Ухвала суду № 10929744, 29.06.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2010
Номер справи
2а-28304/09/1270
Номер документу
10929744
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Гончарова І.А.

Суддя-доповідач - Колеснік Г.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2010 року справа №2а-28304/09/1270

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Колеснік Г.А.,

суддів: Ляшенка Д.В., Ястребової Л.В.,

при секретарі судового засідання: Драній Л.Г.,

за участю:

представника позивача: Скачкової Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій» до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання незаконним та скасування рішення, визнання незаконним та скасування розпорядження та зобовязання вчинити дії,

за апеляційною скаргою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2009 року, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Луганське регіональне управління автобусних станцій» звернулося до суду з позовом до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо визнання незаконним та скасування рішення № 1059 від 16.09.2009 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про відмову ПАТ «Луганське регіональне управління автобусних станцій» у реєстрації випуску акцій, визнання незаконним та скасування розпорядження № 134-В від 16.09.2009 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, згідно якого Публічному акціонерному товариству «Луганське регіональне управління автобусних станцій» було відмовлено в реєстрації випуску акцій, а також зобов'язання відповідача зареєструвати випуск акцій згідно заяви № 1/1-1 від 26.06.2009 року Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій».

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2009 року позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій» було задоволено. Визнано незаконним та скасовано рішення № 1059 від 16.09.2009 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про відмову Публічному акціонерному товариству «Луганське регіональне управління автобусних станцій» у реєстрації випуску акцій. Визнано незаконним та скасовано розпорядження № 134-В від 16.09.2009 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, згідно якого Публічному акціонерному товариству «Луганське регіональне управління автобусних станцій» було відмовлено в реєстрації випуску акцій. Зобовязано Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку зареєструвати випуск акцій згідно заяви № 1/1-1 від 26.06.2009 року Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій».

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2009 року та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Обґрунтовано апеляційну скаргу тим, що Комісії позивачем було надано пакет документів на реєстрацію випуску акцій Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій». При перевірці зазначених документів було виявлено ряд порушень законодавства, на підставі чого було винесено рішення № 1059 від 16.09.2009 року про відмову ПАТ «Луганське регіональне управління автобусних станцій» у реєстрації випуску акцій та розпорядження № 134-В від 16.09.2009 року, згідно якого Публічному акціонерному товариству «Луганське регіональне управління автобусних станцій» було відмовлено в реєстрації випуску акцій.

В судовому засіданні представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги.

Представник відповідача в судове засідання за викликом не зявився.

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду вислухавши представника позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Згідно з матеріалами справи позивачем 26 червня 2009 року до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку подано заяву № 1/1-1 про реєстрацію випуску акцій Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій», створеного у процесі приватизації. До вказаної заяви, у відповідності до рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 18.03.2002 року № 102 з урахування вимог Закону України «Про приватизацію державного майна» для створення акціонерних товариств, позивачем були надані наступні документи: протокол установчих зборів від 22.06.2009 року, протокол рішення про випуск акцій Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій», нотаріально засвідчена копія статуту ПАТ «ЛРУАС», копія свідоцтва про державну реєстрацію акціонерного товариства, висновок аудиторської фірми щодо проміжної фінансової звітності станом на 31.03.2009 року, баланс та звіт про фінансові результати станом на 31.03.2009 року, акт оцінки майна від 08.05.2009 року, план приватизації державного майна.

Рішенням № 1059 від 16.09.2009 року та розпорядженням № 134-В від 16.09.2009 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Публічному акціонерному товариству «Луганське регіональне управління автобусних станцій» було відмовлено в реєстрації випуску акцій, на підставі порушень законодавства.

В 1 пункті Розпорядження зазначено, що відповідно до акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу-об'єднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій», затвердженого начальником регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області 08.05.2009 р., визначається статутний фонд відкрито акціонерного товариства, що створюється на базі державного майна та майна, що належить орендарю, при цьому документи надані на реєстрацію випуску акцій публічного акціонерного товариства.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерне товариство - господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість акцій однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими освідчуються акціями. Акціонерне товариство може бути створене шляхом заснування або злиття, поділу, виділу чи перетворення підприємницького (підприємницьких) товариства, державного (державних), комунального (комунальних) та інших підприємств у акціонерне товариство.

