ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" серпня 2010 р. Справа № 54/150-10
вх. № 5089/1-54
Суддя господарського суду
при секретарі судовогозасідання
за участю представників сторін:
позивача - Сосіна І.О., дов. № 2102/01-17/03-02 від 13.05.2010 року
відповідача - Дзюба І.М., дов. від 29.03.2009 року
розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківській області, м. Харків
до ТОВ "С.К.С.М.", м. Харків
про стягнення 113474,67 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до господарського суду з позовною заявою, в який просить суд стягнути з ТОВ "С.К.С.М." на користь державного бюджету України збитки, заподіяні внаслідок здійснення понаднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від модульних котельних - водонагрівачів без дозволу у розмірі 113474,67 грн. Судові витрати просить суд покласти на відповідача.
Представник позивача у судовому засіданні наполягає на задоволенні позовних вимог у повному обсязі. До канцелярії господарського суду, 18.08.2010 р. були надані, пояснення щодо розрахунку шкоди (вх. 16487) та 19.08.2010 р. заперечення до відзиву на позовну заяву (вх. 17171), які залучаються судом до матеріалів справи.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечує у повному обсязі, з підстав викладених у відзиві на позов, наданому до суду 26.07.2010 р. за вх. 16205 та залученому судом до матеріалів справи. Зокрема в своїх запереченнях відповідач посилається на те, що позивачем при перевірці була безпідставно застосована Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України від 10.12.08 р. № 639, оскільки у період з 01.09.06 р. по 28.08.08 р., за який проводилась перевірка, діяла Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 р. № 38, яка, на думку відповідача, й повинна застосовуватись до правовідносин, що виникли у цей період. Крім того, відповідач зазначає, що позивачем не надано жодних доказів, у підтвердження того, що в період з 01.09.06 р. по 28.08.08. р. ТОВ "С.К.С.М." використовувало модульну котельну встановлену в цеху залізобетонних виробів. В зв’язку з чим відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
В період 29-30 квітня 05-08, 12, 13 травня 2009 року Державною екологічною Інспекцією в Харківській області було здійснено плановий захід - перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю "С.К.С.М", яке розташоване за адресою: м. Харків, вул. Енергетична, 18.
За результатами даної перевірки Державною екологічною інспекцією в Харківській області було складено акт здійснення державного нагляду дотримання вимог природоохоронного законодавства №00370 від "29-30" квітня "05-08, 12, 13" травня 2009 року, в якому зазначалось, що на момент проведення перевірки на підприємстві налічується 21 джерело викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, з них 3 неорганізовані. На підставі звіту по інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, ТОВ "С.К.С.М." одержано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел ТОВ "С.К.Б.М." № 6310136900 від 29.08.08 року, терміном дії на 5 років: з 29.08.08 року по 29.08.2013 року. Відповідачем, було представлено лист Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області від 04.04.2007 року № 06-06-1216, відповідно до якого, держуправління повторно попереджало, що відповідачу в термін до 30.09.2007 року необхідно отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Крім того, листом № 06-06-1216 від 04.04.2007 року держуправління повідомляло, що до отримання нового дозволу на викиди, діє дозвіл виданий в установленому раніш порядку, а саме дозвіл № 952/956/00/02 від 31.12.2002 року. Також ТОВ "С.К.С.М" було представлено договір № 20/11 від 21.11.2005 року з ТОВ "Слобожанщина - Інтерм", згідно якого виконавцем у період з серпня по вересень 2006 року було проведено пуско - режимно - налагоджувальні роботи модулів нагріву МН 129еко в кількості 8 шт. - 1 черга, що встановлені на модульній котельній цеху залізо - бетонних виробів ТОВ "С.К.С.М". Крім того було представлено звіт по інвентаризації викидів забруднюючих речовин модульної котельної установки цеху залізо - бетонних виробів ТОВ "С.К.С.М.", розроблений у 2006 році, який незареєстрований у Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Харківській області. В вищевикладеного вбачається, що ТОВ "С.К.С.М" з 01.09.06 р. по 28.08.08 р. використовувало модульну котельну встановлену в цеху залізо - бетонних виробів, внаслідок чого здійснювало наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності відповідного дозволу, що є порушенням ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”.
За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства інспектором Державної екологічної інспекції в Харківській області, були складені протокол про адміністративне правопорушення № 000480 від 04 червня 2009 р. та постанова про накладення адміністративного стягнення № 04-19-276 від 04.06.2009 р., згідно яких за допущення роботи модульних котельних в період з 01.09.06 по 28.08.08 року за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що в свою чергу призвело до понаднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, заступника директора по загальним питанням ТОВ "С.К.С.М." - Зубко Михайла Івановича, було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 78, 79-1, 82 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00 грн., який ним був сплачений у добровільному порядку відповідно квитанції від 04.06.2009 року.
