Постанова № 10902815, 10.08.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2010
Номер справи
2а-2794/10/2370
Номер документу
10902815
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-2794/10/2370 10.08.2010 р. м. Черкаси

13 год. 30 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Руденко А.В.,

при секретарі Чемерин І.В.,

за участю:

представника позивача Мельника А.Ю. (за довіреністю № 374 від 30.06.2010р.),

представника відповідача Клопотенка С.І.(за довіреністю № 2115/10/080 від 16.04.2010р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Ватутінського комунального виробничого підприємства «Водоканал»до державної податкової інспекції у м. Ватутіне Черкаської області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Ватутінське комунальне виробниче підприємство «Водоканал»звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м. Ватутіне Черкаської області, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 23.03.2010р. за № 0000271501/0 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 18 760 грн. 23 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач за оспорюваним податковим повідомленням-рішенням на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2001р. № 2181-111 (у подальшому Закон № 2181) безпідставно нарахував позивачеві штрафні (фінансові) санкції у сумі 18 760 грн. 23 коп. за порушення граничних строків сплати самостійно узгоджених податкових зобовязань зі збору на геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, у розмірі 37520 грн. 44 коп. Позивач фактично сплатив вказану узгоджену суму податкового зобовязання, вказавши у платіжних дорученнях призначення платежу, однак відповідач зарахував вказані платежі в рахунок податкового боргу зі збору на геологорозвідувальні роботи, який виник раніше. Чинне законодавство не наділяє відповідача правом змінювати призначення платежу, тому відповідач неправомірно вчинив дії по зарахуванню платежів в рахунок сплати податкового боргу. Крім того, п.п. 17.1.7 п. 17 ст. 17 вищевказаного Закону передбачає застосування штрафних (фінансових) санкцій тільки у разі несплати узгодженої суми податкового зобовязання протягом граничних термінів, встановлених цим Законом.

Також відповідачем порушено вимоги п. 11 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.03.2001р. за № 110 та зареєстрованої в Мінюсті України 23.03.2001р., а саме: прийняло оспорювань податкове повідомлення-рішення в день реєстрації акта перевірки, чим не надало можливості позивачу надати свої заперечення на акт перевірки.

Крім того, у розрахунку штрафних (фінансових) санкцій не вказано податковий (звітний) період, за який подано розрахунки, не зазначена сума податкових зобовязань, не вказані дати нарахування штрафних санкцій. Внаслідок вказаних порушень підтвердити розмір штрафних (фінансових) санкцій неможливо.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.

Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях, та пояснив, що в ході перевірки позивача з питань сплати податків і зборів встановлено порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181 щодо строків сплати збору на геологорозвідувальні роботи. Факти порушень відображені в акті перевірки від 23.03.2010р. Порушення строків сплати узгодженого податкового зобовязання є підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181, тому штрафні (фінансові) санкції у сумі 18 760 грн. 23 коп. нараховані на законних підставах.

Заслухавши пояснення та доводи представників позивача та відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.

23.03.2010р. посадовою особою відповідача проведена перевірка позивача з питання сплати узгоджених сум податкового зобовязання протягом граничних строків сплати по податку на додану вартість, комунальному податку, земельному податку з юридичних осіб, платі за спецводокористування, збору за геологорозвідувальні роботи, збору за забруднення навколишнього природного середовища за період з 19.02.2007р. по 15.03.2010р.

За результатами перевірки складено акт від 23.03.2010р. за № 62/15-131/24359125, згідно з висновками якого встановлені порушення позивачем встановлених п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181 граничних строків сплати узгоджених податкових зобовязань за вищевказаними податками, в тому числі за збором на геологорозвідувальні роботи.

Розрахунок штрафних санкцій за збором на геологорозвідувальні роботи із зазначенням дати нарахування податкового зобовязання згідно з поданим розрахунком, дати сплати податкового боргу та нарахування штрафних (фінансових) санкцій вказаний у додатку № 6 до акту перевірки.

Згідно з вказаним розрахунком позивач порушив строки сплати самостійно узгоджених податкових зобовязань за розрахунками збору на геологорозвідувальні роботи №№ 1857 від 29.04.2008р., 3268 від 25.07.2007р., 4616 від 22.10.2007р., 6304 від 23.01.2008р., 1774 від 27.04.2007р., 4859 від 24.10.2008р., 4705 від 26.12.2007р.

