Рішення № 10916160, 17.08.2010, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
17.08.2010
Номер справи
21/11
Номер документу
10916160
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 77-96-83

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2010 р. Справа № 21/11

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Скапровської І.М.

при секретарі судового засідання Чверенчук Р.Р.

За участю:

прокурора відділу представництва інтересів громадян та держави в судах - Гоголь В.В., старшого державного інспектора відділу Верхнє-Дністровського Басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства - Стефурак І.Я.

директора рибного господарства "Галицький" - Мазур П.В.

учасника процесу - Мазур Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Прокурора в Галицькому районі в інтересах Державного комітету рибного господарства України в особі Верхнє-Дністровського державного басейнового управління, вул. Головна, 44, м. Чернівці, 58000, (Івано-Франківського територіального відділу Верхнє-Дністровського Басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства). Галицьке Шоссе, с. Угринів, Тисменицького р-н, Івано-Франківської обл., ЗКПО 36294364, МФО 856135, р/р 35215001003007 в ГУДКУ у Чернівецькій області.

до відповідача: ДП "Рибгосп Галицький" вул. Лесі Українки, 12, м. Бурштин, Галицького району, Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 25570201

про стягнення з державного підприємства "Рибгосп Галицький"- 607 521, 50 грн. збитків на користь Івано-Франківського територіального відділу Верхнє-Дністровського Басейнового управління охорони за використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства.

встановив, що Прокурор в Галицькому районі в інтересах державного комітету рибного господарства України в особі Верхнє-Дністровського державного басейнового управління Івано-Франківського територіального відділу Верхнє-Дністровського Басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства звернувся до господарського суду з заявою про стягнення з державного підприємства "Рибгосп Галицький" 607 521, 50 грн. збитків.

Позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі, в обґрунтування заявлених вимог зазначив, що охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини - невід'ємна умова сталого економічного та соціального розвитку України.

Відповідно до Конституції України - земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси є об'єктами права власності Українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Тому виснажливе використання тваринного світу з порушенням законодавства порушує державні інтереси і є основами захисту їх органами прокуратури.

Згідно ст.37 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", нагляд за додержанням законодавства про охорону довкілля здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому прокурори. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством права, включаючи звернення до суду з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Таким чином, даний позов заявлено в інтересах держави в особі Івано-Франківського територіального відділу Верхнє-Дністровського ДБУ охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства, який у відповідності з ст.11 Закону України „Про тваринний світ" є уповноваженим органом ведення рибного господарства на території Івано-Франківської області.

Перевіркою, проведеною прокуратурою Галицького району встановлено, що згідно акту перевірки проведеної працівниками Державного комітету рибного господарства України від 23.01.2009 року встановлено, що в порушення вимог Режиму рибогосподарської експлуатації водойм-охолоджувача Бурштинської ТЕС від 02.07.2001 року та доповнення до нього від 28.09.2005 року протягом 2007-2008 років ДП «Рибгосп Галицький» незаконно вилучив із вказаної водойми 9,5 тон карася.

Крім цього, вилов риби (карася) проведено в супереч вимогам п.6.1 Інструкції про порядок спеціального використання водних живих ресурсів затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державного комітету рибного господарства України від 10.02.2000 року за №34/13 без отримання протягом вказаного періоду Талону Рибалки в Головному державному управлінні охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства в області(на даний час з березня поточного року Івано-Франківський територіальний відділ Верхнє-Дністровського державного басейнового управління і використання, і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства.)

Незаконним виловом риби, згідно „Методики розрахунку збитків заподіяних рибному господарству внаслідок порушення правил рибальства та охорони водних живих ресурсів», затвердженої Наказом Міністерства аграрної політики України та Міністерством охорони навколишнього природного середовища від 12 липня 200-і №248/273 вказаним підприємством, спричинено шкоду державі на загальну суму 605150.50 грн.

