Постанова № 10769665, 10.07.2009, Севастопольський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
10.07.2009
Номер справи
2-1/1096-2009
Номер документу
10769665
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Постанова

Іменем України

09 липня 2009 року Справа № 2-1/1096-2009                     Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді                                                  ,

суддів                                                                      ,

                                                                                          ,

за участю представників сторін:

позивача: 25.06.09 та 09.07.09 Попов Євген Володимирович, довіреність № б/н від 21 квітня 2009 року, товариство з обмеженою відповідальністю "Ріф-Сервіс";

відповідача: 09.07.09 Коваль Микита Іванович, довіреність № 01.1-26/715 від 18 листопада 2008 року, Сакська міська рада

розглянувши апеляційну скаргу ТОВ "Ріф-Сервіс" на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 07 квітня 2009 року у справі №2-1/1096-2009 (суддя Ковтун Л.О.)

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Ріф-Сервіс", ідентифікаційний код 31741940 (вул. Турецька, 13/1, місто Сімферополь, АР Крим, 95011)

(вул. Каламитська, 14, село Прибережне, станція Прибережна, Сакський район, АР Крим, 96563)

до Сакської міської ради (вул. Леніна, 15, місто Саки, АР Крим, 96500)

про визнання недійсним рішення, договору та спонукання до виконання певних дій                              

                                                            

                                                            ВСТАНОВИВ:

                    20 лютого 2009 року ТОВ "Ріф-Сервіс" на підставі статей 80, 82, 93, 116, 124, 152, 158 Земельного кодексу України звернулось до господарського суду АР Крим з позовом до Сакської міської ради про визнання недійсним рішення № 30/8 від 16 листопада 2007 року Сакської міської ради, договору оренди земельної ділянки № 529 від 22 квітня 2008 року та спонукання відповідача прийняти рішення про надання в оренду земельної ділянки та укладення нового договору оренди (а. с. 5-7).

                    Позовні вимоги мотивовані тим, що Сакська міська рада при прийнятті оспорюваного рішення не врахувала розроблений ТОВ "Ріф-Сервіс" проект відведення земельної ділянки, яким передбачалась передача землі на певні строки, і замість 0,0087 га земельної ділянки передало в оренду товариству 0,5 га для обслуговування траси ВЛ-10кВ строком на 5 років.

                    Рішенням господарського суду АР Крим від 07 квітня 2009 року у задоволені позову ТОВ "Ріф-Сервіс" відмовлено (а. с. 55-57).

                    Рішення суду мотивовано тим, що не має підстав для визнання вказаного договору недійсним та зобов’язання органу місцевого самоврядування укласти новий договір, так як на час укладення оспорюваного договору, він повністю відповідав вимогам чинного законодавства.

                    Не погодившись з рішенням суду, ТОВ "Ріф-Сервіс" звернулось до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати зазначене рішення, прийняти нове, яким позов задовольнити, так як рішення прийнято з порушенням матеріального і процесуального закону, а юридичній особі надано в оренду земельну ділянку під обслуговування траси значно більшу ніж просив позивач, крім того відповідач в односторонньому порядку змінив строки оренди (а. с. 68-69).

                    ТОВ "Ріф-Сервіс" в апеляційній скарзі вказує, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права та неповною мірою з’ясовані обставини справи, так як рішення № 30/8 від 16 листопада 2007 року Сакської міської ради не відповідає землевпоряджувальній документації, рішенню відповідача від 30 листопада 2004 року, вимогам Державних будівельних норм, висновку Сакського міського відділу земельних ресурсів №895/02-04 від 31 серпня 2007 року про узгодження проекту землеустрою, висновку № 5358-21 Державної експертизи землевпоряджувальної документації Республіканського комітету по земельним ресурсам АР Крим від 17 вересня 2007 року.

                    Ухвалою суду від 25 червня 2009 року на підставі статті 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд апеляційної скарги було відкладено на 09 липня 2009 року (а. с. 81-83).

                    У відзиві на апеляційну скаргу Сакська міська рада просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення господарського суду АР Крим без змін, вважає його законним (а. с. 84-85).