На підставі вказаного акта перевірки відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181 податковим повідомленням-рішенням від 23.03.2010р. № 0000271501/0 позивачу нараховано штраф у розмірі 50 відсотків у сумі 18760 грн. 23 коп. від узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 37520 грн. 44 коп. за затримку платежів на 664 календарних дні.

Відповідно до статті 14 Закону України «Про систему оподаткування»від 25.06.1991р. № 1251-Х11 збір на геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, віднесений до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів).

Пунктом 13-1 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.1999р. № 115 передбачено, що розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються надрокористувачами протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, органам державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин. Збір сплачується протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору. Надрокористувачі сплачують авансові квартальні внески збору до 20 числа третього місяця звітного кварталу і до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом, у розмірі однієї третини суми збору, зазначеної у попередньому рахунку.

Порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, регулюється Інструкцією, затвердженою наказом ДПА України № 105/309 від 23.06.1999р., зареєстрованого в Мінюсті України 16.07.1999р. за № 474/3767 (у подальшому Інструкція).

Пунктом 5.1 Інструкції визначено, що надрокористувачі самостійно обчислюють збір за кожний звітний квартал виходячи з обсягів видобутих (погашених) корисних копалин, нормативів збору з урахуванням індексів інфляції та коефіцієнтів. За четвертий звітний квартал збір обчислюється виходячи з обсягів видобутих (погашених) корисних копалин з урахуванням уточнених їх обсягів після закінчення року, нормативів збору з урахуванням індексів інфляції та коефіцієнтів.

Платники збору на геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, складають розрахунок збору щоквартально за формою, що наведена у додатку 2 до Інструкції; базовий податковий (звітний) період для збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, дорівнює календарному кварталу. Розрахунки збору подаються надрокористувачами протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, органам державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин (п. 61, п. 6.2 Інструкції).

Пунктом 6.5 Інструкції передбачено, що надрокористувачі сплачують авансові квартальні внески збору до 20 числа третього місяця звітного кварталу і до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом, у розмірі однієї третини суми збору, визначеної у попередньому розрахунку. Авансові внески розраховуються платником збору самостійно у розмірі однієї третини величини збору, нарахованого за попередній звітний квартал. Сума збору у повному обсязі, обчислена відповідно до розрахунку за звітний (податковий) квартал (з урахуванням фактично внесених авансових платежів за цей квартал), сплачується протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання розрахунку збору (тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації платника (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби).

Судом встановлено, що позивач подав до ДПІ у м. Ватутіне Черкаської області розрахунки збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, яким самостійно визначив податкові зобовязання, та здійснив їх оплату:

№4705 від 02.02.2007р. за 4 кв. 2006р. на суму 5 841 грн. 92 коп. зі строком сплати до 19.02.2007р. платіжне доручення № 60 від 30.01.2007р. на суму 9 000 грн. з призначенням платежу - за грудень 2006р., тобто оплата здійснена у повному обсязі;

№1774 від 27.04.2007р. за 1 кв. 2007р. на суму 6 406 грн. 33 коп. зі строком сплати до 21.05.2007р. - платіжні доручення №206 від 30.03.2007р. на суму 6 000 грн. з призначенням платежу - за лютий-березень 2007р., та №356 від 31.05.2007р. на суму 7 400 грн.(частково) з призначенням платежу за березень-квітень 2007р., всього 6406 грн. 33 коп., тобто оплата здійснена у повному обсязі;

№3268 від 25.07.2007р. за 2 кв. 2007р. на суму 6 735 грн. 73 коп. зі строком платежу 20.08.2007р. платіжні доручення №356 від 31.05.2007р. на суму 7 400 грн.(частково) з призначенням платежу за березень-квітень 2007р., №425 від 21.06.2007р. на суму 1 000 грн. з призначенням платежу за квітень-травень 2007р.; №506 від 26.06.2007р.- на суму 2 200 грн. з призначенням платежу - за червень 2007р., всього 10 193 грн. 67 коп., тобто оплата здійснена у повному обсязі;

№4616 від 22.10.2007р. за 3 кв. 2007р. на суму 7 076 грн. 30 коп. зі строком платежу 19.11.2007р. платіжні доручення №725 від 28.08.2007р. на суму 2 300 грн. з призначенням платежу за серпень 2007р., № 796 від 18.10.2007р. на суму 3 000 грн. з призначенням платежу за вересень 2007р., всього на суму 5300 грн. 00 коп., тобто оплата здійснена частково;

