ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2010 року № 6132/09/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Шавеля Р.М.,
суддів Ліщинського А.М. та Носа С.П.,
при секретарі судового засідання Грищишин Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Первинної профспілкової організації Відкритого акціонерного товариства «Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2009р. у адміністративній справі за позовом Первинної профспілкової організації Відкритого акціонерного товариства «Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів» до Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської обл., третя особа Львівська обласна організація профспілки працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України, про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за неподання податкової звітності, -
В С Т А Н О В И Л А:
08.09.2008р. позивач Первинна профспілкова організація Відкритого акціонерного товариства «Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів» (надалі Первинна профспілкова організація) звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції /ДПІ/ у Дрогобицькому районі Львівської обл. № 0002091501/0 від 27.06.2008р.; судові витрати покласти на відповідача (а.с.3).
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2009р. у задоволенні заявленого позову відмовлено (а.с.48-49).
Не погодившись із винесеним судовим рішенням, його оскаржила позивач Первинна профспілкова організація, яка покликаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою заявлені позовні вимоги задовольнити (а.с.52-53).
В обґрунтування своїх апеляційних вимог покликається на те, що суд першої інстанції помилково обґрунтував свої висновки з покликанням на Закон України «Про обєднання громадян», хоча слід керуватися спеціальним актом Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності». Вказаним законодавчим документом підтверджується наявність у позивача статусу неприбуткової організації, через що до неї не можуть застосовуватися правові норми, які стосуються платників податку на прибуток.
Також податковий орган відмовлявся приймати від позивача звіти неприбуткової організації (хоча один раз такий звіт прийняв).
Заслухавши суддю-доповідача по справі, представників позивача на підтримання поданої скарги, заперечення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, 25.06.2008р. відповідачем ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської обл. проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності подання податкової звітності Первинної профспілкової організації, по результатам якої складено Акт перевірки № 692/15-1 від 25.06.2008р. (а.с.4).
Проведеною перевіркою встановлено, зокрема, що в порушення вимог пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» позивачем як платником податку на прибуток не подано декларацій з податку на прибуток підприємства за І півріччя 2007 року, 9 місяців 2007 року, 11 місяців 2007 року, 2007 рік та І квартал 2008 року.
На підставі наведеного Акта перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення № 0002091501/0 від 27.06.2008р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 850 грн. (а.с.5).
За результатами процедури апеляційного узгодження скарга позивача щодо донарахування податкових зобовязань (штрафних санкцій) податковим органом була відхилена, про що прийнято Рішення № 11350/10/25-005 від 27.08.2008р. про результати розгляду первинної скарги (а.с.6, 7-9).
Відмовляючи у задоволенні заявленого позову, суд першої інстанції виходив з того, що професійна спілка є громадською організацією і незалежно від її належності до неприбуткових організацій зобовязана подавати декларації про свої доходи і витрати (в тому числі з нульовими показниками).
Розглядаючи подану апеляційну скаргу, колегія суддів виходить з того, що Первинна профспілкова організація внесена до Єдиного державного реєстру 01.03.2007р. (а.с.11, 12, 32).
Згідно з Порядком обліку платників податків, зборів (обовязкових платежів), затв. наказом ДПА України № 80 від 19.02.1998р., після надходження до податкового органу відомостей від державного реєстратора щодо внесення позивача до Єдиного банку даних юридичних осіб останню було взято на облік та сформовано довідку про взяття на облік за формою № 4-ОПП. Вказана довідка 06.03.2007р. була надіслана на адресу позивача.
Відповідно до п.4.14 Порядку обліку платників податків, зборів (обовязкових платежів) з моменту взяття на облік платник податків уважається таким, що перебуває на загальній системі оподаткування, якщо ним не обрано інший спосіб оподаткування відповідно до законодавства.
Таким чином, з моменту взяття на облік податковим органом позивач вважається таким, що перебуває на загальній системі оподаткування; доказів обрання нею іншого способу оподаткування відповідно до законодавства протягом спірних періодів не представлено.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» п латники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Пунктом 16.6 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено, що п латники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
Згідно з пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» п одаткові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Як слідує з приписів п.1.3 Порядку складання декларації з податку на прибуток, затв. наказом ДПА України № 143 від 29.03.2003р., д екларація з податку на прибуток підприємства та додатки до неї подаються платником незалежно від того, чи виникло у звітному періоді в платника податкове зобов'язання чи ні.
З набранням чинності Законом України № 1096-IV від 10.07.2003р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань діяльності профспілок» профспілки та їх обєднання виділено в окрему групу неприбуткових організацій.
При цьому кожна організація, основною метою діяльності якої не є одержання прибутку, отримує статус неприбуткової організації шляхом включення її до Реєстру неприбуткових організацій та установ.
Згідно з Положенням про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затв. наказом ДПА України № 232 від 11.07.1997р., для внесення до Реєстру неприбуткова організація або установа повинні подати (надіслати) до податкового органу за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копію статутних і установчих документів.
З урахуванням наведеного слідує, що згідно вимог чинного законодавства профспілкові організації можуть перебувати в Реєстрі неприбуткових організацій та установ та скористатися відповідними податковими пільгами, зокрема щодо податку на прибуток підприємств, якщо для цього у встановленому порядку організацією подано відповідний перелік документів та заповнено заяву за формою 1-РН, а також за умови відповідності її установчих документів вимогам закону.
Оскільки для неприбуткових організацій передбачено особливий пільговий режим оподаткування, тому наказом ДПА України № 233 від 11.07.1997р. затверджено Порядок складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими організаціями, при цьому такі звіти можуть подаватися лише установами і організаціями, що включені до Реєстру неприбуткових організацій та установ з присвоєнням ознаки неприбутковості (для профспілки 0016).
Згідно з п.1.5 вищевказаного Порядку в звіті зазначаються усі передбачені в ньому показники наростаючим підсумком з початку календарного року. У разі незаповнення того чи іншого рядка через відсутність операції (суми) цей рядок прокреслюється. Дані, наведені у звіті, повинні ґрунтуватися на даних бухгалтерського обліку та відповідати правилам складання податкового обліку (звітності).
З огляду на викладене, позивач Первинна профспілкова організація не отримала у встановленому порядку статусу неприбуткової організації шляхом включення її до Реєстру неприбуткових установ та організацій, через що вона не має підстав на отримання відповідних податкових пільг, а відтак зобовязана на загальних підставах подавати до ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської обл. податкову декларацію з податку на прибуток підприємств.
Підтвердженням наведеного слугує й та обставина, що 31.03.2009р. відповідачем було прийнято Рішення № 400/34948696 про внесення позивача до Реєстру неприбуткових організацій (установ) (а.с.63).
Доводи апелянта в іншій частині на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Враховуючи підтвердження в судовому засіданні обставин, якими контролюючий орган обґрунтував свої твердження про порушення позивачем вимог пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а відтак й покладених в основу прийнятого оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, заявлений позивачем позов є безпідставним, через що задоволенню не підлягає.
Таким чином, суд першої інстанції правильно відмовлено у задоволенні заявленого позову, однак з обґрунтуванням такого рішення погодитися не можна. Водночас помилковість мотивів відмови у позові не може бути підставою для скасування правильного по суті рішення у цій частині.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.94, ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Первинної профспілкової організації Відкритого акціонерного товариства «Дрогобицьке заводоуправління будівельних матеріалів» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2009р. у адміністративній справі № 2а-3054/08/1370 залишити без задоволення, а вказану постанову суду без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя: Р.М.Шавель
Судді: А.М.Ліщинський
С.П.Нос