Єдиний державний реєстр судових рішень
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
Справа №377/82/22
Провадження №2/377/2/23
21 березня 2023 року Славутицький міський суд Київської області в складі головуючої судді Малишенко Т.О., за участю секретаря судового засідання Клюєвої Ю.М., за відсутності учасників справи, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Славутичі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги централізованого опалення, гарячого водопостачання та штрафних санкцій,
У С Т А Н О В И В:
31.01.2022року досуду надійшлапозовна заява,з вищезазначенимивимогами,у якійпозивач,посилаючись наст.ст.11,16,257,264,509,526,530,610,629,642ЦК України,ст.ст.4,19,23,133,175-177ЦПК Українипросить стягнутиз відповідача ОСОБА_2 на користьКП «УЖКГ»заборгованість запослуги централізованогоопалення тагарячого водопостачаннястаном на01січня 2022року врозмірі 94395,02гривні,які складаються:заборгованість 87484,52гривні,інфляційні витратив розмірі4915,81гривні,три відсоткарічних врозмірі 1994,69гривні тастягнути понесенісудові витрати по оплаті судового збору в сумі 2481,00 гривень.
Позов обґрунтовується тим, що КП «УЖКГ» з 01.11.2014 року відповідно до п.4 статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», в редакції від 10.04.2014 року, що діяла під час виникнення спірних правовідносин (надалі ЗУ №1875-ІV) як теплопостачальна організація, є виконавцем послуг централізованого опалення та гарячого водопостачання. На виконання ЗУ №1875-ІV Славутицькою міською радою Київської області 03.10.2014 було прийнято рішення №1574-49-VІ «Про внесення змін до рішення Славутицької міської ради від 13.07.2007 №286-14-V «Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг у будинках житлового фонду комунальної власності територіальної громади м. Славутича», на підставі якого виконавцем послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) у будинках житлового фонду комунальної власності територіальної громади м. Славутича з 01.11.2014 року визначено Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства». Відповідно до Статуту, Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства» створене з метою:- надання послуг зі здійснення діяльності з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії споживачам та надання послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання, у порядку, встановленому законом; задоволення потреб ринку у наданні послуг (робіт, продукції) власного виробництва; забезпечення економічних та соціальних інтересів Підприємства за рахунок отриманого прибутку; - участі у ринкових взаємовідносинах та одержання прибутку на основі задоволення потреб громадян, колективних, державних і інших підприємств у виробництві продукції і товарів, виконання робіт та послуг у сферах, що обумовлені предметом діяльності Підприємства.
Постачання теплової енергії позивачем здійснюється на підставі ліцензії № 1515 (№500119), виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на підставі рішення від 18.10.2010 та переоформленої рішенням від 03.11.2015 № 2700. Послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання позивачем здійснюються на підставі договору, який був розроблений відповідно до підпункту 3 пункту 2 статті 21 Закону України № 1875-IV на основі типового договору на комунальні послуги. Позивач здійснює постійну діяльність з укладання договорів в письмовому вигляді на першу вимогу споживача. Відповідно до пункту 8 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, послуги надаються споживачеві згідно з договором, що оформлюється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. Типовий договір затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2009 року № 933). Відповідно до п.7 ст.26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір, зокрема на послуги централізованого опалення і гарячого водопостачання з фізичними особами, які не є суб`єктами господарювання, є договором приєднання. Пропозиція про укладення договору спрямована всім споживачам у вигляді публічного розміщення тексту договору приєднання (оферта) на офіційному інтернет-ресурсі КП «УЖКГ» https://www.ugkg-slavutich.org.ua/about/dogovir-pryyednannya-oferta/.
За нормами ч.2 ст. 642 ЦК України якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинили дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказано в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.
Квартира АДРЕСА_1 належить на праві приватної спільної сумісної власності по 1/1 частки у кожного ОСОБА_2 на ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право власності НОМЕР_1 від 03.04.2002 року Виконавчим комітетом Славутицької міської Ради. Відповідно до свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 від 21.01.2014 року вбачається що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Отже відповідачем по справі є власник майна ОСОБА_2 . Квартира АДРЕСА_2 забезпечена технічною можливістю фактично отримувати/споживати комунальні послуги, так як будинок АДРЕСА_3 підключений до загальноміських систем централізованого опалення, водопостачання та водовідведення.
