Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 30/21931.08.10 За позовом Прокурора Деснянського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради До Товариства з обмеженою відповідальністю «Омега лайт груп»
Про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки
Суддя Ващенко Т.М.
Представники сторін:
Від прокуратури Фединяк Н.Е. посв. № 236 від 02.11.09.
Від позивача Телицька В.А. представник за довіреністю № 225-КР-886 від 25.08.10.
Від відповідача не зявився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Прокурора Деснянського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Омега лайт груп»про звільнення відповідачем земельної ділянки площею 0,06 га під розміщення торгівельних павільйонів за адресою: вул. Попудренка, напроти будинку 50 у Деснянському районі м. Києва та привести її у придатний для використання за цільовим призначенням стан.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач займає спірну земельну ділянку без належних на те правових підстав.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.08.10. порушено провадження у справі № 30/219, розгляд справи було призначено на 31.08.10. о 12-10.
Представник прокуратури в судовому засіданні 31.08.10. підтримав позовні вимоги та просить суд позов задовольнити.
Представником позивача в судовому засіданні 31.08.10. подано суду письмові пояснення по справі, відповідно до яких Київська міська рада підтримує позовні вимоги та просить суд позов задовольнити.
Київська міська рада вказує на те, що використання земельної ділянки ТОВ «Омега лайт груп»площею 0,06 га за адресою: м Київ, вул. Попудренка,50 у Деснянському районі під розміщення торгівельного кіоску здійснюється без документів, які посвідчують право користування земельною ділянкою, дозволу на розміщення кіоску, що підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства № А 228/21 від 19.03.10., складеного Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у м. Києві, актом обстеження земельної ділянки від 19.03.10. № 52/21, актом перевірки дотримання перевірки вимог земельного законодавства № 1358/03 від 04.12.09. Тобто, на час перевірки законності використання земельної ділянки по вул. Попудренка, 50, площею 0,06 га ТОВ «Омега лайт груп»не було надано дозвільних документів на використання земельної ділянки під розміщення торгівельного кіоску, дозволу на порушення благоустрою, що передбачені нормами Земельного кодексу України та відповідними рішеннями Київської міської ради.
Представник відповідача в судове засідання 31.08.10. не зявився, вимоги узвали суду від 16.08.10. про порушення провадження у справі № 30/219 не виконав, письмового відзиву на позов не надав, про поважні причини неявки суд не повідомив, про час місце проведення судового зсідання був повідомлений належним чином.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду її судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві (Розяснення Президії Вищого Арбітражного суду України від 18.07.97. № 02-5/289 із змінами «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України»).
Відомості про місцезнаходження відповідача є правомірними, оскільки підтверджені довідкою про включення відповідача до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
За результатами дослідження доказів, наявних в матеріалах справи, суд у нарадчій кімнаті, у відповідності до ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ухвалив рішення у справі № 30/219.
Розглянувши подані матеріали справи, та заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до з п. 2 ст. 5 Закону України „Про прокуратуру", на органи прокуратури покладено функції представництва інтересів держави в суді.
Згідно з п. 4 ст. 6 Закону України „Про прокуратуру", органи прокуратури України вживають заходів до усунення порушень закону, від кого б вони не виходили, поновлення порушених прав і притягнення у встановленому законом порядку до відповідальності осіб, які допустили ці порушення.
Пунктом 6 ст. 20 Закону України „Про прокуратуру", визначено що прокурор має повноваження звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів держави.
Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури України покладено функції представництва інтересів громадян та держави в судах.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді у разі порушення або загрози порушень державних інтересів. Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах.
На підставі зазначених положень, Прокуратура Соломянського району міста Києва звернулась до суду в інтересах держави в особі Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в м. Києві та Київської міської ради до Приватного підприємства «Фірма Вадмастер і Ко», посилаючись на те, що відповідач самовільно займає спірну земельну ділянку, внаслідок чого відповідачем заподіяно шкоду державі у розмірі 500,51 грн.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Статтею 9 Земельного кодексу України встановлено, що розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування; прийняття рішення щодо звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок відноситься до повноважень Київської міської ради.