Судом першої інстанції встановлено, що при розробці акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу - об'єднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду ТОВ «Луганське регіональне управління автобусних станцій» комісія з приватизації керувалася Типовою формою акту оцінки майна, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 року № 1891 «Про затвердження Методики оцінки майна». До п. 17 цієї Типової форми введено поняття «відкрите акціонерне товариство» замість «публічне акціонерне товариство», як це передбачено Законом України «Про акціонерні товариства», який набрав чинності 29.04.2009 року.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерні товариства за типом поділяються на публічні акціонерні товариства та приватні акціонерні товариства.

При розробці акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу - об'єднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління комісія з приватизації правомірно користувалася положеннями Типовою формою акту оцінки майна, при цьому документи на реєстрацію випуску акцій публічного акціонерного товариства надані до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства».

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції що, доводи, наведені в п.1 Розпорядження № 134-В від 16.09.2009 року є необґрунтованими.

Пунктом 2 Розпорядження визначено, що у нотаріально засвідченій копії протоколу установчих зборів ПАТ «ЛРУАС» від 22.06.09 №1 зазначено, що на зборах присутні засновники - Регіональне відділення ФДМУ в Луганській області та фізичні особи, які були учасниками ТОВ «ЛРУАС», що не відповідає вимогам частини 2 статті 17 Закону України «Про приватизацію державного майна»; зазначено, зокрема, що відповідно до Закону України «Про приватизацію державного майна» товариство створене шляхом перетворення ТОВ «ЛРУАС», що є орендарем державного майна, у публічне акціонерне товариство, при цьому вищезазначеним Законом передбачена реорганізація у відкрите акціонерне товариство; не засвідчений підписом та печаткою орендаря - ТОВ «ЛРУАС», що не відповідає вимогам частини 2 статті 17 Закону України «Про приватизацію державного майна».

В п. З Розпорядження зазначено, що у протоколі рішення про випуск акцій ПАТ «ЛРУАС», затвердженого установчими зборами ПАТ «ЛРУАС» від 22.06.09 вказано, що на зборах присутні засновники - Регіональне відділення ФДМУ по Луганській області та фізичні особи, які були учасниками ТОВ «ЛРУАС», що не відповідає вимогам частини 2 статті 17 Закону України «Про приватизацію державного майна»; п. 14 протоколу не відповідає вимогам частини 2 статті 17 Закону України «Про приватизацію державного майна»; не засвідчений підписами та печатками засновників ПАТ «ЛРУАС».

Судом першої інстанції встановлено, що статутний капітал Публічному акціонерному товариству «Луганське регіональне управління автобусних станцій» сформовано на базі державного майна - цілісного майнового комплексу структурного підрозділу - об'єднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду за договором від 21.09.2004 №001984/09 та майна орендаря - Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій».

Публічне акціонерне товариство «Луганське регіональне управління автобусних станцій» є правонаступником ТОВ «ЛРУАС» (ідентифікаційний код 33009052), яке було зареєстроване 27.07.2004 року, реєстраційний номер 13821020000000076. Метою створення вищезазначеного товариства з обмеженою відповідальністю, згідно п. 1.1 статуту, було: оренда та послідуючий викуп цілісного майнового комплексу Луганського обласного автотранспортного управління, збереження єдиної транспортної мережі автобусних станцій, а також одержання прибутку та наступний його розподіл між учасниками.