Такі послуги Позивачем в зазначеному будинку надаються постійно та за тарифами, які встановлені уповноваженими органами, в той же час Відповідач від надання зазначених послуг не відмовлявся, будь-яких актів-претензій щодо неналежної якості послуг або відсутності послуг централізованого опалення та гарячого водопостачання в періоди їх надання не надсилав. Таким чином, об`єкт забезпечується діями Позивача відповідними послугами, а власник квартири є їх споживачем. Законом України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено необхідність договірного оформлення відносин у сфері житлово-комунальних послуг між виконавцем та споживачем послуг. Позивачем, з метою реалізації норм закону, був розроблений відповідний проект договору. Проте, з деякими споживачами укласти письмові договори не було можливості, оскільки споживачі ухилялися від обов`язку укладати договори, оскільки п.1 ч.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» покладає обов`язок укласти договір на надання житлово-комунальних послуг саме на споживача. Відповідач, незважаючи на фактичне споживання житлово-комунальних послуг письмового договору з Позивачем не укладав.
Статтею 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначені права та обов`язки споживачів. Так, правом споживача є одержання вчасно та належної якості житлово- комунальних послуг згідно із законодавством та умовами укладених договорів, а обов`язком оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами, а також укладення договорів про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, зазначених законом.
Як передбачено ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняться від оплати житлово- комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Згідно із ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача) від укладання договору з виконавцем комунальної послуги не звільняє його від обов`язку оплати фактично спожйтої комунальної послуги, наданої таким виконавцем. Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг само по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Вказаний висновок міститься у Постанові Верховного Суду України від 10 грудня 2018 року у цивільній справі 638/11034/15-ц, про те, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними, а відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Для укладення письмового договору споживач (Відповідач) до Позивача не звергався. Однак в період з січня 2015 року споживав надані йому послуги. Між виконавцем послуг централізованого опалення та гарячого водопостачання КП «УЖКГ» і споживачем послу і за адресою Московський квартал, буд.4. кв.9 є зобов`язання у вигляді умов запропонованого виконавцем послуг і прийнятого споживачем послуг договору приєднання.
Відповідно до ч.2 ст.265 ЦК України та у зв`язку з несплатою протягом тривалого періоду суми заборгованості за комунальні послуги відповідачем станом на 01 січня 2022 року утворено борг в сумі 87484,52 грн., позивачем нараховані інфляційні втрати у сумі 4915,81 гривень та 3% річних у сумі 1994,69 гривень. У зв`язку з тим, що відповідачем зобов`язання порушуються, у позивача виникло право вимоги і право на судовий захист у вигляді звернення до суду з позовною заявою про примусове стягнення з відповідача заборгованості по оплаті наданих позивачем послуг.
Ухвалою судді від 07.02.2022 року, після виконання вимог, передбачених ч.6 ст.187 ЦПК України, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено до розгляду 02.03.2022 року.
08.02.2022року відповідач ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу на ухвалу від 07.02.2022 року про відкриття провадження.
22.02.2022 року відповідач ОСОБА_2 подав відзив на позов, в якому не визнав позовні вимоги, посилаючись на те що відповідно до «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води і теплової енергії або затверджених нормативів (норм) споживання на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо). Відповідачем порушено процедуру доведення до позивача, інформації про зміну тарифів. Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово- комунальних послуг, структуру цін / тарифів, зміну цін / тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад. Не погоджений тариф зі Славутицькою міською радою Київської області, Вишгородського району. Не доведено факт затвердження в установленому законом порядку розрахованих тарифів на вказані послуги органом місцевого самоврядування відповідно до статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». В матеріалах позову є тільки рішення Славутицкої міської ради №632 від 20.10.2017 року, де встановлено тариф на 2017 рік. За інші роки затверджений тариф не надано. Чи надавалися квитанції відповідачу за спожиту теплову енергію та чим це підтверджується. Які засоби обліку теплової енергії використовувались к будинку. Показання будинкових засобів обліку знімаються представником виконавця один раз на місяць у присутності постачальника та представника споживачів. На думку відповідача, такі дії жодного разу не проводилися. Взагалі невідомо чи є представник споживачів від будинку взагалі. У рішенні №286-14-7 д 13.07.2007 року Славутицька міська рада Київської області, вирішила згідно пункту 5 рішення визначити потреби в обладнанні будинків приладами обліку. Такий прилад встановлений у будинку відповідача. Споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якам фактично користувалися ними. Тобто жодних доказів фактичного користування послугами відповідачем з боку позивача не надано окрім схеми підключення до будинку. Пунктом 30 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», передбачено, Споживач зобов`язаний оплачувати послуги в установлені договором строки. Але такого договору споживач не має. Відсутні будь які договірні відносини з позивачем. Щодо фактичного споживання теплової енергії, жодного доказу.
