Постанова № 11017156, 30.08.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2010
Номер справи
2а-17186/10/0570
Номер документу
11017156
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 серпня 2010 р. справа № 2а-17186/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 14-55

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Шальєвої В.А.

при секретарі< Призвище секретаря >

при секретарі Мичак О.С.

за участю представників позивача Абрамової З.Ю., Проценка П.Ю.

представника відповідача Молчанова А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом управління МНС в м. Макіївці Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Донецькій області, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки, до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про визнання правового акту індивідуальної дії частково недійсним,

В С Т А Н О В И В:

Управління МНС в м. Макіївці Головного управління МНС України в Донецькій області звернулось до суду з адміністративним позовом до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про визнання правового акту індивідуальної дії частково недійсним. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ревізією використання бюджетних коштів, виділених для забезпечення діяльності сил цивільного захисту в управлінні МНС в м. Макіївці, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2009 р. та завершений період 2010 р. встановлено порушення ст. ст. 11, 14, 19 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, ст. 2 Закону України „Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, п. 4.1 Інструкції про порядок обрахування та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України, наказу МНС України № 447 від 10.06.2008 р. в частині зайвого перерахування внесків до Пенсійного фонду України на сплачену одноразову грошову допомогу при звільненні на загальну суму 90025,8 грн. Вимогою № 05-04.1-10-14/4002 від 26.04.2010 р. відповідач, зокрема, зобовязав позивача провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та повернення зайво сплачених коштів в сумі 90025,8 грн.

Позивач не погоджується з вимогою КРУ в Донецькій області в зазначеній частині, вказуючи на відсутність у відповідача компетенції перевірки своєчасності, достовірності та повноти нарахування та сплати збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Позивач просить визнати недійсним п. 2 вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області № 05-04.1-10-14/4002 від 26.04.2010 р. в частині зобовязання управління МНС в м. Макіївці Головного управління МНС України в Донецькій області провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та повернення зайво сплачених коштів в сумі 90025,8 грн.

Ухвалою суду від 22.07.2010 р. до участі в справі в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, притягнуте управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

Представник третьої особи на стороні позивача УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки до судового засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутністю. Суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представника третьої особи.

З письмових пояснень третьої особи вбачається, що органом Пенсійного фонду була проведена планова перевірка позивача з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 01.01.2007 р. по 01.10.2009 р. та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за той самий період, якою порушень вимог законодавства встановлено не було. Разом з тим, якщо позивач вважає за необхідне повернути зайво сплачені кошти в сумі 90025,8 грн., то він у відповідності до п. 7.2.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходжень платежів зі збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 19.01.2002 р. № 2-4, повинен надати заяву до відповідного органу Пенсійного фонду.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснивши, що при проведенні ревізії позивача перевірялось, зокрема, дотримання законодавства при використанні коштів на сплату обовязкових платежів до державних цільових фондів, тобто ревізія витрачання коштів по КЕКВ 1120 „Нарахування на заробітну плату”, а не перевірка своєчасності, достовірності та повноти нарахування і сплати зборів (обовязкових платежів) до Пенсійного фонду. Таке право надано органам державної ревізійно-контрольної служби ст. ст. 2, 8 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, ст. 113 Бюджетного кодексу України.

В ході ревізії було встановлено, що в порушення ст. ст. 11, 14, 19 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, ст. 2 Закону України „Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, п. 4.1 Інструкції про порядок обрахування та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України, наказу МНС України № 447 від 10.06.2008 р. позивачем було зайве перераховані внески до Пенсійного фонду України на сплачену одноразову грошову допомогу при звільненні на загальну суму 90025,8 грн. Відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Позивач управління МНС в м. Макіївці Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Донецькій області зареєстровано як юридична особа на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, державна реєстрація проведена 20.05.2004 р. виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області (а.с. 41), включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 23314422 (а.с. 42), здійснює діяльність на підставі Положення (а.с. 43-48).

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, державна контрольно-ревізійна служба складається з Головного контрольно-ревізійного управління України, контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) в районах, містах і районах у містах.

Позивач КРУ в Донецькій області діє на підставі Положення про Контрольно-ревізійні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого наказом Головного контрольно-ревізійного управління України № 111 від 09.01.2001 р.

Судом встановлено, що КРУ в Донецькій області була проведена ревізія використання бюджетних коштів, виділених для забезпечення діяльності сил цивільного захисту в управлінні МНС в м. Макіївці Головного управління МНС України в Донецькій області, за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2009 р. та завершений період 2010 р., за результатами якої був складений акт № 04.1-016-007 від 13.04.2010 р. Ревізією, зокрема, встановлено нарахування та перерахування внесків до Пенсійного фонду України на виплати, які не відносяться до грошового забезпечення, а саме, на суму сплаченої у січні 2007 р. жовтні 2009 р. одноразової грошової допомоги при звільненні, внаслідок чого за рахунок бюджетних коштів по КЕКВ 1120 зайво перераховано внесків до Пенсійного фонду України на сплачену одноразову грошову допомогу при звільненні в сумі 97761,40 грн. (а.с. 7-10).

