№2а-12/10
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 травня 2010 року м. Дніпродзержинськ
Дніпровський районний суд м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області в складі головуючого судді Байбара Г.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м.Дніпродзержинська про визнання дій неправомірними по виплаті державної грошової допомоги»,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, як місцевого адміністративного суду, з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська, та уточнивши 10.05.2009 року свої позовні вимоги (а.с.18) просить: визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська щодо нарахування, призначення та виплати їй державної допомоги; зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська перерахувати та виплатити їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з квітня 2007 року по січень 2009 року в розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до шести років, починаючи з 01.04.2007 року з наступним підвищенням виплат відповідно до прожиткового мінімуму.
На обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що 01 листопада 2007 року вона народила сина ОСОБА_2 і в квітні 2007 року була взята на облік в управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м.Дніпродзержинська, де їй була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вважає що відповідач невірно нараховував та сплачував їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка, відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» повинна надаватися в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років і повинна бути визначена з 01.01.2007 року – 434 грн., з 01.04.2007 року – 463 грн., з 01.10.2007 року – 470 грн., 01.01.2008 року -526 грн., з 01.04.2008 року – 538 грн., з 01.07.2008 року -540 грн., з 01.10.2008 року – 557 грн. Посилаючись на положення Конституції України, рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, вважає, що дії працівників управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м.Дніпродзержинська, щодо нарахування та виплати їй допомоги є протиправними.
В судове засідання позивач не з’явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача, Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська, в удове засідання не з’явився, надав суду письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження, позовні вимоги не визнав повністю.
В письмових запереченнях на позов відповідач зазначив, що нарахування та виплата допомоги позивачу проводилась відповідно Законів України «Про державний Бюджет України на 2007 рік» та «Про державний Бюджет України на 2008 рік» згідно яких встановлено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Виплати ці здійснювались за рахунок коштів та в межах субвенцій з державного бюджету через Міністерство праці та соціальної політики України з подальшим перерахуванням їх місцевим органам праці та соціального захисту населення. Вважає, що належним відповідачем у справі є Міністерство праці та соціальної політики України. Проведення виплат в більшому розмірі, відповідно до Рішення Конституційного суду від 09.07.2007 року №6-рп-2007 можливе тільки в разі внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та збільшення видатків на виплату державної допомоги. Законом України «Про державний Бюджет України на 2008 рік» змінено редакцію ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми, і ці зміни не визнано неконституційними.. Крім того позивач пропустила строк звернення до суду передбачений ст. 100 КАСУ, наполягає на його застосуванні та відмові в задоволенні позову, оскільки позивач звернувся до суду 09.02.2009р.
Суд вважає за можливе провести розгляд справи в порядку письмового провадження за відсутності позивача та представника відповідача по справі згідно вимог ч. 3 ст. 122 КАС України, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів про правовідносини сторін і немає необхідності заслуховувати їх поясненя в суді.
Судом встановлено, що 01 листопада 2006 року ОСОБА_1 народила сина ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження /а.с. 8/.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська і з 01.04.2007 року отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у наступних розмірах: з квітеня 2007 року по липень 2007 року – 129,03 грн. на місяць; серпень 2007 р.- 132,64 грн., вересень2007 р. – 134,45 грн., жовтень 2007 р. – 136,13 грн., листопад 2007 року140,05 грн., з грудня 2007 року по січень 2009 року – 144,00 грн. на місяць, що підтверджується довідкою (а.с. 7).
Вважаючи, що допомога по догляду за дитиною виплачується в розмірі меншому ніж передбачено діючим законодавством, позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом.
Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Суд вважає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини з призначення та виплати соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно ст. 3 зазначеного Закону, одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений у ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції Закону України від 22.03.2001 року), згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Як зазначено відповідачем в запереченнях на позов, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася позивачці у 2007 році в розмірі встановленому Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік …», відповідно визначених цим Законом видатків. З початку 2008 року допомога виплачувалася відповідно Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік …».
В абзаці 3 частини 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік…» зазначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. В пункті 14 ст. 71 цього Закону зазначено: призупинити дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Позивач не оспорювала в заявленому позові правильність розрахунку її допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до цього Закону, та Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік, але вважає, що цими законами звужено її право на отримання допомоги в більшому розмірі, на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, визначеному в Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". В порядку досудового врегулювання спору вона зверталася до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська з заявою про перерахування допомоги та виплату недоплаченої суми допомоги, але листом відповідача від 29.01.2009 року №254/01/21 (а.с. 5) їй було відмовлено в цьому.