02.03.2022року Ухвалою судді зупинено провадження по справі.
Справа перебувала в Київському апеляційному суді з 23.02.2022 року по 05.07.2022 року.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 11.05.2022 року апеляційна скарга повернута скаржнику.
23.06.2022року відпозивача КП «УЖКГ» до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач не погоджується з доводами відповідача, посилаючись на статтю 1 Закону України «Про теплопостачання» якою визначено, що теплова енергія - це товарна продукція, що виробляється на об`єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі- продажу. Тобто, зазначеною нормою визначено, що теплова енергія, як товар, не використовується для її безпосереднього споживання споживачами комунальних послуг (зокрема власниками приміщень ОСББ), а визначає перелік саме господарських і технологічних потреб де її застосування можливе, а саме: для опалення (послуг з централізованого опалення), підігріву питної води (послуг централізованого постачання гарячої води), інших господарських і технологічних потреб (використання, наприклад, у промисловому виробництві). Також, статтею 1 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що місцева (розподільча) теплова мережа - це сукупність енергетичних установок, обладнання і трубопроводів, яка забезпечує транспортування теплоносія від джерела теплової енергії, центрального теплового пункту або магістральної теплової мережі до теплового вводу споживача. Тобто, зазначеною нормою визначена ще одна обов`язкова ознака споживача теплової енергії, а саме: споживачем теплової енергії може буди особа (зокрема ОСББ), теплоспоживче обладнання якого (внутрішньобудинкові системи, мережі, устаткування, тощо) через тепловий ввод приєднане, або має технічні можливості для приєднання до місцевої (розподільчої) теплової мережі. Враховуючи зазначене вище (за умови технічної можливості для приєднання внутрішньобудинкових мереж, теплоспоживчого устаткування до місцевої (розподільчої) теплової мережі), до споживачів теплової енергії відносяться, зокрема, власники/балансоутримувачі будинків (споруд), в тому числі ОСББ, будинки яких приєднані до місцевої (розподільчої) теплової мережі. Враховуючи відсутність затвердженого типового договору про купівлю-продаж (постачання) теплової енергії, такий договір укладається його сторонами з урахуванням норм, зокрема, Закону України «Про теплопостачання», Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10. 2007 № 1198 з урахуванням дотриманням процедури укладення договорів, визначеної главою 53 Цивільного кодексу України.
Стаття 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.2017 № 2119-VIІІ: виконавець або визначена власником (співвласниками) інша особа, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, формує та надає споживачу (його представнику) рахунки на оплату наданої комунальної послуги щомісяця. Рахунки на оплату комунальної послуги надаються споживачу на паперовому носії. На вимогу або за згодою споживача рахунки можуть задаватися споживачу в електронному вигляді, у тому числі за допомогою доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів. Рахунки надаються споживачу на безоплатній основі. Працівники КП «УЖКГ» щомісячно розносять квитанції на оплату послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання кожному споживачу у поштову скриньку. Квитанції доносяться до всіх багатоквартирних будинків м. Славутич, в тому числі загалом і по будинку № 4 Московського кварталу. Інші споживачі даного будинку претензій щодо ненадходження їм квитанцій не надсилали на адресу КП «УЖКГ».
27.06.2023року відвідповідача ОСОБА_2 до суду направлено заперечення на відповідь на відзив, обґрунтований тим, що показання будинкових засобів обліку знімаються представником виконавця один раз на місяць у присутності постачальника та представника споживачів. На думку відповідача, такі дії жодного разу не проводилися. Взагалі невідомо чи є представник споживачів від будинку взагалі. Підтвердження виконання вимог пункту 14 Правил № 630 (правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення) Показання будинкових засобів обліку знімаються представником виконавця один раз на місяць у присутності постачальника та представника споживачів. Окрім того, посилання позивача про те, що скарг від інших споживачів не надходило не має жодного відношення до суті відзиву. Як і підтверджень того, що позивач квитанції отримував.
07.07.2022року відпозивача КП «УЖКГ» до суду надійшли додаткові пояснення, відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» зазначено - у разі якщо зняття показань вузлів обліку, а також приладів - розподілювачів теплової енергії здійснюється виконавцем або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, за допомогою систем дистанційного зняття показань, таке зняття може здійснюватися без присутності споживача або його представника. Також відповідно до пункту 22 Постанови КМУ № 830 від 21 серпня 2019 року «Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії» порядок зняття показань засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку теплової енергії визначається договором та здійснюється виконавцем у присутності споживача або його представника, крім випадків, коли зняття таких показань здійснюється виконавцем за допомогою систем дистанційного зняття показань.
Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства» здійснює зняття показань вузлів обліку, а також приладів-розподілювачів теплової енергії за допомогою систем дистанційного зняття показань, таке зняття може здійснюватися без присутності споживача або його представника.
Ухвалою суддівід 08.07.2022 року поновлено провадження у справі та призначено судове засідання на 28.07.2022 року.
28.07.2022року відвідповідача ОСОБА_2 , до суду перед засіданням подано заперечення на пояснення позивача, у яких позивач не вказав, зобов`язання які останній повинен виконувати при обліку теплової енергії системами дистанційного зняття показань. А саме відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії га водопостачання» У разі якщо зняття показань вузлів обліку, а також приладів - розподілювачів теплової енергії здійснюється виконавцем або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги, за допомогою систем дистанційного зняття показань, таке зняття може здійснюватися без присутності споживача або його представника. У такому разі виконавець зобов`язаний забезпечити можливість самостійного (без додаткового звернення до виконавця в кожному окремому випадку) ознайомлення представника споживачів (представника об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, управителя багатоквартирного будинку) з показаннями вузла комерційного обліку через інтерфейс такого вузла обліку та всіх споживачі через електронну систему обліку розрахунків споживачів. Жодних доказів, щодо виконання вимог закону позивачем не надано. Як і не надано підтверджень наявності систем дистанційного зняття показів лічильника, дати встановлення такої системи та останньої повірки. Сертифікатів якості, дату взяття на баланс даної системи. Таким чином ані позивачеві, ані суду невідомо які насправді лічильники тепла встановлені у будинку за адресою: АДРЕСА_3 .
08.08.2022року відпозивача КП «УЖКГ» до суду надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено що пояснення ОСОБА_2 жодним чином не стосуються предмета позову. У відповідача заперечення виникли під час судового провадження, до подання позову до суду від відповідача на адресу КП «УЖКГ» не надходило жодних зауважень щодо якості, кількості спожитої теплової енергії, ціни на дану послугу. Прилади обліку теплової енергії, які встановлені в будинках м. Славутич є власністю КП «УЖКГ», вони придбані за кошти підприємства, відповідно вони знаходяться на балансі КП «УЖКГ». Будинкові прилади обліку теплової енергії не є власністю мешканців будинку. Працівники КП «УЖКГ» до підвалів будинків при знятті показників приладів обліку теплової енергії навіть не заходять, оскільки знімають показники дистанційно, за допомогою спеціального планшетного комп`ютера, який сам зчитує інформацію щодо показників обсягу теплової енергії. Більш того, працівники КП «УЖКГ» не вішали на підвальні приміщення навісні замки і ключів від них в позивача немає.
Згідно із змінами, внесеними Законом № 1060-ІХ до Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон № 2189- VIII) передбачено запровадження публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг. Відповідно до пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2189- VIII, договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. У разі якщо договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах. Нові договори про надання комунальних послуг, у тому числі із співвласниками багатоквартирних будинків, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про затвердження типових публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг. Відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги» 2189-VIII.
До дати обрання співвласниками багатоквартирного будинку однієї з моделей організації договірних відносин між виконавцем відповідної комунальної послуги та кожним співвласником укладається публічний договір приєднання.
Також у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.
Договори про надання комунальних послуг, у тому числі із співвласниками багатоквартирних будинків, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про затвердження типових публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг.
Так КП «УЖКГ» - виконавцем послуг з постачання теплової енергії та гарячої води було проінформовано споживачів про можливість обрання моделей договірних відносин та опубліковано різні моделі договорів на офіційному веб-сайті підприємства. Також опубліковано публічні договори приєднання за видами послуг, які набули чинності з 01.11.2021 року строком дії до 01.11.2022 року.
У судовому засіданні 28.07.2022 року за клопотанням відповідача судовий розгляд відкладено до 16.08.2022 року, для надання часу позивачу отримати заперечення відповідача.
10.08.2022року відвідповідача ОСОБА_2 , до суду надійшло клопотання/заява з поясненнями та з вимогами про витребування документів.
15.08.2022 року від позивача КП «УЖКГ» надійшли заперечення на зазначене вище клопотання, в яких просили відмовити у задоволенні клопотання.
Ухвалою судувід 16.08.2022року частковозадоволено клопотаннявідповідача про витребування з КП «УЖКГ» документів, судовий розгляд відкладено до 25.08.2022 року.