Стаття 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначає, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на землю.
Згідно п. 5 ст. 16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, від імені та в інтересах територіальних громад права субєкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до ст. 187 Земельного кодексу України, контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Згідно ст. 2 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”, серед основних завдань державного контролю за використанням та охороною земель є забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України.
Відповідно до ст. 5 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”, державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Згідно ч. 4 ст. 9 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”, державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом, зокрема, проведення перевірок.
Відповідно до п. 1 Положення Про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель (далі Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.02. № 1958, Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель (Держземінспекція) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Держкомзему і йому підпорядковується.
Згідно п. 4 Положення, Держземінспекція відповідно до покладених на неї завдань організує і здійснює державний контроль за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, а також іноземними юридичними особами земельного законодавства.
Відповідно до п. 5 Положення, Держземінспекція та державні інспектори з контролю за використанням і охороною земель в межах своїх повноважень мають право складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог земельного законодавства та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
До повноважень державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель Закон України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” (ст. 10) відносить, зокрема, можливість безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель, складати акти перевірок.
Порядок проведення перевірок з питань використання земель та складання відповідних актів перевірок встановлюється Порядком планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.03. № 312.
Відповідно до п. 4.2. зазначеного Порядку встановлено, що при проведенні перевірки державний інспектор: установлює особу, яка є власником земельної ділянки чи землекористувачем; при встановленні факту зміни власника чи користувача об'єкта нерухомості уживає заходів для з'ясування особи фактичного власника чи користувача; установлює правомірність використання земельних ділянок іншими землекористувачами, яким вони не надані у власність чи користування; перевіряє наявність документів, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою; перевіряє дотримання режиму використання земельної ділянки відповідно до цільового призначення; уточнює відповідність місця розташування та меж земельної ділянки, мір ліній, визначених у документах, які посвідчують право користування земельною ділянкою, фактичним мірам ліній на місцевості.
Відповідно до п. 4.3. зазначеного вище Порядку, при виявленні порушення земельного законодавства державний інспектор: зясовує обставини та суть скоєного порушення земельного законодавства; установлює особу, яка здійснила порушення земельного законодавства; установлює, чи є в діях чи бездіяльності особи, яка вчинила порушення земельного законодавства, ознаки адміністративного правопорушення або склад злочину; обстежує земельну ділянку і встановлює, чи завдана юридичними чи фізичними особами шкода земельним ресурсам унаслідок їхньої господарської та іншої діяльності.
Згідно п. 5.6 Порядку, в акті наводиться план-схема місця розташування земельної ділянки (схематичний абрис чи викопіювання з картографічних матеріалів планів земельної ділянки з привязкою до місцевості та зазначенням суміжних землекористувачів). На плані-схемі вказується загальна площа земельної ділянки та площа, на якій виявлено порушення (забруднення, самовільне зайняття тощо).
Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Держземінспекції Головного управління Держкомзему у м. Києві у відповідності до вимог ст.ст. 6, 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»проведено перевірку додержання вимог земельного законодавства при використанні Товариством з обмеженою відповідальністю «Омега Лайт Груп»земельної ділянкою площею 0,06 га, за адресою: м. Київ, вул. Попудренка, напроти будинку № 50 у Деснянському районі м. Києва.
За результатами вказаної перевірки встановлено, що земельна ділянка площею 0,06 га за адресою: вул. Попудренка, напроти будинку № 50, у Деснянському районі м. Києва використовується відповідачем під розміщення торгівельних павільйонів. Документи, що посвідчують право власності або право користування земельною ділянкою, передбачені ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України у ТОВ «Омега Лайт Груп» відсутні.
