Рішення № 10974665, 09.07.2010, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
09.07.2010
Номер справи
20/080-10
Номер документу
10974665
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" липня 2010 р. Справа № 20/080-10          

Господарський суд Київської області у складі судді Бабкіної В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Державної екологічної інспекції в Київській області

до Державного підприємства «Дослідне господарство Сквирської дослідної станції інституту агроекології Української академії аграрних наук»

про стягнення 26101,90 грн.

секретар судового засідання (пом. судді): Новікова І.С.

за участю представників:

від позивача: Журба С.В., довір. № 01737/02-13 від 08.07.2010 р.

від відповідача: Вдовиченко А.В., довір. № 81 від 24.06.2010 р.

Обставини справи:

Державна екологічна інспекція в Київській області (далі –позивач) звернулася до господарського суду Київської області з позовом до Державного підприємства «Дослідне господарство Сквирської дослідної станції інституту агроекології Української академії аграрних наук»(далі –відповідач) про стягнення 26101,90 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що інспекторами Державної екологічної інспекції в Київській області було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП «Дослідне господарство Сквирської дослідної станції інституту агроекології Української академії аграрних наук»та встановлено, що відповідачем здійснювалося використання підземних водних ресурсів без спеціального дозволу.

У зв’язку з викладеним позивач просить суд стягнути з відповідача 26101,90 грн. збитків, завданих державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

Розгляд справи відкладався.

У судовому засіданні 25.06.2010 р. представник позивача позовні вимоги підтримав.

24.06.2010 р. до господарського суду Київської області ДП «Дослідне господарство Сквирської дослідної станції інституту агроекології Української академії аграрних наук» було подано відзив на позовну заяву № 80 від 18.06.2010 р., відповідно до якого відповідач просив суд переглянути суму відшкодування завданих збитків, внаслідок використання водних ресурсів без відповідного дозволу з 26101,90 грн. до 18864,06 грн., а також реструктуризувати зазначену суму збитків та дозволити сплатити суму відшкодування після збору урожаю згідно наступного графіка: серпень –30%, вересень –35 %, жовтень –35%.

09.07.2010 р. у судовому засіданні представник відповідача надав заяву, у відповідності з якою визнає позовні вимоги в повному обсязі та просить розстрочити стягнення заборгованості у розмірі 26101,90 грн. згідно графіку у 2010 році: вересень –7830,57 грн., листопад –10440,76 грн., грудень –7830,57 грн.

Представник позивача у судовому засіданні 09.07.2010 р. проти відстрочення та розстрочення заборгованості не заперечував.

У судовому засіданні 09.07.2010 р. за згодою представників сторін було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

встановив:

19 січня 2010 року Державною екологічною інспекцією в Київській області було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством «Дослідне господарство Сквирської дослідної станції інституту агроекології Української академії аграрних наук».

За результатами перевірки було складено акт від 19.01.2010 р., відповідно до якого було встановлено, що ДП «Дослідне господарство Сквирської дослідної станції інституту агроекології Української академії аграрних наук»в період з 01.01.2010 р. до 13.01.2010 р. здійснювалося самовільне водокористування без відповідного дозволу, що суперечить статтям 44, 49, 50 Водного кодексу України, а також ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього середовища».

19.01.2010 р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища було винесено припис ДП «Дослідне господарство Сквирської дослідної станції інституту агроекології Української академії аграрних наук»та вказано, що дозвіл на спецводокористування необхідно отримати до 01.03.2010 р.

Як зазначає позивач, відповідно до довідки від 13.04.2010 р. № 34, наданої ДП «Дослідне господарство Сквирської дослідної станції інституту агроекології Української академії аграрних наук», за період самовільного користування з 01.01.2010 р. до 13.01.2010 р. відповідачем використано 1574,3 м3 води.

29.04.2010 р. Державною екологічною інспекцією в Київській області було надіслано на адресу відповідача претензію № 57 від 23.04.2010 р. з пропозицією добровільно відшкодувати державі збитки, завдані порушенням природоохоронного законодавства, у сумі 26101,90 грн.

Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 19.01.2010 р. відповідачем в судовому порядку оскаржений не був, скарги на дії державних інспекторів з охорони навколишнього природоохоронного середовища під час перевірок до Державної екологічної інспекції в Київській області не надходили.

У зв’язку із наведеним Державна екологічна інспекція в Київській області і звернулася до суду з даним позовом про стягнення з ДП «Дослідне господарство Сквирської дослідної станції інституту агроекології Української академії аграрних наук»збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

Слід зазначити, що державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України; спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій як це передбачено частинами 2, 3 статті 16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25 червня 1991 року № 1264-XII.