18.08.2022 року відповідач ОСОБА_2 , подав клопотання про зупинення провадження по справу у зв`язку із перебуванням в територіальній обороні.
Ухвалою суддівід 25.08.2022року зупиненопровадження по справі.
22.02.2023 року від позивача КП «УЖКГ» до суду надійшла заява про поновлення провадження по справі.
Ухвалою суддівід 28.02.2023 року поновлено провадження у справі та призначено судове засідання на 21.03.2023 року.
В призначене судове засідання сторони не з`явились.
Представник позивача КП «УЖКГ» у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В матеріалах справи міститься клопотання т.в.о. директора А. Позняка про розгляд справи без присутності представника позивача, також представником позивача ОСОБА_4 до суду подана заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 , у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В матеріалах справи міститься довідки про доставку смс та довідка про доставку електронного документа «Ухвала», «Судова повістка», до електронного кабінету Нестеренка М.Ю. 01.03.2023 року об 08 годині 24 хвилини. Також 21.03.2023 року до суду електронним судом надійшла заява про розгляд справи без участі відповідача. Заперечує проти позовних вимог, підтримує свої заперечення.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлено, що, відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 03.04.2003 року виданого Виконавчим комітетом Славутицької міської Ради квартира АДРЕСА_1 належить на праві приватної спільної сумісної власності по 1/1 частки у кожного ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Відповідно до свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 від 21.01.2014 року вбачається що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Що також підтверджено інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за №286646254 від 21.11.2021 ( а. с. 6, 10,13).
З наданої копії особового рахунку № НОМЕР_3 по квартирі АДРЕСА_1 , рахується квартиронаймачем ОСОБА_2 , таким чином, відповідач як власник житла, є споживачем послуг централізованого опалення та гарячого водопостачання, який і зобов`язаний нести витрати по його утриманню. (а.с.7-9).
Відповідно до пункту 10 частини 1 постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» № 807-ІХ від 17.07.2020 у Київській області утворено Вишгородський район (з адміністративним центром у місті Вишгород) у складі територій Вишгородської міської, Димерської селищної, Іванківської селищної, Петрівської сільської, Пірнівської сільської, Поліської селищної, Славутицької міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 1 рішення Славутицької міської ради Вишгородського району Київської області № 628-13-VIII від 25.07.2022 перейменовано об`єкти топоніміки міста Славутича, зокрема, Московський квартал перейменовано на Поліський квартал.
Крім того з наданих документів вбачається, що будинок АДРЕСА_4 підключений до загальноміських систем централізованого опалення, водопостачання та водовідведення (ця обставина, судом визнана як загальновідомою обставиною у межах міста Славутича, і відповідно до ч.3 ст. 82 ЦПК України, не потребує доказуванню) (а.с.16).
Комунальне підприємство«Управління житлово-комунальногогосподарства» відповідно до ч.4 ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», в редакції від 10.04.2014 року № 1875-ІV, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та рішення виконавчого комітету Славутицької міської ради Київської області № 1574-49-VІ від 03.10.2014 року, як теплопостачальна організація, з 01 листопада 2014 року є виконавцем послуг централізованого опалення та гарячого водопостачання.
Постачання теплової енергії позивачем здійснюється на підставі ліцензії серії АГ № 500119, виданої 01.12.2010 року Національною комісією регулювання електроенергетики України, яка відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 03.11.2015 року № 2700, переоформлена на безстрокову.
Відповідно до пояснень КП «УЖКГ» на будинок АДРЕСА_3 13.10.2016 року встановлено лічильник SHARKY-775 заводський номер 53873749, що підтверджено актом допуску до експлуатації вузла обліку від 13.10.2016 року та свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 1212 чинне до 05.06.2024 року (а.с. 157-158).
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог з таких підстав.
Правовідносини, які виникли між сторонами у даній справі, регулюються Цивільним кодексом України, Законом України «Про теплопостачання», Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року № 1875-IV в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року № 2189-VІІІ, який введений в дію з 01 травня 2019 року, та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21 липня 2005 року №630.
Відповідно до статті 11 ЦПК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки (ч.1).
Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (п.1 ч.2).
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», від 24.06.2004 року № 1875-ІV, чинного на час виникнення спірних відносин, відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
За положеннями статей 319, 322ЦК України власність зобов`язує. Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як зазначено у п.7 статті 26 вказаного Закону, договір про надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), що укладається виконавцем із споживачем - фізичною особою, яка не є суб`єктом господарювання, є договором приєднання.
