ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
19.08.10 Справа№ 11/139 (2010)
Суддя Сало І.А.
При секретарі судового засідання Боржієвській Л.А.
За позовом: Державної екологічної інспекції в Львівській області, м.Львів
До відповідача: Комунального підприємства «Стрийводоканал», м.Стрий Львівської області
Про стягнення 1447,99грн.
Представники:
Від позивача –Нирка М.М. –представник, доручення № 03-3820 від 30.11.2009року
Від відповідача - Дуркало Б.Й.-юр./конс. Доручення № 440 від 18.08.2010року
Сторонам, які беруть участь у справі, роз’яснено зміст ст.22 ГПК України, а саме їх процесуальні права та обов’язки, зокрема, право заявляти відводи.
Суть спору: Позов заявлено Державною екологічною інспекцією в Львівській області до Комунального підприємства «Стрийводоканал»про відшкодування збитків завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства в сумі 1447,99грн.
Ухвалою господарського суду від 27.07.2010року порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 10.08.2010року. За клопотанням представника відповідача суд ухвалою від 10.08.2010р. розгляд справи було відкладено на 19.08.2010року.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав відповідно до позовної заяви та наполягає на їх задоволенні.
Відповідач позов заперечує повністю з підстав викладених відзиві на позовну заяву.
Від здійснення технічного запису судового процесу сторони відмовились.
Розглянувши документи і матеріали, подані сторонами, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне: Державна екологічна інспекція в Львівській області (далі - Інспекція) відповідно до Положення про Державну екологічну інспекція в Львівській області, затвердженого наказом Мінприроди від 19.02.2007р. № 55, є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції.
Інспекція відповідно до покладених на неї завдань серед яких державний контроль за:
- додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами;
- додержання правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами); виконанням вимог висновків державної екологічної експертизи у сфері використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди, скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, транскордонне переміщення об'єктів рослинного та тваринного світу; виконує інші функції. Інспекція має право:
- обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації, військові та оборонні об'єкти, об'єкти органів внутрішніх справ, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби у місцях їх постійної дислокації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки;
- складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом;
- уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
24-26.02.2010 року, 09-10.03.2010 року Державною екологічною інспекцією в Львівській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунального підприємства «Стрийводоканал».
В ході перевірки (акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства №15/17-10 від 24-26.02.2010 року, 09-10.03.2010 року) встановлено, що очисні споруди повної біологічної очистки, що приймаються на очистку стічні води від житлового масиву м. Стрий, рахуються на балансі КП «Стрийводбканал». Здійснювали скид стічних вод з очисних споруд з перевищенням встановлених дозволом на спецводокористування нормативів ГДС (гранично-допустимих скидів Укр. 583/льв із терміном дії до 01.02.2011). За період з 20.05.2009р. по 25.08.2009р. у р. Стрий з очисних споруд було скинуто недостатньо очищених вод у водний об'єкт рибогосподарського користування (II категорії), що призводить до забруднення поверхневих вод та є порушенням чинного законодавства , а саме: ст.ст. 44, 70, 95 Водного кодексу України.
Розмір збитків, проведено за Методикою розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природногосередовища 18.05.95р. № 37, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.06.95р. за № 162/698, і становить 1447,99 грн.
На адресу відповідача Державною екологічною інспекцією в Львівській області скеровувалась претензія про добровільне відшкодування завданих державі збитків (№ 03 - 1817 від 31.05.10р.) на суму 1447,99 грн., яка залишена без відповіді і задоволення.
Згідно ст. 111 Водного кодексу України, ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
У відповідності до п. 49 ст. 6 та п. 7 ст.47 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховуються до місцевого та державного бюджету. В зв'язку з тим, що шкода заподіяна на території м. Стрий, відповідач зобов'язаний відшкодувати її на спеціальний рахунок м. Стрий.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. 35 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється радами та їх виконавчими і розпорядчими органами, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими спеціально уповноваженими державними органами.
Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, природних територій та об’єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища
Абз. 2 ст. 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” встановлено що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов’язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Відповідно до ст. 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб’єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов’язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов’язані:
- здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;
- вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;
- забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;
Згідно ст. 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” встановлено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідач в своїх запереченнях на позов посилається на ту обставину, що вини в діях КП «Стрийводоканалу»не має, а тому не можу бути відповідальності за порушення вимог природоохоронного законодавства.
