Постанова № 10973000, 26.08.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.08.2010
Номер справи
2а-4248/10/1270
Номер документу
10973000
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія № 6.6.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 серпня 2010 року Справа № 2а-4248/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді: Островської О.П.,

при секретарі: Кірян О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області до Свердловської міської організації політичної партії «Народний союз Наша Україна» про стягнення суми податкового боргу з податку на прибуток,

В С Т А Н О В И В:

31 травня 2010 року Державна податкова інспекція в м. Свердловську Луганської області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в обґрунтування якого вказала наступне. Відповідач перебуває на податковому обліку в ДПІ в м. Свердловську відповідно до довідки від 19.08.2009 № 124/29. Партію «Народний союз Наша Україна» внесено до Єдиного державного реєстру підприємств України, про що зроблено запис 15.07.2005 у журналі обліку реєстраційних справ за № 13911200000000441, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи № 628069. Згідно довідки Головного управління статистики у Луганській області № 45429 партія «Народний союз Наша Україна» є юридичною особою та самостійно несе відповідальність за всіма своїми зобовязаннями. Відповідач має заборгованість зі сплати податку на прибуток в сумі 1530 грн. Вказана сума податкового боргу складається з податкових зобовязань, визначених контролюючим органом. Згідно акту невиїзної перевірки № 1617-15-10-33553671 винесено податкове повідомлення-рішення № 0001281540/0 від 30.12.08, яким нараховані штрафні санкції на суму 1530 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення платником не сплачувалося, не оскаржувало ся та є узгодженим. З метою погашення податкового боргу позивачем на адресу відповідача було направлено першу податкову вимогу від 04.03.09 № 1/62. У звязку з неможливістю вручення першу податкову вимогу було розміщено на дошці податкових оголошень згідно акту від 24.04.2009 № 19. Проведеним виїздом за місцезнаходженням відповідача встановлено факт незнаходження юридичної особи за вказаною адресою. Другу податкову вимогу від 25.05.2009 № 2/127 було розміщено на дошці податкових оголошень згідно акту від 25.05.2009 № 20. Позивач просить стягнути з відповідача суму податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 1530 грн.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття не повідомив, заперечень проти позову суду не надав.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі). Платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.

Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачена як одна з функцій податкового органу подання до судів позовів до підприємств, установ та організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено перелік груп підприємств і організацій, що з метою оподаткування можуть бути визнані як неприбуткові, а також встановлено перелік доходів кожної окремої групи неприбуткових організацій, що звільняються від обкладання податком.

Політичні партії та їх місцеві осередки відповідно до п.п. 7.11.1 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» віднесено до неприбуткових організацій.

Наказом ДПА України від 11.07.1997 № 233, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.08.1997 за № 290/2094, затверджено Порядок складання звіту про використання коштів неприбуткових установ і організацій.

Вказаним Порядком установлено, що податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами і організаціями складають і подають установи і організації, що включені до реєстру неприбуткових установ і організацій із присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості.

Звіт складається за встановленою формою і подається до державної податкової інспекції за місцезнаходженням неприбуткової установи (організації) в терміни, визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Його також можна надіслати поштою, оформивши повідомлення про вручення не пізніше ніж за 10 днів до закінчення терміну подання податкової звітності.

Однією з особливостей Порядку складання звіту є те, що водночас із зазначенням доходів, які звільняються від оподаткування, та напрямів використання таких доходів надається розрахунок податку на прибуток.

Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобовязання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобовязання.

Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.

Податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами і організаціями набуває статусу податкової декларації, оскільки цей документ подається до контролюючого органу в терміни та за формою, встановленими законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та сплата податку. (п. 1.11 ст. 1 Закону № 2181-ІІІ).

Відповідно до абзацу «б» п.п. 4.1.4 ст. 4 Закону № 2181 звіт про використання коштів неприбутковими установами і організаціями має подаватися до державної податкової інспекції протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу.

Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 (далі Закон № 2181) платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно положень 4.2.2. п. 4.2 ст. 4 Закону № 2181 контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму податкового зобовязання платника податків у разі якщо:

а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію;

б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобовязань, заявлених у податкових деклараціях;

в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобовязання;

г) згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обовязкового платежу), є контролюючий орган.

Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно п.п. 6.2.3 ст. 6 Закону № 2181 податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.

У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у звязку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

За порушення встановлених термінів подання звіту, ст. 17 Закону № 2181 передбачено застосування штрафних санкцій у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або затримку ( п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17). За несвоєчасну сплату нарахованого податку на прибуток платник податку повинен сплатити штраф у розмірі, встановленому п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181, та суми нарахованої пені відповідно до п.п. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 цього Закону.

Відповідно до п. 17.3 ст. 17 Закону № 2181 сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

У судовому засіданні встановлено, що відповідач Свердловська міська організація політичної партії «Народний союз «Наша Україна» зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області 15.07.2005 № 13911200000000441 (а.с. 6). Юридична адреса відповідача: 94800, Луганська область, м. Свердловськ, вул. Енгельса, б. 39. Відповідач перебуває на податковому обліку в ДПІ в м. Свердловську Луганської області, що підтверджується довідкою органу державної податкової служби від 19.08.2009 № 124/29 (а.с. 9).

Проведеною позивачем невиїзною документальною перевіркою своєчасності подання податкової звітності, за результатами якої складено було складено акт від 23.12.2008 № 1617-15-10-33553671, встановлено порушення відповідачем п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181, п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» - неподання (несвоєчасне подання) податкових звітів (а.с. 37-38).

На підставі акту перевірки від 23.12.2008 № 1617-15-10-33553671 ДПІ у м. Свердловську прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.12.2008 № 0001281540/0, яким згідно п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181 відповідачеві визначено суму податкового зобовязання за платежем податок на прибуток у розмірі 1530 грн. (а.с. 10).

З метою погашення податкового боргу на адресу відповідача позивачем було направлено першу податкову вимогу від 04.03.09 № 1/62 на суму 1530 грн. У звязку з неможливістю вручення першу податкову вимогу було розміщено на дошці податкових оголошень згідно акту від 24.04.2009 № 19 (а.с. 12). Проведеним виїздом за місцезнаходженням відповідача встановлено факт незнаходження юридичної особи за вказаною адресою (а.с. 13). Другу податкову вимогу від 25.05.2009 № 2/127 було розміщено на дошці податкових оголошень згідно акту від 25.05.2009 № 20 (а.с. 14).

Відповідно до п. 1.7 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податку це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Відповідно до п.п. 3.1.1. п. 3.1. ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобовязань виключно за рішенням суду.

З огляду на викладене суд уважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області задовольнити в повному обсязі.

Стягнути зі Свердловської міської організації політичної партії «Народний союз Наша Україна» (ід. код 33553671) в дохід Державного бюджету України (р/р № 31113002700072 КФК 11020100 УДК в Луганській області в установі банку, МФО 804013, код одержувача 24048566) суму податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 1530 грн. (одна тисяча пятсот тридцять грн.), звернувши стягнення на активи боржника.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено 26 серпня 2010 року.

СуддяОстровська О.П.