№6304 від 21.01.2008р. за 4 кв. 2007р. на суму 6 735грн. 77 коп. зі строком платежу 19.02.2008р. платіжні доручення №981 від 29.11.2007р. на суму 2 500 грн. з призначенням платежу за жовтень 2007р. та № 42 від 26.12.2007р. на суму 200 грн. з призначенням платежу за листопад 2007р., всього 2700 грн., тобто оплата здійснена частково;

№1857 від 24.04.2008р. за 1 кв. 2008р. на суму 7 628 грн. 95 коп. зі строком платежу до 20.05.2008р. платіжні доручення № 40 від 27.03.2008р. на суму 1 970 грн. з призначенням платежу за лютий 2008р., № 25 від 29.04.2008р. на суму 450 грн. з призначенням платежу за березень 2008р., № 60 від 29.04.2008р. на суму 1 500 грн. з призначенням платежу за березень 2008р., №238 від 28.03.2008р. на суму 284 грн. з призначенням платежу за березень 2008р., всього на суму 4 204грн., тобто оплата здійснена частково;

№4859 від 24.10.2008р. за 3 кв. 2008р. на суму 6 327 грн. 15 коп. зі строком платежу до 19.11.2008р.- платіжні доручення № 697 від 29.09.2008р. на суму 2 200 грн. з призначенням платежу за серпень 2008р., тобто оплата здійснена частково.

Як вбачається з розрахунку штрафних санкцій (додаток до акту № 6) та облікових карток платника станом на 31.12.2007р. та 31.12.2008р., відповідач перераховані грошові кошти спрямовував:

-за платіжними дорученнями № 40 від 27.03.2008р. з призначенням платежу за лютий 2008р. (розрахунок 1857 від 29.04.2008р. за 1 кв. 2008р.) та № 42 від 26.12.2007р. з призначенням платежу за листопад 2007р. (розрахунок № 6304 від 23.01.2008р. за 4 кв. 2007р.) в рахунок оплати розрахунку № 47005 від 02.02.2007р. за 4 кв. 2006р.;

-за платіжним дорученням № 143 від 18.03.2009р. з призначенням платежу за 2008р. в рахунок оплати розрахунку № 3268 за 2 кв. 2007р.;

-за платіжними дорученнями № 40 від 27.03.2008р., № 238 від 28.03.2008р., № 25 від 29.04.2008р., № 60 від 29.04.2008р. з призначенням платежу за березень 2008р. (розрахунок № 1857 за 1 кв. 2008р.) в рахунок оплати розрахунку № 1774 від 27.04.2007р. за 1 кв. 2007р.;

-за платіжним дорученням № 697 від 29.09.2008р. з призначенням платежу за серпень 2008р. (розрахунок № 4859 від 24.10.2008р. за 1 кв. 2008р.) в рахунок оплати розрахунку № 1774 від 27.04.2007р.).

Грошові кошти за іншими платіжними дорученнями зараховувались відповідачем в оплату недоїмки за попередні періоди, яка складала станом на 01.01.2007р. - 25 929 грн. 73 коп., станом на 1.01.2008р. 27957 грн. 24 коп.

При цьому відповідно до розрахунку штрафних санкцій (додаток № 6 до акту) та облікових карток платника податків станом на 31.12.2007р. та 31.12.2008р., відповідач в рахунок сплати податкових зобовязань за спірними розрахунками спрямував платежі за платіжними дорученнями №71 від 15.03.2010р. (за лютий 2010р.), №44 від 23.02.2010р. (за січень 2010р.), № 143 від 18.03.2009р. (за 2008 рік), №121 від 29.05.2009р.(за квітень 2009р.) №474 від 25.08.2009р.(за липень 2009р.), № 427 від 31.07.2009р. (за червень 2009р.), №146 від 22.07.2009р.(за червень 2009р.), №214 від 20.10.2009р.(за вересень 2009р.), №697 від 29.09.2009р. (за серпень 2009р.), №129 від 30.06.2009р. (за травень 2009р.), №566 від 28.09.2009р. (за серпень 2009р.), № 40 від 27.03.2008р. (за лютий 2008р.), №25 від 29.04.2008р. (за березень 2008р.), №238 від 28.03.2008р.(за лютий 2008р.), №42 від 26.12.2007р. (за листопад 2007р.).

