Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-3933/10/2370 30.08.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді Лічевецького І.О.,
при секретарі Левчука А.С.,
за участю представників: позивача Чакалова А.К. за довіреністю; відповідача Левенець А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом кредитної спілки «Благо» до державної податкової інспекції у м. Черкаси про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
КС «Благо»звернулася до суду з адміністративним позовом до ДПІ у м. Черкаси про скасування податкового повідомлення-рішення.
Позивач стверджував, що з незалежних від нього причин він не зміг своєчасно подати звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями. Позивач звертав увагу, що, не дивлячись на відповідне звернення до ДПІ у м. Черкаси щодо продовження граничного строку подання звіту про використання коштів неприбутковими установами і організаціями, з посиланням на обставини непереборної сили, які обумовлені вилученням 15.04.2010р. слідчим ОВС ПМ ДПА в Черкаській області бухгалтерських документів та електронної бухгалтерської бази, що унеможливило подання звіту, відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення № 0015111501/0 від 13.07.2010 р., яким визначив зобовязання із сплати штрафу в розмірі 170 грн. за не подачу згаданої звітності.
Вважаючи, що такі дії відповідача суперечать положенням Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»позивач просив скасувати податкове повідомлення-рішення №0015111501/0 від 13.07.2010 р.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач позов не визнав та просив відмовити в задоволенні позову. Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що підпунктом 15.4.1 пункту 15.4 статті 15 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлений вичерпний перелік підстав для продовження граничного строку подання звітності, натомість зазначені в адміністративному позові обставини у вказаному пункті відсутні.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Статтею 1 Закону України «Про кредитні спілки»від 20 грудня 2001 р. № 2908-IIIвизначено, що кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх обєднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок обєднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
Відповідно до підпункту 7.11.12 пункту 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.
Порядок складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 11 липня 1997 р. № 233 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 3 квітня 2003 р. № 153).
Відповідно до пунктів 1.3, 4.1 зазначеного Порядку податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями подається неприбутковою установою за кожний звітний період до податкового органу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
За змістом пункту 16.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 4 грудня 1990 року № 509-XII органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
Листом від 26.05.2010р. № 13731/15-117 відповідач запросив директора КС «Благо»до ДПІ у м. Черкаси для проведення невиїзної документальної перевірки з питання неподання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, звіту про суми пільг за перший квартал 2010 року.
У відповідь на вказане запрошення позивач листом № 33 від 04.06.2010 р. повідомив відповідача про те, що причиною неподання звіту є вилучення працівниками УПМ ДПА в Черкаській області бухгалтерських документів та електронної бухгалтерської бази. Вилучення проведено згідно постанови судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 14.04.2010 р. та зафіксовано в протоколі огляду місця події від 15.04.2010р. У звязку з тим, що станом на 04.06.2010р. повернення документів та електронної бази не відбулось, позивач просив продовжити граничні строки подання податкової звітності до дати фактичного їх повернення.
Невиїзна документальна перевірка своєчасності подання КС «Благо»податкової звітності проведена відповідачем 08 липня 2010 р., за результатами якої складено акт № 4240/15-1/34338378
Згідно даним цього акта позивачем не подано податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за І квартал 2010 р.
Законом який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III (надалі за текстом «Закон № 2181-III»).
За змістом підпункту 17.1.1. пункту 17.1. статті 17 Закону № 2181-III платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
З огляду на викладені вище норми Закону № 2181-III та на підставі акту перевірки № 4240/15-1/34338378 від 08.07.2010 р. відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0015111501/0 від 13.07.2010 р., яким визначено зобовязання позивача із сплати штрафу в розмірі 170 грн.
Назване податкове повідомлення-рішення отримане позивачем 27.07.2010 р.
Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію відповідача, суд перш за все зазначає, що відповідно до згаданих вище положень Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»та Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями граничним строком, встановленим для подання позивачем податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за І квартал 2010 р., є 11 травня 2010 р.
