Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
14.02.2023справа №910/13973/22
Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження
справу № 910/13973/22
за позовом державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (просп. Перемоги, буд. 14, м. Київ, 01135; ідентифікаційний код 38727770) в особі його Ізмаїльської філії (Адміністрація Ізмаїльського морського порту; вул. Набережна Лукі Капікраяна, буд. 4, м. Ізмаїл, Одеська обл., 68609; ідентифікаційний код 38728402)
до Державного агентства резерву України (вул. Пушкінська, буд. 28, м. Київ, 01601; ідентифікаційний код 37472392)
про стягнення 159 407,68 грн,
без виклику представників сторін.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий виклад позовних вимог
Державне підприємство «Адміністрація морських портів України» (далі - Підприємство) в особі його Ізмаїльської філії (Адміністрація Ізмаїльського морського порту; далі - Філія) звернулося до господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Державного агентства резерву України (далі - Агентство) 159 407,68 грн витрат, здійснених на утримання і зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву у 2021 році, що утворилися у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем умов укладеного сторонами договору від 26.09.2013 №16-П-ІЗФ-13/а50/22 про відповідальне зберігання матеріальних цінностей державного резерву (далі - Договір).
Позов мотивовано тим, що:
- 26.09.2013 Агентством та Підприємством в особі Філії укладено Договір, за умовами якого Агентство передає, а зберігач бере на відповідальне зберігання цінності згідно з специфікацією (затвердженою номенклатурою) у кількості та за вартістю згідно з актом форми №1 мр.;
- відповідно до пункту 2.8 Договору зберігач неодноразово надсилав Агентству листи з кошторисом витрат на зберігання матеріальних цінностей державного (мобілізаційного) резерву на 2021 рік, проте відповідач листами повернув позивачу кошторис без погодження на доопрацювання;
- на виконання пункту 2.7 Договору позивачем листом від 19.01.2022 №5/04.01/14-01- 38 було надіслано Агентству звіт по витратам на зберігання матеріальних цінностей державного (мобілізаційного) резерву за 2021 рік, проте листом від 10.06.2022 вих. №909/0/4-22 відповідач повернув позивачу непогоджений звіт з підстав втрати бюджетних асигнувань за 2021 рік;
- Порядком відшкодування підприємствам, установам та організаціям витрат, пов`язаних з відповідальним зберіганням матеріальних цінностей державного резерву, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2002 №532 (далі - Порядок), запроваджено механізм відшкодування підприємствам, установам та організаціям витрат, пов`язаних з відповідальним зберіганням матеріальних цінностей державного резерву, у тому числі мобілізаційного, і визначення суми цих витрат;
- загальна сума витрат, яку зберігач поніс у 2021 році за зберігання матеріальних цінностей державного (мобілізаційного) резерву, становить 159 407,68 грн.
2. Процесуальні дії у справі
Ухвалою господарського суду міста Києва від 22.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; зобов`язано:
- позивача протягом п`яти днів:
Ч з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надати суду оригінали всіх документів, доданих до позовної заяви, що стосуються предмету спору (для огляду);
Ч з дня отримання від відповідача відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив в порядку статті 166 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) з доданням доказів, що підтверджують викладені обставини, та докази надіслання вказаних документів відповідачу;
- відповідача протягом:
Ч п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надати суду: відзив на позов в порядку статті 165 ГПК України з доданням доказів, що підтверджують викладені обставини, та докази надіслання відзиву і доданих до нього документів позивачу; документи, що підтверджують повноваження представників (накази, довіреності, тощо), - оригінали для огляду, належним чином засвідчені копії для долучення до матеріалів справи;
Ч п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив подати до суду заперечення на відповідь на відзив в порядку статті 167 ГПК України з доданням доказів, що підтверджують викладені обставини, та докази надіслання зазначених документів позивачу.
Вказану ухвалу було надіслано відповідачу на адресу, зазначену у позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджується відміткою канцелярії суду на звороті такої ухвали та рекомендованим повідомленням про вручення 05.01.2023 поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача.
Згідно з пунктом 1 частини шостої статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день вручення судового рішення під розписку.
Частинами восьмою і дев`ятою статті 165 ГПК України передбачено, що відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Разом з тим, відповідач у строк, встановлений ГПК України, не подав суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами.
Позивачем 03.01.2023 подано суду для огляду оригінали документів, копії яких додано до позовної заяви.
Судом оглянуто такі оригінали документів, встановлено відповідність наявних в матеріалах справи копій поданим оригіналам та листом від 10.01.2023 повернуто оригінали позивачу.
ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ
26.09.2013 Підприємством в особі Філії (зберігач) та Агентством (Держрезерв) укладено Договір, за умовами якого:
- зберігання матеріальних цінностей державного резерву здійснюється у складських приміщеннях, майданчиках, у холодильних камерах, резервуарах, підземних сховищах, зерносховищах зберігача (пункт 1.1 Договору);
- Держрезерв передає, а зберігач приймає на відповідальне зберігання цінності згідно з специфікацією (затвердженою номенклатурою) у кількості та за вартістю відповідно до акта форми №1мр; передбачені Договором форми актів затверджуються Держрезервом (пункт 1.2 Договору);
- вартість зберігання цінностей визначається згідно з Порядком (пункт 4.1 Договору);
- відшкодування витрат (з урахуванням податку на додану вартість) із зберігання цінностей здійснюється пропорційними частинами за узгодженням Держрезерва і зберігача; у разі, коли Держрезерв визначає за можливе, відрахування суми витрат проводиться частинами протягом поточного року (пункт 4.2 Договору);
- оплата робіт із закладення (поставки) цінностей до мобілізаційного резерву проводиться після отримання та погодження Держрезервом акта встановленої форми (пункт 4.3 Договору);
- Договір набирає чинності з моменту його підписання та діє протягом усього терміну зберігання цінностей; сторони домовилися, що відповідно до статті 631 Цивільного кодексу України умови Договору розповсюджуються на їх взаємовідносини, які виникли до його укладення, а саме з 13.06.2013 (пункт 7.1 Договору).
Згідно зі звітом з витрат на зберігання матеріальних цінностей державного (мобілізаційного) резерву у Філії за 2021 рік загальна площа приміщення, в якому зберігаються матеріальні цінності державного (мобілізаційного) резерву - 208,5 кв.м.; фактична площа приміщення, в якому зберігаються матеріальні цінності державного (мобілізаційного резерву) - 171,3 кв.м.; загальна площа відкритого майданчика, на якому зберігаються матеріальні цінності державного (мобілізаційного резерву) - 196,17 кв.м.; фактично площа відкритого майданчика, на якому зберігаються матеріальні цінності державного (мобілізаційного резерву) - 43,7 кв.м.; загальна площа земельної ділянки, на якій зберігаються матеріальні цінності державного (мобілізаційного резерву) - 16 996,0 кв.м.; загальна фактична площа, на якій зберігаються матеріальні цінності державного (мобілізаційного резерву), складає 171,3 кв.м. + 43,7 кв.м. = 215,0 кв.м.; всього витрат разом з ПДВ 159 407,68 грн.
Листом від 20.01.2021 №31/04.01/14-01-03 позивач надіслав відповідачу звіт з витрат на зберігання матеріальних цінностей державного (мобілізаційного) резерву у Філії за 2020 рік та кошторис витрат на зберігання матеріальних цінностей державного (мобілізаційного) резерву у Філії на 2021 рік. Вказаний лист отримано Агентством 25.01.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Філія листом від 25.03.2021 №12/04.01/14-03-03, у зв`язку з відсутністю відповіді відповідача на лист від 20.01.2021 №31/04.01/14-01-03, просила у стислі строки розглянути та погодити звіт з витрат на зберігання матеріальних цінностей державного (мобілізаційного) резерву у Філії за 2020 рік та кошторис витрат на зберігання матеріальних цінностей державного (мобілізаційного) резерву у Філії на 2021 рік. Вказаний лист отримано Агентством 29.03.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Листом від 28.04.2021 №14/04.01/14-03-03 позивач у зв`язку з відсутністю відповіді відповідача на лист від 25.03.2021 №12/04.01/14-03-03 просив у стислі строки розглянути та погодити звіт з витрат на зберігання матеріальних цінностей державного (мобілізаційного) резерву у Філії за 2020 рік та кошторис витрат на зберігання матеріальних цінностей державного (мобілізаційного) резерву у Філії на 2021 рік. Вказаний лист отримано Агентством 05.05.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач листом від 27.05.2021 вих. №1253/0/4-21 повідомив Філію про таке:
- для перевірки розрахунків витрат бюджетних коштів та з метою їх мінімізації необхідно надавати кошторис з доданням до нього копій (витягів) нормативних документів, що підтверджують заплановані витрати, відповідно до кожної статті витрат;
- для підтвердження витрат з заробітної плати потрібно обов?язково надати копії посадових інструкцій працівників, які займаються обслуговуванням, зберіганням та охороною матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, витяги зі штатних розписів щодо займаних посад, а також копії або витяги з регламентуючих документів стосовно нарахування додаткової заробітної плати (галузева угода, колективний договір тощо);