Статтею 17 Закону України «Про приватизацію державного майна» визначено, що приватизація зданих в оренду єдиних майнових комплексів державних підприємств, організацій та їх структурних підрозділів, крім невеликих державних підприємств, здійснюється шляхом продажу належних державі акцій відкритих акціонерних товариств, заснованих державними органами приватизації та орендарями. Крім того, ч.2 ст.17 передбачено, що після затвердження плану приватизації засновники у десятиденний термін приймають рішення про створення товариства, затверджують його статут і у встановленому порядку подають документи до місцевого органу виконавчої влади для державної реєстрації товариства.

При перетворенні орендних підприємств у відкриті акціонерні товариства його засновниками виступають з боку держави відповідний державний орган приватизації, а з боку орендаря - господарське товариство, створене орендарями.

Згідно з матеріалами справи Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій» раніше надавало державному реєстратору пакет документів, в яких було зазначено засновників: регіональне відділення Фонду державного майна України по Луганській області та ТОВ «ЛРУАС». Однак, вказаний пакет документів повернуто на доопрацювання шляхом внесення змін до складу засновників ПАТ «ЛРУАС», тобто зазначити засновником з боку орендаря - не ТОВ «ЛРУАС», а фізичних осіб, що були учасниками ТОВ «ЛРУАС».

Листом від 24.09.2009 р. № 01/05-2701/0/39-09 начальник управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради - державний реєстратор надала роз'яснення стосовно державної реєстрації товариства та визначення його засновників, а саме зазначила, що реєстрація Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій» здійснена Управлінням державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради відповідно до діючого законодавства.

Крім того, це вже встановлено рішенням Господарського суду Луганської області від 12.11.2009 року по справі № 11/288н-к, а тому не підлягає доказуванню у судовому засіданні.

Останні зміни до ст. 17 Закону України «Про приватизацію державного майна» вносились 18.05.2000 року, тому приписи деяких положень вказаного нормативного акту не враховують вимог Цивільного кодексу України, який вступив в дію в січні 2004 року, та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», який вступив в дію в липні 2004 року.

Відповідно до ст.ст. 104, 108 Цивільного кодексу України при перетворенні юридичної особи дана юридична особа припиняється, а все її майно, права та обов'язки передаються іншій юридичній особі - правонаступнику, що і відбувалось з ТОВ «ЛРУАС».

Статтею 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено, що перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється в результаті перетворення.

Згідно з Положенням «Про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України» від 22.01.1996 року №118 у разі перетворення юридичної особи за правонаступником зберігається її ідентифікаційний код.

Таким чином, ТОВ «ЛРУАС» не могло виступати засновником Товариства, оскільки в процесі перетворення ТОВ «ЛРУАС» припинило своє існування, а всі права та обов'язки перейшли до правонаступника -ПАТ «ЛРУАС».

Відповідно до приписів ст. 114 Цивільного кодексу України учасником господарського товариства може бути фізична або юридична особа.

Чинним законодавством не передбачено можливості заснування господарського товариства юридичною особою, що припинилася.

Крім того, з урахуванням приписів ст. 5 Закону України «Про акціонерні товариства» позивачем правомірно використано найменування «публічне акціонерне товариство».

Отже, ТОВ «ЛРУАС» не могло виступати засновником ПАТ «ЛРУАС», оскільки в процесі перетворення воно припинило своє існування, а всі права та обов'язки перейшли до правонаступника - ПАТ «ЛРУАС». Враховуючи те, що засновниками ТОВ «ЛРУАС» були фізичні особи - працівники ТОВ «ЛРУАС», вони і стали засновниками ПАТ «ЛРУАС», як і рекомендував державний реєстратор.

Як, правильно зазначено судом першої інстанції, із наведених вище підстав є також необґрунтованими зауваження відповідача, викладені у Розпорядженні, щодо невідповідності осіб, яким розміщено акції, даним акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу - об'єднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду ТОВ «Луганське регіональне управління автобусних станцій», затвердженого начальником регіонального відділення ФДМУ по Луганській області 08.05.2009 року та плану приватизації державного майна, затвердженого начальником регіонального відділення ФДМУ по Луганській області 08.05.2009 року.