Згідно акту перевірки від 01.12.2009 року складеного працівниками басейнового управління охорони, використання, і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства встановлено, що даним підприємством в супереч наказу Державного комітету рибного господарства України від 11.03.09р. №105 та п.13.1 Правил промислового рибальства в рибогосподарських водних об'єктах України, здійснили 30.11.2009 року незаконний вилов риби електроловильним пристроєм ЕЛУ-4М.

Згідно ст.27 Закону України „Про тваринний світ", в порядку загального використання об'єктів тваринного світу громадянам дозволяється безоплатне любительське і спортивне рибальство за умови дотримання встановлених правил рибальства і водокористування, а відповідно до ст.ст. 9, 10 Закону України „Про тваринний світ" на громадян покладено обов'язок охороняти тваринний світ і середовище перебування диких тварин, додержуватись лімітів використання об'єктів тваринного світу.

Статтею 10, 63 Закону України „Про тваринний світ", ст.40 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства в галузі охорони і використання тваринного світу, в порядку і розмірі встановленому законодавством України.

Відповідно до ст.69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства охорону навколишнього природного середовища підлягає відшкодуванню, як правило в повному обсязі.

Згідно ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно п. 6.3. „Правил любительського і спортивного рибальства", застосування заходів адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних осіб від відшкодування у повному обсязі збитків, заподіяних рибному господарству внаслідок порушення цих Правил рибальства.

Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та ст. 43 Закону України "Про відходи" передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах передбачених законодавством.

Відповідач щодо позову заперечує, при цьому зазначає, що згідно класифікації видів економічної діяльності (КВЕД), рибгосп "Галицький" займається риборозведенням - рибництвом; наданням послуг у рибництві, рибальством; наданням послуг у рибальстві тощо (копія довідки ЄДРПОУ додається) . В своїй діяльності підприємство керується Режимом спеціального товарного рибного господарства (СТРГ), який базується на Біологічному обґрунтуванні на право здійснення штучного розведення, вирощування водних живих ресурсів та їх використання у водоймі-охолоджувачі Бурштинської ТЕС і діє згідно Тимчасового порядку ведення рибного господарства і здійснення рибальства, затвердженого постановою КМ України від 28.09.1996 р. № 1192.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.09.1996 р. № 1192 "Про затвердження Тимчасового порядку ведення рибного господарства і здійснення рибальства" перелічені терміни "рибництво" та "промислове рибальство".

Рибництво - штучне розведення і природне відтворення водних живих ресурсів, рибницько-меліоративні та біотехнічні заходи, спрямовані на сприяння природному відтворенню водних живих ресурсів у стані природної волі, не належать до рибництва.

Промислове рибальство - вид спеціального використання водних живих ресурсів, які перебувають у стані природної волі, шляхом їх вилучення (вилову, добування, збирання) із природного середовища з метою задоволення потреб населення і народного господарства.

Рибогосподарське використання водойми охолоджувача Бурштинської ТЕС регламентується "Режимом рибогосподарської експлуатації водойми-охолоджувача Бурштинської ТЕС", який діє з 2001 р. та "Доповненням до режиму рибогосподарської експлуатації водойми-охолоджувача Бурщтинської ТЕС", що було затверджене в 2005 р.

Підставою для вилучення водних живих ресурсів з Бурштинського водосховища є вказані вище документи та акти зариблення.

Використання електроловильного пристрою ЕЛУ-4М передбачене "Режимом рибогосподарської експлуатації водойми-охолоджувача Бурштинської ТЕС" та "Доповненням до режиму рибогосподарської експлуатації водойми-охолоджувача Бурщтинської ТЕС" в яких передбачена кількість часу вилову риби з допомогою електротралу, виходячи з "Біологічного обґрунтування на право здійснення штучного розведення, вирощування водних живих ресурсів та їх використання у водоймі-охолоджувачі Бурштиинської ТЕС".

Це зумовлено тим, що ложе водойми-охолоджувача не пристосовано для використання традиційних знарядь лову (особливо закидних неводів).

Крім того, ЕЛУ-4М є найбільш ефективним засобом зняття браконьєрських сіток.