Порушення вимог чинного земельного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю «Омега Лайт Груп»при самовільному використанні земельної ділянки площею 0,06 га, за адресою: м. Київ, вул. Попудренка, напроти будинку, 50 у Деснянському районі м. Києва без відповідного дозволу та одержання документа, що посвідчує право власності або користування землею без встановлення землевпорядною організацією меж земельної ділянки в натурі, під розміщення торгівельного металевого павільйону підтверджується наступними доказами:
- актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 19.03.10. № А 228/21, складеного спеціалістами Управління з контролю за використанням та охороною земель у м. Києві, згідно якого встановлено, що земельна ділянка площею 0,06 га, за адресою: м. Київ, вул. Попудренка, напроти будинку 50 у Деснянському районі м. Києва використовується Товариством з обмеженою відповідальністю «Омега Лайт Груп»під розміщення торгівельних павільйонів самовільно, без документів, передбачених ст. ст. 125,126 Земельного кодексу України;
- актом обстеження зазначеної земельної ділянки від 19.03.10. № 52/21;
- актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 1358/03 від 04.12.09. та планом-схемою до зазначеного акту.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги прокуратури Соломянського району м. Києва підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”, самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Згідно ст. 116 Земельного кодексу України, юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані обєкти, які підлягають приватизації,в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування закріплений ст. 123 Земельного кодексу України, а порядок передачі земельних ділянок комунальній власності в оренду ст. 124 Земельного кодексу України.
Вказаними нормами Земельного кодексу України встановлюється, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. При цьому, надання земельних ділянок юридичним особам здійснюється на підставі рішень органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку або право оренди земельної ділянки виникає: після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації; після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Згідно зі ст. 126 Земельного кодексу України, вказане право посвідчується державним актом встановленої форми або договором, який реєструється відповідно до закону.
Слід зазначити, що на даний час Київською міською радою не приймалось рішення про передачу у власність чи користування відповідачу спірної земельної ділянки.
Враховуючи зазначене, судом встановлено, відповідач, в порушення зазначених норм чинного законодавства, самовільно використовує земельну ділянку площею 0,06 га, за адресою: м. Київ, вул. Попудренка, напроти будинку № 50 у Деснянському районі м. Києва, що підтверджується зазначеними вище актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 19.03.10. № А 228/21; актом обстеження зазначеної земельної ділянки від 19.03.10. № 52/21; актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 1358/03 від 04.12.09. та планом-схемою до зазначеного акту.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, матеріалами справи підтверджується, що земельну ділянку площею 0,06 га, за адресою: м. Київ, вул. Попудренка, напроти будинку № 50 у Деснянському районі м. Києва відповідач замає без відповідних документів.
Згідно ст. 13 Конституції України визначено, що земля є обєктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до п. 2 ст. 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Статтею 212 Земельного кодексу України встановлено, що самовільно зайнята земельна ділянка підлягає поверненню власнику землі або землекористувачу, без відшкодування затрат понесених за час незаконного користування ними.
Згідно ст. 124 Конституції України, правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до ч. 3 ст. 212 Земельного кодексу України, повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач, не набувши у встановленому чинним законодавством України порядку права користування земельною ділянкою площею 0,06 га, за адресою: м. Київ, вул. Попудренка, напроти будинку № 50 у Деснянському районі м. Києва, безпідставно та неправомірно користуються вказаною земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач доказів на спростування обставин, повідомлених прокуратурою та позивачем, суду не надав.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокуратури Деснянського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва,
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Прокурора Деснянського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради задовольнити повністю.
2. Зобовязати Товариство з обмеженою відповідальністю «Омега лайт груп»(02094, м. Київ, вул. Попудренка, 50-В, код ЄДРПОУ 35221845) звільнити земельну ділянку площею 0,06 га під розміщення торгівельних павільйонів за адресою: вул. Попудренка, напроти будинку 50 у Деснянському районі м. Києва та привести зазначену земельну ділянку у придатний для використання за цільовим призначенням стан.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Омега лайт груп»(02094, м. Київ, вул. Попудренка, 50-В, код ЄДРПОУ 35221845) в доход Державного бюджету України 85 (вісімдесят пять) грн. 00 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Після вступу рішення в законну силу видати накази.
5. Рішення вступає в законну силу після десятиденного терміну з дня його прийняття, оформленого у відповідності до ст. 84 ГПК України.
Суддя Т.М.Ващенко
Повне рішення
складено 03.09.10.