Постанова № 10895842, 14.07.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
14.07.2010
Номер справи
2а-3040/10/11/0170
Номер документу
10895842
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

14.07.10Справа №2а-3040/10/11/0170 о 13 годині 12 хвилин Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А. , при секретарі Бурдейній Г.Ю., розглянувши за участю представника позивача Файнгольда С.А., довіреність від 1301.2010р.,

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління у справах захисту прав споживачів

до Приватного підприємства "Перегін"

про стягнення штрафних санкцій за порушення законодавства про рекламу у сумі 5100,00грн. та зобов'язання виконання певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим звернулося до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Перегін" про стягнення штрафних санкцій у сумі 5100,00грн., визнання розміщення рекламних конструкцій без дозволу на розміщення протиправними діями з боку відповідача; зобов'язання відповідача до здійснення примусового демонтажу незаконно розміщеної реклами.

Адміністративний позов мотивований тим, що відповідачем незаконно розміщені рекламні конструкції без дозволу та своєчасно не сплачені штрафні санкції за порушення Закону України “Про рекламу”.

Позивач уточнив позовні вимоги та просив суд стягнути з відповідача штрафні санкції у сумі 5100,00грн.; заборонити відповідачу розповсюдження, розміщення та використання двох зовнішніх реклам за адресою: м. Сімферополь, вул.Севастопольська, район будинків №№119-121 із зазначенням з обох сторін: "Прайд Крым.JAGUAR LAND-ROVER.64-00-00.400м., фон кольору реклами - сірий; та за адресою: м. Сімферополь, вул. Севастопольська, №193 із зазначенням з обох сторін:" Прайд Крым.JAGUAR LAND-ROVER.64-00-00.400м., фон кольору реклами - сірий; зобов'язати відповідача здійснити демонтаж двох зовнішніх реклам, які розміщені за адресою м. Сімферополь, вул. Севастопольська, район будинків №№119-121.

У судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином - судовою повісткою, про причини неявки суду не повідомив, заперечень на позов не надав.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим про закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду від 03.03.2010р. відповідача зобов'язано надати письмові заперечення на позов із їх правовим та документальним обгрунтованням. Явку сторін визнано обов'язковою.

Відповідно до ч.2 ст.40 КАС України, особи, які беруть участь у справі, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі, які не можуть з поважних причин прибути до суду, зобовязані своєчасно повідомити про це суд.

Згідно ч.6 ст.71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу на основі наявних в ній доказів за відсутністю не зявившегося представника відповідача.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

06.03.209р. Головним управлінням у справах захисту прав споживачів в АР Крим здійснений контроль за дотриманням законодавства про рекламу в м. Сімферополь, в ході якого зафіксовані (фотофіксація) ознаки порушення Закону України “Про рекламу”, а саме, в м. Сімферополі по вул. Севастопольськой, район будинків №№119-121 розміщений двосторонній рекламний носій з інформацією, направленою на формування та/або підтримання інтересу споживачів реклами до товару. Дана реклама поширена з ознаками порушення ч. 1 ст. 16 Закону України “Про рекламу”, тому що присутні порушення вимог п. 44 Постанови Кабінету Міністрів України № 2067 від 29.12.2003 р. “Про затвердження типових правил розміщення зовнішньої реклами”: рекламні засоби забезпечуються маркуванням із зазначенням на каркасі рекламного засобу найменування розповсюджувача зовнішньої реклами, номера його телефону, дати видачі дозволу та строку його дії. За результатами перевірки складений протокол від 06.03.2009р. (зворотній бік а.с.8).

06.03.2009р. та 01.04.2009р. позивачем на адресу відповідача направлені вимоги про усунення порушення, зафіксованого протоколом від 06.03.2009р., а також відповідач зобо'язаний був надати, належним чином засвідчені копії наступних документів: копію свідоцтва про державну реєстрацію власника рекламних носіїв; надати пояснення щодо встановлених порушень законодавства про рекламу; надати документально підтверджену інформацію про вартість розповсюдженої реклами (вартість виготовлення та розміщення) відповідно до ч.5 ст.27 Закону України “Про рекламу”(акт виконаних робіт, рахунок, платіжне доручення, тощо); забезпечити надання документів та явку відповідальної особи до 18.03.2009р. та 10.04.2009р. Вимоги отримані уповноваженими особами відповідача (а.с.9).