Спрямування грошових коштів в рахунок оплати податкового боргу, що виник раніше, спричинило прострочення сплати узгоджених податкових зобовязань за спірними розрахунками та нарахування позивачу штрафних (фінансових) санкцій на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181 за оспорюваним податковим повідомленням-рішенням.

Згідно з частиною 3 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування»від 25.06.1991р. № 1251-Х11обовязок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів) припиняється зокрема із сплатою податку, збору (обовязкового платежу).

Відповідно до частини 1 статті 11 цього Закону відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обовязкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обовязкових платежів) відповідно до законів України.

Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181 у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, відповідальність платника податків встановлена саме за несплату узгодженої суми податкового зобовязання протягом граничних строків сплати, встановлених законом, і не обумовлюється будь-якими іншими умовами, в тому числі наявністю у платника податків податкового боргу та спрямуванням податковим органом платежів в рахунок оплати такого боргу.

Беручи до уваги, що позивач сплатив узгоджені суми податкових зобовязань зі збору на геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету за розрахунками №4705 від 02.02.2007р. та №3268 від 25.07.2007р. у повному обсязі та у граничні строки сплати, визначені п. 6.5 Інструкції, суд приходить до висновку, що підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181 за вказані періоди відсутні.

За розрахунком №1774 від 27.04.2007р. зі строком сплати 21.05.2007р. позивачем сума збору 406 грн. 33 коп. сплачена за платіжним дорученням № 356 від 31.05.2007р. сплачена з простроченням на 10 днів.

Також позивач узгоджені суми податкових зобовязань зі збору на геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, за розрахунками №4616 від 22.10.2007р., № 6304 від 23.01. 2008р., № 1857 від 29.04.2008р. та № 4859 від 24.10.2008р. у граничні строки сплатив частково.

Разом з тим, з розрахунку штрафних санкцій (додаток № 6 до акту) вбачається, що відповідач визначив фактичні строки сплати узгоджених сум податкових зобовязань за вищевказаними розрахунками за датою сплати узгоджених сум податкових зобовязань за інші податкові періоди.

Оскільки застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181 знаходиться в прямій залежності від дати сплати платником податків узгодженої суми конкретного податкового зобовязання, накладені на позивача згідно оспорюваного податкового повідомлення-рішення штрафи за порушення граничних строків сплати сум податкових зобовязань за 2006, 2007 та 2008р.р. виходячи з дати сплати сум податкового зобовязання за інші періоди (тобто іншого податкового зобовязання) не відповідає правовій нормі зазначеного підпункту.

Крім того, п. 7.7 ст. 7 Закону України № 2181 визначена рівність бюджетних інтересів. З цією метою визначено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) у рівних пропорціях.

Утім, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу, передбаченого п. 7.7 ст. 7 Закону № 2181, податковий орган не наділений правом чи обовязком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.

Законом № 2181 визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платником податків податкового боргу, і серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

В силу вимог п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобовязань забезпечення боргу. У разі, якщо такого платника визнано банкрутом, черговість задоволення претензій кредиторів визначається законодавством про банкрутство.

Беручи до уваги вказані приписи, суд приходить до висновку, що грошові кошти, сплачені позивачем в погашення узгоджених податкових зобовязань за спірними розрахунками, неправомірно були спрямовані на погашення податкового боргу. У звязку з цим визначення періоду, протягом якого відбулась затримка сплати узгодженого податкового зобовязання, виходячи з дати погашення таким платником податків інших податкових зобовязань також суперечить вимогам законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією законами України.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідач неправильно застосував п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181, тому позовні вимоги є законними та обґрунтованими, а оспорюване податкове повідомлення-рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 18 760 грн. 23 коп. підлягає скасуванню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Ватутіне Черкаської області від 23.03.2010р. № 000271501/0/0 про застосування до Ватутінського комунального виробничого підприємства «Водоканал»штрафних (фінансових) санкцій у сумі 18 760 (вісімнадцять тисяч сімсот шістдесят) ) гривень 23 копійок.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Ватутінського комунального виробничого підприємства «Водоканал»3 (три) гривні 40 копійок судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у порядку письмового провадження протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та у порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлено 19.08.2010р.

СуддяА.В. Руденко