Рішення № 110433496, 25.04.2023, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2023
Номер справи
300/498/23
Номер документу
110433496
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" квітня 2023 р. справа № 300/498/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап`юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

13.02.2023 ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі відповідач) про визнання протиправним рішення за № 926110150285 від 20.12.2022 та зобов`язання здійснити перерахунок розміру пенсії, врахувавши заробітну плату за період з 2000 року до 2008 року.

20.02.2023 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Позивач позовні вимоги щодо предмету спору обґрунтовує тим, що відповідач відмовив у перерахунку пенсії, з тих підстав, що відомості, зазначені в довідках за № 465, 466 від 23.11.2022 не підтверджені первинними документами. Вважає рішення про відмову у перерахунку пенсії за № 926110150285 від 20.12.2022 протиправним та просить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії, врахувавши заробітну плату за період з 2000 року до 2008 року.

Відповідач правом подання до суду відзиву на позовну заяву не скористався. Відповідно до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

20.12.2022, за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийняло рішенням про відмову у перерахунку пенсії за № 926110150285.

Оскаржуване рішення, з посиланням на статті 1, 6 Угоди «Про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення», норми Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, обґрунтоване тим, що враховуючи положення вищезазначених нормативно-правових актів, період роботи на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, починаючи з 01.01.2004 можливо зарахувати до страхового стажу на підставі довідок про заробітну плату, в яких наявна інформація про сплату страхових внесків до відповідних фондів держав-учасниць СНД, така інформація підтверджується органом, що здійснює пенсійне забезпечення в державах-учасницях СНД.

Після призначення 29.01.2017 пенсії за віком позивач надав довідки від 23.11.2022 №465, №466, в яких зазначено суми заробітної плати, нарахованої у 2000-2008 роках за роботу в ООО «Самотлортранс», та вказано про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду за 2004-2007 роки. За 2000-2003 та 2008 роки страхові внески до Пенсійного фонду не були сплачені. Підписи генерального директора та головного бухгалтера скріплені печаткою установи.

Водночас, довідки не містять інформації про те, що зазначені в цій довідці періоди заробітної плати враховуються для призначення пенсії. Відтак відповідач вважає, що зарахуванню до страховою стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 2000 року до 2008 року та врахування заробітної плати за цей період, необхідно звернення до Пенсійного фонду Російської Федерації для підтвердження зазначеної в довідках від 23.11.2022 №.465, №466 інформації.

В результаті аналізу наданих документів встановлено, що до заяви на перерахунок пенсії від 15.12.2022 року надано довідки про заробітну плату від 23.11.2022 №465. №466, які не підтверджені первинними документами, у зв`язку з чим позивачу відмовлено у перерахунку пенсії згідно заяви від 15.12.2022, оскільки відсутні первинні документ для перерахунку пенсії.

Позивача, вважаючи оскаржуване рішення відповідача та викладені у ньому висновки протиправними, звернувся до суду з даним адміністративними позовом.

Закон України «Про пенсійне забезпечення» відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Стаття 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначає умови призначення пенсії за віком.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також, згідно статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.

Наказом Міністерства праці України за №58 від 29.07.1993 затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників.

Відповідно до пункту 1.1 «Загальні положення» Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Також, відповідно пункту 1 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постанов Кабінету Міністрів України за №637 від 12.08.1993, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України за № 22-1 від 25.11.2005 до заяви про призначення пенсії за віком додається за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до пункту 2.10 даного Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. До заяви про призначення пенсії за віком може подаватись довідка про заробітну плату (дохід).

Відповідно до вимог статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць даної угоди та членів їх сімей проводиться по законодавству держави, на території якого вони проживають.

Статтею 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення встановлено, що призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.

Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.

Згідно абзацу 2, 3 статті 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації "Про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн" від 14 січня 1993 року, трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв`язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.

Аналіз наведеного вказує на те, що стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються при встановленні права на пенсію і її обчисленні. При цьому, обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць проводиться по законодавству держави, на території якого вони проживають.

Як встановив суд, згідно довідок Товариства з обмеженою відповідальністю «Самотлортранс» за №465, №466 від 23.11.2022 в період з серпня 2000 року до липня 2008 року, крім березня 2008 року, ОСОБА_1 нараховувалася заробітна плата. Підставами видачі цих довідок є особові рахунки позивача.

Також, згідно відомостей вказаних довідок відрахування до Пенсійного фонду здійснювалося за 2004 рік та з 2005 року до 2007 року, та не проводилось з 2000 року до 2003 року та за 2008 рік. Відповідно до статті 28 Федерального Закону за № 400-ФЗ від 28.12.2013 роботодавці несуть відповідальність за недостовірні відомості, що містяться в документах, що надаються ними для ведення індивідуального (персоніфікованого) обліку в системі обов`язкового пенсійного страхування.

При цьому, суд вважає, що відсутність відомостей у зазначених довідках про не проведення відповідних відрахування до Пенсійного фонду за період з 2000 року до 2003 року та за 2008 рік не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії періодів роботи на такому підприємстві.

Крім того, висновками Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в справі за № 688/947/17, провадження № К/9901/35103/18 встановлено, що фактично внаслідок невиконання підприємством обов`язку по сплаті страхових внесків до Пенсійного фонду України працівник позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту. Водночас, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії періодів роботи на такому підприємстві.

Таким чином, довідками Товариства з обмеженою відповідальністю «Самотлортранс» за №465, №466 від 23.11.2022 підтверджено нарахування позивачу заробітної плати на цьому підприємстві за період з серпня 2000 року до липня 2008 року, крім березня 2008 року.

Як наслідок, суд вважає, що відповідач протиправно не врахував відомості про заробітну плату позивача, зазначені в довідках Товариства з обмеженою відповідальністю «Самотлортранс» за №465, №466 від 23.11.2022, а тому рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії за № 926110150285 від 20.12.2022 є протиправним та підлягає скасуванню.

Вирішуючи вимоги зобов`язального характеру, суд зазначає, що застосовуючи механізм захисту порушеного права та його ефективного відновлення, керуючись повноваженнями, наданими частиною 2 статті 9, частинами 2, 3 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, з врахуванням змісту заявлених вимог в цій частині, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області як орган, який відмовив у перерахунку пенсії, здійснити перерахунок пенсії позивача із врахуванням відомостей про його заробітну плату за період з серпня 2000 року до липня 2008 року, крім березня 2008 року, зазначених в довідках Товариства з обмеженою відповідальністю «Самотлортранс» за №465, №466 від 23.11.2022.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що заявлений позивачем адміністративний позов є обґрунтованими, а позовні вимоги підлягають до задоволення відповідно до змісту заявлених вимог.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, згідно з квитанцією за № 29 від 08.02.2023, підтвердив сплату судового збору на суму 1 073, 60 гривень, за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області сплачений судовий збір в розмірі 1 073, 60 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області за № 926110150285 від 20.12.2022 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду в Харківській області (індекс 61022, майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, місто Харків, код ЄДРПОУ 14099344) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) із врахуванням відомостей, зазначених в довідках Товариства з обмеженою відповідальністю «Самотлортранс» за №465, №466 від 23.11.2022.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області (індекс 61022, майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, місто Харків, код ЄДРПОУ 14099344) судовий збір в розмірі 1 073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап`юк С.В.