Відповідачем у встановлений строк необхідна інформація не надана, порушення порядку розповсюдження зовнішньої реклами в добровільному порядку не усунуті.

07.12.2009р. Головним управлінням у справах захисту прав споживачів в АР Крим здійснений контроль за дотриманням законодавства про рекламу в м.Сімферополь, в ході якого зафіксовані (фотофіксація) ознак порушення Закону України “Про рекламу”, а саме в м. Сімферополі по вул. Севастопольськой, район будинків №№119-121 розміщений двосторонній рекламний носій з інформацією, направленою на формування та/або підтримання інтересу споживачів реклами до товару. Дана реклама поширена з ознаками порушення ч.ч.1, 2 ст. 16 Закону України “Про рекламу”, тому що присутні порушення вимог п. 44 Постанови Кабінету Міністрів України № 2067 від 29.12.2003 р. “Про затвердження типових правил розміщення зовнішньої реклами”: рекламні засоби забезпечуються маркуванням із зазначенням на каркасі рекламного засобу найменування розповсюджувача зовнішньої реклами, номера його телефону, дати видачі дозволу та строку його дії. За результатами перевірки складений протокол від 07.12.2009р. ( зворотній бік а.с.14).

10.12.2009р. позивачем на адресу відповідача направлена вимога про усунення порушення, зафіксованого протоколом від 07.12.2009р., якою відповідача зобов'язано надати, належним чином засвідчені копії наступних документів: дозвіл на розміщення рекламних носіїв з зазначенням строку їх дії та відміткою узгодження з органами ДАІ, копію свідоцтва про державну реєстрацію власника рекламних носіїв; надати пояснення щодо встановлених порушень законодавства про рекламу; надати документально підтверджену інформацію про вартість розповсюдженої реклами (вартість виготовлення та розміщення) відповідно до ч.5 ст.27 Закону України “Про рекламу”(акт виконаних робіт, рахунок, платіжне доручення, тощо); забезпечити надання документів та явку відповідальної особи до 25.12.2009р.

Відповідачем у встановлений строк необхідна інформація не надана, порушення порядку розповсюдження зовнішньої реклами в добровільному порядку повторно не усунуті.

На підставі протоколів від 06.03.2009р. та 07.12.2009р. позивачем винесені рішення про застосування штрафу за порушення законодавства про рекламу №797-р від 14.04.2009р. на суму 1700,00грн. (отримано відповідачем 21.04.2009р. (зворотній бік а.с.7), № 2757-р від 29.12.2009р. на суму 3400,00грн. (отримано відповідачем 14.01.2010р. (зворотній бік а.с.11).

Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначає Закон України “Про рекламу” від 03.07.1996, № 270/96-ВР.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 270 під зовнішньою рекламою слід розуміти рекламу, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 270: спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами; Антимонопольний комітет України - щодо дотримання законодавства про захист економічної конкуренції; Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення - щодо телерадіоорганізацій усіх форм власності; Міністерство фінансів України - щодо реклами державних цінних паперів; Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку - щодо реклами на фондовому ринку.

На території Автономної Республіки Крим територіальним органом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики є управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, яке діє на підставі Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 23 червня 2009 р. N 229, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2009 р. за N 636/16652 (надалі Положення).

Відповідно до п.2 Положення, основними завданнями управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим є, зокрема, здійснення державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів та про рекламу на території відповідного регіону; захист прав споживачів реклами від порушень рекламодавцями, виробниками та розповсюджувачами реклами законодавства про рекламу; накладення штрафів на суб'єктів господарювання, а також рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами за порушення прав споживачів у випадках, передбачених законодавством; висвітлення у засобах масової інформації результатів роботи з контролю за дотриманням законодавства про захист прав споживачів та законодавства про рекламу.

Згідно з п.3 Положення управління у справах захисту прав споживачів мають право, зокрема: контролювати дотримання рекламодавцями, виробниками та розповсюджувачами реклами законодавства про рекламу; давати суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів; подавати до суду позови щодо захисту прав споживачів, про заборону відповідної реклами та її публічного спростування та щодо протиправних дій рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами.

Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними законодавства про рекламу не пізніш як за три дні до такого розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.

Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону № 270 рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні органу державної влади під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення органу державної влади, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного органу державної влади та його посадових осіб до суду.

Відносини, що виникають у зв'язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах та визначення порядку надання дозволів на розміщення такої реклами, регулюються Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 N 2067 (далі - Правила).

