Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 серпня 2010 року 11:30 № 2а-8050/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Блажівської Н. Є., при секретарі судового засідання Ісаковій Є. К.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі міста Києва доКиївського міжобласного спеціалізованого ремонтноналагоджувального акціонерного товариства простягнення заборгованості У судовому засіданні 13 серпня 2010 року відповідно до пункту 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину Постанови. О Б С Т А В И Н И С П Р А В И
Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі міста Києва (надалі –також «Позивач») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київського міжобласного спеціалізованого ремонтноналагоджувального акціонерного товариства (надалі –також «Відповідач») про стягнення з Київського міжобласного спеціалізованого ремонтноналагоджувального акціонерного товариства суму заборгованості по внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 33 968 грн. 64 коп. на користь Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі міста Києва.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до вимог чинного законодавства України Київське міжобласне спеціалізоване ремонтноналагоджувальне акціонерне товариство має перед Управлінням Пенсійного фонду України у Печерському районі міста Києва заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в розмірі 33 968, 64 грн., яка на момент розгляду даної адміністративної справи є непогашеною.
Представник Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі міста Києва в судовому засіданні зазначила, що Відповідачу надсилалися вимоги про сплату боргу (№ Ю-2684/3 від 3 квітні 2009 року та № Ю-2684/11 від 16 квітня 2010 року), які були отримані Відповідачем, однак у визначені законодавством строки Відповідачем не було погашено визначеної у вимогах заборгованості.
Відповідач явку уповноваженого представника до суду не забезпечив, про дату та час судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчить відповідне поштове повідомлення.
У зв’язку з неявкою представника Відповідача та ненаданням ним письмового відношення до заявлених позовних вимог та інших доказів, що витребовувалися ухвалою суду, керуючись вимогами частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника Позивача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. N 21-1.
Відповідно до пункту 3.1.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (надалі –Інструкція) страхувальники, зазначені у підпунктах 2.1.1 (крім фізичних осіб) та 2.1.2 пункту 2.1 цієї Інструкції, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців», беруться на облік в органах Пенсійного фонду України за своїм місцезнаходженням не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від них заяви за формою згідно з додатком 1.
Пунктом 3.1.5 Інструкції передбачено, що страхувальники з дня узяття їх на облік органами Пенсійного фонду України набувають статусу платників страхових внесків.
Київське міжобласне спеціалізоване ремонтноналагоджувальне акціонерне товариство (код ЄДРПОУ 22893286) є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»(надалі –Закон) страхові внески –кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Згідно з частиною 1 статті 18 Закону розмір страхових внесків, у тому числі розмір частини внесків, що спрямовуються до Накопичувального фонду, встановлює Верховна Рада України відповідно для страхувальників і застрахованих осіб за результатами актуарних розрахунків, виходячи з того, що вони повинні забезпечувати надання особам пенсійних виплат і соціальних послуг, передбачених цим Законом, а також покриття адміністративних витрат для забезпечення функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини 3 статті 18 Закону страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 19 Закону страхові внески до солідарної системи нараховуються: для роботодавця –на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційнихвиплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Частиною 2 статті 20 Закону встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Відповідно до частини 5 статті 20 Закону страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники – фізичні особи, які не мають банківських рахунків, сплачують страхові внески шляхом готівкових розрахунків через банківські установи.
Відповідно до частини 6 статті 20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Частиною 12 Закону передбачено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Згідно з частиною 1 статті 106 Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Відповідно до частини 3 статті 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку. Про оскарження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку страхувальник зобов'язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду. Узгодження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки здійснюється на підставі заяви страхувальника, яка розглядається територіальним органом Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів після її отримання, та поданих страхувальником документів, що свідчать про неправильність обчислення сум недоїмки, зазначених у вимозі. У разі узгодження страхувальником вимоги про сплату недоїмки з територіальним органом Пенсійного фонду цей орган зобов'язаний у строк, визначений для розгляду заяви страхувальника про узгодження вимоги, надіслати йому узгоджену вимогу про сплату недоїмки, а страхувальник зобов'язаний сплатити узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги. У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до господарського суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються. Згідно з положенням пункту 8.1 Інструкції суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені пунктами 5.1, 5.2, 5.3 цієї Інструкції, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, уважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Відповідно до підпункту а) пункту 8.2 Інструкції органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках, якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника свідчать про донарахування сум страхових внесків.
Частиною 1 пункту 8.3 Інструкції передбачено, що вимога формується на підставі актів документальних перевірок та облікових даних з карток особових рахунків страхувальників за формою згідно з додатком 9 цієї Інструкції (для страхувальника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 10 цієї Інструкції (для страхувальника - фізичної особи).
3 квітня 2009 року Управлінням Пенсійного фонду України у Печерському районі міста Києва Київському міжобласному спеціалізованому ремонтноналагоджувальному акціонерному товариству винесено Вимогу про сплату боргу № Ю-2684/3, якою визначено загальну суму заборгованості Відповідача в розмірі 29 580, 45 грн.
Корінець вимоги № Ю-2684/3 від 3 квітня 2009 року було направлено Відповідачу та отримано 8 квітня 2009 року його представником (кур’єром).
6 квітня 2010 року Управлінням Пенсійного фонду України у Печерському районі міста Києва Київському міжобласному спеціалізованому ремонтноналагоджувальному акціонерному товариству винесено Вимогу про сплату боргу № Ю-2684/11, якою визначено загальну суму заборгованості Відповідача в розмірі 4388, 19 грн.
Корінець вимоги № Ю-2684/11 від 6 квітня 2010 року було направлено Відповідачу та отримано 20 квітня 2010 року його представником, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 3478215.
Як зазначила в судовому засіданні Позивач, станом на час розгляду даної адміністративної справи Відповідачем не погашену суму заборгованості перед Позивачем.
На підставі аналізу змісту наявних в матеріалах справи Розрахунків сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за звітні періоди та Картки особового рахунку платника, Судом встановлено, що станом на час розгляду даної адміністративної справи загальний розмір заборгованості Відповідача становить 33 968 грн. 64 коп. (27841, 14 грн. + 1739, 31 грн. + 4062, 19 грн. + 326, 00 грн.)
Відтак, Суд звертає увагу на те, що поясненнями представника Позивача та матеріалами справи, а саме –карткою особового рахунку страхувальника та розрахунками сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, - підтверджується, що станом на час розгляду справи Київське міжобласне спеціалізоване ремонтноналагоджувальне акціонерне товариство має перед Управлінням Пенсійного фонду України у Печерському районі міста Києва заборгованість зі сплати внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в розмірі 33 968, 64 грн.
Доказів на підтвердження погашення Відповідачем вищевказаної суми заборгованості не надано, а Судом не встановлено.
Відповідно до пункту 12.3 Інструкції органи Пенсійного фонду України зобов'язані здійснювати в межах своєї компетенції контроль за дотриманням страхувальниками та застрахованими особами вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктами 5, 14 частини 1 статті 7 Закону передбачено, що загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами: рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; відповідальності суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків.
Згідно зі статтею 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, Суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи Позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Акціонерного товариства «Київське міжобласне спеціалізоване ремонтноналагоджувальне»заборгованість по внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 33 968 грн. 64 коп. на користь Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі міста Києва.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н. Є. Блажівська