Відповідач також звернув увагу, що рибгосп штучно розводить та проводить наступне вселення риби до водойми-охолоджувача Бурштинської ТЕС, отже вирощувана в ній підприємством риба ще з часу її запуску до водойми вже набула якості товару.

Про це свідчать акти про виконання робіт з зариблення риби в водоймі за останні роки (копії актів долучено до відзиву).

В позовній заяві йдеться про встановлення перевіркою незаконного вилучення підприємством з водойми протягом 2007-2008 років 9,5 тон карася.

Це твердження є необгрунтованим.

В п.11 Режиму рибогосподарської експлуатації водойми-охолоджувача Бурштинської ТЕС передбачені обсяги вилову водних живих ресурсів, в тому числі ( п. 5) - сріблястого карася протягом 2001 -2010 років. Цим нормативним документом передбачено, що обсяги вилову карася протягом 2007-2010 років повинні бути не менше рівня 2004 року, тобто не менше 6 тон.

Вилов риби, в тому числі, і вилов карася, проводився підприємством протягом 2007-2008 років з оформленням відповідних дозвільних документів.

Посилання прокурора в позовній заяві про скасування Режиму рибогосподарської продукції експлуатації водойми-охолоджувача Бурштинської ТЕС, розташованої в м. Бурштин Івано-Франківської області, затвердженого Головрибводом 06.07.2001 р., не відповідає дійсності.

Наказ Держкомрибгоспу від 11.03.2009 р. № 105 про скасування Режиму рибогосподарської продукції експлуатації водойми-охолоджувача Бурштинської ТЕС, розташованої в м. Бурштин Івано-Франківської області, відповідно до листа Держкомрибгоспу від 17.03.2009 р. № 1-13-16/1102 був повернутий підприємством на доопрацювання. Назад, на підприємство наказ не повертався.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд вважає за доцільне відмовити в задоволені позовних вимог.

При цьому суд врахував наступне.

Державне підприємство Рибне господарство "Галицький" згідно КВЕД займається такими видами діяльності, як рибництво, надання послуг у рибництві, рибальством, наданням послуг у рибальстві, оптова торгівля, іншими продуктами харчування.

Згідно Інструкції про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах, рибогосподарська експлуатація водного об'єкта проводиться відповідно до Режиму.

Режим - установлена на відповідний термін сукупність вимог, умов та заходів щодо обсягів робіт з відтворення ВЖР за їх віковими та видовими характеристиками, строків лову, типів і кількості знарядь та засобів лову, обсягів вилучення, регламентації любительського і

спортивного рибальства, ощадливого використання туводних видів, виконання якого забезпечує раціональне використання ВЖР рибогосподарського водного об'єкта або його ділянки.

ДП Рибне господарство "Галицький" здійснює свою діяльність згідно Режиму рибгосподарськогої експлуатації водойми - охолоджувача Бурштинської ТЕС від 2001р. та доповнення до Режиму рибгосподарськогої експлуатації водойми - охолоджувача Бурштинської ТЕС 2005 року.

Підставою звернення позивача до суду було те, що відповідач всупереч Режиму рибгосподарськогої експлуатації водойми - охолоджувача Бурштинської ТЕС та доповнення до Режиму рибгосподарськогої експлуатації водойми - охолоджувача Бурштинської ТЕС від 2005 року за період з 2007 - 2008 роки незаконно здійснив вилов карася в кількості 9,5 тон. чим спричинив збитки в сумі 605 150, 50 грн. та всупереч наказу Державного комітету рибного господарства України від 11.03.2009 року № 05 та п. 13.1 Правил промислового рибальства в рибгосподарських водних об"єктах України, здійснили 30.11.2009 року незаконний вилов риби електроловильним пристроєм ЕЛУ-4М який заборонено до використання.