Пунктом 3 Правил передбачено, що зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.

Згідно п. 44 Правил, рекламні засоби забезпечуються маркуванням із зазначенням на каркасі рекламного засобу найменування розповсюджувача зовнішньої реклами, номера його телефону, дати видачі дозволу та строку його дії.

Згідно з п.46 Типових правил розміщення зовнішньої реклами у разі порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами уповноважена особа органу, який здійснює контроль за додержанням цих Правил, звертається до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою усунення порушень у визначений строк. У разі невиконання цієї вимоги орган, який здійснює контроль, подає інформацію спеціально уповноваженому органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 27 Закону України "Про рекламу" встановлено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону, зокрема, п.3 ч.2 визначено, що відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.

Згідно ч.4 ст. 27 Закону України "Про рекламу" розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдження реклами. Повторне вчинення перелічених порушень протягом року тягне за собою накладення штрафу у подвійному від передбаченого за ці порушення розмірі.

Частиною 6 ст. 27 Закону України "Про рекламу" визначено, що за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальним органам, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ч. 7 ст. 27 Закону України "Про рекламу" у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, суд дійшов висновку про правомірність застосування позивачем до відповідача штрафних санкцій у розмірі 1700,00грн. (100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян*17,00) та у розмірі 3400,00грн. (200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян* 17,00).

Крім того, суд вважає необхідним зазначити, що згідно ч.1 ст. 16 Закону України " Про рекламу" розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах провадиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Пунктом 43 Правил встановлено, що розташування рекламних засобів на перехрестях, біля дорожніх знаків, світлофорів, пішохідних переходів та зупинок транспорту загального користування дозволяється за погодженням з Державтоінспекцією.

Позивачем 28.12.2009р. отримана відповідь Головного Управління МВС України в АР Крим, із якої вбачається, що погодження на розміщення зовнішньої реклами за адресою: м. Сімферополь, вул. Севастопольська, район будинків №№119-121 Головним Управлінням МВС України в АР Крим не надавалося, розміщення рекламних конструкцій здійснено у порушення вимог державного стандарту України ДСТУ 3587-97 та не відповідають вимогам безпеки дорожнього руху (а.с.17).

Відповідно до п.3 ст.27 Закону України "Про рекламу" з метою захисту інтересів суспільства, держави, споживачів реклами і учасників рекламного ринку органи державної влади, зазначені у статті 26 цього Закону, можуть звертатися до суду з позовами про заборону відповідної реклами та її публічне спростування.

Відповідачем, у порядку ст. 71 КАС України не надано доказів усунення порушень порядку розповсюдження та розміщення реклами, яка розташована з порушенням вимог законодавства про рекламу та сплати штрафних санкцій у сумі 5100,00грн., а відтак, суд, дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Оскільки згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 14.07.2010р.

У повному обсязі постанову складено 19.07.2010р.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного підприємства "Перегін" (код ЄДРПОУ 31263902) штрафні санкції за порушення законодавства про рекламу у розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) гривень 00 копійок застосованих рішеннями № 797-р від 14.04.2009р., № 2757-р від 29.12.2009р. в державний бюджет м. Сімферополя р/р 31112106700002, МФО 824026, банк отримувача ГУ ДКУ України в АР Крим м.Сімферополь, ЗКПО 34740405, код платежу 21081100.

Заборонити Приватному підприємству "Перегін" розповсюдження, розміщення та використання двох зовнішніх реклам за адресою: м. Сімферополь, вул.Севастопольська, район будинків №№119-121, із зазначенням з обох сторін: "Прайд Крым.JAGUAR LAND-ROVER.64-00-00.400м., фон кольору реклами - сірий; та із зазначенням з обох сторін:" Прайд Крым.JAGUAR LAND-ROVER.64-00-00.400м., фон кольору реклами сірий.

Зобов'язати Приватне підприємство "Перегін" здійснити демонтаж конструкцій двох зовнішніх реклам за адресою: м. Сімферополь, вул. Севастопольська, район будинків №№119-121, із зазначенням з обох сторін: "Прайд Крым.JAGUAR LAND-ROVER.64-00-00.400м., фон кольору реклами - сірий; та із зазначенням з обох сторін:" Прайд Крым.JAGUAR LAND-ROVER.64-00-00.400м., фон кольору реклами - сірий;

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Москаленко С.А.