За наслідками ревізії КРУ в Донецькій області 26.04.2010 р. за № 05-04.1-10-14/4002 була спрямована на адресу управління МНС в м. Макіївці вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень (а.с. 30-32), пунктом 2 якої, зокрема, вимагалось провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Пенсійного фонду та повернути зайво сплачені кошти в сумі 90025,8 грн. (зарахувати в рахунок майбутніх платежів).

Суд вважає, що вимога щодо усунення порушень, виявлених ревізією, в зазначеній частині є протиправною з наступних підстав.

В ході ревізії КРУ в Донецькій області було встановлено, що в порушення ст. ст. 11, 14, 19 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, ст. 2 Закону України „Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, п. 4.1 Інструкції про порядок обрахування та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України, наказу МНС України № 447 від 10.06.2008 р. позивачем було зайве перераховані внески до Пенсійного фонду України на сплачену одноразову грошову допомогу при звільненні на загальну суму 90025,8 грн.

Отже, обєктом ревізії в даному випадку була правомірність перерахування внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Стаття 19 Конституції України визначає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Суд вважає, що в даному випадку Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області, здійснивши перевірку правомірності перерахування внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, вийшло за межі повноважень, наданих йому Законом України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”.

У відповідності до ст. 2 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Перелік основних функцій Головного контрольно-ревізійного управління України і контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі визначений у статті 8 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, зокрема, підрозділи контрольно-ревізійної служби виконують такі функції: проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності; здійснюють державний фінансовий аудит виконання державних (бюджетних) програм, діяльності бюджетних установ, суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також інших суб'єктів господарювання, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно.

Відповідно до преамбули Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Підпунктом 2.1.2 пункту 2.1 ст. 2 цього Закону визначено, що контролюючими органами стосовно збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є органи Пенсійного фонду України.

Як встановлено пп. 2.2.1 п. 2.2 ст. 2 даного Закону контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.

Згідно з пп. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2 зазначеного Закону інші державні органи не мають права проводити перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), у тому числі за запитами правоохоронних органів.

Відповідно до п. п. 2, 3 ч. 1 ст. 64 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи, зокрема, мають право не частіше одного разу на календарний рік проводити планові, а також у випадках, передбачених законодавством, - позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах і організаціях та у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок; вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених порушень законодавства про порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, здійснення фінансових операцій з коштами Пенсійного фонду та порядку їх використання.

Статтею 103 цього Закону встановлено, що метою державного регулювання та нагляду у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, серед іншого, є забезпечення дотримання суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування вимог законів, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування

Частиною 2 ст. 103 даного Закону визначений вичерпний перелік органів, які здійснюють державне регулювання та нагляд у сфері загальнообовязкового державного пенсійного страхування, до яких органи державної контрольно-ревізійної служби не відносяться.

Відтак, саме до компетенції органів Пенсійного фонду України належить перевірка своєчасності, достовірності та повноти нарахування та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Судом встановлено, що управлінням Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі м. Макіївки було проведено планову перевірку управління МНС в м. Макіївці з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 01.01.2007 р. по 01.01.2009 р. та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за той самий період, за результатами якої була складена довідка № 608 від 20.11.2009 р. (а.с. 38-40), відповідно до якої будь-яких порушень щодо обєкту перевірки встановлено не було.

КРУ в Донецькій області при здійсненні ревізії зазначена довідка врахована не була, замість цього ним були реалізовані функції, які належать до компетенції спеціального уповноваженого на те органу.

Отже, суд приходить до висновку, що відповідач в даному випадку діяв не у межах повноважень, що передбачені законодавством України а тому правовий акт індивідуальної дії (вимога), прийнятий за наслідками таких дій, є протиправним.

З урахуванням викладеного, суд задовольняє позовні вимоги, визнає протиправним п. 2 вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області № 05-04.1-10-14/4002 в частині зобовязання управління МНС в м. Макіївці Головного управління МНС України в Донецькій області провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та повернення зайво сплачених коштів в сумі 90025,8 грн.

У відповідності до ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов управління МНС в м. Макіївці Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Донецькій області, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки, до Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області про визнання правового акту індивідуальної дії частково недійсним задовольнити.

Визнати протиправним п. 2 вимоги Контрольно-ревізійного управління в Донецькій області № 05-04.1-10-14/4002 від 26.04.2010 р. в частині зобовязання управління МНС в м. Макіївці Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Донецькій області провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та повернення зайво сплачених коштів в сумі 90025,8 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь управління МНС в м. Макіївці Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Донецькій області судові витрати в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Повний текст постанови виготовлений 6 вересня 2010 р.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом через суд першої інстанції подачі протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі апеляційної скарги з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Суддя Шальєва В.А.