ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-2966/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Клочка К.І.,
при секретарі Міщенко Р.В.,
за участю:
представника позивача Нефьодова І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області до Відкритого акціонерного товариства «Полтаваавтотранс»про стягнення штрафу за порушення у сфері містобудування, -
В С Т А Н О В И В:
21 червня 2010 року Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області (надалі позивач, ІДАБК у Полтавській області)звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Полтаваавтотранс» (надалі - відповідач) про стягнення штрафу за порушення у сфері містобудування у розмірі 850,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на порушення відповідачем норми статті 29 Закону України «Про планування і забудову території»від 20 квітня 2000 року №1699-ІІІ та постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання дозволів на виконання підготовчих і будівельних робіт» №1104 від 30.09.2009, а саме: здійснення будівельних робіт без дозволу на їх виконання.
Представник позивача у судовому засідання вимоги позовної заяви підтримав, просив їх задовольнити.
Відповідач явку уповноваженого представника не забезпечив, про причини неявки суду не повідомив, про час, дату, місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, що підтверджується поштовими повідомленнями.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Статтею 31 Закону України «Про планування і забудову територій» (із змінами і доповненнями) встановлено, що державний контроль за плануванням, забудовою та іншим використанням територій здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури, відповідними спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури, Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими органами виконавчої влади.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про архітектурну діяльність»(із змінами і доповненнями), державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю).
Відповідно до Положення про інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 19.11.2007 №317 (надалі Положення №317), інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі є територіальними органами Державної архітектурно-будівельної інспекції, входять до сфери її управління, підзвітні і підконтрольні їй.
Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства регіонального розвитку та будівництва та Державної архітектурно-будівельної інспекції, а також вищезазначеним Положенням.
На підставі вищезазначеного, 30.12.2009 ІДАБК у Полтавській області проведено позапланову перевірку з питань дотримання законодавства у сфері містобудування (надалі - перевірка), а саме відповідність вимогам будівельних стандартів, норм і правил виконання будівельних робіт по спорудженню прибудови до туалету на території автостанції Кременчук, за адресою вул. Воровського, 32/6, м. Кременчук Полтавської області, яка є структурною частиною відкритого акціонерного товариства «Полтаваавтотранс».
В ході перевірки встановлено самовільне виконання відповідачем будівельних робіт по спорудженню прибудови до туалету на території автостанції Кременчук без дозволу ІДАБК у Полтавській області.
В розумінні статті 29 Закону України «Про планування і забудову території»дозвіл на виконання будівельних робіт - документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд.
Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.
Закон України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»встановлює відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій всіх форм власності за правопорушення у сфері містобудування і спрямований на посилення державного контролю за забудовою територій, розміщенням і будівництвом об'єктів архітектури, додержанням суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, а також на захист державою прав споживачів будівельної продукції.
Відповідно до частини першої статті 1 зазначеного Закону, за експлуатацію або використання будинків чи споруд після закінчення будівництва без прийняття їх державними приймальними (технічними) комісіями підприємства, їх об'єднання, установи та організації (далі - підприємства) незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту (далі - будівельні роботи), виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу у розмірі десяти відсотків вартості виконаних робіт.
За наслідками перевірки складно відповідний акт від 30.12.2009 та припис №1 від 13.01.2010, яким запропоновано подати до ІДАБК у Полтавській області довідку про вартість виконаних робіт, оформити документи на виконання будівельних робіт. Крім того, встановлено строк до 13.02.2010 для надання відповіді у письмовій формі щодо усунення порушень визначених у приписі.
Відповідно до положень пункту 8 статті 7 Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05 квітня 2007 року №877-V, припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
23.02.2010 у звязку з невиконанням відповідачем умов припису, позивачем складено протокол про порушення у сфері містобудування та запропоновано накласти на відповідача штраф у розмірі 850,00 грн.
Згідно зі статтею 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування», підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки. Разом з протоколом складається припис про усунення допущених порушень.
23.02.2010 позивач виніс постанову №1, якою за порушення у сфері містобудування на відповідача накладено штраф у розмірі 850,00 грн.
Штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення (стаття 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»).
02.03.2010 відповідач отримав вищевказану постанову, але як встановлено у судовому засіданні, суму штрафу у розмірі 850,00 грн не сплатив, доказів про її оскарження не надав.
Статтею 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»встановлено, що у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.
Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Зважаючи на вищевикладене, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області до Відкритого акціонерного товариства «Полтаваавтотранс» про стягнення штрафу за порушення у сфері містобудування - задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Полтаваавтотранс" (вул. Великотирнівська, 7, м. Полтава, код ЄДРПОУ 03118127) в дохід державного бюджету України р/р 26001301220019 у ЦВ "Промінвестбанк" штраф у розмірі 850 (вісімсот пятдесят) гривень 00 (нуль) копійок.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 25 серпня 2010 року.
СуддяК.І. Клочко