Згідно зі статтею 20 Закону України «Про охорону навколишнього середовища», до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать: державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки (підпункт б частини 1 статті 20 Закону); подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; складання протоколів та розгляд справ про адміністративні правопорушення в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів (підпункти з, и частини 1 статті 20 Закону).

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в Київській області, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 55 від 19 лютого 2007 року, державна екологічна інспекція в Київській області є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції; інспекція в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на території Київської області.

Інспекція має право обстежувати у встановленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, відтворення та охорону природних ресурсів; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов’язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до її повноважень; уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища (підпункти 1, 5, 6, 7, 9 пункту 5 Положення).

Згідно пункту 9 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб (стаття 48 Водного кодексу України).

Відповідно до частин 1, 3 та 6 статті 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу; видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обгрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних; спеціальне водокористування є платним.

Крім того, органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування, встановлюються строки спеціального водокористування (частина 1 статті 50 Водного кодексу України).

Як передбачено частиною 1 та пунктом 6 частини 3 статті 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України; відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.

Відповідно до статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Частиною 1 статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів; підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України (пункт «з» частини 2 та частина 4 статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).

Сума збитків, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів внаслідок самовільного водокористування без відповідного дозволу ДП «Дослідне господарство Сквирської дослідної станції інституту агроекології Української академії аграрних наук», згідно розрахунку позивача, проведеного у відповідності до розділу IX Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в наслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди України від 20.07.2009 р. № 389, становить 26101,90 грн.

В частині 1 статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»зафіксовано, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно до пункту 1.6 роз’яснення президії Вищого господарського суду України від 27 червня 2001 року № 02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища», вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника (стаття 1166 Цивільного кодексу України).

ДП «Дослідне господарство Сквирської дослідної станції інституту агроекології Української академії аграрних наук»звернулося до суду із заявою про визнання позову, в якій відповідач визнає факт заподіяння державі збитків внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 26101,90 грн.

Згідно з приписами частини 5 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право визнати позов повністю або частково.

За таких обставин позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 26101,90 грн. збитків, завданих відповідачем державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, є доведеними, обгрунтованими та підлягають задоволенню судом.

Крім того, відповідач просив суд відстрочити до вересня 2010 року та розстрочити виконання майбутнього судового рішення у справі на 3 місяці.

Слід зазначити, що відповідно до приписів ч. 6 статті 83 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, приймаючи рішення, має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.

Суд вважає за можливе, з огляду на мотиви клопотання відповідача та відсутність заперечень позивача, відстрочити та розстрочити виконання рішення у даній справі на підставі пункту 6 статті 83 Господарського процесуального кодексу України.

Судові витрати відповідно до вимог ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 22, 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1.          Позовні вимоги задовольнити повністю.

2.          Стягнути з Державного підприємства «Дослідне господарство Сквирської дослідної станції інституту агроекології Української академії аграрних наук»(09000, Київська обл., Сквирський р-н, м. Сквира, вул. Селекційна, 1, код ЄДРПОУ 20626291) –26101 (двадцять шість тисяч сто одну) грн. 90 коп. збитків, з яких розподілити та зарахувати пропорційно, а саме - 70 відсотків на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Сквирської сільської ради Сквирського р-ну, Київської області, р\р 31516921700539, ЄДРПОУ 23570065 та 30 відсотків на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України, по коду бюджетної класифікації 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в наслідок господарської та іншої діяльності».

3.          Стягнути з Державного підприємства «Дослідне господарство Сквирської дослідної станції інституту агроекології Української академії аграрних наук»(09000, Київська обл., Сквирський р-н, м. Сквира, вул. Селекційна, 1, код ЄДРПОУ 20626291) в доход Державного бюджету України

на р/р 31118095700001, банк ГУ ДКУ в Київській області, МФО 821018, ЄДРПОУ 24074109, одержувач платежу У ДКУ в Київській області, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, державне мито в сумі 261 (двісті шістдесят одну) грн. 02 коп.

на р/р 31217264700001, банк ГУ ДКУ в Київській області, МФО 821018, ЄДРПОУ 24074109, одержувач платежу державний Київська область, код бюджетної класифікації 22050003, 236 (двісті тридцять шість) 00 коп. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4.          Відстрочити виконання рішення у справі № 20/080-10 до 01 вересня 2010 року.

5.          Розстрочити виконання рішення у справі № 20/080-10 за наступним графіком погашення: вересень 2010 р. у сумі 7830,57 грн., листопад 2010 р. у сумі 10440,76 грн., грудень 2010 р. у сумі 7830,57 грн.

                    Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                                             В.М. Бабкіна

Дата підписання рішення – 14.07.2010 р.