                    У зв’язку з відпусткою судді Остапової К.А. на підставі розпорядження заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду замінено суддю Остапову К.А. на суддю Градову О.Г. (а. с. 88-89).

                    У судових засіданнях 25 червня 2009 року та 09 липня 2009 року представник ТОВ "Ріф-Сервіс" підтримував доводи апеляційної скарги, представник Сакської міської ради у судовому засіданні 09 липня 2009 року - заперечував.

Розглянувши справу в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія вважає апеляційну скаргу не підлягаючою задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням 29 сесії 4 скликання Сакської міської ради від 30 листопада 2004 року надано ТОВ "Ріф-Сервіс" дозвіл на розробку складання проекту відведення земельної ділянки площею 0,5 га для будівництва та обслуговування траси ВЛ-10кВ, в тому числі для обслуговування траси 92кв.м. у приморській зоні (а. с. 25).

                    За замовленням позивача ТОВ «Ювента»виконало проект відведення зазначеної земельної ділянки в приморській курортній зоні міста Саки та території Сакської міської ради (а. с. 10-14).

                    22 березня 2006 року колективне підприємство "Кримська мехколона №8" видало довідку № 55, в якій зазначається, що тривалість будівництва ВЛ-10кВ складає один місяць (а. с. 20).

                    Згідно з висновком Сакського міського відділу земельних ресурсів №895/02-04 від 31 серпня 2007 року узгоджено проект землеустрою ТОВ "Ріф-Сервіс": відводяться земельні ділянки в оренду на період будівництва траси ВЛ-10кВ площею 0,5 га та в оренду для обслуговування траси ВЛ-10кВ площею 0,0087 га (а. с. 29).

                    Відповідно до висновку № 5358-21 Державної експертизи землевпоряджувальної документації Республіканського комітету по земельним ресурсам АР Крим від 17 вересня 2007 року земельна ділянка відводиться позивачу строком на 49 років для обслуговування траси ВЛ-10кВ площею 0,0087 га та на період будівництва площею 0,5 га (а. с. 22).

                    Постійна комісія з земельних питань Сакської міської ради 5-го скликання на засіданні від 23 жовтня 2007 року № 36 рекомендувала передати в довгострокову оренду ділянку площею 5000 кв. м. (а. с. 27).

                    У відповідь на звернення ТОВ "Ріф-Сервіс" № 270 від 31 жовтня 2007 року Республіканський комітет з земельних ресурсів АР Крим 12 листопада 2007 року листом № 9765/10-25 повідомив, що вказаний вище висновок Сакської міської ради у частині передання позивачу ділянку площею 05, га у довгострокову оренду не відповідає вимогам чинного законодавства. Проектом землеустрою по відводу земельної ділянки ТОВ "Ріф-Сервіс" для будівництва та обслуговування траси ВЛ-10кВ у приморській курортній зоні міста Саки та території Сакської міської ради, який отримав позитивний висновок держземекспертизи № 5358-11 від 17 вересня 2007 року, передбачена передача земельних ділянок в оренду строком на 49 років для обслуговування траси ВЛ-10кВ площею 0,0087 га та на період будівництва - 0,5 га (а. с. 23).

                    Рішенням Сакської міської ради № 30/8 від 16 листопада 2007 року затверджено проект відведення та надано в оренду ТОВ "Ріф-Сервіс" земельну ділянку площею 0,5 га для будівництва та обслуговування траси ВЛ-10кВ в приморській курортній зоні міста Саки (а. с. 26).

                    Пунктами 3, 4 цього рішення позивачу передано на зберігання газон площею 87 кв. м., встановлено обмеження - дотримання режиму використання охоронних та санітарно-захисних зон.

                    22 квітня 2008 року між ТОВ "Ріф-Сервіс" та Сакською міською радою укладено договір оренди № 529, відповідно до якого земельна ділянка площею 5000 кв. м. передана в оренду позивачу строком на п'ять років (а. с. 16-19).

                    Листом № 365 від 17 червня 2008 року ТОВ "Ріф-Сервіс" звернулось до міського голови Сакської міської ради щодо розгляду питання про укладення договору оренди земельної ділянки відповідно до вимог затвердженого проекту землеустрою. Позивач зазначив, що земельна ділянка площею 0,5 га повинна передаватися в оренду на період будівництва, яке вже закінчено, а земельна ділянка площею 0,00287 га в оренду на строк 49 років (а. с. 24).

