Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
17.08.10 Справа №6/43-09. Господарський суд Сумської області у складі:
головуючого судді Спиридонової Н.О., суддів Малафеєвої І.В., Заєць С.В.,
при секретарі Щербак С.В.,
за участю представників сторін:
скаржника ОСОБА_1 (б/н від 04.08.2010р.)
боржника засновник боржника ОСОБА_2
ліквідатор - Коробка П.С. (ліц. АВ 397287 від 03.10.2008р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду Сумської області скаргу кредитора ПАТ «Перший український міжнародний банк» на незаконні дії ліквідатора Коробки П.С. по справі № 6/43-09
за заявою голови ліквідаційної комісії Приватного інженерно- сервісного центру “Кварк” Коробки П.С.
до боржника Приватного інженерно - сервісного центру «Кварк» (40000, м. Суми, пров.Пляжний, 3 код 21127271)
про визнання банкрутом, -
встановив:
До господарського суду звернувся кредитор ПАТ «Перший український міжнародний банк» із скаргою на незаконні дії ліквідатора боржника Коробки П.С. у даній справі, в якій просить суд припинити повноваження ліквідатора Коробки П.С. та призначити ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Солдаткіна С.В., мотивуючи її тим, що ліквідатором було допущено порушення під час здійснення ліквідаційної процедури, зокрема в частині оцінки майна банкрута. Також скаржник посилається на інші обставини викладені в скарзі.
У судовому засіданні представник кредитора ПАТ «Перший український міжнародний банк» підтримав скаргу на дії ліквідатора та просить суд припинити повноваження ліквідатора Коробки П.С. та призначити ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Солдаткіна С.В.
Ліквідатор Коробка П.С. в поясненнях проти скарги заперечує, вважає її безпідставною та необґрунтованою, зазначає, що жодних порушень Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» під час здійснення ліквідаційної процедури він не допускав. Також посилається на інші обставини зазначені в поясненнях.
У судовому засіданні ліквідатор Коробка П.С. підтримав заперечення на скаргу та просить суд залишити скаргу кредитора ПАТ «Перший український міжнародний банк» без задоволення.
17.08.2010р. від ОСОБА_2 надійшло клопотання про призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Савочку А.А., мотивуючи своє клопотання тим, що згідно ч. 1 статті 24, ч. 2 статті 17 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» кандидатуру ліквідатора може запропонувати представник органу, уповноважений управляти майном боржника.
Також, 17.08.2010р. від арбітражного керуючого Савочки А.А. надійшла заява про надання згоди на його призначення ліквідатором банкрута.
У судовому засіданні ОСОБА_2 проти скарги на дії ліквідатора кредитора ПАТ «Перший український міжнародний банк» заперечує, вважає ї безпідставною та необґрунтованою, просить суд відмовити в задоволенні скарги, а у разі якщо суд задовольнить скаргу то просить призначити ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Савочку А.А.
Розглянувши скаргу на дії ліквідатора, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представника кредитора ПАТ «Перший український міжнародний банк», ліквідатора та ОСОБА_2, суд дійшов висновку про задоволення скарги, виходячи з наступного.
Постановою господарського суду Сумської області від 19.02.2009р. боржника ПІСЦ «Кварк» визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором банкрута голову ліквідаційної комісії Коробку П.С. та покладено на нього виконання дій по ліквідації банкрута відповідно до вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», також було зобовязано ліквідатора у пятиденний строк з дня винесення постанови опублікувати в офіційних друкованих органах Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України обяву про визнання боржника банкрутом.
Частиною 3 статті 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» передбачено, що опублікування відомостей про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури здійснюється ліквідатором у офіційних друкованих органах за рахунок банкрута у п'ятиденний строк з дня прийняття постанови про визнання боржника банкрутом.
У відповідності до статті 25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження:
приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження;
виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута;
здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством;
аналізує фінансове становище банкрута;
виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута;
очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу;
пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту;
має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується в першу чергу згідно зі статтею 31 цього Закону за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута;
з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута або отриманого для цієї мети кредиту;
заявляє в установленому порядку заперечення по заявлених до боржника вимогах поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство, і є неоплаченими;
з підстав, передбачених частиною десятою статті 17 цього Закону, подає до господарського суду заяви про визнання недійсними угод боржника;
вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб;
передає у встановленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню;
реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом;
повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному органу з питань банкрутства інформацію для ведення єдиної бази даних щодо підприємств-банкрутів;
здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Протягом п'ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України.
З дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута.
Ліквідатор (арбітражний керуючий) має право замовити виготовлення дубліката печатки та штампів у разі їх втрати.
Статтею 29 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» передбачено, що майно, на яке звертається стягнення у ліквідаційній процедурі, оцінюється арбітражним керуючим у порядку, встановленому законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. У разі продажу майна на аукціоні вартість майна, що визначається шляхом його оцінки, є початковою вартістю. Для здійснення оцінки майна арбітражний керуючий має право залучати на підставі договору суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання з оплатою їх послуг за рахунок коштів, одержаних від виробничої діяльності боржника, визнаного банкрутом, або реалізації його майна, якщо інше не встановлено комітетом кредиторів.
Згідно з частиною 2 статті 22 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» строк ліквідаційної процедури не може перевищувати дванадцяти місяців. Господарський суд може продовжити цей строк на шість місяців, якщо інше не передбачено цим Законом.
Як вже зазначалося вище, ліквідатора у відповідності до вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» було зобовязано в пятиденний строк з дня винесення постанови опублікувати в офіційних друкованих органах Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України обяву про визнання боржника банкрутом, однак в порушення норм чинного законодавства ліквідатором було надано оголошення в газеті Голос України № 41 лише 06.03.2009 року, а постанова господарським судом про визнання боржника банкрутом винесена 19.02.2009 року, тобто через пятнадцять днів півмісяця.
18.02.2010 року ліквідатор звернувся до господарського суду з клопотанням про продовження строку ліквідаційної процедури і ухвалою від 25.02.2010 року суд задовольнив клопотання ліквідатора та продовжив строк ліквідаційної процедури у даній справі до 19.08.2010 року.
Як вбачається з документів наданих ліквідатором суду, а саме, з договору №49-10 на проведення незалежної оцінки майна банкрута укладеного між ліквідатором Коробка П.С. та ТОВ «Оціночна фірма «Юніт», то даний договір на проведення незалежної оцінки майна боржника було укладено лише 01.06.2010 року, тобто через рік та три місяці після винесення судом постанови про банкрутство боржника.
Отже дана обставина свідчить про затягування ліквідаційної процедури ліквідатором банкрута Коробка П.С.
У відповідності до даного договору дата оцінки - 31.05.2010 року, тобто за день до дати укладення договору на проведення оцінки.
Згідно з частиною другою зазначеного договору вартість робіт визначається сторонами у розмірі 3500 грн. і розрахунок здійснюється замовником шляхом внесення суми вартості робіт на розрахунковий рахунок виконавця двома частинами: перша частина - попередня оплата 50% від загальної вартості, що складає 1000 грн.; друга частина після оплата 50% від загальної вартості, що складає 1000 грн.
Отже не зрозуміло, яка загальна вартість виконаних робіт за даним договором 3500грн. або 2000 грн. ( 1000 грн.+1000 грн. ).
Ухвалою від 08.07.2009 року та від 20.07.2009 року ліквідатора боржника Коробку П.С. було зобовязано надати суду належним чином завірені копії договору на проведення оцінки майна банкрута та матеріали проведення вказаної оцінки.
На виконання вимог зазначених ухвал суду ліквідатором було надано суду договір №49-10 від 01.06.2010 року на проведення незалежної оцінки та висновок про вартість майна.
Як вбачається з висновку вартості майна боржника даний висновок виконано на підставі договору №49-10 від 01.06.2010 року, однак датою оцінки є 31.05.2010 року, тобто за день до укладення договору про проведення незалежної оцінки.
Також у зазначеному висновку вказано, що даний висновок без звіту про оцінку майна є недійсними. Ліквідатор боржника звіту про оцінку майна суду не надав, хоча дані документи були витребувані у ліквідатора ухвалами суду від 08.07.2009 року та від 20.07.2009 року.