Відповідно до п.8 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21 липня 2005 року № 630, послуги надаються споживачеві згідно з договором, що оформляється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства» відповідно до частини 4 статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», в редакції Закону України № 1198 VІІ від 10.04.2014, та рішення виконавчого комітету Славутицької міської ради Київської області № 1574-49-VI від 03.10.2014, як теплопостачальна організація, з 01 листопада 2014 року було виконавцем послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення ( з використанням внутрішньо будинкових систем).
Пунктом 2.1 Статуту КП «УЖКГ» в редакції, затвердженій рішенням Славутицької міської ради № 356-7-VIII від 25.10.2021, передбачено, що підприємство створюється з метою надання послуг зі здійснення діяльності з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії споживачам та надання послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання, у порядку, встановленому законодавством (а.с. 33-38).
З 01 листопада 2014 року до 01 серпня 2017 року Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства» було постачальником послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення, а з 01 серпня 2017 року Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства» надає споживачам послуги з постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і гарячого водопостачання.
Постачання теплової енергії позивачем здійснюється на підставі ліцензії серії АГ №500119, виданої 01.12.2010 Національною комісією регулювання електроенергетики України, яка відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 03.11.2015 №2700, переоформлена на безстрокову .
Правовідносини, які виникли між сторонами у даній справі, регулюються Цивільним кодексом України, Законом України «Про теплопостачання», Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-ІV, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VІІІ, який введений в дію з 01 травня 2019 року, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, які діяли на час виникнення спірних правовідносин, Правилами надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830, та Правилами надання послуги з постачання гарячої води, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1182.
Відповідно до частини першої статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (пункт 1 частини 2).
Згідно з частиною першою статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875- ІV (далі Закон № 1875- ІV), чинного на час виникнення спірних відносин, відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Як зазначено у частині сьомій статті 26 вказаного Закону, договір на надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), що укладається виконавцем із споживачем - фізичною особою, яка не є суб`єктом господарювання, є договором приєднання.
За змістом частини першої статті 634ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Згідно з частиною першою статті 641ЦК України пропозиціюукласти договір(оферту)може зробитикожна ізсторін майбутньогодоговору.Пропозиція укластидоговір маємістити істотніумови договоруі виражатинамір особи,яка їїзробила,вважати себезобов`язаноюу разіїї прийняття. Пропозицією укласти договір є, зокрема, документи (інформація), розміщені у відкритому доступі в мережі Інтернет, які містять істотні умови договору і пропозицію укласти договір на зазначених умовах з кожним, хто звернеться, незалежно від наявності в таких документах (інформації) електронного підпису.
Відповідно до частин першої і другої статті 642ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.
Отже, за змістом даних норм відповідь особи про прийняття пропозиції укласти договір - акцепт повинна бути повною і беззастережною. У такому випадку особа, яка зробила пропозицію укласти договір (оферту), у разі беззастережного акцепту цієї пропозиції його адресатом, автоматично стає стороною в договірному зобов`язанні.
За загальним правилом мовчання не є акцептом, якщо інше не випливає із закону, звичаю ділового обороту або з колишніх ділових відносин сторін. Мовчання можна вважати акцептом лише тоді, коли це прямо передбачено договором або законом.
Згідно із статтею 205ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків. У випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням.
Закон № 1875- ІV покладав на споживача обов`язок укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору, та оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом (пункти 1 і 5 частини третьої статті 20 Закону).
Наведені приписи закону свідчать про обов`язковість договору про надання житлово-комунальних послуг для споживача та неможливість останнього відмовитись від укладання договору, а сам договір є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта повністю та без застережень або у вигляді конклюдентних дій прийняв оферту, або за умови передбачення такого у договорі або законі не висловив заперечень проти договору у формі мовчання.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 11 листопада 2019 року у справі № 646/834/17, де скасовуючи судові рішення про відмову у стягненні боргу за надані комунальні послуги та ухвалюючи нове рішення про задоволення позову, Верховний Суд зазначив, що надавач послуг опублікував в газеті у якості пропозиції (оферти) для підписання споживачами публічний договір про надання комунальних послуг, а тому з огляду на те, що відповідач протягом місяця з дня публікації не направив свою письмову відмову укласти договір, то він вважається таким, що прийняв пропозицію позивача про укладення договору. При цьому Верховний Суд керувався тим, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов`язок укласти договір та вносити плату за користування послугами, а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про надання послуг або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання.
Пунктом 8 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 № 630, які діяли на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що послуги надаються споживачеві згідно з договором, що оформляється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Як зазначено у пункті 18 вказаних Правил, розрахунковим періодом для оплати послуг, якщо інше не визначено договором, є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем), якщо договором не встановлено інший строк.