Таким чином підстави відмови позивачу у реєстрації випуску акцій у п.2 та п.3 Розпорядження також, є необґрунтованими.

В п. 4 Розпорядження визначено, що у висновку незалежного аудитора щодо фінансової звітності «ЛРУАС» за станом на 31.03.09: зазначено, зокрема, що згідно рішення засновників від 22.06.2009 року ТОВ «ЛРУАС» було реорганізоване, при цьому згідно з даними нотаріально засвідченої копії протоколу установчих зборів ПАТ «ЛРУАС» від 22.06.09 №1 було прийняте рішення щодо створення ПАТ «ЛРУАС»:особи, яким розміщено акції не відповідають даним акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу - об'єднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду ТОВ «ЛРУАС», затвердженого начальником регіонального відділення ФДМУ по Луганській області 08.05.09 та плану приватизації державного майна, затвердженого начальником регіонального відділення ФДМУ по Луганській області 08.05.09. Судом першої інстанції правильно зазначено, що відповідно до ст. 56 Господарського кодексу України, яка встановлює способи утворення господарських товариств, реорганізація - спосіб припинення діяльності суб'єкта господарювання, внаслідок якого відбувається перехід усіх його прав та обов'язків до новоствореного суб'єкта (правонаступника). Реорганізація є одночасно способом припинення діяльності діючого суб'єкта та способом утворення нового суб'єкта господарювання. Таким чином, суперечності та невідповідності чинному законодавству України процедури реорганізації Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій» та створення Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій» відсутні. Суперечності стосовно процедури реорганізації Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій» у висновку незалежного аудитора щодо фінансової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське регіональне управління автобусних станцій» станом на 31.03.2009 року відсутні.

В п.5 Розпорядження зазначено, що у п. 5.3 нотаріально засвідченої копії статуту ПАТ «ЛРУАС» 23.06.09 зазначено, зокрема, що при створенні Товариства акції розподілені у кількості 9685246 штук Фонду державного майна України, що не відповідає 4.1, 4.4 статуту, акту оцінки майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу - об'єднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, переданого в оренду ТОВ «ЛРУАС», затвердженого начальником регіонального відділення ФДМУ по Луганській області 08.05.09 та плану приватизації державного майна, затвердженого начальником регіонального відділення ФДМУ по Луганській області 08.05.09.

Згідно з п. п. 4.1, 4.4 статуту Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій» одним із засновників товариства є держава в особі регіонального відділення ФДМУ по Луганській області.

Згідно з Планом приватизації державного майна цілісного майнового комплексу структурного підрозділу - об'єднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, затвердженим наказом регіонального відділення ФДМУ по Луганській області від 08.05.2009 р. № 143 статутний капітал ПАТ «ЛРУАС» становить 26914100 грн. та поділений на 26914100 штук простих іменних акцій номінальною вартістю 1 грн. кожна.

Відповідно до Розділу VI «План розміщення акцій» Плану приватизації державного майна - власність орендаря складає 17228854 штук акцій, а акції, що належать державі у кількості 9685246 штук.

Крім того, актом оцінки ЦМК структурного підрозділу - об'єднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління, затвердженого наказом регіонального відділення ФДМУ по Луганській області від 08.05.2009 р. № 142 визначено статутний капітал акціонерного товариства у сумі 26914100 грн., у тому числі 9685246 грн. належать державі.

План приватизації та акт оцінки цілісного майнового комплексу структурного підрозділу - об'єднання автобусних станцій Луганського обласного автотранспортного управління прийнятий та затверджений членами комісії з приватизації, до якої увійшли представники державних органів.

Таким чином, відповідачем безпідставно було відмолено Публічному акціонерному товариству «Луганське регіональне управління автобусних станцій» в реєстрації випуску акцій.

На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не має.

Керуючись статтями 198, 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2009 року про задоволення позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Луганське регіональне управління автобусних станцій» залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Колегія суддів: Г.А. Колеснік Д.В. Ляшенко Л.В. Ястребова