17.06.2009 р. Товариством з обмеженою відповідальністю "С.К.С.М." листом № 82 надав до Державної екологічної інспекції в Харківській області довідку (інформацію) про часи роботи модульних котельних (джерела № 6, 7) в період з 01.09.06 р. по 28.08.2008 р.
В зв’язку з виявленими порушенням та з урахуванням норм передбачених «Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 639 від 10.12.2008 р., позивачем було розраховано суму збитків та складено претензію № 381, щодо добровільного відшкодування шкоди заподіяної державі в розмірі 113474,67 грн., яку 27.07.2009 р. було направлено на адресу ТОВ "С.К.С.М.". Вимоги даної претензії не були добровільно виконані відповідачем.
Відповідно до п. 2.2. Методики № 639 факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб’єктів господарювання інструментально –лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.
Згідно п.п. 2.1.2. Методики № 639 наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються: викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, включаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.
Згідно п. 2.7. вищевказаної Методики №639 розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та об’ємної витрати газопилового потоку застосовуються у випадку викиду забруднюючих речовин від джерел викидів, які здійснюються без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб’єктів господарювання.
У даному випадку позивачем застосовувався саме розрахунковий метод визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Відповідно до ст. 40 Закону України „Про охорону навколишнього середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно ст. 10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Як вбачається з матеріалів справи, в період з 01.09.2006 р. по 28.08.2008 р. дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від модульних котельних-водонагрівачів (джерела 6, 7) у ТОВ "С.К.С.М." був відсутній.
Згідно ст. 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно частин 4, 5 ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Згідно ст. 69 даного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідно до п. „з” ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п. 5.9. „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.12.06 р. № 548, до повноважень Держекоінспекції, як спеціально уповноваженого органу державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, належить подання позовів про відшкодування втрат і збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідач не надав доказів наявності дозволів у перевіряємий період на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від модульних котельних-водонагрівачів (джерела 6, 7), доказів відшкодування шкоди чи відсутності його вини в спричиненні шкоди.
Посилання відповідача на те, що позивачем при перевірці була безпідставно застосована Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України від 10.12.08 р. № 639, оскільки у період з 01.01.07 р. по 19.05.08 р., за який проводилась перевірка, діяла Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 р. № 38 (надалі – Методика № 38), яка й повинна застосовуватись до правовідносин, що виникли у цей період, суд вважає безпідставними, оскільки позивачем було виявлене правопорушення у квітні-травні 2009 р., коли Методика № 38 вже не діяла. Діюча на час проведення перевірки Методика № 639 передбачає застосування розрахункового методу для визначення наднормативних викидів, що і було зроблено позивачем на підставі наданої відповідачем таблиці фактичного часу роботи модульних котелен, яка була направлена на адресу Державної екологічної інспекції в Харківській області листом від 17.06.2009 року вих. № 82, підписаним особисто директором ТОВ "С.К.С.М." - Субботою Н.І.
Зважаючи на вищевикладене та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем вимог чинного законодавства, прямого причинного зв’язку та розміру шкоди, суд знаходить позовні вимоги про стягнення з відповідача шкоди в сумі 113474,67 грн., заподіяної внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства (понаднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від модульних котельних - водонагрівачів без дозволу), обґрунтованими, доведеними та підлягаючими задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, від сплати яких позивач у встановленому законодавством порядку звільнений, належить стягнути з відповідача в доход Державного бюджету.
Керуючись ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 20, 40, 51, 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 33-35, 43, 46, 49, 82-85 ГПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "С.К.С.М" (61036, м. Харків, вул. Енергетична, 18, код ЄДРПОУ 31797878) на користь державного бюджету України р/р 31518921700002 УДК у м. Харкові код ЄДРПОУ УДК 24134490, банк одержувача ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, символ звітності 921, для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" збитки, заподіяні внаслідок здійснення понаднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від модульних котельних - водонагрівачів в період з 01.09.06 р. по 28.08.08 р. без дозволу у розмірі 113474,67 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "С.К.С.М" (61036, м. Харків, вул. Енергетична, 18, код ЄДРПОУ 31797878) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів – ВДК в м. Харкові (61024, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10), код ЄДРПОУ УДК 24134490, р/р № 31110095700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) державне мито в сумі 1134,74 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "С.К.С.М" (61036, м. Харків, вул. Енергетична, 18, код ЄДРПОУ 31797878) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів – УДК у м. Харкові, код ЄДРПОУ 24134490, р/р № 31219264700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності 264) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя
Повний текст судового рішення підписано 25.08.2010 року.