Типовий договір затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2009 р. №933), яка діяла на час виникнення спірних правовідносин.
До позовної заяви позивачем додано роздруківку з офіційного сайту КП «УЖКГ» договору приєднання (оферти).(а. с. 59-64).
Відповідно до частини четвертої статті 29 Закону № 1875- ІV процедура погодження умов договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін.
Протягом місяця з дня розміщення позивачем на офіційному сайті КП «УЖКГ» http://www.ugkh-slavutich.org.ua/about/dogovir-priednannya-oferta/ договору приєднання (оферта) про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, відповідачі свою відмову укласти договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення у письмовому вигляді не направили, а тому вважаються такими, що прийняли пропозицію позивача щодо укладення договору.
Виходячи із змісту пункту 7 статті 26 Закону № 1875-ІV, вказаний договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641, 642ЦК України наневизначений строкшляхом приєднанняспоживача доумов цьогодоговору.
З урахуванням викладеного, договір про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, до якого приєднався відповідач, є чинним на час розгляду справи в суді.
01 травня 2019 року набув чинності та був ведений в дію Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VІІІ (далі Закон № 2189-VІІІ).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 5Закону №2189-VІІІ до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, комунальні послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води.
Згідно зчастиною першоюстатті 10Закону №2189-VІІІ ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Як зазначено у частині першій статті 12 Закону № 2189-VІІІ, надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
За змістом частини 2 вказаної статті договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньо будинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).
Частиною 1 статті 13 Закону № 2189-VІІІ передбачено, що договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку.
Відповідно до частини 3 цієї статті договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
Згідно з частиною четвертою статті 13 Закону № 2189-VІІІ з пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або про внесення змін до нього (крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до частини п`ятої цієї статті) може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором.
Якщо протягом 30 днів після отримання проекту договору (змін до нього) виконавець комунальної послуги, який одержав проект договору (змін до договору) від споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), не повідомив про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього і при цьому не припинив надання комунальної послуги цьому споживачу (або в інший спосіб засвідчив свою волю до надання відповідної комунальної послуги споживачу), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій споживачем (іншою особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), якщо інше не передбачено цим Законом.
Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
Необґрунтована відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає договір в інтересах споживача) від укладання договору є підставою для припинення в односторонньому порядку виконавцем надання відповідної комунальної послуги такому споживачу.
Відмова будь-якої із сторін від укладання запропонованого другою стороною договору не позбавляє її права звернутися з повторною пропозицією про укладання договору в порядку, визначеному цією частиною.
Як вбачається з частини 5 зазначеної статті, у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.
Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги такий власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.
Згідно з частиною 1 статті 14Закону №2189-VIII за рішенням співвласників багатоквартирного будинку, прийнятим відповідно до закону, з виконавцем відповідної комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії) укладається договір про надання комунальних послуг, а саме:
1) індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньо будинкових систем, що укладається кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно, за умови що співвласники прийняли рішення про вибір відповідної моделі організації договірних відносин та дійшли згоди з виконавцем комунальної послуги щодо розміру плати за обслуговування внутрішньо будинкових систем багатоквартирного будинку;
2) колективний договір, що укладається від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою;
3) договір про надання комунальних послуг з колективним споживачем, що укладається з об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об`єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір.
Співвласники багатоквартирного будинку (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) самостійно обирають одну з моделей організації договірних відносин, визначених цією частиною, за кожним видом комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії).
За змістом частини 7 вказаної статті до дати обрання співвласниками багатоквартирного будинку однієї з моделей організації договірних відносин, визначених частиною першою цієї статті, та/або досягнення згоди з виконавцем про розмір плати за обслуговування внутрішньо будинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги, між виконавцем відповідної комунальної послуги та кожним співвласником укладається публічний договір приєднання відповідно до вимог частини п`ятої статті 13цього Закону з урахуванням певних особливостей.
Відповідно до пункту 3 розділу VI Прикінцевих таПерехідних положеньЗакону №2189-VIII договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. У разі якщо договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
Як вбачається з копії особового рахунку № НОМЕР_3 від 24.01.2022 року, квартиронаймач квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_5 , станом на 01.01.2022 року, має заборгованість по комунальним послугам в розмірі 87484 гривні 52 копійок за період з 01.10.2014 року по 01.01.2022 року.