В той же час, з листом про продовження цього строку КС «Благо»звернулась до ДПІ у м. Черкаси лише 04.06.2010 р., тобто майже через місяць після закінчення цього строку.
Суд також враховує, що згідно підпункту 15.4.1 пункту 15.4 статті 15 Закону № 2181-ІІІ граничні строки для подання податкової декларації, визначені пунктом 4.1 статті 4, заяв про перегляд рішень контролюючих органів, визначені пунктом 5.2 статті 5, заяв про повернення надміру сплачених податків, зборів (обовязкових платежів), визначені пунктом 15.3 цієї статті, підлягають продовженню керівником податкового органу (його заступником) за письмовим запитом платника податків, якщо такий платник податків протягом зазначених строків: перебував за межами України; перебував у плаванні на морських судах за кордоном України у складі команди (екіпажу) таких суден; перебував у місцях позбавлення волі за вироком суду; мав обмежену свободу пересування у звязку з увязненням чи полоном на території інших держав або через інші обставини непереборної сили, підтверджені документально; був визнаний за рішенням суду безвісно відсутнім або перебував у розшуку у випадках, передбачених законодавством.
На виконання підпункту 15.4.3 пункту 15.4 статті 15 Закону № 2181-ІІІ наказом Державної податкової адміністрації України від 19 березня 2001 року № 113, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 березня 2001 року за № 284/5475, затверджено Порядок застосування норм пункту 15.4 статті 15 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (надалі за текстом «Порядок»).
Пунктом 1.7 Порядку визначено, що обставини непереборної сили (форс-мажор) це надзвичайна і непереборна за даних умов сила (стихія, дія суспільного ворога, оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, блискавка, пожежа, буря, повінь, землетрус, нагромадження снігу або ожеледь, вибух тощо), дію якої неможливо упередити застосуванням високопрофесійної практики персоналу юридичної особи або силами фізичної особи і яка є обставиною, що звільняє фізичну особу або посадових осіб юридичної особи від відповідальності за невиконання своїх обовязків, передбачених податковим законодавством.
Згідно з підпунктом 2.3.7 пункту 2.3 Порядку відсутність можливостей в особи виконати податкові обовязки та/або скористатися податковими правами може бути повязана з іншими обставинами непереборної сили (форс-мажор). Така непереборна сила може підтверджуватися: Торгово-промисловою палатою України про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України; довідкою Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи або їх територіальних підрозділів; документами уповноважених органів іншої держави, легалізованими консульськими установами України, у разі настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території такої держави; рішеннями Президента України про запровадження надзвичайної екологічної ситуації в окремих місцевостях України, затвердженими Верховною Радою України, або рішеннями Кабінету Міністрів України про визнання окремих місцевостей України потерпілими від повені, посухи, пожежі та інших видів стихійного лиха; висновками, повідомленнями інших органів, уповноважених згідно із законодавством засвідчувати обставини форс-мажору.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, не можуть бути віднесені до інших обставин непереборної сили, які відповідно до підпункту 15.4.1 пункту 15.4 статті 15 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” були б підставою для продовження граничних строків подання податкової звітності.
Насамкінець суд звертає увагу, що за даними протоколу огляду місця події від 15.04.2010 р. під час проведення цієї слідчої дії у позивача були вилучені: касова книга за вересень 2009 р., депозитні договори за період з 05.05.2008 р. по 31.05.2008 р., документи поязані з фінансовою діяльністю КС «Благо» за період з 03.01.2008 по 06.03.2008 р., депозитні договори за період з 07.03.2008 р. по 30.04.2008 р., депозитні договори за 2008 р., зошит з переліком кредиторів, печатки і штампи та системні блоки.
Таким чином, серед вилучених документів немає жодних, що стосуються діяльності КС «Благо»в І кварталі 2010 р.
За цих обставин, суд приймає заперечення відповідача і не знаходить підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України,
ПОСТАНОВИВ :
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова складена в повному обсязі 03 вересня 2010 р.
СуддяІ.О.Лічевецький