Однак такі доводи відповідача судом до уваги не беруться, враховуючи наступне.
Відповідно до Акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 15/17-10 від 24-26 лютого та 09-10 березня 2010року Державна екологічна інспекція встановила порушення вимог природоохоронного законодавства, чим нанесено шкоду навколишньому середовищу.
Акт підписаний начальником КП «Стрийводоканал»п.Козаком В.М. та скріплений мокрою печаткою відповідача.
За результатами проведеної перевірки на адресу відповідача Державною екологічною інспекцією в Львівській області скеровувалась претензія про добровільне відшкодування завданих державі збитків (№ 03 - 1817 від 31.05.10р.) на суму 1447,99 грн., яка залишена без відповіді і задоволення.
Розмір збитків, проведено за Методикою розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища 18.05.95р. № 37, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.06.95р. за № 162/698, і становить 1447,99 грн.
Відповідачем не подав доказів врегулювання спору чи доведення своєї непричетності до порушень зазначених у Акті перевірки в досудовому порядку.
Відповідно до ст.95 Водного кодексу України - усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод..
Згідно з ст.110 Водного кодексу України - відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у забрудненні та засміченні вод.
Матеріалами справи, зокрема актом перевірки відповідача №15/17-10 встановлено, що всупереч ст.ст.44, 70, 95, 110 Водного кодексу України, відповідачем не дотримано вимог щодо дотримання встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та лімітів скидання забруднюючих речовин.
Пунктом 3 частини 1 ст.44 ВК України передбачено, що водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та лімітів скидання забруднюючих речовин.
Згідно ст.70 ВК України - скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи.
Відповідно до ч.1 ст.69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів. Крім того, відповідно ч.2 ст.111 Водного кодексу України, до абзацу 2 п.3 “Порядку визначення плати і стягнення платежів за забруднення навколишнього природного середовища”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 1992 р. №18, стягнення платежів не звільняє підприємства від відшкодування збитків, заподіяних порушеннями природоохоронного законодавства.
У відповідності з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до вимог ст. 4-7 Господарського процесуального кодексу України судові рішення приймаються за результатами обговорення усіх обставин справи.
Принцип об'єктивної істини, тобто відповідності висновків, викладених у судовому акті, дійсним обставинам справи реалізується також положеннями ст.43 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якою господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи те, що відповідачем суду не подані докази, які б свідчили про відсутність факту заподіяння Відповідачем збитків чи заподіяння таких збитків у менших розмірах, суд вважає, що позовні вимоги щодо стягнення з Відповідача 31 057,32грн. заподіяних внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства збитків підлягають до задоволення.
Згідно з ст. 109 Водного кодексу України та п.27 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»від 21.01.1993р. № 7-93 Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та його органи на місцях звільняються від сплати державного мита у справах про стягнення коштів на відшкодування збитків, завданих порушенням природоохоронного законодавства.
Оскільки спір виник з вини відповідача, то судові витрати по розгляду справи необхідно покласти на відповідача згідно ст. 49 ГПК України.
На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст. 20, 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 111 Водного кодексу України та ст. ст. 4, 33, 34, 35, 44, 49,69, 75, 80, 82, 83, 84, 85, 115, 116 ГПК України, суд –
В И Р І Ш И В:
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути із Комунального підприємства ”Стрийводоканал», м. Стрий, вул. Нижанківського, 49 (код ЄДРПОУ 05432958) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Львівській області збитки в розмірі 1447,99 грн. в рахунок відшкодування збитків заподіяних державі (одержувач коштів: місцевий бюджет м. Стрий р/р 33116331700017 в Стрийське УДК у Львівській обл., ЄДРПОУ - 25260601, МФО 825014, код платежу 24062100) внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства.
3.Стягнути із Комунального підприємства ”Стрийводоканал», м. Стрий, вул. Нижанківського, 49 (код ЄДРПОУ 05432958) на користь державного бюджету 102,00грн. державного мита та 236,00грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4.Накази видати згідно ст. 116 ГПК України.
Суддя