Послуги із забезпечення тепловою енергією у вигляді централізованого опалення та постачання гарячої води за адресою місця проживання відповідача надаються КП «УЖКГ», позивачем у справі, згідно з Правилами надання населенню послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630.
Частиною першою статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року № 1875-IV в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Пунктом 5 частини 3 статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року № 1875-IV на споживача покладено, зокрема, обов`язок оплачувати житлово - комунальні послуги.
Обов`язок сплачувати житлово - комунальні послуги покладено на споживача і пунктом 5 частини 2 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року № 2189-VIII.
Абзацом 6 статті 19 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Відповідно до вимог статті 25 Закону України «Про теплопостачання» у разі відмови оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку.
Розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим (п.18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21 липня 2005 року № 630).
Згідно із ст.509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ч.1). Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу (ч.2). Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості (ч. 3).
Відповідно до положень статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із ч.2 ст.530 ЦК України, якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
За змістом статті 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини першої статті 901, частини першої статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Виходячи з цього, відповідач повинен виконувати обов`язок по оплаті наданих протягом кожного місяця послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, про що зазначено у п.18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21 липня 2005 року № 630.
Враховуючи зазначене, суд погоджується з обґрунтованістю доводів позивача про необхідність задоволення позову у повному обсязі та стягнення з відповідача заборгованості за надані послуги.
Щодо стягнення інфляційних втрат та трьох процентів річних суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст.625ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Крім того, визначені п.10 ч.3 ст. 20 Закону № 1875-ІV (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) та п. 10 ч. 2 ст.7Закону №2189-VІІІ (який введений в дію з 01.05.2019) норми права щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключають застосування правових норм, установлених у ч.2 ст. 625 ЦК України. Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого в національній валюті, та трьох відсотків річних від простроченої суми, полягає у відшкодуванні матеріальних витрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утриманими грошовими коштами, що підлягають сплаті кредиторові, тому ці кошти нараховуються незалежно від сплати ним неустойки (пені) за невиконання або неналежне виконання зобов`язання.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 16 грудня 2015 року у справі № 6-2023цс15.
Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок, дійшов висновку, що розмір інфляційних втрат за послуги централізованого опалення та гарячого водопостачання за період з 21 лютого 2019 року по 01 січень 2022 року складає 4915,81 гривні, розмір трьох процентів річних - складає 1994,69 гривень. Вказаний розрахунок відповідачем не спростований.
Таким чином, факт порушення відповідачем зобов`язань щодо своєчасної оплати за надані житлово - комунальні послуги встановлений, а наявність непогашеної заборгованості перед виконавцем послуг Комунальним підприємством «Управління житлово-комунального господарства» підтверджений матеріалами справи.
Згідно з ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи зазначене, суд погоджується з обґрунтованістю доводів позивача про необхідність задоволення позову у повному обсязі та стягнення з відповідача заборгованості за надані послуги, а також інфляційних втрат та трьох процентів річних.
Таким чином, з відповідача ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь позивача заборгованість за послуги централізованого опалення та гарячого водопостачання станом на 01 січня 2022 року в розмірі 87484 гривень 52 копійки, а також інфляційні втрати в сумі 4915,81 гривень та три проценти річних в сумі 1994,69 гривень.
СУДОВІ ВИТРАТИ.
Згідно з частиною 1 статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Відповідно до платіжного доручення № 57 від 13.01.2022 позивачем сплачено судовий збір у загальному розмірі 2481 гривень, яка зарахована до спеціального фонду державного бюджету України.
Виходячи з того, що позивачем сплачено судовий збір в сумі 2481 гривню, то з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по оплаті судового збору в сумі 2481 гривня.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 258, 259,263-265, 280-282 ЦПК України,-
Керуючись ст.ст. 258-259, 263-265, ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 накористь Комунальногопідприємства «Управлінняжитлово-комунального господарства» код ЄДРПОУ 31476318, заборгованість усумі 94395,02гривні (дев`яносто чотири тисячі триста дев`яносто п`ять гривень 02 копійок) яка складається: з заборгованості за послуги централізованого опалення та гарячого водопостачання станом на 01 січня 2022 року - 87484,52 гривні, інфляційні втрати 4915,81, 3%річних 1994,69 гривень; судові витрати 2481,00 гривень.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду. Апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складено 24.03.2023 року.
Учасники справи:
Позивач Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства», код ЄДРПОУ 31476318, місцезнаходження: Київська область, Вишгородський район, м. Славутич, вулиця Військових будівельників, будинок №8.
Відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_5 .
Суддя Т. О. Малишенко