Постанова № 11043753, 26.05.2010, Дружківський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
26.05.2010
Номер справи
2а-688
Номер документу
11043753
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а-688 2010р.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2010 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Лебеженко В.О.

при секретарі Слободкіній Т.І.

за участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача Михайлішиної С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Дружківка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Дружківці про зобовязання до перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої суми пенсії, -

В С Т А Н О В И В :

9 березня 2010 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Дружківського міського суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Дружківці, в якому вказала. що вона з 17 серпня 2000 року працює на посаді начальника відділення АТ ДОД „Райффайзен Банк Аваль”. В березні 2007 року по досягненню пенсійного віку їй була призначена пенсія, але вона продовжувала працювати. В травні 2009 року відповідач здійснив їй перерахунок пенсії на підставі ч.4 ст.42 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника за 2007 рік середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески. Вважає такі дії незаконними. Просить суд розпорядження УПФУ в м.Дружківці №152388 від 5.05.2009 року визнати недійсним. Здійснити їй перерахунок пенсії за віком відповідно до частини 4 статті 42 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника за 2008 рік середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з моменту її звернення, тобто з 1 травня 2009 року. Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в місті Дружківці Донецької області на її користь недоплачену пенсію за період з 1 травня 2009 року по 31 березня 2010 року у сумі 9475 (девять тисяч чотириста сімдесят пять) гривень 73 коп.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала з підстав зазначених в позовній заяві. Просить суд розпорядження УПФУ в м.Дружківці №152388 від 5.05.2009 року визнати недійсним. Здійснити їй перерахунок пенсії за віком відповідно до частини 4 статті 42 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника за 2008 рік середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з моменту її звернення, тобто з 1 травня 2009 року. Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в місті Дружківці Донецької області на її користь недоплачену пенсію за період з 1 травня 2009 року по 31 березня 2010 року у сумі 9475 (девять тисяч чотириста сімдесят пять) гривень 73 коп.

В судовому засіданні представник відповідача Михайлішина С.В. позовні вимоги не визнала та пояснила, що відповідно до ч.4 ст.42 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” (зі змінами внесеними Законом України „ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року №107-VI) якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Згідно рішення Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008 року ці зміни до Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). У звязку з цим перерахунки пенсії проводяться відповідно до п.п.3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” із застосуванням показника за 2007 рік середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, який становить 1197,91 грн. Просить суд в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 17 серпня 2000 року позивач ОСОБА_1 працює на посаді начальника відділення АТ ДОД „Райффайзен Банк Аваль”, що підтверджується відповідними записами в трудовій книжці (а.с.11-13).

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 була призначена пенсія по досягненню нею пенсійного віку, однак вона продовжувала працювати. Даний факт сторони не заперечують.

Відповідно до преамбули Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року №1058-VI (з подальшими змінами та доповненнями) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Відповідно до ч.3 ст.42 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.

Відповідно до Закону України Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 23.12.2004 року №2291-ІV стаття 42 була доповнена новою частиною третьою, у звязку з цим, частина третя стала вважатися частиною четвертою.

Законом України „ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року №107-VI (підпунктом „б” підпункту 10 пункту 35 Розділу ІІ) частину 4 статті 42 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” була викладена в новій редакції, відповідно до якої у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії";

Згідно рішення Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008 року ці зміни до Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

У пункті 5 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року зазначено, що положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, що узгоджується зі статтею 152 Конституції України, якою встановлено, що Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.

Отже, з 22 травня 2008 року було відновлено дія частини 4 статті 42 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” в редакції яка діяла до внесення змін Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та яка передбачала, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Тобто, в даному випадку, оскільки позивач набув право на перерахунок пенсії та звернувся до відповідача з відповідною заявою в 2009 році, перерахунок пенсії повинен бути здійснений із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік.

Судом встановлено, що 5.05.2009 року позивач звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.

Розпорядженням комісії УПФУ в м.Дружківці від 5.05.2009 року (пенсійна справа №152388) позивачу був проведений перерахунок пенсії з застосуванням показника заробітної плати (доходу) середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91грн.) (а.с.9-10).

Суд не може погодитись з правомірністю прийнятого комісією УПФУ в м.Дружківці рішення від 5.05.2009 року та не сприймає позицію відповідача про законність перерахунку пенсії у 2009 році відповідно до п.п.3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” з використанням показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік з наступних підстав.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнаються і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійснені ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.4 ст.9 КАС України уразі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобовязаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, при вирішенні даного спору підлягає застосуванню саме частина 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , а не пункт 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобовязання здійснити перерахунок пенсії за віком відповідно до частини 4 статті 42 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника за 2008 рік середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з моменту її звернення ґрунтуються на законі та підлягають задоволенню з урахуванням вимог ст.45 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”.

Розглядаючи позовні вимоги в частині стягнення недоплаченої суми пенсії за період з 1 травня 2009 року по 31 березня 2010 року у сумі 9475 (девять тисяч чотириста сімдесят пять) гривень 73 коп., суд вважає що вони ґрунтуються на законі та підлягають задоволенню, оскільки перевіривши розрахунок суми недоплаченої пенсії за період з 1 травня 2009 року по 31 березня 2010 року, суд вважає його вірним.

На підставі Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, керуючись ст.ст. 6-12, 71, 86, 104, 159-163 КАС України суд

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Дружківці Донецької області про зобовязання до перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої суми пенсії задовольнити.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в місті Дружківці Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком відповідно до частини 4 статті 42 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника за 2008 рік середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з моменту її звернення, тобто з 1 травня 2009 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в місті Дружківці Донецької області (код ЄДРПОУ 23179481) на користь ОСОБА_1 недоплачену пенсію за період з 1 травня 2009 року по 31 березня 2010 року у сумі 9475 (девять тисяч чотириста сімдесят пять) гривень 73 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошенні у судовому засіданні 26 травня 2010 року. Постанова у повному обсязі складена 27 травня 2010 року.

На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складання у повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Апеляційного суду Донецької області через Дружківський міський суд Донецької області.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк встановлений статтею 186 КАС України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Апеляційним судом Донецької області.

Суддя