Згідно рішення Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 положення абзацу третього частини другої статті 56, та п. 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність, як такі, що визнані неконституційним, з часу винесення цього рішення Конституційного суду України.
Це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
З урахуванням зазначеного рішення Конституційного суду України, при розрахунку розміру допомоги позивачці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року слід керуватися ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років на 2007 рік був встановлений в наступних розмірах: з 01.01.2007 року – 434 грн., з 01.04.2007 року – 463 грн., 01.10.2007 року – 470 грн.
Згідно довідки від 21.01.2009 року №57 (а.с. 7) Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська ОСОБА_1 виплачувалася допомога в наступних розмірах: з квітеня 2007 року по липень 2007 року – 129,03 грн. на місяць; серпень 2007 р.- 132,64 грн., вересень2007 р. – 134,45 грн., жовтень 2007 р. – 136,13 грн., листопад 2007 року140,05 грн., з грудня 2007 року по січень 2009 року – 144,00 грн
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Таким чином, суд вважає, що з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідачем не в повному обсязі нараховувалася та виплачувалася позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а діяння відповідача у справі щодо нараховування та виплати позивачу з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому від встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, є протиправними.
Проте, суд вважає, що позивачу необхідно відмовити в задоволені позову в частині визнання протиправними діянь відповідача щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з 01.04.2007 року до 09 липня 2007 року, оскільки ця допомога нараховувалася відповідачем відповідно до діючого на той час абзацу 3 частини 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Суд також вважає, що позивачу необхідно відмовити в задоволенні позову в частині визнання протиправними діянь відповідача щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов’язання перерахувати цю допомогу в період часу з 1 січня 2008 року по січень 2009 року (як заявленоо в позові), оскільки згідно статті 23 розділу ІІ Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», статтю 15 якого викладено в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Пункт 3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» Закону викладено у такій редакції: «3. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року (50 відсотками, з 1 січня 2009 року -75 відсотками, з 1 січня 2010 року 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».
В своєму рішенні N 10-рп/2008 від 22.05.2008 року Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Державний бюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. Відповідно до вказаного Рішення деякі норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рікта та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними. Проте, стаття 23 вказаного Закону, яким стаття 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладена в новій редакції та встановлено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку на 2008, 2009, 2010 року, неконституційною визнаннана не була.
З огляду на викладене вище, суд вважає за необхідне ухвалити рішення про визнання протиправними діянь відповідача відносно нарахування та виплати допомоги позивачу в період з 9.07.2007 року по 31.12.2007 року та про зобов’язання відповідача перерахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9.07.2007 року по 31.12.2007 року відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. В іншій частині позову має бути відмовлено.
При вирішенні справи суд не приймає до уваги наполягання відповідача на відмові в задоволенні позову, на підставі ч.1 ст. 100 КАС України, в зв’язку з пропущенням позивачем річного строку звернення до адміністративного суду за захистом порушеного права, передбаченого ч.2 ст. 99 КАС України.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Хоча позивачка звернулася в суд з адміністративним позовом 09.02.2009 року, пропустивши річний строк на захист своїх прав порушених в період 2007 року, але у суду немає підстав вважати, що вона до звернення з заявами на початку 2009 року з цього приводу до відповідача знала чи повинна була знати про порушення її прав, оскільки була зайнята доглядом за народженою дитиною. В запереченнях відповідача проти позову не надано жодних доказів того, що позивачка до січня 2009 року знала про порушення її права.
Таким чином, суд вважає, що позивачем не був пропущений річний строк для її звернення до адміністративного суду за захистом її права на перерахування та виплату допомоги починаючи з 9.07.2007 року.
Відповідно ст. 94 КАС України, на користь позивача з бюджету м. Дніпродзержинська має бути стягнуто 3,40 грн. сплаченого судового збору.
На підставі викладеного, керуючись статтями 8, 9, 11, 69, 71, 159-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Частково задовольнити позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м.Дніпродзержинська про визнання дій неправомірними по виплаті державної грошової допомоги»
Визнати протиправними діяння Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області щодо нарахування, призначення та виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі меншому від встановленного законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за період з 9.07.2007 року по 31.12.2007 року, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, з урахуванням уже виплаченої допомоги за цей період часу.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Стягнути з бюджету м. Дніпродзержинська ( ВДК м. Дніпродзержинська УДК «Казна Дніпро», п/р № 31419537700013, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24232324, ГУДКУ м. Дніпропетровськ) на користь ОСОБА_1 3,40 грн. сплаченого судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі протягом десяти днів з дня проголошення постанови заяви про її апеляційне оскарження до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання зави про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зави про апеляційне оскарження.
Суддя Г.А. Байбара .