ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 серпня 2010 року <Текст > Справа № 2а-4113/10/0870
(18 год. 42 хв.) м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Малиш Н.І.,
при секретарі Рожик О.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до державного підприємства «Хлібна база №74» про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році,
ВСТАНОВИВ:
Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі Позивач або ФСЗІ, Фонд) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до державного підприємства «Хлібна база №74» (далі Відповідач) про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році.
У позовній заяві Фонд зазначив, що відповідачем не виконується норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. Беручи до уваги зазначену обставину позивачем були нараховані штрафні санкції, які не були сплачені ДП «Хлібна база №74» у встановлений термін. Просить стягнути суму адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 20162 грн. 10коп..
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила задовольнити їх у повному обсязі, надала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив у повному обсязі, про що надав суду письмовий відзив на позовну заяву. Зазначає, що на адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів (передбачені ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні») поширюється мораторій на задоволення вимог кредиторів у рамках провадження у справі про банкрутство. Оскільки Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 31.07.2003 по справі №5/3/499(99) введено мораторій, то зазначені санкції не можуть бути застосовані. Також вказує, що відповідно до лита державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва №1119 від 26.02.2004, працевлаштування інвалідів на підприємстві здійснюється органами міністерства праці, Фондом соціального захисту інвалідів та місцевими радами народних депутатів, тому на підприємство не може бути покладена відповідальність за не направлення інвалідів для працевлаштування. Крім того, вказує, що фактично на підприємстві працювало 8 інвалідів, на підтвердження чого додає копію наказу про звільнення №249 – к від 09.11.2009. просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ДП «Хлібна база №74» (ЄДРПОУ 19283199) відноситься до суб’єктів підприємницької діяльності, яким, відповідно до ст.. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлюється норматив робочих місць по працевлаштуванню інвалідів.
ДП «Хлібна база №74» подано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів, зареєстрований за № 270076 (форма 10-ПІ річна-поштова). Відповідно до даних зазначеного звіту середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача становить 201 (рядок 01). Відповідачем у звіті вказано, що кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до ст.. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» становить 8 особа (рядок 03). Згідно з даними звіту, середньооблікова кількість штатних працівників – інвалідів на підприємстві становить 7 (рядок 02), що є меншим за встановлений норматив.
Відповідно до даних звіту форми 10 – ПІ, середньорічна заробітна плата штатного працівника ДП «Хлібна база №74» становить 19712 грн. 94 коп.. Таким чином, відповідно до вимог ч.1 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» сума адміністративно-господарських санкцій становить 19712,74 х (8-7)= 19712 грн. 94 коп.
Відповідно до ч.8 ст.69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до Закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється Законом.
Згідно ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ч.4 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства подають інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Відповідно до довідки Токмацького міськрайонного центру зайнятості Запорізької області від 09.07.2010 №1494, ДП «Хлібна база №74» (ЄДРПОУ 19283199) не надавало інформації про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів протягом 2009 року. Зазначена обставина також не спростована представником відповідача у судовому засіданні.
Частиною 1 ст.20 Закону встановлено, що підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності та господарювання, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір штрафних санкцій за робоче місце, не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), у відповідній установі, організації.
Згідно з положень ч.4 ст. 20 зазначеного Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Відповідно до п.2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. П.4. зазначеного Порядку встановлює, що порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.
Твердження представника відповідача про те, що адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу з працевлаштування не можуть бути застосовані до ДП «Хлібна база №74» у зв’язку введенням мораторію на задоволення вимог кредиторів у рамках провадження по справі про банкрутство, не беруться судом до уваги з огляду на таке.
Дійсно, матеріалами справи встановлено, що ухвалою Господарського суду Запорізької області у справі №5/3/499(99) від 31.07.2003введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:
забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства;
не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування,податків і зборів (обов'язкових платежів).
Таким чином, на адміністративно-господарські санкції, передбачені ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», дія мораторію не поширюється.
Щодо позовних вимог про стягнення пені за прострочення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій з невиконання нормативу робочих місця для працевлаштування інвалідів, то вони задоволенню не підлягають у зв’язку із дією мораторію на задоволення вимог кредиторів у рамках провадження у справі про банкрутство ДП «Хлібна база №74».
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Також згідно з ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасник господарських правовідносин є вчинення ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов’язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Частиною 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлені обов’язки підприємства щодо забезпечення права інвалідів на працевлаштування, серед яких створити відповідне робоче місце для працевлаштування інваліда, інформувати відповідні органи державної влади щодо наявності таких вакансій та працевлаштувати інваліда у разі його звернення для працевлаштування.
Матеріалами справи встановлено, хоча відповідачем і подані докази створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, однак ДП «Хлібна база №74» не виконано обов’язку щодо інформування відповідних органів зайнятості населення про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів. Отже, ДП «Хлібна база №74» не може бути звільнене від господарсько-правової відповідальності за відсутністю складу господарського правопорушення.
Крім того, в обґрунтування середньооблікової кількості штатних працівників – інвалідів у кількості 8 осіб, представником відповідача поданий лише наказ про звільнення ОСОБА_1 від 09.11.2009 року, однак не поданого жодних документів, які б підтверджували дату прийняття його на роботу та розрахунку іншої кількості штатних працівників – інвалідів відповідно до вимог Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 р. N 286 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 листопада 2005 р. за N 1442/11722.
Також, у звіті форми 10-ПІ, що підписана директором та головним бухгалтером відповідача вказано у рядку02 (середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до вимог чинного законодавства встановлена інвалідність.) вказано 7 осіб.
Згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Отже, матеріали справи свідчать про те, що підприємством не виконано вимог чинного законодавства щодо нормативу робочих місць працевлаштування інвалідів у 2009 році в обсязі, встановленому законодавством. Таким чином, суд приходить до думки, що позовні вимоги підлягають задоволенню у частині стягнення суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 19712 грн. 94 коп.
Враховуючи вищезазначене, керуючись ст.ст. 2, 4, 7 – 12, 14, 86, 94, 158 – 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з державного підприємства «Хлібно база №74» (ЄДРПОУ 19283199, місцезнаходження: 71716, Запорізька обл., Токмацький район, м. Молочанськ, вул. Вокзальна, 125) на користь Державного бюджету Токмацького району Запорізької області (р/р31215230700302, код ЄДРПОУ 34676874, ГУДКУ у Запорізькій області , МФО 318015, 50070000 «платежі до Фонду соціального захисту інвалідів за 2009 рік») адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідв у 2009 році у розмірі 19712 (дев’ятнадцять тисяч сімсот дванадцять)грн.. 94 коп.
У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України – з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 13 серпня 2010року.
Суддя (підпис) Н.І. Малиш