Згідно частини 4 статті 24 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у ліквідаційній процедурі господарський суд
розглядає скарги на дії учасників ліквідаційної процедури.
Відповідно до частини 13 статті 30 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у разі невиконання або неналежного виконання ліквідатором своїх обов'язків господарський суд за клопотанням комітету кредиторів може припинити повноваження ліквідатора і, за пропозицією комітету кредиторів, призначає нового ліквідатора.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що ліквідатором Коробкою П.С. при виконанні ліквідації боржника було порушено норми чинного законодавства і неналежне виконання ним своїх повноважень, а тому, суд вважає за необхідне, припинити повноваження ліквідатора Коробки П.С.
Щодо призначення нового ліквідатора банкрута, то суд, вважає за необхідне задовольнити клопотання кредитора ПАТ «Перший український міжнародний банк» та призначити ліквідатором банкрута Солдаткіна С.В. і відмовити ОСОБА_2 в задоволенні клопотання про призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Савочку А.А., виходячи з наступного.
Провадження у даній справі порушено та боржника визнано банкрутом на підставі статті 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Згідно ч. 2 статті 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності в нього ліцензії.
Відповідно до ч. 1 статті 24 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у постанові про визнання боржника банкрутом господарський суд відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, передбаченому для призначення керуючого санацією.
Згідно ч. 2 статті 17 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» комітет кредиторів приймає рішення про погодження кандидатури керуючого санацією, вибір інвестора (інвесторів), схвалення плану санації боржника.
Кандидатури керуючого санацією та інвестора (інвесторів) можуть бути запропоновані комітету кредиторів будь-яким із кредиторів, представником органу, уповноваженого управляти майном боржника. Керуючим санацією може бути запропоновано особу, яка виконувала повноваження розпорядника майна, або керівник підприємства, якщо на це є згода комітету кредиторів та (або) інвесторів.
В пункті 87 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 15 від 18.12.2009 року зазначено, що відповідно до частини другої статті 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у звязку з банкрутством підприємства, про що робиться запис у його трудовій книжці, а також припиняються повноваження власника ( власників ) майна банкрута, якщо цього не було зроблено раніше.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у відповідності до норм діючого законодавства представник органу, уповноваженого управляти майном боржника може запропонувати кандидатуру ліквідатора до визнання боржника банкрутом та винесення постанови про банкрутство, після винесення постанови про визнання боржника банкрутом представник органу, уповноваженого управляти майном боржника, у даному випадку ОСОБА_2 не може запропоновувати суду кандидатуру ліквідатора, оскільки у відповідності до статті 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном та припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута.
З огляду на викладене, господарський суд дійшов висновку про відмову в задоволенні клопотання ОСОБА_2 щодо призначення ліквідатором арбітражного керуючого Савочку А.А. та задоволення клопотання кредитора ПАТ «Перший український міжнародний банк» і призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Солдаткіна С.В.
Враховуючи вищезазначене, господарський суд дійшов висновку про задоволення у повному обсязі скарги кредитора ПАТ «Перший український міжнародний банк».
Керуючись статтями 17, 22, 23, 24, 25, 29, 30 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ухвалив :
Скаргу ПАТ «Перший український міжнародний банк» на дії ліквідатора Коробки П.С. по справі № 6/43-09 задовольнити у повному обсязі.
Повноваження арбітражного керуючого Коробки П.С., як ліквідатора банкрута Приватного інженерно - сервісного центру «Кварк» - припинити.
Призначити ліквідатором банкрута Приватного інженерно - сервісного центру «Кварк» арбітражного керуючого Солдаткіна Сергія Вячеславовича (ліцензія АБ №271729 від 16.03.2006р.).
У задоволенні клопотання гр. ОСОБА_6 про призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Савочку А.А. відмовити.
Копію даної ухвали направити кредиторам, боржнику, ліквідатору Солдаткіну С.В., арбітражному керуючому Коробці П.С., арбітражному керуючому Савочці А.А., гр. ОСОБА_6, державному органу з питань банкрутства.
Повний текст ухвали складено 18.08.2010р.
Головуючий суддя (підпис) Н.О.Спиридонова
Суддя (підпис) І.В.Малафеєва
Суддя (підпис) С.В.Заєць