Рішення № 10945090, 02.06.2010, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
02.06.2010
Номер справи
2-2975-2010
Номер документу
10945090
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 2-2975-2010

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 червня 2010 року Словянський міськрайонний суд Донецької області у складі:

Головуючого судді Кузнецов Р.В.

при секретарі Копійко Г.С.

розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Слов”янському районі, третя особа: Головне управління Державного казначейства України, про стягнення заборгованості по виплаті соціальної допомоги до пенсії, суд, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Слов"янського міськрайонного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Слов”янському районі, третя особа: Головне управління Державного казначейства України, про стягнення заборгованості по виплаті соціальної допомоги до пенсії, обгрунтувавши свої вимоги наступним.

Він є 1936 року народження і відповідно до ст. 1 Закону України від 18.11.2004 року “Про соціальний захист дітей війни” є дитиною війни. Згідно з ст. 6 зазначеного Закону з 01.01.2006 року йому повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, але за період з 09.07.2007 рік по 31.12.2009 рік така допомога не виплачувалася в належному розмірі, оскільки Верховна Рада України призупинила дію ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” ст. 77 та ст. 110 Закону України від 20.12.2005 року “Про Державний бюджет України на 2006 рік” та ст. 71 п.12 Закону України від 19.12.2006 року “Про Державний бюджет України на 2007 рік”. Однак Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 положення ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, якими була зупинена дія ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, визнані такими, що не відповідають Конституції України. Крім того, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу ІІ “Внесення змін до деяких законодавчих актів України”, Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України “Про соціальний захист дітей війни” визнані такими, що не відповідають Конституції України. Розмір соціальної допомоги відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” становить 30 % мінімальної пенсії за віком, яка відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зазначає, що недоотримана їм, як дитиною війни, соціальна допомога за період з 09.07.2007 року по 31.12.2009 року складає 2666 грн. 33 коп., тому ставить питання про стягнення саме зазначеної суми з відповідача.

Позивач в судове засідання не з"явився, подав до суду заяву (а.с. 15), в якій просив розглянути справу у його відсутності, підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Слов”янському районі в судове засідання вдруге не зявився, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином, ), у відповідності до вимог ст. 76 ЦПК України, що підтверджується розписками (а.с. 10, 19). Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.

Представник третьої особи - Головного управління Державного казначейства України в судове засідання вдруге не зявився, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином, подав до суду заяву про розгляд справи в його відсутності (а.с. 13). Згідно наданого листа (а.с. 14), Державне казначейство України не порушувало права чи інтереси позивача, тому надати пояснення стосовно суті позовних вимог можливості не має.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні достовірно встановлено, що позивач має правовий статус "Дитина війни", що підтверджується копією паспорта (а.с. 8), копією пенсійного посвідчення (а.с 5),

Згідно довідки УПФУ в Слов"янському районі Донецької області від 13.04.2010 року, позивач дійсно перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду України і отримує пенсію за віком. Надбавка дітям війни виплачується з 01.01.2007 року та складає:

з 01.01.2007 року 19,00 грн.; з 01.04.2007 року 20,30 грн.;

з 01.10.2007 року 20,55 грн.; з 01.01.2008 року 47,00 грн.;

з 01.04.2008 року 48,10 коп.; з 01.07.2008 року 4,20 грн.;

з 01.10.2008 року 49,80 грн.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, що набрав чинності 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» зупинена на 2007 рік.

Однак рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення статті 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», визнані такими, що не відповідають Конституції. Законом України «Про Конституційний Суд України» від 16.10.1996 року № 422/96-ВР, а саме ст.73 вказаного Закону передбачено, що у разі коли нормативно-правові акти або їх окремі положення визначаються такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), то вони оголошуються не чинними та втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України відповідного рішення.

У звязку з наведеним суд вважає, що відповідач зобов"язаний нарахувати позивачу, як дитині війни, вказану у позові соціальну допомогу за період часу з 09.07.2007 року (день прийняття рішення Конституційним Судом України) по 31.12.2007 року.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у тому числі після внесення відповідних змін статтею 6 вказаного закону передбачалося, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання; державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Однак Конституційний Суд України дійшов до переконання, що законами про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх. Так рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року вказані вище зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», які внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

У звязку з наведеним суд вважає, що відповідач зобов"язаний нарахувати позивачу, як дитині війни, вказану у позові соціальну допомогу за період часу з 22.05.2008 року (день прийняття рішення Конституційним Судом України) по 31.12.2008 року, з урахуванням фактично виплачених виплат як дитині війни.