- для перевірки та підтвердження витрат на амортизацію основних виробничих фондів, задіяних у процесі зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, необхідно надати розрахунки, що містять назву методу нарахування амортизації, балансову та залишкову вартість, а також термін корисного використання об?єкту;
- згідно з додатком 2 до Порядку до інших витрат відносяться витрати, які обчислюються пропорційно площі (об?єму) зберігання, але не більш як 10% суми основних витрат підприємства; крім того, виплати на адміністративно-управлінський персонал та на перерахування профкому не відносяться до обов?язкових витрат, які компенсує Держрезерв із державного бюджету; таким чином, розрахунок потребує деталізації;
- що стосується звіту про витрати за 2020 рік, слід зазначити, що статтею 3 Бюджетного кодексу України встановлено, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається з 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року;
- y зв?язку із закінченням бюджетного 2020 року всі бюджетні призначення втратили чинність; крім того, кошторис витрат на зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву на 2020 рік непогоджений Держрезервом та надсилався на адресу позивача двічі для доопрацювання; погодити звіти про витрати на зберігання мобілізаційного резерву за 2020 рік не було підстав та бюджетних асигнувань;
- кошторис витрат на зберігання матеріальних цінностей державного (мобілізаційного) резерву на 2021 рік Філії повертається на доопрацювання, а звіти про витрати за 2020 рік без погодження.
Листом від 14.06.2021 №22/04.01/14-03-03 Філія повторно надіслала відповідачу для погодження звіт з витрат на зберігання матеріальних цінностей державного (мобілізаційного) резерву у Філії за 2020 рік та кошторис витрат на зберігання матеріальних цінностей державного (мобілізаційного) резерву у Філії на 2021 рік. Вказаний лист отримано Агентством 22.06.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач листом від 01.07.2021 вих. №1556//0/4-21 повідомив позивача про таке:
- у листі від 27.05.2021 вих. №1253/0/4-21 в частині погодження звітів про витрати за 2020 рік зауважено, що статтею 3 Бюджетного кодексу України встановлено, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається з 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року у зв?язку із закінченням бюджетного 2020 року, всі бюджетні призначення втратили чинність;
- кошторис витрат на зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву на 2020 рік не погоджений Агентством та повертався на доопрацювання чотири рази;
- надані Філією варіанти кошторисів на 2020 рік неодноразово направлялися для доопрацювання та врахування зауважень;
- систематичне нехтування позивачем зауважень до кошторису витрат на 2020 рік призвело до його непогодження відповідачем;
- така сама ситуація складається із опрацюванням кошторису витрат на 2021 рік, зауваження, вказані у листі від 27.05.2021 вих. №1253/0/4-21, не враховані;
- в подальшому, з метою оперативної перевірки кошторису витрат, відповідач просив надавати зазначені документи до розрахунків кожної статті витрат; Агентство повернуло вдруге на доопрацювання кошторис витрат на зберігання матеріальних цінностей державного (мобілізаційного) резерву на 2021 рік, а звіти про витрати за 2020 рік без погодження.
Листом від 19.01.2022 №5/04.01/14-01-38 позивач надіслав відповідачу звіт з витрат на зберігання матеріальних цінностей державного (мобілізаційного) резерву у Філії за 2021 рік та кошторис витрат на зберігання матеріальних цінностей державного (мобілізаційного) резерву у Філії на 2022 рік. Вказаний лист отримано Агентством 24.01.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач листом від 10.06.2022 вих. №909/0/4-22 повідомив позивача про те, що бюджетний період становить 1 рік, у зв`язку з закінченням бюджетного 2021 року всі бюджетні призначення втратили чинність; крім того, кошторис витрат на зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву на 2021 рік не погоджений Агентством та надсилався Філії на доопрацювання.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ. ПОЗИЦІЯ СУДУ
Згідно з частиною першою статті 936 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов`язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності.
Відповідно до частини третьої статті 946 ЦК України якщо поклажодавець після закінчення строку договору зберігання не забрав річ, він зобов`язаний внести плату за весь фактичний час її зберігання.
