/05/27/23/3013403532 - Переліку тютюнових виробів, які знаходяться у продажу, встановлено, що 4 найменування тютюнових виробів у загальній кількості 25 виробів на загальну суму 125,00 грн.

Вказаний перелік підписаний відповідальною особою.

Акт перевірки від 29.04.2010р. №0051/05/27/23/3013403532 підписаний ОСОБА_3 (реалізатором) без заперечень.

Також у матеріалах справи наявний Акт від 30.04.2010р. відмови відповідача від підписання матеріалів перевірки та надання пояснень.

Копії зазначених документів наявні у матеріалах справи.

Таким чином, Шахтарською ОДПІ правомірно застосовано штрафні (фінансові) санкції за наслідками проведеної 29 квітня 2010 року перевірки відповідача за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій

Згідно зворотного боку облікової картки платника відповідача (платіж 21081111), станом на 18.08.2010р. ОСОБА_2 має заборгованість за рішенням про застосування фінансових санкцій від 14.05.2010 р. №268 у розмірі 1700,00 грн.

Відповідно до зворотного боку облікової картки платника відповідача (платіж 21080900 шс за порушення патентування), станом на 18.08.2010р. ОСОБА_2 має заборгованість за рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14.05.2010 р. № 0000452343/266 у розмірі 10,67 грн.

Згідно зворотного боку облікової картки платника відповідача (платіж 21080900 шс за порушення РРО та обігу готівки), станом на 18.08.2010р. ОСОБА_2 має заборгованість за рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14.05.2010 р. № 0000462343/267 у розмірі 602,50 грн.

Таким чином, відповідач має заборгованість по штрафним (фінансовим) санкціям за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у загальному розмірі 2 313,17 грн., що підлягає примусовому стягненню.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості та наявності достатніх підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції до Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 задовольнити повністю.

Стягнути з Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму несплачених у строк фінансових санкцій в розмірі 2313 (дві тисячі триста тринадцять) гривень 17 копійок: на користь місцевого бюджету 10 (десять) гривень 67 (шістдесят сім) копійок на рахунок №31418541700093, код платежу 5321080900 в ВСП УДК у м. Шахтарську ГУДКУ у Донецькій області , код ЄДРПОУ 34687038; 602 (шістсот дві) гривні 50 (пятдесят) копійок на користь Державного бюджету України на рахунок № 31112104700093, код платежу 3021080900 в ВСП УДК у м. Шахтарську ГУДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34687038; 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок на користь Державного бюджету України на рахунок № 31110106700093, код платежу 3021081111 в ВСП УДК у м. Шахтарську ГУДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34687038.

2. Постанова набирає законної сили порядку передбаченому ст. 254 КАС України

3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 19 серпня 2010 року, повний текст виготовлено 30 серпня 2010 року.

4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягомдесяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Буряк І. В.