Стосовно позовних вимог про доплату до пенсії за 2009 рік, суд вважає, що вимоги в цій частині також підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" від 26 грудня 2008 року № 835-VI було надане право Кабінету Міністрів України у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Проте, на виконання вищезазначеної норми Кабінетом Міністрів України не приймалося окремої постанови щодо встановлення в 2009 році розміру підвищення до пенсії особам, віднесеним до категорії «дитина війни». Пунктом 8 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" передбачено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,1 гривні, з 1 липня - 48,2 та з 1 жовтня - 49,8 гривні. Розмір підвищення до пенсії з 1 січня 2009 року цією постановою не визначений та змін стосовно цього питання у 2009 році в вищезазначену постанову не вносилося.

Таким чином, стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з 1 січня 2009 року по дійсний час є діючою в наступній редакції: «дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.»

Таким чином, суд приходить до висновку, що наявні підстави для зобовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу, як дитині війни, підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року з урахуванням фактично здійснених виплат.

В своїх роз»ясненнях Вищий Адміністративний Суд України від 21.05.2009 року за № 781/13/13-09 роз»яснив, що суд, встановивши, що відповідачі порушили норми права, які регулують спірні правовідносини, повинний визнати такі дії незаконними та зобов»язати відповідачів провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.

Таким чином, щодо нарахування конкретної суми недоплаченої допомоги, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають, оскільки нарахування конкретних сум виплат є функцією субєкта владних повноважень, а саме відповідача по справі.

У відповідності до положень ст. 88 ЦПК України, враховуючи, що позовні вимоги суд задовольняє частково, суд вважає, що судові витрати слід розподілити наступним чином. Витрати по сплаті судового збору слід покласти на відповідача, а витрати з інформаційно-технічного розгляду справи на позивача.

Водночас, враховуючи що у відповідності до п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" - від сплати державного мита звільняються Пенсійний фонд України, його підприємства, суд вважає, що слід звільнити відповідача від сплати судового збору.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 року № 1258 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2009 року № 825), розмір витрат з інформаційно-технічного забезпечення справ з розгляду розгляду спору майнового характеру складає 120 грн. Таким чином, з позивача слід стягнути вказану витрати по ІТЗ розгляду справи у вказаній сумі.

На підставі викладеного та керуючись ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про соціальний захист дітей війни», Законами України «Про Державний бюджет України на 2007рік», «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», «Про Державний бюджет України на 2009 рік», Рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007року, Рішенням Конституційного Суду України №10рп/2008 від 22.05.2008року, ст. ст. 10, 11, 88, 209, 212, 214-215, 218, 224-226 ЦПК України , суд -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Слов”янському районі, третя особа: Головне управління Державного казначейства України, про стягнення заборгованості по виплаті соціальної допомоги до пенсії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного Фонду України в Слов”янському районі стосовно несплати ОСОБА_1 в повному обсязі за період з 09.07.2007р по 31.12.2007року, з 22.05.08року по 31.12.2008р., з 01.01.2009 по 31.12.2009 року підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Зобовязати управління Пенсійного Фонду України в Слов”янському районі нарахувати та виплатити несплачену соціальну державну допомогу, які дитині війни, у вигляді доплати до пенсії за віком на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.08 року по 31.12.2008 року, з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з вирахуванням фактично виплачених доплат.

Стягнути з ОСОБА_1 витрати на інформаційне технічне забезпечення судового процесу Словянського міськрайонного суду Донецької області у розмірі 120 грн. 00 коп. на р/р 31216259700004 одержувач Державний бюджет Ворошиловського району м. Донецька Код 34686537, МФО 834016 банк ГУ ДКУ у Донецькій області.

Управління Пенсійного Фонду України в Слов”янському районі від сплати судового збору звільнити.

В іншій частині позовних вимог в задоволенні відмовити.

Заочне рішення суду може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідачів про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження рішення і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

Рішення постановлене та підписано у нарадчій кімнаті в одному екземплярі.

Суддя Словянського

міськрайонного суду Р.В. Кузнецов