Частинами першою, четвертою і п`ятою статті 11 Закону України «Про державний матеріальний резерв» передбачено, що запаси матеріальних цінностей державного резерву розміщуються на підприємствах, в установах і організаціях, спеціально призначених для зберігання матеріальних цінностей державного резерву. Розміщення і будівництво на території України підприємств, установ, організацій та інших об`єктів системи державного резерву здійснюються в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Підприємства, установи і організації всіх форм власності, яким встановлені мобілізаційні та інші спеціальні завдання, зобов`язані забезпечити розміщення, зберігання, своєчасне освіження, заміну, а також відпуск матеріальних цінностей із державного резерву згідно з зазначеними завданнями власними силами.
Відшкодування витрат підприємствам, установам і організаціям, що виконують відповідальне зберігання, оплата тарифу за перевезення вантажів, спеціальної тари, упаковки, послуг постачальницько-збутових організацій за поставку і реалізацію матеріальних цінностей державного резерву провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2 Порядку сума витрат, що підлягають відшкодуванню, визначається з урахуванням вимог цього Порядку на кожен рік і сплачується пропорційними частками за узгодженням між Держрезервом та відповідальним зберігачем.
Відповідно до пункту 7 Порядку відшкодування витрат, пов`язаних із зберіганням матеріальних цінностей державного резерву, здійснюється виключно на підставі договору, укладеного між Держрезервом та відповідальним зберігачем за формою згідно з додатком 1, за рахунок асигнувань державного бюджету та інших джерел, визначених законодавством.
Абзацами другим і третім пункту 5 Порядку передбачено, що залежно від номенклатури, асортименту та особливостей технології зберігання передбачаються можливі додаткові витрати, пов`язані з обслуговуванням матеріальних цінностей державного резерву, зокрема витрати на консервацію, переміщення, перефарбування тощо.
Розмір додаткових витрат визначається у кожному разі окремо за узгодженням між Держрезервом та відповідальним зберігачем на підставі обґрунтованих фактичних витрат відповідального зберігача.
Згідно з частиною першою статті 526 ЦК України зобов?язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов?язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов?язковим для виконання сторонами.
ВИСНОВКИ
Отже, оскільки матеріалами справи підтверджується факт понесення позивачем витрат на зберігання цінностей державного (мобілізаційного) резерву у 2021 році суд дійшов висновку, що розмір заборгованості відповідає фактичним обставинам, на момент прийняття рішення доказів погашення заборгованості відповідач суду не подав, як і доказів, що спростовують викладені обставини, тому вимога про стягнення з Агентства 159 407,68 грн витрат, здійснених на утримання і зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву у 2021 році, що утворилися у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем умов Договору, є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Слід зазначити, що ні Положенням про Державне агентство резерву України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 №517, ані Порядком не передбачено надання зберігачем запитуваних Агентством документів, через відсутність яких відповідачем було відмовлено в погодженні кошторису витрат на зберігання матеріальних цінностей мобілізаційного резерву на 2021 рік, не погоджено звіт про витрати на зберігання матеріальних цінностей державного (мобілізаційного) резерву в складському приміщенні за період з січня по грудень 2021 року, та відповідно, відмовлено в здійсненні відшкодування витрат на зберігання матеріальних цінностей державного (мобілізаційного) резерву згідно з умовами Договору.
За приписами статті 129 ГПК України судові витрати зі справи слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 13, 73, 74, 76 - 79, 86, 129, 232, 233, 236 - 238, 240, 247-252 ГПК України, господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (просп. Перемоги, буд. 14, м. Київ, 01135; ідентифікаційний код 38727770) в особі його Ізмаїльської філії (Адміністрація Ізмаїльського морського порту; вул. Набережна Лукі Капікраяна, буд. 4, м. Ізмаїл, Одеська обл., 68609; ідентифікаційний код 38728402) до Державного агентства резерву України (вул. Пушкінська, буд. 28, м. Київ, 01601; ідентифікаційний код 37472392) про стягнення 159 407,68 грн задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного агентства резерву України (вул. Пушкінська, буд. 28, м. Київ, 01601; ідентифікаційний код 37472392) на користь державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (просп. Перемоги, буд. 14, м. Київ, 01135; ідентифікаційний код 38727770) в особі його Ізмаїльської філії (Адміністрація Ізмаїльського морського порту; вул. Набережна Лукі Капікраяна, буд. 4, м. Ізмаїл, Одеська обл., 68609; ідентифікаційний код 38728402) 159 407 (сто п`ятдесят дев`ять тисяч чотириста сім) грн 68 коп. витрат із зберігання цінностей за 2021 рік і 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн судового збору.
Після набрання рішенням законної сили видати відповідний наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 14.02.2023.
Суддя Оксана Марченко