Режимом рибгосподарськогої експлуатації водойми - охолоджувача Бурштинської ТЕС від 02.07.2001 року погодженого Начальником Івано-Франківської Держрибінспекції та Начальником Держуправління екобезпеки в Івано-Франківській області, затвердженого Начальником Головрибводу встановлено, що обсяги вилову водних живих ресурсів, зокрема обсяг вилову сріблястого карася в 2006- 2010 р. може становити не менше рівня 2004 року. В 2004 році обсяг вилову сріблястого карася становив 6 тон.

Враховуючи особливості функціонування водойми -охолоджувача Бурштинської ТЕС в спеціольному режимі, до "Режиму рибгосподарськогої експлуатації водойми - охолоджувача Бурштинської ТЕС" (2001 р.) згідно рибоводно-біологічного обгрунтування в 2005 році було внесено доповнення, зокрема встановлено обсяги вилову водних живих ресурсів. У переліку, яких встановлено доповненням, обсяги вилову певних видів водних живих ресурсів, такий вид риби, як сріблястий карась відсутній.

Інструкцією про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах встановлено, що доповнення до Режиму повинен затвердити спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань рибного господарства України.

Як вбачається з доповнення до Режиму рибгосподарськогої експлуатації водойми - охолоджувача Бурштинської ТЕС від 2005 року, доповнення затверджено Начальником Державної інспекції рибохорони.

Положенням про державну інспекцію охорони, відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства затвердженного Наказом Міністерства аграрної політики України від 12.05.2005 року № 198 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.05.2005 року № 575/10855 встановлено, що Державна інспекція охорони (далі Держрибінспекція) є спеціально уповноваженим органом державного нагляду у сфері охорони, відтворення живих ресурсів та регулювання в рибгосподарських водних об"єктах України.

Положенням про Міністерство аграрної політики України затвердженого Указом Президента України від 07 червня 2000 року № 772/2000 встановлено, що Міністерство аграрної політики України (Мінагрополітики України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Мінагрополітики України є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань формування та забезпечення реалізації державної аграрної політики, продовольчої безпеки держави, державного управління у сфері сільського господарства, садівництва, виноградарства, харчової промисловості, рибного господарства, переробки сільськогосподарської продукції.

Одже, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань рибного господарства України, відповідно органом, який повинен був затверджувати в 2005 р. доповнення до Режиму рибгосподарськогої експлуатації водойми - охолоджувача Бурштинської ТЕС від 2005 року був (Мінагрополітики України).

Враховуючи, що доповнення до режиму не затверджено органом, який наділений такими повноваженнями, суд відмовляючи в задоволені позовних вимог виходив з того, що Режимом рибгосподарськогої експлуатації водойми - охолоджувача Бурштинської ТЕС передбачено право відповідача виловлювити в 2007р 6 т. сріблястого карася та в 2008р. також 6 т. карася.

Щодо незаконного вилову риби електроловильним пристроєм ЕЛУ-4М, слід зазначити, що Режимом передбачено такий засіб лову, як елетроловильний комплекс ЕЛУ-4М.

Щодо листа Мінагрополітики України, про те, що Державний комітет рибного господарства України є центральним органом виконавчої влади, слід зазначити, що Державний комітет рибного господарства є центральним органом виконавчої влади відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2007 року.

Доповнення до Режиму затверджено в 2005 році, відповідно суд керувався Положенням про Міністерство аграрної політики України (Мінагрополітики України) затвердженого Указом Президента України від 07 червня 2000 року № 772/2000.

Згідно ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

Відповідно до ст. 33 ГПК України Обов'язок доказування і подання доказів Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 49, 82-84, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

в позові Прокурора в Галицького району в інтересах Державного комітету рибного господарства України в особі Верхнє-Дністровського державного басейнового управління (Івано-Франківського територіального відділу Верхнє-Дністровського Басейнового управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства) до ДП "Рибгосп Галицький" про стягнення з державного підприємства "Рибгосп Галицький"- 607 521, 50 грн. збитків на користь Івано-Франківського територіального відділу Верхнє-Дністровського Басейнового управління охорони за використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства - відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.

Суддя                                                            Скапровська І. М.