                    Рішенням Сакської міської ради № 25/4 від 12 вересня 2008 року рішення № 30/8 від 16 листопада 2007 року залишено без змін (а. с. 21).

          Відповідно до пункту 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

          Пунктом 10 цієї статті встановлено, що надання земельної ділянки особі у користування з визначенням категорії земель та її використання і затвердженням умов надання.

          Так як у проекті відведення не вказується строк надання земельної ділянки в оренду, відповідно до чинного законодавства це є повноваженням органів місцевого самоврядування, тому є законним надання відповідачем земельної ділянки в оренду не на 49 років, як просив ТОВ "Ріф-Сервіс", а на 5 років.

          Згідно зі статтею 76 Земельного кодексу України землями енергетичної системи визнаються землі, надані під електрогенеруючі об'єкти (атомні, теплові, гідроелектростанції, електростанції з використанням енергії вітру і сонця та інших джерел), під об'єкти транспортування електроенергії до користувача. Землі енергетичної системи можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Уздовж повітряних і підземних кабельних ліній електропередачі встановлюються охоронні зони.          

          Відповідно до пункту 8.23* Державно-будівельних норм України № 360-92** для повітряних та кабельних ліній електропередач встановлюються охоронні зони. В охоронних та санітарно-захисних зонах електричних мереж забороняється будівництво жилих масивів, дачних домів, автозаправних станцій та інше.

          Таблицею 8.5а* ДБН в охоронних зонах ВЛ напругою до 330 кв. м. дозволяється розміщення будівель та споруд, при цьому відстань до крайніх дротів повинно бути не менше 10 метрів.          

          На підставі вище вказаного Сакська міська рада відповідно до чинного законодавства надала позивачу земельну ділянку з урахуванням електричних опор, електричних мереж та охоронних зон, з чим ТОВ "Ріф-Сервіс" погодилось, заключивши договір оренди земельної ділянки № 529 від 22 квітня 2008 року (а. с. 16-19).

          Вимоги ТОВ "Ріф-Сервіс" на укладення нового договору оренди площею 5000 кв. м. тільки на період будівництва, а 0,0087 кв. м. на 49 років під обслуговування мережі, є не обґрунтованими, так як усі будівельні роботи по будівництву електричної мережі закінчені у повному обсязі, а зміна господарських інтересів товариства не є підставою для визнання договору оренди недійсним.

          Пунктами 1, 5 статті 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства, правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

          Відповідно до статті 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

          Таким чином діючим законодавством встановлена презумпція дійсності правочину.

          Згідно з пунктом а статті 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування.

          Як свідчать матеріали справи ТОВ "Ріф-Сервіс" з відповідною заявою про припинення права користування земельною ділянкою до Сакської міської ради не звертався, тому у міської ради відсутні підстави для укладення нового або внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки на умовах, які просить позивач.

          Таким чином рішення № 30/8 від 16 листопада 2007 року Сакської міської ради прийнято, а договір оренди земельної ділянки № 529 від 22 квітня 2008 року укладений відповідно до вимог діючого законодавства і волевиявленню сторін, тому відсутні підстави для визнання їх недійсними.

          Вимоги заявника апеляційної скарги зобов'язати відповідача до прийняти рішення на зазначених у позові умовах судовою колегією до уваги не приймаються, так як суперечать статті 20 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР від 21 травня 1997 року, згідно з якою державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і не повинен призводити до втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм власних повноважень.

На підставі вище викладеного, судова колегія прийшла до висновку, що рішення господарського суду АР Крим відповідає фактичним обставинам і матеріалам справи, нормам матеріального і процесуального закону, скасуванню не підлягає.                    

                    Керуючись статтями 101, 103 пункт 1, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

                                                            ПОСТАНОВИВ:          

          

                    1.Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Ріф-Сервіс" залишити без задоволення.

                    2.Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 07 квітня 2009 року у справі №2-1/1096-2009 залишити без змін.

                                                  

Головуючий суддя                                                  

Судді